Blackout – Zítra bude pozdě

Blackout – Zítra bude pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324894/bmid_blackout-zitra-bude-pozde-kdz-324894.jpg 4 1220 355

Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Blackout – Morgen ist es zu spät , 2012

tomikste
02.05.2018 4 z 5

Skvělá kniha, Elsberg zachytil toto téma tak, jako nikdo před ním. Podle mě velmi realisticky, někdy až chladnokrevně popisované problémy a změny ve společnosti. Člověk hltá každou kapitolu a přitom přemýšlí, jaké by to bylo doopravdy. Pro české čtenáře je malým bonusem, že se v knize řeší také problémy Temelína. Tím vás kniha ještě víc vtáhne. Po celou dobu jsem se sám sebe ptal - co bych asi dělal? Jak bych přežil? A přitom je to "jen" elektrika...

Mahuleno
29.04.2018 5 z 5

Dost děsivá představa, zvlášť když si uvědomíme, že není tak zcela vyloučená tato eventualita. A nemusela by vzniknout cílenou akcí nějaké hybridní války. Snad ne
v takovém rozsahu, ale se stejnými dopady, byť třeba omezenými na menší území než v románu.
Navíc v knize nejsou příliš zdůrazňovány vedlejší aspekty vyvolané takovou krizí - rozpad společenských a politických struktur a kriminalita, která by byla podle mého nepochybně větší a její nárůst rychlejší. Autor se spíše zabývá technickou podstatou vzniku krize a pátráním po původu, či původcích. Nicméně naznačuje, jak jsme závislí na technice a speciálně elektrické energii, která fatálně zasahuje v podstatě do všech odvětví lidské činnosti a života.

penthyn4419
20.04.2018 5 z 5

Nebyl to sice zrovna můj šálek kávy, ale i tak jsem si knihu, zvlášť díky dobré napsanému příběhu, originalitě a velmi realisticky vyobrazené možné katastrofě, docela oblíbil. Nejdříve jsem si myslel, že to bude vypadat jak akční film od Hollywoodu, kde hlavní hrdina předvede něco neuvěřitelného a zachrání úplně všechny, ale autor se rozhodl, že si s lidmi nebude brát servítky a snad i díky tomu to vypadalo tak reálně.

markyticka
14.04.2018 5 z 5

Začátek neskutečný zmatek - tolik měst, lidí, příběhů. Ale když jsem se zorientovala, tak mne to chytlo. Třeba u krav jsem si říkala, že by nemusely nutně všechny zemřít nepodojené, že by se asi víc lidí snažilo jim pomoci a sami pro sebe tak získat zdroj obživy... Celkově se mi kniha líbila a teď přemýšlím, kde si zřídím bunkr a kolik zásob v něm nechám.

between
11.04.2018 4 z 5

Závěr knihy mi přišel příliš rychlý a zápletka kolem další vlny problémů až moc jednoduše vyřešena.
Jinak super. Jak příběh, tak podnět k zamyšlení.

ewkat
05.04.2018 4 z 5

Kniha je zajímavá, čekala jsem od ní víc, ale moc nevím co :-D. Některé situace mi tam přišly méně věrohodné, ale sám autor na konci píše, že musel pár věcí pozměnit nebo nadsadit. Určitě po přečtení se člověk donutí zamyslet jak by on v takové situaci reagoval a jak moc jsme na té elektrice závislí!

Dymond
03.04.2018 5 z 5

Velice dobrá kniha, která vede k zamyšlení...

BarbaNechanicka
02.04.2018 3 z 5

Knížku jsem přečetla docela rychle.Na začátku jsem byla hrozně zoufalá z obrovského množství jmen,postav,míst,dějů,takže jsem se pořád vracela zpět,abych si připomněla,kdo je kdo. Chyběl mi tam nějaký pořádný osobní příběh některé postavy. Každý byl jen zlehka nastíněný a vy jste si museli říkat, chci vědět víc, ale o moc víc jste se nedozvěděli. Knížka mi přišla spíše jako úvaha nad problémem než příběh. Některé pasáže o výpadku jsou děsivé, Člověk si řekne že bez elektřiny v domě, mobilu,světla, nějak přežít dokáže, pár dní, ale nedokáže si představit že bude muset přežít i bez lékařské péče, dovozu léků potravin a hlavně benzínu. Je zajímavé si uvědomit, co všechno v našem světě potřebuje elektřinu, aby bylo schopno fungovat.

Bohynek
31.03.2018 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá. Vytkl bych možná až moc časté přeskakování děje z místa na místo, ale dá se na to zvyknout. Hlavní dějová linka s Manzanem je ale skvělá a moc jsem se bavil.

FillaSFC
25.03.2018 3 z 5

Námět je sám o sobě zajímavý, zpracování už pak horší. Jak už tady několikrát padlo, kniha určitě donutí přemýšlet, umím si ale představit, že by byla napsána lépe. Chvílemi jsem se ztrácel ve velkém množství postav a v podstatě k žádné z nich jsem si nevytvořil nějaký vztah nebo sympatie, na druhou stranu možná právě proto nepůsobí kniha jako nějaký "americký akčňák", ale o to realističtěji. No, má zkrátka svá pro i proti, za přečtení ale rozhodně stojí.

ArwenAragorn
23.03.2018 4 z 5

Naše společnost je bohužel postavena tak, že kdyby došlo k blackoutu, stane se přibližně to, co v knize (i když chápu, že je to fikce). Tenhle román mě dokázal silně vynervovat.

xmajl
17.03.2018 2 z 5

Slabota, v podstate nezazivne cte a ke konci uz uplne utrpeni. Pointa super, ale absolutne fadni popis “hrouceni” spolecnosti. Celkove 2 hvezdy max

Ainslee
16.03.2018 2 z 5

Tak nevím. Neříkám, že je kniha napsaná špatně, své čtenáře si určitě najde, ale mě absolutně nebavila. Asi 200 stránek jsem četla opravdu poctivě, pak už jsem přeskakovala jen na pasáže s Italem Manzanem. Kdysi jsem četla knihu na stejné téma, výpadek elektřiny a zatímco tam se děj točil okolo problémů obyčejných lidí s tím spojené, což mě bavilo, tady byla kniha zaměřena spíš na technickou stránku problému. Navíc, přehršel jmen, přeskakování z místa na místo. Tohle mi prostě nesedlo.

Káča2015
13.03.2018 3 z 5

Zápletka byla jasná, trávila jsem čas tím, že jsem porovnávala, které problémy vyplývající z blackoutu mě napadly stejně, co jsem zapomněla, co bych nečekala. Ale jinak jsem se celkem dost nudila.

buldozer5
11.03.2018 2 z 5

Kniha mě nijak neoslnila. U příběhů s podobným žánrem mám rád, když děj rychle ubíhá a pořád se tam něco děje. Což se o téhle knize říct nedá.

Woolsey
11.03.2018 5 z 5

Kniha prijemne prekvapila... Clovek si uvedomi v jakem zijeme luxusu a to doslova. Bacha maly spojler-Pro me bylo nejhorsi pasaz (predstava),jak lidi uvezneni v metru,nemaji sanci se dostat ven a pomalu umiraji v panice... Nebo zvirata ze zoo chodi po ulici a lide se jimi krmi...... :/

Martin-cze
04.03.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Jen doufám, že teď nevypnou v blízké době proud

Mustafa
03.03.2018 5 z 5

Doporučuji! Kniha je psána jinak, než jsem zvyklá, ale příběh je tak silný a drasticky reálný, že nešlo přestat. Z kraje jsem se vracela v textu, abych od začátku chápala všechny souvislosti a zapamatovala si jména a místa, potom už v pohodě. Souvislosti, které jsou popsány asi málokoho samovolně napadnou. Cítím se obohacena o spoustu informací

LusSyNDA
02.03.2018 5 z 5

Fascinující, dechberoucí příběh. Nikdy jsem nepřemýšlela v tomto směru a je až děsivé, jak málo by stačilo k neštěstí... Kniha byla velmi napínaá, zorientovala jsem se až někdy u druhé kapitoly, ale pak děj probíhal v pořádku. Doporucuji si přečíst, aby se člověku rozšířili obzory

Dejf_ano
28.02.2018 5 z 5

14 DNÍ
Zásadní časový horizont celé knihy. Největší síla příběhu je právě v krátkém čase a svižném tempu. Autor nám ukazuje možný scénář velmi reálných situací s výpadkem proudu. Možná až šokující je změna v chování lidí, kteří se mění doslova v divokou zvěř. Pouze pár dní stačí k vytvoření zlodějů, vrahů a vyděračů.

ZAMYŠLENÍ
Sám se nad knihou musím stále zamýšlet nejenom náhlá změna situace, ale především dlouhodobý možný dopad, který je v příběhu naznačen je šokující. Najednou si uvědomuji, jak opravdu skvěle se máme a dobře si žijeme. Stačí málo a svět se může otočit o 180 stupňů. Pro mě velmi výjimečné prolnutí odborné literatury s poutavým příběhem.

Tento bestseller stojí rozhodně za přečtení a nebojím se tvrdit, že by si našel nezastupitelné místo v povinné četbě základních škol. Právě pro svou realističnost a společenský dopad.

boj o přežití thrillery blackout, výpadek proudu katastrofy

Marc Elsberg (p)
rakouská, 1967