Třicetiletá válka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Bitvy a osudy válečníků III. 1618–1648 Třetí svazek projektu Bitvy a osudy válečníků navazuje na Války pro víru i čtyřsvazkové Rytířské bitvy a osudy a obsahově do značné míry také na díl druhý, nazvaný Boje o trůny. V něm začal bitvou na Bílé hoře (i skrze osudy tří hlavních protagonistů tzv. České války 1618–1620, Buquoye, Thurna a Mansfelda) třicetiletý evropský konflikt. Třicetiletá válka pokračuje slavným obléháním Bredy a La Rochelle, líčí životní osudy císařského generalissima Tillyho, jedné z nejbarvitějších osobností té doby, nepomíjí vyplenění Magdeburku a přes bitvu u Breitenfeldu dospívá k Valdštejnem podstoupené bitvě u Lützenu, v níž padl švédský král Gustav II. Adolf. Pokračuje „bitvou dvou Ferdinandů“, klíčovou porážkou Švédů u Nördlingenu, francouzským vstupem do války a bitvou u Rocroi, která se stala labutí písní španělských tercios. Nakonec se vrací do Čech k bitvě u Jankova, nejkrvavějšímu střetu a největší bitvě závěru Třicetileté války 1618–1648....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385049/big_tricetileta-valka-hHN-385049.jpg 4.914
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Třicetiletá válka

braunerova
12.08.2018

Příběhy o Spinolovi, Tillym a Valdštejnovi byly skvělé. Navíc historie v podání J.K. je vždy plná překvapení. Třeba rub a líc jedné bitvy - krásně ustrojení důstojníci na slavném obraze Kapitulace Bredy od Diega Velazqueze a vyprávění španělského žoldnéře o téže události z faktografického románu Bredské slunce od Artura Pérez-Reverta:

"My, věrná a odolná infanterie, ta stará tercia, která odvedla špinavou práci v podkopech a kaponiérách, vylézala za noci jen v košilích ze zákopů, ohněm a sekyrami bořila hráz u Sevenbergu, bila se o mlýn Ruyter a před fortem Terheyden v hadrech s otlučenými zbraněmi, bojovala pokrytá boláky, nemocná, zbědovaná, ta pěchota byla jen potravou pro kanóny a věčnou ozdobou v pozadí jiného Španělska, toho, co je plné krajek a reverencí ..."