Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout - Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412919/blackout-zitra-bude-pozdefhUwgr-Gyu-.jpg 4 1220 355

Zítra už bude pozdě...Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář. Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech...Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Joujalicka
16.10.2020 5 z 5

Miluji postapo. literaturu. Na knize je vidět, že autor před napsáním dělal rozsáhlé a podrobné rešerše. To oceňuji. Někomu vadí, že děj přeskakuje mezi postavami a místy děje, ale mě se to naopak líbilo. Kniha ke velice čtivá a děj odsýpá. Podobný žánr jsem četl v knize Tma od Neffa. Tam se autor věnuje životu po totálním celosvětovém výpadku elektřiny a je to drsné čtení. Tady jsem byl rád, že zde nebylo tolik rabování, vraždění a bezcitnosti, ale děj se věnoval převážně vyšetřování příčin výpadku. Doporučuji všem, kdo má podobná témata rád.

elenai
16.10.2020 1 z 5

Tak já nevim... Já pro ty naše německy hovořící sousedy asi nemám pochopení. Přitom jsem se na čtení moc těšila, ale sešlo se nejspíš víc faktorů, proč tuto knihu radši ani neotevírat. Zjistila jsem tedy, že za a) fakta a rozsáhlé popisy a výčty v beletrii mě nudí, za b) postapo sci-fi je lepší než thriller (tímto děkuji za napsání Tmy panu Neffovi), za c) nečíst tuhle knihu po něčem, co vás totálně rozseká, a tudíž nejste naladěni na něco suchopárného, za d) pokud lpíte na dobře vykreslených charakterech, tak ruce pryč! Tady je sice postav jako mravenců v mraveništi, ale měla jsem v nich totální maglajz, takže mi bylo absolutně fuk, jestli se jim něco přihodí. Tudíž s radostí knihu vrátím do knihovny a budu si blahorečit, že jsem si ji nekoupila.

tlackacka
14.10.2020 4 z 5

Svým způsobem mi to připomnělo Monu od D. Sehlberga - celkem rychlé přeskakování mezi pohledy různých osob na různých místech, takové klidné pomalé napětí. A to vše spojeno počítači a terorismem.
Pěkné, svižné čtení.

střapatá
12.10.2020 2 z 5

Ve třetině, kdy se v knize pořád nic nedělo, jsem Blackout odložila. Možná někdy knihu dočtu, ale jak se říká - život je příliš krátký na to, aby člověk četl nudné knihy.

LadyCotton
02.10.2020 4 z 5

Stejne jako od Zero, jsem se i od Blackoutu nemohla odtrhnout.
Dobre napsane, je to takovy zvlastni mix literatury faktu, fikce a thilleru. Stejne jako Zero, tak i tady vam pribeh utkvi v pameti, protoze i presto, ze je to fikce tak v hloubi duse porad budete vedet, ze se to kdykoliv muze stat nasi realitou :-)

Didi15
01.10.2020 3 z 5

Rozhodovala jsem mezi 3 a 4 *, protože téma je pěkně zpracované, a teoreticky celkem reálné. Ale v porovnání s ostatními knihami, které mě udržují více v napětí, jsem rozhodla bodovat nižším počtem.

Gibis
25.09.2020 3 z 5

Docela děsivé. Během čtení jsem měla často nutkání vyběhnout vybrat nějakou hotovost, naplnit kanystry naftou, koupit balenou vodu, nebo na zahradu pořídit kravku a pár slepic. No, odolala jsem, ale nevím jestli nebudu litovat :)
Co se týče samotného příběhu, ne vždy se mi četl úplně lehce, hned od začátku ohromné množství míst, postav, jmen, ve kterých jsem měla trochu chaos a občas jsem ztrácela pozornost u příliš technických informací. Asi bych uvítala více rozvinutý děj kolem osudů obyčejných lidí, které blackout postihl nejvíce. Ale jinak jsem vcelku spokojena.

Epes
11.09.2020 5 z 5

Myslím, že skoro všichni jsme si někdy tuto otázku položili: Co by se stalo, kdyby se zhroutily počítače, kdyby jedničky a nuly na našich bankovních účtech zmizely, kdyby došla elektrická energie, na kterou jede většina spotřebičů v naší domácnosti. Když vypnou na pár hodin proud, je to celkem romantika - sestěhujeme se do obýváku, zatopíme si v krbu, zapálíme svíčky. Stačí neotvírat příliš často lednici, a nic se nezkazí, protože do několika hodin to zase nahodí... Tato kniha popisuje, jak by to bylo dál, kdyby se hned tak dodávka energie neobnovila. Pro mě to byl uvěřitelný příběh a oceňuji, že si autor problematiku podrobně nastudoval.

DendousSKS
29.08.2020 3 z 5

"Téhle společnosti, kterou nezajímají lidé, ale maximalizace zisku, pro kterou jsou lidé jen položka v nákladech. Životní prostředí jen zdroj. Pro kterou je výkonnost modlou, pořádek svatyní a individualismus bohem."

Lukaso
03.08.2020 5 z 5

Tak tohle mě opravdu bavilo, nestihl jsem se nudit, a knihu zhltal :-) paráda

evakmoch
29.07.2020

Skvělé popsání událostí které by mohly nastat. Některé souvislosti mě vůbec nenapadly a o to víc překvapili. Stojí za přečtení.

Veronika2692
27.07.2020 4 z 5

Docela mě vyděsilo, jak by to na světě jednou mohlo dopadnout. Skvělé zpracování tématu, i když za mě občas až moc politiky, ale to k tomuhle tématu asi patří. Střídání míst na světě, kde zrovna děj probíhá se mi naopak velice líbilo, vidět to ze všech stran, jak se s tím, kde poprali bylo fajn.

Stella_Reed
18.07.2020 5 z 5

Skvělá, děsivá, občas mě nutila zamyslet se nad sebou i lidmi kolem, jak bych reagovala já nebo ostatní.

Zao
14.07.2020 5 z 5

Šílená představa, že by se něco takového opravdu mohlo stát.

Hokkejka
14.07.2020 2 z 5

Strašně mě to nebavilo. Přitom námět vypadal slibně. Další autorovy knihy určitě číst nebudu, sorry jako.

Jenda75
08.07.2020 4 z 5

Velmi mě zaujal realistický námět. Velmi dobře si lze představit, že pokud máme hodně, tak jsme spokojení. Co by se ale stalo, pokud bychom nemohli pracovat na počítači či poslouchat muziku, protože nebudeme mít elektřinu? Nechci domyslet, jaká by vznikla panika mezi lidmi a strach z různých nebezpečí.

RaDaR26
06.07.2020 4 z 5

Na jednu stranu skvělý román, který stojí za přečtení. Milovníci postapokalyptických thrillerů si přijdou na své. Na druhou stranu mám pocit, že z tématu šlo vymáčknout daleko víc. Do pěti hvězdiček toho strašně moc chybí. Například lépe propojený děj či napínavější rozzuzlení na konci.

petaSk
25.06.2020 4 z 5

Příběh, ve kterém se krize neodehrává mezi obyčejnými lidmi, ale v krizovém centru, mezi politickými špičkami, vedením elektráren a hackery, kteří situaci řeší. Tenhle úhel pohledu mi byl milejší než předpokládaný survival a mizérie potřebných lidí. Co mě už tak ale netěšilo byl "superhrdinský status" Piera Manzana, nepřehlednost a propletence, ve kterých se děj ztrácel. Příliš zbytečných technikálií na úkor čtivosti. Ne příliš sympatický a uvěřitelný hrdina, přestože se jednalo o programátora :-D Přesto fajn thriller o hrozbě, která není nereálná.

r0st4
22.06.2020 3 z 5

Prakticky celou poslední "kapitolu" jsem si lámal hlavu s tím, jak knihu ve finále ohodnotit. Nejlíp to shodou okolností vystihnul sám autor v doslovu, když zmínil, že po uvedení publikace na trh stála o povídání s ním spíš odbornější veřejnost. A to na Blackout sedí asi nejlíp.

Autor předestírá opravdu děsivou vizi budoucnosti, která působí o to mrazivěji, že je naprosto reálná. Bohužel, to co Elsberg získal na zpracování této v pravdě apokalyptické myšlenky, velmi rychle ztrácí na samotném uchopení příběhu. Postav se v knize vyskytuje spousta, ale žádná vyloženě hlavní (byť roli hrdiny měl asi zastávat Manzano) a celé to působí spíš jako suchý popis událostí, což ještě umocňuje skutečnost, že je na prvních cca 100 stranách jen nezbytně nutné minimum přímé řeči.

Nový Brown z Elsberga asi vážně nebude. Na druhou stranu... času stráveného s Blackoutem rozhodně nelituju! Jen člověk musí přistoupit na specifická pravidla hry, která víc než šokovat a bavit, chtějí po čtenáři, aby se zamyslel. A proti tomu nelze říct ani zbla.

Ing_Králik
21.06.2020 2 z 5

Myšlenka výborná, ale ve velkém množství postav a rychlém skákání lokací, je složitější udržet bdělost. Některé technické nepřesnosti mě donutili knížku odložit.