Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1220 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

ydnac
05.01.2022 3 z 5

Po přečtení této knihy mám jasno.
Letos sice zdraží elektřina, ale alespoň nějaká BUDE - doufám :-)
Bylo to zajímavé, napínavé čtení.
Občas mě až mrazilo, jak reálná by tato hrozba mohla být.

Někteří ekonomové nám předpovídají poměry jako v Latinské Americe, s úzkou vrstvou bohatých, mizející střední třídou a většinou obyvatelstva v chudých a nejistých životních poměrech.

Christo
11.12.2021 2 z 5

Pár hvězdiček jen za popis možných rizik v tomto globalizovaném světě.

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

No docela by mě zajímalo, co by jsme dělali, kdyby k něčemu takovému opravdu došlo. Za mě super a 5*

M.A.s.a.k.R.A
15.11.2021 3 z 5

Člověk si ani neuvědomuje, jak moc jsme závislí na elektřině.

Magrata15
12.10.2021 4 z 5

Až při čtení této knihy mi došlo, co všechno se zastaví, když přestanou elektrárny dodávat energii. Katastrofa.
Kniha se četla dost dobře, díky krátkým kapitolám. Občas jsem se ztrácela v množství postav a míst.
Manzano však byla jedna ze sympatických postav.

Lajtwing
24.09.2021 3 z 5

Stojí za přečtení díky tématu závislosti naší společnosti na energetické infrastruktuře. Ruku na srdce, většina z nás o ní ví pramálo. Autor demonstruje skutečný rozsah této závislosti a právě v tom leží největší - a jediný - tahák knihy.

Postavy jsou poměrně ploché, jejich existence se někdy míjí účinkem. Manzano ani pořádně neodhalí, proč se změnil a proč bojuje za pořádek. Nebo například postava Michelsenové a celého dění okolo kancléře v Berlině - je to okatě expoziční, a když už dojde k opravdu zajímavým dialogům (následky nehod atd.), postavy prostě nepůsobí věrohodně, pouze plynou k autorově pointě.

To může být částí jak překladem, tak volbou častého skákání mezi místy. Prostě a jednoduše, je to zajímavé téma v průměrně zvládnutém textu. Autor jakoby jenom zpracovával téma, ale neměl snahu psát zajímavé postavy.

Rocker007
23.08.2021 4 z 5

Má první kniha z post-apo žánru. Hodně pěkné, ač někdy zkratkovité.

IvikaS
09.08.2021 3 z 5

Začátek dobrý ale konec se vlek.

helulka
08.08.2021 1 z 5

Dnes jsem zabrouzdala do svého seznamu přečtených knih, a velmi mě překvapilo, když jsem tam našla tento kousek. Ještě víc mě překvapilo, že uplynulo pouhých 82 dnů od chvíle, kdy jsem jej dočetla!

Čtení Blackoutu nejspíš opravdu způsobuje "blackout", což je ovšem u této knihy žádaný jev. Chvíli po dočtení si nebudete pamatovat, že jste tu hrůzu kdy četli.

Tu jedinou hvězdičku z hodnocení daruji tomu stromu, který musel padnout, aby tohle mohlo vyjít!

mona.benny
20.06.2021

Těšila jsem se, zaujalo mě téma knihy i obálka. Po 80 stránkách, které mě nezaujaly, jsem knihu odložila. Očekávala jsem spíš příběh z pohledu obyčejných lidí (rodin) , co by pro ně znamenal Blackout.

MíšaS.
16.06.2021 2 z 5

Námět byl zajímavý, ale utopený v přehršli postav a informací. A děj byl
dost předvídatelný.

Renatka11
15.05.2021 4 z 5

Výborný námět, co by kdyby... Na můj vkus sice zbytečně moc akční, což dost ubíralo na reálnosti, ale kdo ví, jaká by byla realita, kdyby skutečně k tak rozsáhlému blackoutu došlo. Přestože literárně to úplný poklad není, k zamyšleni nad naší závislostí na elektrické energii to rozhodně stojí a za to dávám čtvrtou hvězdu.

Laf
09.05.2021 5 z 5

Kniha předčila má očekávání. Hned od prvních řádek se děj pěkně zhurta rozjel a po celou knihu si to drželo stejný spád, který mi nedovolil knihu jen tak pustit z ruky. Navíc kniha nutí hodně k zamyšlení až z toho mrazí, neboť si to představovat v živých barvách a že by se to skutečně stalo, je znepokojivé.
Jedině, co mi tady vadilo bylo množství jmen a rychlé střídání různých měst v různých zemí, takže toho bylo od začátku dost k zapamatování, ale když jsem si na toto zvykla, už to pro mne problém nepředstavovalo. A proto mohu knihu jen a jen doporučit. :)

Pavlina50
20.04.2021 4 z 5

Při čtení této knihy jsem měla husí kůži …hlavně proto, že mi nepřipadá zas až tak úplně nereálné, že by se toto pouhé sci-fi nemohlo někdy změnit v děsivou skutečnost.
Každopádně je to dost zajímavá kniha přibližující situaci, která by mohla nastat, kdyby na delší dobu celosvětově vypadl proud. Ukazuje, jak neskutečně jsme na elektřině závislí, jakou moc nad námi má a jak zničující pro naši civilizaci by důsledky výpadku mohly být. Vzhledem k tomu, jak je celý svět (myšleno veškeré obory a odvětví) dokonale propojený právě díky elektřině, může určité selhání systému tuto vzájemnou propojenost nabourat způsobem, který až neskutečně rychlým tempem povede ke zhroucení celé světové ekonomiky a uvede lidstvo v katastrofální chaos a kolaps. Scénář knihy proto není zas až tak nerealistický.
Kniha se mi nečetla snadno, rozjezd se mi zdál docela pomalejší, navíc jsem na začátku měla docela zmatek ve velkém množství postav a přeskakování z místa na místo, ale postupně jsem se začetla a kniha mě svou stupňující akčností a dobře vykreslenou atmosférou nakonec docela pohltila.
I když je to pouhá fikce, rozhodně je hodně poučná a vede k zamyšlení, jak vlastně technické vymoženosti svým způsobem člověka zotročily a dostaly lidstvo do absolutní závislosti, ze které už vlastně není úniku.
Je dobré si uvědomit, že výpadek proudu zdaleka neznamená jen, že cvaknutím vypínače nerozsvítíme světlo, nezapneme počítače a nenabijeme mobily, ale že můžou nastat problémy, které si ani v nejčernějších snech neumíme a hlavně nechceme představit.

magica6099
04.04.2021 3 z 5

Achjo..
Téma super, jen už jsem asi četla spoustu lepších knih o vznikající zkáze společnosti.
Četla jsem asi 3 měsíce, mezitím jsem dočetla spoustu jiných knih. Ale nedalo mi to spát, musela jsem jí dočíst. :)

Špekyn
23.03.2021 4 z 5

Hned v úvodu je příliš mnoho postav a míst - je těžké se v tom zorientovat. Později už je to s orientací lepší, i když se střídají různá místa a postavy. Osudy se postupně propojují, což je rozhodně fajn.
Působivé a děsivé ve všech důsledcích. Napínavé, realistické, znepokojující. Skutečnost, že něco podobného by se mohlo opravdu stát, je až mrazivá.

valeria0031
08.03.2021 4 z 5

Rychle se čte, možná trochu nepřehednost vedlejších postav, realistický scénář, skvěle představuje problematiku.

Sejna1955
28.02.2021 4 z 5

Velice poutavá kniha i když s předvídatelným koncem. Doufám, že nás nic v takovém měřítku nepotká.

Sejna1955
28.02.2021 4 z 5

Velice poutavá kniha s předvídatelným koncem. Doufám, že nás to nikdy v takovém měřítku nepotká.

stanislav0373
26.01.2021 3 z 5

Nevím proč, ale nemůžu se zbavit pocitu, že mi půlka knihy chybí... Jasně, nečetl jsem jedním nádechem, takže jsem měl i tu atmosféru po dílech, ale přece jen...

Jinak, když už jsem to načnul, tak atmosféra je příjemně vykreslená, megatuny postav přehledné, příběh dobře a svižně ubíhá. Proti tomu žádná...pohled na post apo před apo je úchvatný, ale...stejně nemůžu dát víc, i když bych strašně rád. Dle mě se kniha v půlce zlomí a pak to je, jako kdyby autor půl rukopisu ztratil a nechal vtisknout jen to, co mu zbylo...

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967