Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner - Sní androidi o elektrických ovečkách?

Svět budoucnosti ne až tak vzdálené: jaderná válka vyhubila většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Pořídit si domácího mazlíčka je nesmírně drahé, ovšem umělá náhražka je také přítulná a od skutečnosti k nerozeznání. Téměř. Špičkové společnosti na výrobu těchto hraček umí vyrábět i umělé lidi, přítulné sluhy a otroky, kteří jsou od skutečných lidí k nerozeznání. Téměř. Dokonce je jim vlastní touha po svobodě. A dovedou pro ni zabíjet. Proto existuje speciální policie, která na ně pořádá hony. Jedním z nejlepších lovců na androidy je Rick Deckard. Dovede jich poslat na odpočinek několik za den. Pak se však do jedné androidky zamiluje a s jeho kariérou je konec…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29451/blade-runner-29451.jpg 4.4607

Blade Runner (1.)

Do Androids Dream of Electric Sheep? (1968)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Winston Smith

Kapis

Tak jsme s malou byli v našem oblíbeném antikvariátu u Leninky, od zdejší uživatelky knihomoli, kterou tímto zdravím, pro nějaké dětské časopisy (je třeba ji učit od nejútlejšího dětství chodit do tak krásných obchodů;)) a jelikož jsem vyrážel někde do Prahy posléze, rozhodl jsem si koupit nějakou Dickovku, kterou ještě doma nemám a zrovna to padlo na tuhle.

Byl jsem okamžitě vtržen do děje a do šílených labyrintů Dickových paranoidních technofantazií, kdy pochvíli už jsem si nebyl jistý vůbec ničím, včetně identit postav a světa, ve kterém žijí. Náladové harvany, kterýma si můžete nastavit náladu/y na celý den, empatické krabičky, které Vás vytrhávají z mizérie reality. Ti šťastnější mohli emigrovat na Mars, kde to ale je, jak zjišťujeme, mnohem horší. Androidi, kteří mají sloužit kolonistům, ale někteří své pány zabili a přiletěli zpět na zem, jsou čím dál hůř rozpoznatelní od lidí, kdy je někteří loví, geneticky degenerování kripli, celodenně vyřvávající televize s nulovým obsahem a to vše v depresivním radioaktivním příkrovu prachu. Brilantně zapletený příběh o poznávání vlastního já, které při posílání androidů na odpočinek zjišťuje, že k nim může něco cítit. A to dokonce lásku. Těžká morální dilemata na pozadí bezútěšného zničeného světa po konečné atomové válce, kdy mírou společenského statusu jsou vzácná živá zvířata, v klasické tíživé paranoi Dickem stvořené reality. Tento román má letos 50 let a nejde než smeknout před autorovou představivostí, protože většina moderních věcí tomuto dědkovi nesahá beztak ani po kolena.

Těšil jsem se jak tu nasázím všechny Dickovky co mám, v duchu své filozofie na DK, kdy tu nesypu do své knihotéky všechny naše knihy naráz, ale postupně jak je čtu nebo znovu čtu, ale zjistil jsem, že už jsem tak provedl minulé září...pchhh, ale na genialitě této knihy to nic nemění, chystám se shlédnout oba filmy a už jsem otevřel další Dickovku.

Zviera

must read :)
útla a zásadná

Dyaebl

Ano. Androidi by skutečně mohli snít o elektrických ovečkách a tato myšlenka vzbuzuje otázku, jak je tedy android odlišný od člověka?
Je to rozumem? Ovšem že ne. Androidi přece rozum mají.
Tak je to snad emocemi? Také ne, neboť jsou i lidé bez emocí a popřípadě i andíci s emocemi.

Tak kde je vlastně ten rozdíl?

Tyto úvahy ve mně tato kniha vyvolala a celkově mě bavila svým příběhem a co více, atmosférou.

Ale nemůžu se zbavit dojmu, že spousta věcí a problémů nejsou ve finále dořešeny či jsou nelogické a mám z toho nepříjemný pocit, že se Dick do některých věcí zamotal a nebyl schopen je pořádně vyřešit což mě v průběhu celého příběhu opravdu iritovalo.

Ale i přes to se jedná o kvalitní knihu žánru, která ve vás stále vyvolá spoustu otázek a zvláštních myšlenek.

SalvorHardin

Čo to znamená byť človekom? Čo sa stane, keď budeme schopní postaviť robotov, ktorí budú nielen fyziologicky podobný nám, ale budú mať aj umelú inteligenciu? Čo sa stane, keď budú mať spomienky? Keď budú mať sny? Keď sa budú chcieť dozvedieť kto sú, odkiaľ pochádzajú, kam smerujú? Philip K. Dick predkladá celkom jednoduchú a o to geniálnejšiu odpoveď.

Tragikomický dystopický svet, v ktorom jadrová vojna vyhubila väčšinu živočíšnych druhov a časť ľudstva sa presťahovala na Mars. Svet, v ktorom veľké technologické korporácie stavajú nielen umelé zvieratá pre ľudí (lebo väčšina zvierat vymrela), ale aj umelých ľudí, androidov, takých dokonalých, že sú na nerozoznanie od skutočných ľudí, a ktorých posielajú ako pomocníkov osamelým kolonizátorom Marsu. Majú spomienky, vedia snívať a – túžia po slobode. Na Zemi sú prísne zakázaní. Ak však nejakí utečú a emigrujú na Zem, je tu špeciálna policajná jednotka, ktorá ich má vyhľadať a zlikvidovať – poslať na odpočinok. Rick Deckard má za úkol ich poslať na odpočinok hneď niekoľko naraz. A do jednej sa dokonca zamiluje.

smazenaryba

Máloktorá kniha sa mi zavŕtala pod kožu spôsobom ako Blade Runner. Aj iné diela riešia otázku človek versus android/robot, predovšetkým Asimovova tvorba, no Dick to robí podstatne inak. Podsúva čitateľovi oveľa viac motívov a otázok a ich počet smerom ku konci knihy nie ubúda, ale naopak, pribúda. Záverečná časť knihy už ani nie je plynúcim dejom, ale akýmsi podobenstvom, ktoré čitateľa zanechá s hlavou plnou víriacich myšlienok. Knihu odkladám s pocitom, že druhé čítanie je nevyhnutné.

Malýmedvěd

Za mne velká spokojenost. Knížka mne nenechala v klidu, chvílemi mne až i rozčilovala, rozhodně ale často nutila se zamýšlet nad podstatou. Určitě uvízla pod kůží.

onRock

Nakonec skončí i Mozart ... vyhraje prach.

miska98

Původně jsem nezamýšlela hodnotit tak vysoko, ale nakonec nemohu dát jinak, než plný počet. Tahle kniha se vám totiž chtě nechtě dostane pod kůži. Protože v čem se lišíme od robotů vytvořených z organické hmoty? P. K. Dick má svojí teorii.

Sní androidi o elektronických ovečkách? je jeden z těch příběhů, který obsahuje více otázek, než na kolik jich odpovídá. Navíc existuje hned ve dvou verzích - knižní a filmové, které se od sebe liší tolik, nakolik je to jen možné vzhledem k faktu, že by se mělo (!) jednat o stejný příběh.

Inozuka

“Budeš muset dělat špatné věci bez ohledu na to, kam půjdeš. To je základní podmínka života, nutnost jít proti sobě samému. V určité době to musí udělat každé stvoření, které žije. Je to nepřekonatelný stín, porážka tvoření; je to prokletí práce, prokletí, které naplňuje celý život. Všude ve vesmíru. “

D_yabel

Chcete pořádnou existenciální krizi? Gratuluji, jste na správném místě. Jestli se chcete zamyslet nad lidskou existencí (v jakémkoliv smyslu) s touto knihou chybu neuděláte.

xxtom

Knížka nebyla špatná. Ale nějak mě nedokázala víc zaujmout.

hurwajz

Nečetlo se to špatně, ale když se něco dělo, nějaká "akce" bylo to rychle skončené. Co se stalo s některými postavami?Konec mi připadal, jakoby někdo v knize vytrhl poslední stránky.

-Endy-

Za mě chladné a chladnokrevné.
Rychle ukončené.
Nejbližší mi byla ona "zapuzená" elektrická ovečka, té mi bylo líto. Soucítím s umělými ovcemi, ale s humanoidními androidy ne...asi bych se měla zamyslet.
Film je lepší než kniha - A TO se teda zrovna často nestává.

DeathStroke

Philip K. Dick uměl, umí a bude umět popsat filosofickou stránku každé problematiky jako nikdo nikdy.
Už se nedivím, že podle tohoto počinu byl inspirován i film Blade Runner a také dosáhl vysokých kvalit.
Přemýšlím, že přečtu něco dalšího.
Jediné co mě trochu iritovalo na novém vydání, že anotace na zadní straně se vztahovala k Muži z vysokého zámku.

Lilithes

Novela, která mi dala odpověď na spoustu nevyřčených otázek, a taky novela, která položila spoustu otázek, na které nemám odpověď a vlastně ani nevím, jestli odpovědi existují.

Mato14

Táto knižka sa mi veľmi páči. Mám prečítané oba zväzky poviedok Minoriti Report a toto bol môj prvý román od Dicka. Pri predstave, že toto dielo autor písal pred mnohými rokmi, a aj napriek tomu nestráca cit pre originalitu a čoraz väčšiu aktuálnosť, zostáva človeku stáť rozum. Už len tá predstava, že ľudstvo je tak technicky ďaleko je úžasná. Samozrejme tam nechýbajú akčné scény poprepletané s filozofickým zmýšľaním hlavného hrdinu. Na svoje si tak prídu nadšenci akcie, ako aj viac hĺbaví ,, humanoidi biologického charakteru,,. Aj preto dávam 5*

Lenka.Vílka

S autorem mám stále stejný problém a kdyby to nebyla taková klasika a jít o případ jiného spisovatele, asi jsem s ním už dávno skončila. Zatím jsem měla vždy problém se začtením se. Téma je dobré jako vždy a od druhé poloviny jsem se bavila a bylo to víc než super. Ale než jsem se začetla, tak se mi první polovina táhla. Vždy zapomenu na autorovu snahu mě v první polovině uspat a v druhé polovině odpálil. Ale je hezký, že spolu máme tenhle specifický vztah...

bukiet

Kvalita nemůže zestárnout. Stále nutí k zamyšlení, stále nutí hledat jiné vrstvy textu a příběhu. Tentokrát čteno ušima, interpretováno vynikajícím Martinem Myšičkou.

Pan_Skala

Většinou sci-fi moc nečtu, ale tohle jsem chtěl prostě zvládnout dříve než uvidím nového Blade Runnera. Ve výsledku to nebylo špatné a přiznávám, že poslední třetina mě chytla tak, že jsem prostě to už musel dočíst.

Vota

Knihu jsem si pořídil po shlédnutí obou filmů a můžu jen doporučit. Těm z vás kdo má rád Cyberpunk se do toho zažere stejně tak jako já a navíc mi kniha pomohla vysvětlit některé věci, které ve filmu nebyli dobře vysvětleny.

laepus
29.12.2017

Nejdu do plného počtu - něco tomu chybí. Je tady plno věcí k přemýšlení, plno otázek k zodpovězení, plno otázek vůbec k položení. Chybí mi tady i trochu víc akce a jasnější záporná postava. Na druhou stranu - líbí se mi to zřejmé a všeprostupující napětí, ta provázanost našeho lidského života s výdobytky techniky (mercerismus, náladovač...), také kontakty lidí s androidy - ať už s těmi, kteří ví, že jsou androidi a snaží se to skrýt, nebo s těmi, kteří to o sobě ještě netuší (nebo to pak alespoň tvrdí). Deckard je výborně napsaná postava, postava s vývojem a (sebe)poznáním. I několik nečekaných zvratů se stane, které s dějem příjemně zamíchají. Nicméně, mám-li to porovnat s filmem, který znám a miluju, budu se muset přiklonit k filmu, i když to hlavně bude tím, že jsem se k němu dostal dříve než ke knize, protože těch změn je tady opravdu dost a na některé (takřka úplné vynechání Roye Batyho) jsem si prostě nebyl schopen zvyknout. Z knihovny však Blade Runnera rozhodně nikdy nevyhodím, na to je to příliš dobrá literatura :)

veronika0269
09.12.2017

Mrzi mne, ze jsem knihu necetla driv, nez jsem videla filmy. Myslim, ze ve sve dobe to muselo byt prelomove. Zajimavejsi nez samotna dejova linka je vykresleni fungovani spolecnosti. Pribeh Ricka Dekarda mne moc nezaujal, vlastne mi v knize nebyla sympaticka zadna postava. Navic to cele skobcnci/neskonci. Po shlednuti obou filmu pro mne kniha byla spis dokreslenim obrazku o tomhle ponurem svete.

Plysolida
06.12.2017

ufff, děsná představa, že nás za dva roky čeká taková budoucnost :)

Annieren
15.11.2017

Nečekala jsem, že se do knihy až takhle začnu. Asi bych měla začít dávat sci-fi více šancí.

Dolina
08.11.2017

Kniha velice dobrá - svou hloubkou dokonce lepší než film. Nesedl mi ale styl, kterým je to napsané. Nevím proč.

Mikino00
28.10.2017

S Dickovou tvorbou mám docela problém, nikdy jsem ji zcela nepřišel na chuť a filmy natočené podle jeho děl se mi vždy líbily více. Byl to právě kultovní film Blade Runner, který mě přiměl dát Dickovi ještě jednu šanci. Zpočátku jsem byl zaskočen, jak odlišný film od knihy je, a velebil genialitu filmové verze. Časem jsem však přišel knize tvz. na chuť a ponořil se zcela do depresivně vyhlížející budoucnosti Dickova světa. Rozpory, které hlavní hrdina řeší v prostředí, kde nic není jak se zdá, mě společně s nečekanými zvraty (linka kolem Rachel) provedly až k hořkosladkému konci a výslednému konstatování, že kniha má svou váhu jak po stránce dějové, tak myšlenkové a čtenářsky se řadí k nejpřátelštějším Dickovým románům. Film i kniha jsou tedy každý ve své rovině i svém vyznění odlišné a přesto skvělé.

Lordan
28.10.2017

Moje první setkání s Dickem skončilo velmi dobře. Oproti filmu je tu dost rozdílů a více se zde filozofuje. Finále má v knize úplně jiné vyznění než ve filmu. Film na to jde spíše akčně (s Battyho nezapomenutelnou hláškou o slzách v dešti), kniha se zamýšlí nad lidstvím a lidskými emocemi. Může být jednou skutečně robot/android lidštější než člověk sám? A neochováme se mi lidé někdy jako roboti?

Nevimm
18.10.2017

Přišlo mě to dost o ničem, ale špatně se to nečetlo. dodatek: Viděl jsem film 2049 a změnil jsem hodnocení ze 3-4*, i když tohle je hlavně předloha k prvnímu dílu.

amaenium
15.10.2017

Velmi čtivé a poutavé, stihla jsem ji přečíst za jeden den, přesněji večer.
I přes to, že se knižní předloha liší od filmu, myslím, že oba mají své kouzlo a svá pro a proti. Líbila se mi Deckardova až posedlost živým zvířetem a bylo mi líto jeho kozy. Naopak mi přišla postava manželky jako naprosto zbytečná a nesympatická.
Tento fantastický příběh se mi velmi líbil.

Izzy46
13.10.2017

Čtivé, ale... ze zajímavého námětu s velkým potenciálem je využito jen velmi málo. Občas naivní, až nedomyšlené. Finále bez špetky napětí.