Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1215 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

Ceeca
Ceeca
02.10.2018 3 z 5

Kiha mě překvapila, dlouho jsem nečetla knihu z takovou tématikou, celkem mě bavila, ovšem strašně mě vadilo přeskakování z místa na místo a mnoho příjmení a jmen, vždy mi trvalo než jsem se zorientoval , kde to zase jsme. Ale bavila nemůžu říct, že ne

Costanzo
Costanzo
01.10.2018 4 z 5

Kniha je reálně děsivá, protože si uvědomíte, jak moc jsme všichni závislí na nových technologiích, a to včetně dodávky energie. Neumím si představit, že by se něco takového fakt stalo a doufám, že se toho ani nikdy nedožiju. Hodnotím 4 bodíky. Bodík ztrácí fakt, že to bylo postavově hrozně překombinované, už jsem pomalu nevěděla kdo je kdo a začala v tom mít bordel. Navíc více zaměření na řešení krize vládou (která samozřejmě umí tak velký kulový, když je musí nasměrovat hacker) místo toho, aby se více pozornosti věnovalo lidským osudům. Shrnutí: čtivé, celkem mě to i bavilo, výstižnost možné katastrofy bravurní.

trudoš
trudoš
30.09.2018 3 z 5

Zvykli jsme si žít ve světě poháněném elektrikou, takže je docela logické, že thrillery s motivem totálního výpadku táhnou. Protože ono ani tak není otázkou, jestli k tomu dojde, ale kdy. Přičemž prognózy jsou nemilé - půjdeme ke všem čertům, páč všechno souvisí se vším, a jakmile vyndáte tržnímu hospodářství baterky, pro lidi ve městě to přestane být legrace. V základu jde o prostý dominový efekt, kdy je každý stát přímo závislý na kolektivní spolupráci. A právě na tenhle „detail“ poukazuje rakouský spisovatel Marc Elsberg.
Stran nové noční můry u mě však zabodoval jen napolovic. Vedle samotné vize katastrofických důsledků totiž rozjíždí i dílčí zápletku, která se mu tříští pod množstvím postav a scenérií. Navíc mi trochu vadila jeho stylistika, jež prozrazuje, že psaní je pro něj spíš koníčkem, než obživou. Faktické údaje jsou vypíchnuté skvěle, ale dějová osnova pokulhává s uvěřitelností. Neznamená to, že by mě Blackout nebavil, ale v rámci tématiky jsem už četl napínavější romány.

SimonaP
SimonaP
25.09.2018 3 z 5

Od knihy jsem čekala asi trochu větší čtivost, na mě tam bylo moc odborných pasáží a teorií. Chyběly mi tam pocity a prožitky obyčejných lidí, tak, jak je popisováno na obalu knihy...

Kukicka
Kukicka
16.09.2018 4 z 5

Napad uzasny a za to udeluji take tak vysoke hodnoceni. Clovek si v dnesni dobe vubec neuvedomuje co vse bere jako naprostou samozrejmost a jak vse se vsim souvisi. Vse bylo naprosto realne a o to desivejsi. Jinak zpracovani knihy a styl psani me uz tolik nezaujal. Nektere pasaze me vubec nebavily. Muzu pridat dokonce i osobni zazitek :-D Mela jsem precteno asi 3/4 knihy, syn mel v noci teplotu, tak ze mu dam cipek, vstanu a zjistila jsem, ze nejde proud. No musim se priznat, ze jsem malinko zpanikarila :-D Nastesti manzel ma celovku a s malym ditetem a vsemi hrajicimi hrackami mame dostatek baterii po celem byte, ale neusinalo se mi uplne nejlip. Nastesti rano uz vse fungovalo...

1v8na
1v8na
04.09.2018 4 z 5

Kniha byla čtivá a akční již od samého začátku. To velmi oceňuji. Je uvěřitelná. Jde o román, který se může stát skutečností. Je taktéž realistická. Oceňuji psaní z různých pohledů a různých států, nejen Evropy.
Celkem jsem si oblíbila Manzana.
Trochu mi vadily některé odbornější výrazy a dlouhé kapitoly. Čekala bych taktéž více popisu paniky a více rabování u obyčejných lidí - nejen z pohledu vlády.

Darami87
Darami87
02.09.2018 5 z 5

Vynikající kniha!!! Vůbec mi nevadilo, že kniha byla spíše zaměřená na vládu a příslušné orgány a obyčejné obyvatele zmiňovala jen okrajově. Takových katastrofických knih o osudech "postižených" tu už bylo. Tohle je konečně něco z jiného soudku. Některé odborné pasáže jsem musela číst dvakrát, abych jim úplně porozuměla, ale ani to mě nedonutí snížit hodnocení. I já, asi jako každý, kdo čte takovou knihu, jsem se musela zamyslet. Situace která nastala v knize se může stát. A my na to absolutně nejsme připraveni. Začala jsem uvažovat o tom, jak by člověk musel být připraven, aby něco takového přežil alespoň dva týdny. A začala jsem přemýšlet- moji rodiče mají starý dům, ve kterém je možné zatopit v kamnech, na kterých se dá i uvařit a mají i pár zvířat. Ale co dál? Je třeba zajistit vodu. HODNĚ VODY. Taky jídlo v konzervách, těstoviny, rýži, mouku.... A svíčky. A baterky. A baterky do baterek. A vlhčené ubrousky. Pytle na odpad, powerbanku k telefonu, léky..... A jak tak člověk začne uvažovat nad tím, co vše by potřeboval, aby byl připraven, uvědomí si, že na takovou situaci zkrátka není možné být připraven.
Obdivuji autorův smysl pro detail, díky kterému byl schopen vykreslit tuto situaci do téměř titěrných detailů. Když nejde elektřina, každému dojde, že si nenakoupí a nezapne televizi. Ale ostatní věci jako úhyn zvířat, ekonomické škody, propady na burzách, znečištění vody..... Je vidět, že Marc Elsberg nešil horkou nití. Naopak- studoval a promýšlel a to se cení!

6839
6839
02.09.2018 5 z 5

Teprve když čtete, začnete si uvědomovat opravdovou sílu elektřiny v našem běžném životě. Co všechno způsobí, vypadne-li v celé Evropě, (a nejen to) elektrický proud, se zde dočtete, plus nalezete brilantně napsaný příběh. Skvěle vykreslené postavy, a takové ty pravé "seriálové" nedokončené konce, kdy prostě musíte číst dál.

BarbRyc
BarbRyc
30.08.2018 4 z 5

Ohromně zajímavé. Tím spíš, že líčení celého příběhu bylo naprosto uvěřitelné a o to děsivější. Moc se mi líbilo prolínání se různých pohledů na situaci. Občas mě však některé pasáže trochu nudily, proto čtyři hvězdičky.

DericCaster
DericCaster
28.08.2018 5 z 5

Tak mě se kniha líbila velmi. Už jen proto, že i když je to fikce, uplně jasě si ji dovedu představit jako realitu. Blackout jako teroristický čin... Když se nad tím člověk zamyslí trochu hlouběji, tak celkové dopady by asi byly mnohem horší než nějaká bomba v letadle apod...

Taj-ka
Taj-ka
22.08.2018 5 z 5

Nejde odložit. I když Vás deprimuje, nutí přemýšlet jestli je to vůbec reálné, vytváří paranoiu a celkově vysává, nejde odložit.

veruzz_
veruzz_
20.08.2018 3 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení.. a líbí se mi fakt, ze bude nebo již je přidáná na seznam povinné četby.

Peetullka
Peetullka
20.08.2018 3 z 5

Velmi zajímavý námět knihy. I když jsem čekala “něco” malinko více. Některé úseky mě až nebavili, ale určitě to stojí za zamyšlení. Knihu doporucuji všem, co mají rádi tyto knihy.

skyline
skyline
18.08.2018 3 z 5

Musim uznat, ze jsem od knihy cekala vic napeti, vetsi drama... coz se nekonalo a je to skoda. Kdyz se clovek do deje vzije, je to opravdu desiva predstava, kdyby vse zkolabovalo. Ale knize chybelo "to neco" ... technickych a politickych reci az az...ale co ten zmatek,hruza a zoufalstvi obycejnych lidi..?

Ennie
Ennie
16.08.2018 3 z 5

Ze začátku se mi zdálo, že by ta kniha mohla být i pro mě bestseller. Ale bohužel ne. Líbí se mi, že si člověk díky této knize uvědomí, co vše by bez elektřiny nebylo možné. Líbily se mi pasáže, kde byl Manzano a Shannonová, ale jinak docela nuda…

Knihomolkajá
Knihomolkajá
31.07.2018 3 z 5

Nad vymýšlením počtu hvězdiček jsem strávila dlouhou dobu, než jsem se rozhodla. Už jen proto, že normálně čtu naprosto jiný žánr. Chtěla jsem dát čtyři, ale pak jsem se zamyslela a připadalo mi nefér dát jí stejný počet, jako třeba Projektu Kronos.
Tohle byla prvotřídní ukázka toho, když se někdo rozhodne zpracovat napínavý příběh, který by měl lidem nahnat strach a dohnat je k zamyšlení, ale nějak to nevyjde. Tedy rozhodně ne u mě. Možná by se to i podařilo, kdyby autor mou fantazii neubil neuvěřitelně dlouhými kapitolami, které se zaměřovaly pouze na systém fungování určitého softvéru či nějaké části jaderné elektrárny. I když vím, že bez nějaké té technické části by se to neobešlo. Kapitola, kde muž A mluví s mužem B o nějaké části reaktoru, pro mě byla naprosto nezajímavá a v polovině knihy jsem to vzdala a takové kapitoly jsem přeskakovala.
Co mě ale bavilo, byla část Shannonové a Piera. Nebýt jich, tak je kniha naprosto o ničem a zařadila bych jí do věděckých příruček.
Konec byl ale vydařený a četl se velmi dobře. Nakonec tedy dávám tři hvězdičky. Určitě doporučuji. Podobnou knihu by si měl člověk alespoň jednou za život přečíst.

homeck
homeck
30.07.2018 3 z 5

Tuhle knihu jsem si nechal dát od Ježíška, ale nedočetl jsem ji. Nápad je skutečně zajímavý, ale výsledné dílo není podle mých představ :-) Vím, to není cílem žádné knihy, krom té mé :-) Chybí mi tam více "sociálna", všemocná EU je spasitelem, ČR jako nejdůležitější energetický uzel v Evropě není zmíněna vůbec. Možná by se autor měl spojit s paní Drábovou a doplnit si odbornost :-)

kouzelnik3
kouzelnik3
27.07.2018 5 z 5

Kniha byla napínavá o to víc, když si člověk uvědomí, že to není až taková fikce, ale dost možná realita respektive její představa, která může realitou v dnešní době být. Jak autor na konci píše, je čerpáno z dosavadních událostí, takže to takové sci-fi není. Knížka ale dobrá.

marek7167
marek7167
23.07.2018 4 z 5

Já nějak nevim. Na knihu jsem se strašně těšil, a nadchnul mě nápad na výpadek el. sítě po Evropě a ma důsledky s tím spojene. Doufal jsem ale, ze dostanu mnohem podrobnější popis chování lidí v takove situaci a místo toho jsem spíše dostal hledání osoby, která za to může... A i to mi pripadlo strašně “osekané”. Nápad senzační, některé pasáže vynikající, ale po dočtení jsem hledal dalších 150 stran závěru. Za me 70 %.

Ticiana
Ticiana
20.07.2018 4 z 5

Trosku mne mrzi, ze nebyla vydana plna verze. Knizka na zamysleni.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967