Black Hills

Ve svém nejnovějším románu nás Dan Simmons, autor úspěšných titulů Terror a Drood, zavádí mezi americké indiány. Ústřední postavou je Paha Sapa, příslušník kmene Lakotů. Roku 1876, když byl ještě malý chlapec, do něj po bitvě u Little Big Hornu vstoupil duch padlého generála Custera. Paha Sapa je tak „odsouzen“ k tomu, že musí chtě nechtě naslouchat jeho myšlenkám a vzpomínkám, jež jsou často velmi intimního rázu. Hlavní protagonista knihy se však vyznačuje ještě jednou zvláštností – dokáže nahlédnout do minulosti i budoucnosti některých lidí, jichž se dotkne. Příběh románu se odehrává mezi lety 1876 až 1936. Během této doby sledujeme Paha Sapovu životní pouť od dětství až po stáří, kdy pracuje na stavbě pomníku Mount Rushmore. Ten má mít podobu tváří čtyř význačných amerických prezidentů vytesaných do žulové skály. Paha Sapa však při budování tohoto monumentu spřádá tajné, ryze osobní plány… Jak už bývá u Dana Simmonse zvykem, také v této knize kombinuje fikci a historická fakta. Spolu s postavami románu se zúčastníme mnoha pozoruhodných událostí z amerických dějin, jako jsou Světová výstava v Chicagu, pořádaná roku 1893, či stavba slavného Brooklynského mostu. Dostaneme také možnost nahlédnout do fascinujícího života indiánů a poznat jejich zvyky i bohatou mytologii. Román Black Hills je napsán velmi poutavě a díky své neobyčejné pestrosti a skvěle prokresleným postavám představuje jedinečný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/54472/black-hills-54472.jpg 3.554
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Plejáda

Patapuf
12.03.2017

Příběh sám o sobě není úplně nejhorší... myslím, že ten příběh na konci s těmi židy už tam byl zbytečně navíc... někdy se mi zdálo, že se příběh zbytečně vleče... normálně bych dal tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že sem tam loni skoro všude byl dám čtyři... bylo to pro mě takové prodloužení dovolené....

trudoš
10.10.2016

Black Hills se od ostatní tvorby Dana Simmonse v lecčems liší. Přestože se román jemně otírá o fantastiku, nejde o horor ani o sci-fi a už vůbec ne o detektivku (tedy mnou oblíbené autorovy žánry), ale spíš o nostalgickou vzpomínku na divoký západ, říznutou exkurzí po dobových pamětihodnostech. Čtyři sta šedesát stran si život nekomplikuje zápletkou a soustředí pozornost především na vyrovnání se ústřední postavy s osudem vlastního národa. Takže ideální čtení pro zádumčivé podzimní večery.
Možná je to věkem, nebo horlivým očekáváním, ale Simmonsova sonda do indiánského nitra mě příliš neoslovila. A to se počítám mezi jeho velké fanoušky. I když je tu několik hodně silných momentů, pořád je to příběh na dlouhé lokte, kdy nevíte co s hyperaktivitou, a tak si jdete číst, abyste se nějak ukolébali. V tomhle ohledu vyprávění nezklamalo. Hodlám sice Černým vrchům dát ještě šanci, ale až za takových dvacet třicet let, kdy sám dostanu chuť rekapitulovat vlastní způsob žití. Do té doby adié.

witko
09.09.2015

Celkem se mi kniha líbila, ale jak tu už někdo zmiňovak, ten konec. Několik posledních stránek si mohl autor odpustit.

evickakyticka
28.11.2013

Krásné. Chytlo a nepustilo až do samého konce. Ráda se začtu do tlustější knihy a nechám se unášet proudem děje a také jeho postavami, které se dokážou pěkně vykreslit. Děkuji a těším se na další skvělý román Dana Simmonse.

CynicalParrot
19.08.2013

Tato kniha ve mne vyvolala rozporuplné reakce. Počáteční neschopnost "dostat" se do vyprávění přetrvala bohužel až do finále, do kterého jsem došel víceméně z nutnosti, protože knihy zpravidla nenechávám nedočtené.
Při četbě jsem měl neodbytný pocit, že se autor snažil čtenářům předat sdělení rozličného charakteru, avšak nedokázal rozhodnout, které z těchto sdělení se stane ústředním tématem jeho románu. Kniha totiž začíná jako historický román, zaměřující se na kontroverzní období střetů mezi bělochy a původními obyvateli Ameriky, vyprávěný starým Paha Sapou, jež se slzou v oku vzpomíná na staré dobré časy, jak jako malý poskakoval kolem ohně. Přibližně v polovině začne vyprávění nabírat ekologický nádech, což povede přes známou problematiku člověk versus příroda a bude zakončeno úvahou o narušení a opětovném obnovení původního ekosystému. Tyto témata by nemusely být tak špatné (víceméně spolu souvisejí), avšak jsou podány nezáživným způsobem, což knihu podle mého názoru velmi sráží.
Kniha však má i své lepší stránky. Například velmi oceňuji způsob jakým autor předkládá střípky z americké historie a kultury původních obyvatel.

Desireus
20.02.2013

Kniha mě uchvátila, i když podobné spíše historické pojednání většinou moc nemusím. Velmi se mi líbil styl, kdy se knihou průběžně prolínají různé časové úseky. Ale jak již to u Simmonse bývá, pro mě to opět zazdil svým závěrem (myslím tím úplným závěrem knihy). Terror pro mě zůstává nepřekonán.

Edana
22.10.2012

Zpočátku jsem měla trošku problém se "začíst".... Vcelku nezajímavé vyprávění nějakého indiána, přeskakování v čase a do toho všeho zmatené milostné žvatlání "ducha" generála Custera? Ale po pár stránkách začal příběh dostávat smysl a také začal nabírat na obrátkách. Pak už bylo jen stále těžší se od knihy odtrhnout. Dan Simmons mě svým příběhem o Paha Sapovi dokonce nadchnul pro novou oblast samostudia. Jediná moje výtka se týká relativně velkého množství chyb, překlepů a místy ne úplně zdařilého překladu (opravdu se musí "pathetic" překládat vždy a všude jako "patetický"? Proč??).

Indiáni

Dan Simmons