Konec kruhu

Konec kruhu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19531/bmid_konec-kruhu-MUJ-19531.jpg 4 213 47

Bjørn Beltø série

Může jediný archeologický objev doslova převrátit naruby pohled na světové dějiny křesťanství, na kulturní kořeny naší civilizace? Tom Egeland se nás ve svém strhujícím románu Konec kruhu snaží přesvědčit, že ano. Skupina norských archeologů, kteří ve spolupráci s britskými kolegy provádějí vykopávky na území starého kláštera Vaerne v okolí Oslofjordu, objeví vzácný nález, na nějž - jak se zdá - jako by část vědecké veřejnosti dlouho čekala. Oním objevem je schránka obsahující 2000 let starý rukopis s převratným poselstvím. Britové se snaží zabránit tomu, aby byl nález předán do místních depozitářů. Mladý norský archeolog Bjorn Belto, jehož albinismus a nejistota v přístupu k ženám z něj zrovna nečiní typického protagonistu napínavého žánru, ji proto schová a na vlastní pěst se snaží vypátrat, proč je o ni takový zájem. Stopy jej vedou k tajné učenecké společnosti v Londýně, do severní Afriky, na středověký křižácký hrad…... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Sirkelens ende , 2004

babicka_amalka
26.01.2017 5 z 5

kromě toho, že mě čtení bavilo, byly pro mě velmi zajímavé i informace o Norsku a norských dějinách - ty přeci jen nejsou tak známé jako středoevropských či západoevropských národů;
za mě plus;

iLuciferie
27.12.2016 odpad!

S Brownem se opravdu nedá srovnávat. (Tedy Brownovým příznivcům opravdu nedoporučuji.)

MIKE15
13.12.2016 5 z 5

I bez přestřelek a supermana hlavního hrdiny se dá napsat velice pěkný thriller - pět hvězd

coquus
05.12.2016 4 z 5

I když zde není popisován vyloženě akční děj, příběh pořád umí udržet člověka v napětí. Zajímavé historické informace i úvahy, navíc podané k zásadnímu tématu jako jsou počátky křesťanství, to už stojí za přečtení - aspoň pro člověka, který má rád historii. Celý příběh je psaný lehkým jazykem se špetkou sarkasmu, což spolu s neobvyklým hlavním hrdinou přitahuje pozornost i k dalším dílům této série.

likaf
07.11.2016 5 z 5

Skvělééé. Začínám druhý díl. Doufám, že bude stejně dobrý. Knihu jsem četla jedním dechem. Nutí mě stále přemýšlet o tom jak je to v té Bibli psané. Myslím, že mě to donutí si ji otevřít...

Aroucaria
30.08.2016 5 z 5

Neprávem opomíjená kniha a autor. Poklidnější a stejně tak dobré jako Brown. Není třeba tolika přebujelosti a okázalosti ... Skromné a přitom bravurní ...

rasputin
22.04.2015 3 z 5

Autor si mohl určitě odpustit závěrečné vysvětlování a srovnávání s Brownem. Jsou to dva odlišné styly psaní a dvě odlišné knihy. Místy na mě kniha působila tak trochu naivně, občas trochu překombinovaně ale jinak to bylo celkem čtivé a určitě jsem se nenudil.

Solverino
27.01.2015 4 z 5

Ze začátku děsná nuda, ale kdo vydrží bude odměněn - konec za to rozhodně stojí! Líbilo se mi to víc než Dan Brown (i když je hlavní hrdina děsnej trouba!) :)

fruitbueno
03.01.2015 2 z 5

Náběh na vyšší hodnocení rozhodně byl, akorát za poměrně fatální nedostatek jakékoli dobrodružné knihy považuju prakticky nulovou akci. Šifra je o třídu lepší...

Macek58
15.12.2014 5 z 5

Zajímavé téma, škoda že je děj nesouměrně rozložen, první část knihy s pomalým průběhem a v poslední tretině jakoby chtěl autor všechno dohnat. I tak dobré čtení, které by se obešlo bez srovnávání s Brownem v závěru knihy.

Bobšule
03.09.2014 5 z 5

Kromě mého oblíbeného tématu se mi nesmírně líbí hlavní hrdina. Psychouš, vegetariána ještě k tomu albín s růžovým Koblížkem místo auta, to nemá prostě chybu! :-)

Riplok
22.08.2014 4 z 5

Před chvíle jsem knihu dočetl, chvílemi utahané ,ale jinak čtivé.
Myslím , že je zbytečné a možná i trapné, neustálé srovnávání s Brownem

DuncanIdaho
13.08.2014 5 z 5

Již v několika komentářích jsem napsal, že nemám rád knihy jejichž děj má moc velký spád alá americké filmy, kdy jedna akční scéna střídá druhou. Na této knize mne zaujalo, že její hlavní postava není typický akční hrdina typu James Bond, Dirk Pitt atd. Není to člověk, který všechno ví, který má snad nekonečný fyziký fond a umí vše dobředu skvěle předvídat, a proto mít geniální plány, ve kterých je myšleno na vše. Hrdina dělá chyby, má psychické problémy, tělesně také není moc zdatný. Bjorn je prostě takový opak 007. Zajímavé a dosti neobvyklé je, že jeho protivníci nejsou v podstatě ti super zloduši. Jen chtí něco, co on zcela nepochopil a není jejich jediným cílem mu ublížit. Rozhodně doporučuji těm, kteří si chtí přečíst knihu s odhalováním historického tajemství a nemají zájem o zběsilý akcemi přecpaný děj. Děj je prostě docela realistický.

Gizzy
03.03.2014 4 z 5

Velice zajímavá kniha, chvílemi trochu moc protáhlá do zdlouhavých dialogů, kde se řeší pořád jenom to samé, ale celkově velice zaímavé. Žádné "Hollywoodské" honičky a vraždy, spíš poklidný poměrně spletitý příběh a klidné a v podstatě mírumilovné rozuzlení. Knihu stojí za to dočíst, protože do poloviny není ta zajímavá jako na úplném jejím konci.

lenkaknel
08.02.2014 5 z 5

Kniha se mi četla velice dobře, skoro sama.

ZuzuK
23.10.2013 2 z 5

Nejdřív jsem byla nadšená slibný obal a záhady což se pak ukázalo že děj nemá šťávu, neustálé přejíždění hlavního hrdiny mezi městy, konspirační teorie o ufo a moc se zde zabředává do křesťanství víry což mě nebavilo. Je zde úplně cítit jako by byl autor zakomplexovám a promítl to do této knihy.

benda02
05.08.2013 2 z 5

Natož, že Tom Egeland se vnímá jako předchůdce Dana Browna a nechápe, že se neuchytil stejně jako on, tak já to chápu. Zápletka je působivá, ale samotný děj je špatný, strašně jsem se nudil a vůbec přemáhal, abych tuto knihu dočetl.

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Zajímavý příběh, vtipně a napínavě napsaný. Vyprávěná paranoidním, sarkastickým archeologem-albínem. Byl moc sympatický a střihl si tam bezva hlášky. A co se tyče teorií o zlaté schrance, o kterou tu celou dobu jde, bylo jich několik a všechny opravdu zajímavé, sice jsem se v nich občas ztrácela, ale nevadilo to. Kniha se četla sama. Příběh odsípá, je sepsán do několik částí, kapitol a podkapitol, kterou jsou někdy opravdu kraťoučké, stejně tak věty jsou krátké, vystižné. Styl, který mi vyhovuje naprosto. Takže myslím, že pět hvězdiček bude to pravé. Opravdu jsem se od ní knížky nemohla odtrhnout.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst po zjištění, že její autor je označován za norského Dana Browna. Protože mám ráda příběhy, které se snaží odhalit tajemství dávných dějin, začala jsem knihu číst s velkým očekáváním a jak se vzápětí ukázalo, tak jsem rozhodně nebyla zklamaná. Zaujal mě už samotný začátek, kdy celý děj je psán v první osobě, což nebývá u knížek tohoto typu zcela běžné. Od prvního okamžiku se tak prolíná samotný děj s úvahami a myšlenkami hlavního hrdiny mladého archeologa Bjorna Belta. Ani on sám není tím typickým hrdinou, který se vyzná v každé oblasti historie a přitom učarovává svým výjimečným charismatem :-). Hlavní hrdina je naopak spíše zvláštní, je albín, který je sice zásadový a stojí tzv. na správně straně zákona, ale přesto odhaluje své nejtajnější myšlenky, které vás nutí přemýšlet o tom, kdo vlastně Bjorn Belto ve skutečnosti je. Samotný příběh již tvoří typickou zápletku obdobných příběhů o odhalování historie a dávných poseltství našich předků, které ovšem nebudu pro případné zájemce, kteří by si knihu chtěli přečíst, rozvádět. Místy se může zdát popis trochu rozvláčnější a není vždy zcela akční, ale rozhodně Tom Egeland vytvořil skvělý příběh, který můžu všem jen doporučit.

Vieru
04.05.2013 4 z 5

Po x letech jsem ke knize vratila a konecne jsem ji docetla. Zmenila jsem nazor. Pekna kniha se zajimavym tematem. Jedine co mi trosku vadilo, je az prilis historickych faktu. Jdu na dalsi dil :-)