V pasti

V pasti https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291023/bmid_v-pasti-neotvirej-oci-nebo-zemres-yma-291023.jpg 4 785 238

Bird Box série

TAM VENKU NĚCO JE… Něco děsivého, co člověk nesmí spatřit. Stačí jediný pohled – a podlehneš smrtelnému násilí. Nikdo netuší, co to je ani odkud to přišlo. Pět let poté, co všechno začalo, zbývá už jen hrstka přeživších – včetně Malorie a jejích dvou malých dětí. Malorie žije v opuštěném domě poblíž řeky a už dlouho sní o tom, že uteče někam, kde snad bude s rodinou v bezpečí. Cesta, která ji čeká, je však hrozivá: překonat pětadvacet kilometrů po proudu řeky v malé loďce – poslepu. Stačí jedno špatné rozhodnutí a všichni zemřou. Něco je sleduje. Je to člověk, zvíře nebo stvůra? Ponořena do tmy, obklopena známými i neznámými zvuky, se Malorie vydává na svou hrůznou odyseu – na cestu, která ji zavede do nespatřeného světa i do minulosti, k přátelům, kteří jí kdysi zachránili život. Josh Malerman ve své úchvatné prvotině prolíná přítomnost s minulostí a nabízí čtenáři hrůzný, zároveň však nesmírně poutavý příběh zborceného světa, který budete hltat do poslední stránky.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Zelený Kocúr

Bird Box , 2014

Amitiel76
25.08.2021 3 z 5

Jako většina komentujících, jsem i já jako první zhlédla filmové zpracování, ze kterého jsem bohužel nebyla nijak nadšená. Takový průměrný horor, u kterého jsem se vlastně vůbec nebála a víckrát bych ho vidět nemusela. Proto jsem se rozhodla sáhnout po knižní předloze. Protože jak je známo, kniha je prostě kniha, a i sebelepší film se jí málokdy vyrovná.... No, nevyrovnal. Je mi líto. Kniha mi přišla stejně průměrná jako film. Po přečtení zdejších nadšených komentářů, se to úplně zdráhám napsat. Kniha byla čtivá, a zvládla jsem ji za dva večery. Ale samotné zpracování mi vůbec nesedlo. Myšlenka a nápad celého příběhu byl skvělý. Ovšem forma jakou je kniha napsaná, mi byla doslova proti srsti. Navíc je to psáno tak nějak ploše. Bez hlubších emocí. K žádné postavě si nedokážete vybudovat jakýkoliv vztah. Možná tak k Malorii, ovšem v negativním smyslu, protože mě po celou dobu pěkně štvala. A to její chování k dětem? Jako máma to prostě nepobírám, i když samozřejmě nejspíš nikdy nezažiji okolnosti, ve kterých ona vychovávala děti. Z knihy si odnáším spoustu negativních emocí. Beznaděj, strach, deprese, úzkost. A spousty otazníků, protože v knize není skoro nic vysvětleno.
Knihu hodnotím jako průměr. Po druhém díle sáhnu nejspíš ze zvědavosti, ale vracet se k nim určitě nebudu.

Ticiana
20.08.2021 5 z 5

Kniha se skvele cetla. Film jsem viděla taky a musim říct, ze rám hodně veci změnili, přišli a vynechali. Jsem rada, ze jsem si knihu přečetla a hned se poustim do Malorie, jelikoz jsem zvedava, jak to skončí. Někdy jsem si musela dat chvilku pauzy, dělat něco jiného, nakolik některé situace na mne byli moc. Ale to presne mne baví. Jen doufám, ze sa mi o tom nebude zdát :-D

Pikalenka
09.08.2021

Naprosto skvělá, poutavá knížka! Jen těžko se od ní člověk odtrhne. Trochu mi svým nádechem připomněla knihu Den Trifidů, kterou miluju! Knížka moc hezky vykresluje to, jak člověk dokáže být zranitelný, ale i přizpůsobivý. Nalézt v sobě naději a vnitřní sílu to je, to co nám pomáhá přežít, to je to, co my lidé dokážeme.

suiteki
03.08.2021 5 z 5

Úžasná jednohubka! Nemám knize co vytknout, originální příběh, napětí, střídání minulosti a současnosti. Malorie je úžasná hlavní hrdinka, která se celé situaci dokázala postavit čelem. Jdu se vrhnout na druhý díl a pak kouknu na film. :)

Luigi1
29.07.2021

Já jsem se nemohl odtrhnout od čtení,že jsem málem zapomínal na toaletu c:-))).Tento děj nenechá čtenáře na pochybách,že musí chtě nechte Malorii pomáhat v této strastiplné cestě o záchranu nejen svoji ale i dětí,které jsou budocnost lidstva.Moc pěkné.

karol.cadex
25.07.2021 5 z 5

Ano, taky jsem nejdřív viděla film. A ten je skvělý a opravdu často jsem na něj myslela. A knihu jsem moc číst nechtěla. Ale dostala jsem jí jako dárek a nečekala jsem, že mě ten příběh, který prakticky už znám, takhle sundá!
Bylo mi fyzicky zle od začátku do konce, hrozně jsem to prožívala s Malorie a osud dětí, jak jej autor popisuje od jejich narození, mě emotivně rozerval. Jako asi jsem moc patetická, je to "jen" kniha, jenže ona je opravdu mistrně napsaná. A šíleně smutně!!!

Damonka12
24.07.2021 3 z 5

3,5 tento žánr běžně nečtu, ale tady na knihu mě nalákal film. A určitě jsem udělala dobře, že jsem se do knihy pustila. Je psána poutavě a zajímavě. Jen kdybych předtím neviděla film, tak se v ní trochu ztrácím.

Annkag
24.07.2021 5 z 5

Bravúrnéééé....
Mělo to šmrnc,spád,napětí a okamihy hmatatelné hrůzy,která vás obklopovala a napádala zavřít oči...
Myslím že hodně dlouho na nic podobné nenatrafím....
A to se při knihách já moc často nebojím a nemám pocit akoby za mnou něco stálo.

Hakate
12.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Námětově nebyl příběh vůbec špatný, originální a tajemný. Část minulosti mě velmi bavila, čas přítomnosti mi přišla zbytečně prodloužená, nudná a téměř zbytečná. Ta tuto část -*, Jinak hororově velmi příjemné zpracování, kniha se dobře čte.

Obelix15
11.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Mnoho lidí mi knihu doporučovalo a po úspěšném filmu se nátlak zdvojnásobil. Jelikož se mi kniha hodila do výzvy, pustil jsem se do čtení. Chvilku mi trvalo než jsem se začetl, "přeskakování" v čase po jednotlivých kapitolách, začátek koncem, apod. Hlavní postava protivná, nesympatická a histerická. Údajně měla být kniha napínavá od začátku do konce. Mně osobně přišla napínavá na posledních 30 stránkách od začátku porodu. Čekal jsem více akce, situací, nápadů a boje proti "tvorům". Místo toho jsem dostal pořádnou nálož paranoidních výkřiků v nejrůznějších množstvích a v podobě několika druhů textu. Za mě vcelku zklamání.

ComicGuy899
03.07.2021 4 z 5

[MIERNE SPOILERY]

V roku 2014 vydal Josh Malerman svoj debutový román, ktorý očividne dosť potrápil českých a slovenských prekladateľov, pretože som do dnešných dní nevidel, aby jeden príbeh bol známy v jednej krajine pod tromi názvami. Kde sa stala chyba prekladu fakt netuším. Najprv sa kniha volala ako Naslepo, neskôr V Pasci/ V pasti a teraz je známa pod pôvodným názvom - Bird Box.

Ale dosť úž rečí o preklade, ten tu nie je dôležitý.

Hneď na úvod musím podotknúť, že i keď pán Malerman, nemal pred napísaním tohto príbehu veľa skúsenosti s písaním je kniha veľmi zručne napísaná a na debut to vôbec nie je zlé.

Áno, nájdu sa tu určite nejaké spisovateľské fauly či kiksy akým je napríklad celá predposledná kapitola, ktorá by si zaslúžila na chvíľu prepnúť z Ja-rozprávania do On-rozprávania, pretože si pán spisovateľ povedal, že do jednej nezvykle dlhej kapitoly napchá štyri udalosti naraz a nejak sa to posnaží paralelne na sebe vysvetliť. Bohužiaľ táto kapitola je sama o sebe najslabší článok celej knihy.

Nemôžem, ale dielo odsúdiť na základe jednej kapitoly. To by som bol pokrytec.

Hlavne aj z toho dôvodu, že ak budem ignorovať tento jeden prešľap tak je kniha zručne napísaná, napínavá a na postavách (i keď na môj vkus ich tam bolo v jeden čas až priveľa) vám bude skutočne záležať. Príbeh skvelo stavia na pocite, že je niečo zle, ale vy netušíte, čo a kvôli tomu i rozdeleniu kapitol na cliffhangery nebudete chcieť knihu nikdy odložiť.

Takže, aby som to zhrnul Bird Box (budem brať originálny názov) je veľmi slušný debut na pomery človeka, ktorý predtým žiadnu knihu nepísal a sám by som to určite nenapísal lepšie.

Možno si zobral až priveľké sústo, ale to nič nezmení na tom, že napísať úctyhodný horor, ktorý len tak neodložíte, kde strach je postavený na tom, čo nemôžete vidieť sa len tak napísať nedá.

Osobne môžem knihu len srdečne odporučiť, ale ak ste si prišli spätne knihu dočítať po pozretí rovnomenného filmu z produkcie Netflix, možno budete mierne sklamaní. Kniha je vo veľa prípadoch skromnejšia.

Na 86% aké je tunajšie hodnotenie to nevidím. Ale je to veľmi dobre prevedený námet, ktorý ma dokázal nalákať na prečítanie pokračovania. A to je pri takejto literatúre asi aj to najdôležitejšie.

Jeden z mála hororov, ktorý ozaj za to stojí...

Nepri
23.06.2021 5 z 5

Skvěle napsané, napínavé, nepředvídatelné....... doporučuji přečíst a dneska se vrhnu na pokračování :-)

Leusee
16.06.2021 5 z 5

Film jsem viděla několikrát před přečtením knihy a tak jsem si myslela, že to nebude pro mě až tak napínavé, ale dost jsem se spletla! Jelikož se příběhy od sebe trochu liší, tak čtení knihy pro mě bylo úplně stejné, jako když jsem poprvé viděla film. Při spoustě pasáží jsem doslova zadržovala dech a často jsem knihu musela i odložit, abych se z toho vzpamatovala. Bird Box mě nikdy nepřestane bavit! Jak kniha tak film. Naprosto bezchybné story, které je taky ale dost děsivé a nahání husí kůži.

Belanna
02.06.2021 5 z 5

Kniha s velmi originálním nápadem a zpracováním.
Při čtení občas běhá mráz po zádech a občas vyloudí úsměv, dává velký prostor pro vlastní fantazii. I když knihu přečtete za velmi krátkou dobu, pak ještě dlouho sedíte a vše zpracováváte.

terezarath
21.05.2021 3 z 5

Viděla jsem film a říkala si, že knížku si musím přečíst, že to bude pecka. Téma knihy opravdu pecka byla, ale... Ale čekala jsem, že mi dovysvětlí to, co mi ve filmu chybělo. Nestalo se. Styl psaní nebyl zlý, ale není to prostě kniha, do které se začtete a nechcete přestat. Vydávat to za horor mi přijde trošku přehnané. Napínavé? Nejspíš. Strašidelné? Ne, ani moc ne.

FejKýý
14.05.2021 5 z 5

Tak tohle byl úžasný horor. Kdysi jsem viděla film ale moc si ho nepamatuji, takže na něj v nejbližších dnech kouknu znovu. Horor byl občas hodně brutální i ty popisy "pupeční šňůra" mě asi dostala nejvíc. Ale zároveň byl i moc smutný a mě mrzí že spoustu skvělých postav dopadlo, jak dopadlo. Doufám že druhý díl Malorie bude minimálně tak dobrý jako Bird box! Autor píše velice čtivě. Děj je napínavý a s každým koncem kapitoly, chcete číst hned tu nadcházející. Děj je rozdělen na dvě dějové linky minulost a přítomnost o to více to bylo ještě lepší. A velice chválím šikovné Děvče a Chlapce. A Malorie je opravdu silná žena!

esfinge
03.05.2021 5 z 5

Tak za mě teda nadšení z knihy. Napětí a strach po celou dobu, to se mi dlouho nestalo. Přečteno za dva večery, ale určitě si budu dlouho pamatovat.

Nixa
27.04.2021 5 z 5

Kniha plná napětí, tíživé atmosféry a strachu z něčeho co nemůžete zahlédnout, jinak zemřete. Jedinou obranou je mít ovázané oči. Děj je vyprávěn ve dvou časových rovinách. V součastnosti se Malorie rozhodla, že opustí dům ve kterém několik let žila i se dvěma dětma a vydá se hledat lepší místo pro život. Musí se tam ale dostat po vodě a hlavně poslepu.
Dále se vracíme v jejích vzpomínkách co se přihodilo a proč vlastně zůstala sama s dětma.
Kniha se mi četla hodně dobře, jen bych uvítala, kdyby se autor více rozepsal o těch bytostech, které nemůžete vidět. Možná to kvůli tomu ale bylo více mrazivé.
Viděla jsem i film, ale ten mi nepřišel tak dobrý.

Mishi
26.04.2021 4 z 5

Bylo to čtivé a napínavé. Ale nechytlo mě to tolik, abych se nemohla odtrhnout.
Nápad rozhodně originální, Malorie mi moc sympatická nebyla. Chybělo mi vysvětlení, kde se tvorové vzali a co jsou zač.

MišusWinner
16.04.2021 3 z 5

Knížka dost psycho. Pro mě to byla z části blbost ale na druhou stranu jsem byla napnuta jak to všechno dopadne a nemohla jsem knihu neprecist. Dvě dějství knihy - při jednom me to rozuzlení moc nepřekvapilo a při druhém jsem stále držela pěsti. Znovu bych knížku asi nečetla.