Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1215 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

ZuzikBubu
ZuzikBubu
14.01.2021 4 z 5

Krátké kapitoly pomáhají knize po trochu pomalejším startu nabrat vcelku svižné tempo. V úvodu je relativně obtížné si zapamatovat všechny postavy, čtenáři bude chvíli trvat, než se zorientuje mezi těmi důležitými a ostatními. Děj totiž balancuje na hranicích těch klíčových scén a těch "výplňových", které dodávají spíše všeobecnou atmosféru strachu, nevědomosti a možná až lehkovážnosti. Čtivost knihy se však postupně zvyšuje, což je z větší části dáno možná i realističností uvedeného scénáře (píšu zde jako laik na energetickou infrastrukturu). Bohužel je ale v konečné míře děj trochu nepestrý, ne dokonale eskalující a závěr zřejmě snadno zapomenutelný...
Celkově mě Blackout velmi bavil, představa tohoto v reálném světě je velmi znepokojující! Slova o napáchaných činech a jejich důsledcích a době rekonvalescence Země (pokud vůbec někdy) jsou až mrazivá. Na úkor techničtějších popisů trochu méně děje, věřím ale, že až se autor zdokonalí v psaní románů, vymáčkne z podobných témat ještě o trochu více a dotáhne své dílo na špici.

čef
čef
07.01.2021 4 z 5

Takovýchto katastrofických knížek o zhroucení společnosti v případě přerušení dodávek elektrické energie je mnoho. Autoři téměř vždy zamlčí nebo pokroutí nějakou technickou věc zřejmě pro dosažení většího efektu nebo z neznalosti. Zde těchto nedokonalostí snad bylo o trochu méně, technika však za těch pár let však opět poskočila a tak se odolnost sítí zase zvýšila, možná i kvůli obavám obsažených v této i jiných odbornějších publikací. Příběh je děsuplný, všechno jde ke dnu, ještěže máme hrdinu. Nečetlo se mi to zvláště dobře, jakoby jsem to vše už někdy viděl v TV nebo kde. No, třeba to může být pro někoho přínosné, aby se prepeřil.

YNwa231
YNwa231
03.01.2021 1 z 5

přehršel informací a postav, příběh skoro žádný. Bohužel.

Hakate
Hakate
01.01.2021 3 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila, ale bohužel zklamala, polovina knihy mi přišla více než nudná. Krátké kapitoly mi nevadí, ale tady byly zbytečně a až otravné. Námět na příběh se mi líbil.

Janík511
Janík511
31.12.2020 3 z 5

Čtivá kniha o tom, co se stane po sabotáži a výpadku proudu. Konec mě už trochu nudil a žádný velkolepý konec vlastně nenastal. Je to jen průměrná kniha, nenadchne, ale ani neurazi.

biki
biki
31.12.2020 5 z 5

Při četbě jsem se neubránila srovnání s Forstchenovou "Vteřinou poté". Tak literárně je "Vteřina ..." asi lepší, jenže: k vyvolání katastrofy zde jsou nutné mimořádně nákladné prostředky na úrovni států, děj, i když strhující a velmi výstižný, se odehrává jen na relativně malém prostoru a autor se soustředil převážně jen na následky. V Elsbergově knize však v podstatě stačí mít běžně dostupný noťas (to jsem trochu zjednodušila) , vcelku běžně dostupné vědomosti a příslušné IT vzdělání, pár společníků stejného ražení je pak jistě přínosem. Nastalá krize sice neznamená "náhlou smrt" jako u Forstchena, ale několikadenní až několikatýdennní agonii evropské civilizace jak ji známe. Autorovi je v řadě komentářů vytýkáno, že se málo věnuje jednotlivým lidským osudům, že se děj odehrává na příliš mnoha místech - domnívám se ale, že to je právě hlavním aktivem knihy. Podařilo se zde popsat, jak na rozsáhlých územích postupně selhávají jednotlivé systémy, které naši civilizaci dělají tím čím je (o celé řadě z těchto systémů jsem neměla tušení, jak jsou závislé na dodávkách energie), jak se mění chování lidí, a to nejen jednotlivců ale i rozsáhlejších skupin, od počáteční solidarity po zákon džungle. Chování politických struktur od "něco s tím udělejte, ať to funguje", po prozření, že budou muset začít opravdu pracovat na životně důležitých věcech. V knize sice možná není tolik dojímavých momentů, i když scéna z nemocnice určitě nikoho nenechala chladným, ale stejně na mně kniha zapůsobila silněji než "Vteřina", protože působí až příliš reálně a nejvyšší hodnocení je tedy na místě.

st18321
st18321
30.12.2020 5 z 5

Blackout se opravdu povedl. Od začátku do konce jsem byl neustále v napětí. Technicky to celkem sedělo. Jsem vystudovaný energetik takže to dokážu posoudil. Jako scénář to působí velmi věrohodně. Za mě nejlepší kniha co jsem v roce 2020 přečetl. Určitě od tohoto autora ještě něco přečtu.

ladna
ladna
28.12.2020 4 z 5

Kniha se zabývá odborným řešením problému, proto nebude pro každého, pro mě byla velmi zajímavá, jen mi vadily krátké kapitoly-přeskakování mezi jednotlivými příběhy.

Ella_85
Ella_85
28.12.2020 5 z 5

Prvni knizka od Elsberga, ja mam tyhle „sci-fi“ ze soucasnosti rada a navic kdyz clovek vi, ze se to fakt muze stat o to vic se do pribehu zakousne a premysli a kombinuje, vzpomina, hleda na netu a tak dale. Mam dalsi dve autorovy knizky, tak snad budou taky tak dobre

vlkove
vlkove
30.11.2020 4 z 5

Tak co k tomu říci. Začnu pozitivy.
Kniha celkem rychle odsýpá a i přes množství odborných témat byl děj srozumitelný. Děj knihy se odehrává v Evropě, což je veliké plus. Příběh byl realisticky popsán a věřím, že kdyby nastal blackout, tak by to takhle nějak probíhalo. Kapitoly v knize jsou krátké.
A teď k negativům.
Kniha obsahuje hodně odborných věcí a spíše než životy lidí se zaobírá řešením nastalé situace ve vysokých kruzích různých státních organizací. Kniha obsahuje mnoho postav, které jsou nedostatečně popsané. Každá kapitola se odehrává někde jinde a orientace je občas obtížná. V knize je mnoho překlepů a neodsazených odstavců, což výrazně komplikuje čtení.
Musím říci, že jsem očekávala popis životů obyčejných lidí za takovéto krize. Kniha je ale spíše detektivní thriller zabývající se tím, jak by se situace řešila, a jaké elektrárna je kde, a proč je chyba v pc systému, jak ji vyřešit... Takže jsem se neubránila zklamání. Kniha je takovým mixem knih Digitální pevnost od Browna a Vteřinu poté od Forstchena. Byla bych raději kdyby v knize bylo méně popisů, méně skákání v ději, méně vyšetřování a více napětí a vykreslení situace.
Knize dávám čtyři hvězdy ale jsou to hodně slabé čtyři hvězdy.

Aveli
Aveli
19.11.2020 5 z 5

Skvělá knížka, která je napínavá od začátku až do konce. Děj vás jen tak nepustí přestat číst. Autor si dal velkou práci s rešerší, takže všechno působí ještě mnohem realističtěji. Jediné, co může některým čtenářům překážet, je více postav a více míst s dějovými linkami. Což může být zprvu zmatečné, ale časem se to zlepší.

bubator
bubator
15.11.2020 3 z 5

Moc postav, moc měst, moc odborné a informativní, chybělo mi více příběhů katastrof ke kterým by mohlo docházet pokud by se toto opravdu stalo. Ale jinak celkem dobře čtivé

rikiki
rikiki
15.11.2020 5 z 5

Kniha, kterou si budete chtít přečíst na jeden nádech. Kniha, kvůli které půjdete spát ve 3 ráno, protože přece teď nemůžete přestat. Kniha, která vás donutí se zamyslet nad tím, zda máte přístup k místní studni s vodou a zda by nebylo dobré si ve sklepě uskladnit několik litrů pitné vody, kdyby někdy došlo na nejhorší. Tohle všechno tato kniha se mnou udělala a já jsem ráda, že existují i knížky Helix a Zero, které ve mí snad vyvolají podobné pocity.
Děj se odehrává v různých místech a přeskakujete mezi postavami, které jsou velmi rozdílné a někdy je to až zmatené, ale mě se ta dynamika líbila. Líbil se mi odlišný pohled na problematiku a na celkovou situaci.
Vemte si den volna a zrušte všechny plány, protože pokud se do toho dostanete tak, jako já, nebudete chtít přestat!

evik_svistik
evik_svistik
07.11.2020 5 z 5

Skvělé, pro někoho nejspíš zmatené - rychle se střídající místa, ale jinak perfektní. Autor si dal s knihou obrovskou práci. Nikdy by mě nenapadlo, jaké následky může mít několikadenní výpadek proudu. Je to děsivé...

HellRia
HellRia
01.11.2020 5 z 5

Strhující.
Ze začátku jsem se bála, že bude knížka plná spousty technických detailů a rapidně se tím sníží můj čtenářský zážitek, ale nebyla to pravda. Ano, kniha je plná vysvětlování jak co funguje, přes elektriku, elektrárny až po počítače a pokročilé hackovaní, ale celé to jaksi zapadá do sebe a člověku až běhá mráz po zádech, jak málo stačí, aby se celý svět rozbil...
Doporučuji. Četla bych to znova a znova...

Mi14n72
Mi14n72
31.10.2020 4 z 5

Slušné, dost technicky realistické, autor si dal slušnou práci s rešeršemi.
Tak nějak si člověk při čtení uvědomí, že bez elektřiny by to v dnešní době byl asi skutečně holý boj o přežití.

azazel1
azazel1
30.10.2020 2 z 5

Nesedla mi. Vadilo mi rychlé střídání míst děje i množství postav na které se autor odkazuje.

Michaeles
Michaeles
27.10.2020 5 z 5

Opravdu výborně napsaná kniha. Autor si dal opravdu záležet a nastudoval si různe postupy co by se kdy dělo. Asi nikdo z nás by si nepřál být účastníkem takového výpadku.

BabaJaga11
BabaJaga11
24.10.2020 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce. Sice prvních pár stránek to vypadalo, že knížka bude na mě moc "technická" – plno detailů z chodu a řízení elektráren a dalších strategických podniků – ale veškeré informace důležité pro pochopení se čtenář dozví z rozhovorů zúčastněných osob. V knize samozřejmě vystupuje velká spousta lidí, ale hlavní pozornost je soustředěna jen na několik z nich. Brzy jsem si zvykla i na rychlé střídání míst děje, podle toho, jak se kde katastrofa prohlubovala a kdo se angažoval ve snaze najít řešení...

Přiznám se, že jsem vlastně zpočátku nevěděla, zda mám čekat dobrý konec... a ještě v závěru se vše najednou zhouplo... nezbylo než držet palce Manzanovi, Bollardovi a dalším... I když můžu mít vůči naší civilizaci mnohé výhrady, včetně toho, že by bylo lépe mít méně "chytrých" technologií a více zapojovat mozek, i když planeta i naše lidství jsou v ohrožení a mnoha různými způsoby volají o pomoc, nemyslím si, že způsob popsaný v knize k nastolení spravedlivějšího světového řádu by mohl přinést něco pozitivního. V knize je popsáno, co se v lidech probouzí, ocnou-li se v ohrožení, bohužel to není jen solidarita, často je to spíše naopak, to ostatní vidíme i v dnešní době dost jasně.

Knížka je děsivě realistická a bohužel to, co popisuje, by se skutečně mohlo stát. Přečtěte si ji, ano, právě v této době si ji přečtěte – a budete vděčni, že vám doma svítí světlo, teče teplá voda a topí topení. A dokonce jede internet, přes který si můžete objednat a až do domu nechat doručit to, co nemůžete koupit v obchodě, protože příslušný obchod má z nařízení vlády zavřeno. Doba není lehká, ale mohlo by být i hůř... tak neztrácejme naději a dělejme, co můžeme a umíme, aby bylo líp!

Ještě drobná vsuvka: ke knize bych se možná vůbec nedostala, nebýt zvláštní náhody. Měla jsem na poště uloženou zásilku. Napoprvé se nepodařilo vyzvednout, neb pošta zrovna omezila otevírací dobu. Napodruhé se povedlo – a ejhle, co se urodilo v policích pro vyřazené knihy z obecní knihovny, které jsou umístěny ve stejné budově jako pošta. Někdo dělal doma "probírku" knih. Spousta nových, max. 1x četných, krimi, thrillerů a dalších. Nějaké jsem odnesla s sebou domů, s cílem přečíst a posunout dál, nejspíš do nějakého charitativního bazaru. Blackout je první z přinesených knih, které jsem přečetla – a věřím, že v bazaru o něj bude zájem a přinese peníze na dobrou věc :-).

genie
genie
22.10.2020 3 z 5

Děj slušně ubíhal, námět se mi opravdu líbil, ale na můj vkus byla knížka trochu povrchní (zejména postavy). I když - pro představu potenciálních následků (zejména pro obyčejného člověka) to stačilo.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967