Bird Box

Bird Box https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430829/bmid_bird-box-7Xf-430829.jpg 4 782 238

Bird Box série

Malorie sleduje silnici před sebou. Snaží se dojet do bezpečí. Nesmí se rozhlédnout. Jediný pohled by ji mohl stát život. Tam venku totiž žijí prazvláštní tvorové. Kdokoli je zahlédne, zešílí. Ublíží svým blízkým. Ublíží sám sobě. Malorie vzhlíží od volantu, vidí domy s okny zakrytými dekami nebo dřevem. Ruku si klade na břicho, ve kterém roste nový život. Je sama. Její sestra je mrtvá. Její rodiče jsou mrtví. Nemá nikoho. Existuje vůbec to místo, to útočiště, které hledá? Napravo se něco pohne, a ona to zahlédne koutkem oka. Nedívá se na to. Zavírá pravé oko. Pták přeletí příliš nízko, málem narazí do čelního skla. Malorie zakřičí, zavře obě oči a otevře je. Když to udělá, zahlédne ulici, kterou hledá. 273 Shillingham. Zavírá oči a dupe na brzdy. Vystupuje, opatrně jde tam, kde si myslí, že jsou vchodové dveře. Má pravdu. Pouští kufr na verandu, osahává cihly, nachází zvonek. Zvoní. Nejdřív žádná odpověď. Začíná si zoufat. Možná to je konec. Jela tak daleko - odvážila se do světa - pro nic? Znovu zvoní na zvonek. A pak znovu. Znovu. Žádná odpověď. Zoufale buší do dveří…... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: ekniha , Fobos

Bird Box , 2014

lucakuca
lucakuca
13.04.2021 3 z 5

Taaak a teď hupky šupky zkouknout film, ten mi snad zodpoví hromadu základních otázek, které v knize chybí. Takové NEDODĚLANÉ, jinak velmi čtivé.

LussyP
LussyP
08.04.2021 5 z 5

Wow, tak to byla jízda. Příběh protínající minulost se současností, popsaný stylem, že nejde přestat číst. Skvělá psychologie postav, věřila jsem naprosto všemu, co se tam dělo. Temná atmosféra, strach a "slepota", co se táhne celou knihou dokonce graduje, furt jsem si myslela, jak mě už nic nepřekvapí a překvapilo!

RADOST
RADOST
02.04.2021 4 z 5

Svět se stále mění. A co kdyby nás uvrhl do chtěné slepoty? Preventivní slepoty. Protože všude číhá zabijácké NĚCO. Kniha o tom, jak žít a přežít. O jednotlivcích i malých společenstvích. O rezignaci i odvaze. Příběh plný hrůzy i odhodlání.

tomas9591
tomas9591
01.04.2021 5 z 5

První přečtená kniha tohoto roku a já vím, že pro TOP knihy za rok 2020 zatím není s čím porovnávat, ale musím říct, že tahle tam skončí stoprocentně. Tahle kniha by měla být více propagována. Pokud Vás autor dokáže pomocí knihy dostat do stavu, kdy se bojíte otočit stranu, nemůžete se nadechnout, ale zároveň strašně chcete vědět, co se bude dít dál pouhým prasknutím větvičky, tak klobouk dolů. Dle mého i přesto není hlavní cíl knihy vystrašit někoho, ale parádně to dokresluje atmosféru příběhu. Taky klobouk dolů za neskutečně vestavěnou psychiku postav, která je prakticky nejdůležitější věcí v knize a bez ní by kniha nemohla mít ani z daleka takový úspěch a bez ní by příběh nebyl ani zdaleka takový, jaký je. Vývoj psychiky postav byl něco neuvěřitelně reálného a o knize se právě mluví jako o obzvlášť silné studuii psychologického teroru. Takže je taky důležité říct, že kniha je místy poměrně dost drsná. Malorie byla jakožto hlavní postava naprosto špičková a sledovat její psychiku a její vývoj byl opravdu zážitek. Celkově námět knihy je výborný a obzvláštnění o takzvané „tvory“ knihu dotahuje k dokonalosti a to, že žádná z postav v drtivé většině knihy nevidí, staví příběh do úplně nové perspektivy. Dál tu máme dvě časové linie, které sledujeme. Je to minulost a přítomnost. Já bych si třeba řekl, že mě minulost určitě nebude bavit tak jako přítomnost, protože o tu přece jde a tu sledujeme. Ta minulost se už prostě stala. Upřímně? Ta minulost mě bavila snad ještě více. Sledujeme Malorie a její cestu od té doby, co to všechno začalo a byla to velká jízda, která mě i přes to, že se to vlastně už stalo strašně moc bavila.
Kniha určitě nesedne každému, ale věřím, že se někomu bude líbit. Hledáte mistrně vestavěnou psychiku postav a baví Vás sledovat její vývoj? Chcete napínavý příběh plný temnoty s nádechem nadpřirozena? Chfete se bát? Jděte do toho!

muchomurka
muchomurka
23.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Napínavý horor, který chytne a nepustí. Příběh dobře plynul, ale nějak jsem se nemohla sžít s hlavní postavou - Malorie mi lezla na nervy celou dobu. A to, jak se chovala k dětem, to šlo absolutně mimo mě a rvalo mi to srdce. Ano, jiná, zoufalá doba, ale co mateřská láska? Neskutečně mě vytáčelo, jak je oslovovala Chlapče a Děvče, jak na ně pořád jenom štěkala.
A také jsem chtěla rozluštění, co nebo kdo to byl, co byli zač a proč lidé pak šíleli.
Mám k příběhu celkem dost otázek, třeba z čeho a jak 3 měsíce žila Malorie se svou sestrou, ale odpověď se asi nedozvím.
Bylo mi líto Toma a ostatních. Chápu, proč tam Gary byl a děj se odvíjel takto, ale to se mi nelíbí. Přeci jen jsem chtěla tak nějak víc happyend. Ale jo, dobrá knížka, dobrý příběh, který stojí za přečtení.
Jsem zvědavá na film, dle ukázek mi to ale přišlo, jak kdybych četla jinou knihu, než o čem má být film.

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
22.02.2021 5 z 5

To prostě nechceš! Nechceš být v takovým světě! ...běžně postapokaliptický věci nečtu, ale tomuhle jsem neodolala.
Trvalo mi knihu přečíst 2 + 2 hodiny - to mluví za všechny komentáře na světě, ne?!

petra5167
petra5167
08.02.2021 5 z 5

Tohle byla velmi napínavá kniha. Skvělý námět, dobré zpracování. Přečteno jedním dechem.

DarthElle
DarthElle
07.02.2021 4 z 5

Jako první jsem viděla film, takže nemůžu posoudit, jak bych na to koukala, kdybych to viděla obráceně. Kupodivu se mi ale film líbil víc, přišel mi napínavější, dramatičtější a děsivější, víc plný beznaděje a smutku. Kniha má naprosto skvělý nápad i děj, ale autor to neumí podat tak dobře, občas mi to přijde dost mdlé. Nečetlo se to dobře ... to říct nemohu. Kniha mi utíkala rychle ... ale já jí vždy chytila! Přesto jsem k nikomu neměla žádný hlubší vztah, možná jedině k hafíkům, u kterých mě mrzí, že ve filmové verzi chybí. Ale nápad s ptáky i celkové přirovnání k žití v krabici bylo skvělé. Druhý díl si určitě přečtu, zvědavost mě k tomu donutí.

IvikaS
IvikaS
02.02.2021 4 z 5

Napínavé, čtivé a celkem originální.

Bibi23
Bibi23
29.01.2021 5 z 5

Teda, to bylo něco! Tenhle žánr jsem četla poprvé a jsem nadšená.... Jako by svět kolem mne neexistoval a byl jen příběh, který jsem četla a zároveň prožívala. Rozhodně doporučuji!

TheSarcasm
TheSarcasm
30.12.2020 4 z 5

Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu a musím přiznat, že mi to četbu trochu ochudilo. Nemyslím, že by kniha přidala proti filmovému zpracování něco navíc, spíš naopak, film se mi líbil možná i víc. Na rozdíl od Erlif si myslím, že číst knihu po filmu je už zbytečné.
Příběh jako takový je ale skvělý. Druhý díl si ujít nenechám.
Přesto mi stále vrtá hlavou - jak v tom domě venčili psy? :-)

lue
lue
25.12.2020 4 z 5

Jako dobrý, napínavý, děsivý. Zlo které nejde vidět..a když uvidíš umřeš. Hodně se zde srovnává film-kniha. Film jsem neviděla a asi ani nechci. Asi bude úúžasně dramatický a napínavý a koukatelný. Jen padesátiletá Bulocková jako mladá matka..!!..No, prostě ne.. Kniha otevřený konec, zřejmě bude pokračování..těším se..

Erlif
Erlif
21.12.2020 5 z 5

Musím říct, že patřím k těm, co viděli film v kině a pak se ke mně po nějaké době dostala knižní předloha. Trošku jsem se bála, abych nelitovala. Ale teda tohle byla vážně jízda. Knihu jsem přečetla za dva dny, odložit ji a jít spát mě stálo velké přemlouvání. Čtivé krátké kapitoly. Pořád se něco dělo...
Díky filmu jsem tušila, jak to asi dopadne, i když často se knihy od filmů dost liší.. Ale nevadilo to. Pokud tedy někdo váhá, protože viděl film, tak opravdu nemusí :)

konformita
konformita
14.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už před dlouhou dobou. Stále na ni vzpomínám. Přemýšlím nad ní. Stalo se mě snad podruhé v životě, že mě kniha skutečně vyděsila. Mistrovské dílo.

Dandulka
Dandulka
10.12.2020 5 z 5

Něco tak skvěle napsaného jsem již dlouho nečetla! Doslova jsem ji zhltla za dva dny, respektive za dvě odpoledne! Jak se mi do ní zprvu moc nechtělo, nakonec jsem se od ní nemohla odtrhnout!!!!! Za mě pět hvězdiček je málo!!!

Bulldog
Bulldog
04.12.2020 5 z 5

Tohle se mi fakt líbilo..kniha byla dle mého názoru víc taková strašidelná a ponurá, než film..ale i film s dobrou Sandrou Buldok :)) určitě doporučuji a těším se na pokračování.

Julinka679
Julinka679
07.11.2020 4 z 5

Rozhodně doporučuji nejdříve přečíst knihu a potom se podívat na filmové zpracování, ne opačně. Mně to názor nezměnilo ale někomu by jistě mohlo.
Četlo se to samo, nepřišlo mi to příliš děsivé ale hutná, napnutá atmosféra byla všudypřítomná takže za mě dobré. Svět, ve kterém se nesmíte nebo spíše neměli byste se dívat a mít otevřené oči mi přišel dobře popsán, nejsem si jistá jak bych v takové situaci jednala ale s hlavní postavou Malorii jsem soucítila a s jejími názory i vcelku souhlasila, takže bych pravděpodobně jednala a žila podobně či stejně jako ona.
Za mě je to hodně povedená kniha, chvílemi mi to přišlo lehce uhozené proto hodnotím 4* :-)

Trustty
Trustty
02.11.2020 2 z 5

Pokud plánujete film i knihu určitě začněte knihou.
Já to udělala obráceně a přišlo velké zklamání. Kniha mě nijak zvlášť nenadchnula, ale film byl skvělý :)).

KirmaLee
KirmaLee
31.10.2020 4 z 5

Horory podobného rázu mám velice ráda. Napínavá atmosféra by se tady doslova dala krájet, nevíte, kdo, nebo co tady představuje hrozbu, kvůli níž si lidé musí zakrývat oči ... Jedná se o velmi povedenou čtivou a napínavou postapokalyptickou vyvražďovačku, příběh jsem zhltla za pár hodin. Určitě si nenechám ujít i druhý díl.

TeriLin1111
TeriLin1111
31.10.2020 5 z 5

5/5 ⭐
Měla jsem chuť na horor tak jsem sáhla po tomhle. Když jsem začala číst, tak jsem si říkala že nevím jestli mě to bude bavit a jestli to dočtu, protože moc nečtu postapo. Ale nakonec jsem velice mile překvapená. Knížka byla velice napínavá, moc dobře a hezky se četla. K postavám jsem si vybudovala v průběhu času vztah a občas jsem měla pocit, jako bych to prožívala s nimi. Moc se mi líbí že jsou tu dvě dějové linky a taky že vlastně celou dobu nevíme jak to skončí, protože tam může nastat cokoliv. Atmosféra byla taky skvělá. Moc doporučuji :)