Bitvy, které změnily svět

Bitvy, které změnily svět https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155355/bmid_bitvy-ktere-zmenily-svet-01v-155355.jpg 4 5 1

Konflikty, bitvy, boje a války jsou zřejmě nedílnou, temnější součástí lidských dějin. Je nesporné, že výsledky některých bitev či rozhodujících střetnutí zapříčinily zánik nebo naopak přežití národů, států či dokonce celých civilizací. Každý podobný výběr je ale nutně velmi subjektivní. Autor se řídil následujícími hledisky a měřítky: přínos bitvy pro demokracii a svobodu, střet mezi západní a východní kulturou, výboje a pokusy o nadvládu nad jinými národy atd. Při líčení jednotlivých událostí se autor téměř výhradně věnuje barvitému až květnatému popisu vlastního střetnutí, již méně se zabývá okolnostmi či podmínkami, které k bitvě vedly, a hlavně dozvukům a následkům bojů, jejich významem pro budoucnost. Bitvy nejsou řazeny abecedně či chronologicky, ale ani podle vlastních kritérií autora. Některé názory a soudy jsou více než polemické. Fotografie, kresby, mapky, jmenný rejstřík, dodatky Výběr padesáti bitev z posledních 25 století, které, podle autora, výrazně a zásadně ovlivnily běh historických událostí ve světě... celý text

Literatura naučná , Historie , Vojenství

Vydáno: , Alpress

50 battles that changed the world , 2001

Edus
25.11.2018 5 z 5

Tato kniha mě definitivně přesvědčila v mé lásce k historii a dovedla mě až ke studiu dějin na vysoké škole.

Autor dle vlastních kritérií vybral a zkompletoval seznam 50ti bitevních střetů, které jsou v jeho očích v dějinách lidstva přelomové a výborným literárním stylem, kterým umí jak srozumitelně vysvětlit a popsat události v širším kontextu, tak "vypíchnout" detaily a drobnosti, předkládá živý a ucelený obraz každé vybrané bitvy. Navíc se neomezuje jen na bitvu samotnou, ale vždy i dost pečlivě na vše, co jí předcházelo i následovalo a tak získá čtenář opravdu záviděníhodný přehled o událostech a jejich příčinách jež jsou často opomenuty i v učebnicích.

O výběru bitev by se dalo jistě polemizovat, ale autorovi slouží ku cti, že v každé kapitole "vysvětlí" čím je právě tato bitva vyjímečná a čtenář tak jeho motivaci pochopí. Navíc - a zde zaslouží autor absolutní uznání - výběr bitev se ani v nejmenším případě neomezuje pouze na euro-americký prostor a neopakuje zaběhnutá klišé typu ("Waterloo,dlouho nic, první světová, druhá světová..."). Naopak - podíváme se i do Číny, Indie, do válek s Indiány, do Tichomoří i Afriky.

Autor má neuvěřitelný dar psát a díky jeho poutavému stylu si z knihy opravdu mnoho zapamatujete - dodnes vzpomínám na jeho úvod k námořní bitvě u Diu (pobřeží Indie, 1509, Turci proti Portugalcům), kde místo suchého výčtu kolik bylo koho začal slovy:
"...Moře bylo toho dne neklidné a vodní tříšť zkrápěla paluby lodí obou znepřátelených flotil. Turečtí lukostřelci ještě nevybalili z vodotěsných obalů své obávané luky..."

Přesně takto, tj. že si dovedete úplně představit, jak vypadala krajina, terén i protivníci, jsou popsány všechny střety a pro českého čtenáře je zajímavé i jak dobře autor popsal v rámci kapitoly o bitvě u Lützenu roku 1632 české stavovské povstání a bitvu na Bílé Hoře.

Jistě ne náhodou patří tato kniha dodnes mezi mé nejoblíbenější a z celého srdce radím všem zájemcům o historii a vojenství, tento zapomenutý klenot přečíst.

William Weir
americká, 1928
2004  88%Bitvy, které změnily svět
2007  80%Zbraně, které změnily svět

Kniha Bitvy, které změnily svět je v