Black Hills

Ve svém nejnovějším románu nás Dan Simmons, autor úspěšných titulů Terror a Drood, zavádí mezi americké indiány. Ústřední postavou je Paha Sapa, příslušník kmene Lakotů. Roku 1876, když byl ještě malý chlapec, do něj po bitvě u Little Big Hornu vstoupil duch padlého generála Custera. Paha Sapa je tak „odsouzen“ k tomu, že musí chtě nechtě naslouchat jeho myšlenkám a vzpomínkám, jež jsou často velmi intimního rázu. Hlavní protagonista knihy se však vyznačuje ještě jednou zvláštností – dokáže nahlédnout do minulosti i budoucnosti některých lidí, jichž se dotkne. Příběh románu se odehrává mezi lety 1876 až 1936. Během této doby sledujeme Paha Sapovu životní pouť od dětství až po stáří, kdy pracuje na stavbě pomníku Mount Rushmore. Ten má mít podobu tváří čtyř význačných amerických prezidentů vytesaných do žulové skály. Paha Sapa však při budování tohoto monumentu spřádá tajné, ryze osobní plány… Jak už bývá u Dana Simmonse zvykem, také v této knize kombinuje fikci a historická fakta. Spolu s postavami románu se zúčastníme mnoha pozoruhodných událostí z amerických dějin, jako jsou Světová výstava v Chicagu, pořádaná roku 1893, či stavba slavného Brooklynského mostu. Dostaneme také možnost nahlédnout do fascinujícího života indiánů a poznat jejich zvyky i bohatou mytologii. Román Black Hills je napsán velmi poutavě a díky své neobyčejné pestrosti a skvěle prokresleným postavám představuje jedinečný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/54472/black-hills-54472.jpg 3.564
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Plejáda

Black Hills, 2010

Kniha Black Hills

Metla

Přistupovala jsem k "Black Hills" trochu s obavami, nakolik mě Simmons dokáže připoutat k osudům lakotského indiána - všeobecně mi doba, kdy domorodé americké kultuře zvonil umíráček, přijde neatraktivní. První polovinou románu, ve které Paha Sapa pracuje jako střelmistr na Mount Rushmore a ve vzpomínkách se vrací převážně do svého dětství, jsem prokráčela hladce. Zamrzela mě akorát stručnost v pasážích o Paha Sapově dospívání pod bělošským vlivem. Ovšem ve druhé půlce knihy začala má četba kulhat; přemítání nad hlavami amerických prezidentů se stávalo únavným a určité scény vyloženě zklamaly (nebudu je jmenovat, ať se vyhnu spoilerům), tam bych pro změnu Simmonsovu obšírnost a smysl pro detail krotila. Z pornografických vsuvek generála Custera jsem rozpačitá, jeho osobnost mohla být dle mého názoru využita lépe a nabízelo se mnoho (promarněného) prostoru ke konfliktům.
Závěr... to bych ublinkla, no comment. Když se k tomu připočte chvílemi neobratný překlad a nedbalé redakční práce, můžu "Black Hills" vytesat nanejvýš tři a půl hvězdy za nezvyklý, mírně rozporuplný zážitek.

Terezulina
22.08.2018

no......tak pro mě to byl velmi silný příběh....nádhera , až mi bylo líto, že jsem knihu dočetla.... Paha Sapu jsem si hned zamilovala. Určitě přečtu i jiné knihy od autora.

Finn69
10.07.2018

Mám sice rád knihy Dana Simmonse a taky mě odjakživa (jako každého kluka) zajímali Indiáni, tohle mě ale až tak za srdce nechytilo. Ne, že by to bylo zase až tak špatné, ale je to hodně zdlouhavé, místy až nudné, řada věcí v podstatě zbytečných... Nechci tu spoilovat, takže jen to, co už je stejně v anotaci: jak se tam píše, do hlavního hrdiny jako malého chlapce vstoupí u Little Big Hornu duch generála Custera. Ten se ale celou knihu projevuje pouze tím, že ubohému Paha Sapovi vysílá do hlavy pornografické vzpomínky na svou ženu, to mi přijde docela málo. Jinak se v podstatě neprojevuje.
Co mě naopak zaujalo, je historie památníku Mount Rushmore, tady se člověk aspoň něco dozví o historii a vzniku tohohle monumentu. Až na toho Custerova ducha mi tenhle příběh občas docela připomínal Malého velkého muže, samozřejmě z té indiánské strany. A v tomhle srovnání Black Hills bohužel prohrávají.

Hellrampage
21.04.2018

„Dej mi jediný kousek dynamitu a já zbořím Notre Dame.“

Tak som vďaka pánovi Simmonsovi spoznal kúsok z histórie USA a života indiánov (a ich slnečný tanec). Európana táto kniha bude baviť oveľa menej než Američana, pretože je to predsa len ich história. Preto ma kniha moc nebavila. Príbeh sa posúva veľmi pomaly, autor preskakuje časové obdobia mladého a starého Paha Sapu. V jeho mladosti sa môže čitateľ dozvedieť niečo o živote indiánov a v starobe Billa Pomalého Koňa sa dozvieme niečo o dynamitoch, pretože pracuje ako sapér (nie je to presné označenie, ale mne sa páči). Kniha je prehustená dlhými informáciami o histórii, zbytočne naťahovaná a vôbec sa mi niektoré časti nechceli čítať – vypustil by som tak 200 strán. Dialógy v podstate neexistujú a sú riešené cez kurzívou poznačený text. A je ich málo.

Zo začiatku som mal ešte s knihou trpezlivosť, pretože mám Simmonsa rád (Terror, Hladové hry) a očakával som od knihy úplne niečo iné. Hlavným ťahákom bol v tomto prípade duch Custera, ktorý sa v Paha Sapovi usídlil a v priebehu knihy nebol vôbec využitý. Rovnako ako jeho vlastnosť nahliadnuť ľuďom do minulosti a budúcnosti. Je to akoby niekto napísal knihu o superhrdinovi, ktorý za celý čas nevyužil svoje schopnosti. A na konci budete dumať nad tým, či sú lepší indiáni, ktorí lovili všetko štvornohé a bojovali proti všetkému dvojnohému a takmer vyhladili nejednú živočíšnu rasu alebo biely tukožrúti bezohľadne ničiaci Skutočne slobodné ľudské bytosti a zaberajúci každý kúsoček zeme vrátane Čiernych hôr. Premrhaný potenciál a IMHO sklamanie.

„Le anpet'u waste!“

Patapuf
12.03.2017

Příběh sám o sobě není úplně nejhorší... myslím, že ten příběh na konci s těmi židy už tam byl zbytečně navíc... někdy se mi zdálo, že se příběh zbytečně vleče... normálně bych dal tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že sem tam loni skoro všude byl dám čtyři... bylo to pro mě takové prodloužení dovolené....

trudoš
10.10.2016

Black Hills se od ostatní tvorby Dana Simmonse v lecčems liší. Přestože se román jemně otírá o fantastiku, nejde o horor ani o sci-fi a už vůbec ne o detektivku (tedy mnou oblíbené autorovy žánry), ale spíš o nostalgickou vzpomínku na divoký západ, říznutou exkurzí po dobových pamětihodnostech. Čtyři sta šedesát stran si život nekomplikuje zápletkou a soustředí pozornost především na vyrovnání se ústřední postavy s osudem vlastního národa. Takže ideální čtení pro zádumčivé podzimní večery.
Možná je to věkem, nebo horlivým očekáváním, ale Simmonsova sonda do indiánského nitra mě příliš neoslovila. A to se počítám mezi jeho velké fanoušky. I když je tu několik hodně silných momentů, pořád je to příběh na dlouhé lokte, kdy nevíte co s hyperaktivitou, a tak si jdete číst, abyste se nějak ukolébali. V tomhle ohledu vyprávění nezklamalo. Hodlám sice Černým vrchům dát ještě šanci, ale až za takových dvacet třicet let, kdy sám dostanu chuť rekapitulovat vlastní způsob žití. Do té doby adié.

witko
09.09.2015

Celkem se mi kniha líbila, ale jak tu už někdo zmiňovak, ten konec. Několik posledních stránek si mohl autor odpustit.

evickakyticka
28.11.2013

Krásné. Chytlo a nepustilo až do samého konce. Ráda se začtu do tlustější knihy a nechám se unášet proudem děje a také jeho postavami, které se dokážou pěkně vykreslit. Děkuji a těším se na další skvělý román Dana Simmonse.