Biomanželka

Nové vydání románu Michala Viewegha, který patří k jeho nejúspěšnějším knihám posledních let. Sarkastický příběh vyprávěný pohledem přemoudřelé duly, žijící v domácnosti nebohého spisovatele. „Od začátku jsem přesvědčena, že Mojmírovo manželství s Hedvikou je moderní soft verzí pradávného příběhu o Modrovousovi, který vraždí své ženy. Jistě jej znáte: nezkušená kráska se provdá za chlípné bohaté monstrum, které jí naoko poskytuje svobodu, ale ve skutečnosti zabíjí její přirozenou krásu, talent a nespoutanost." Dula je zprvu jen průvodkyní manželčiným těhotenstvím a porodem. Svou rodičku však neopouští ani poté, takže následujících sedm let s Hedvikou a jejím manželem bydlí - to je výchozí situace humoristického románu. "Zdánlivě humoristického," upřesňuje autor. "A nemohu bohužel popřít, že je to román částečně autobiografický."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/394588/biomanzelka-i99-394588.jpg 2.9751
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Biomanželka

moore.allonsy

Hledejte si někoho s podobnými životními hodnotami - to mi přinesla tahle knížka. :)
Skvělá inspirace!

crazyslunicko

Celou dobu jsem měla nutkání říct, tak už si kurva promluvte :D Chudák Mojmír i Hedvika. V něčem jsem Hedviku částečně chápala, ale v něčem naopak ne. Třeba s tím, jak žili s Dulou. Celkem pohodová četba. Pár úryvků bylo opravdu povedených.

mi-380
21.12.2018

Téma velice aktuální, je třeba uznat autorovu věšteckou předvídavost (rok vydání 2010). Emancipace se všemi doprovodnými aktivitami nabírá tempo a nikdo neví, zda to bude jen procházka labyrintem, nebo jestli vše neuvízne v nebezpečném a nepřátelském bludišti jiných civilizačních zvyků. Jenže.
Nedokázal jsem se ztotožnit s žádnou ze tří hlavních postav (naprosto přesně to vystihl marlowe) a dočetl jsem jen proto, že šlo o pouhých 168 stran.
55% (je nás 729 hodnotících a jsme na průměru 58%, 35. nejhůře hodnocená kniha, to si snad Viewegh ani nezaslouží).

Andyhana
21.12.2018

Pořád jsem čekala na vyvrcholení děje, ale nepřišlo. Přišlo mi, že autor chce postupně uvést všechny "bioúchylárny", co zná. Po jejich vyjmenování kniha končí. Co mě jediné zaujalo, že autor uvádí, že byl inspirován svou ženou, to ho trochu lituji (i přes to, že již snad spolu nyní nejsou).

Nomia
21.12.2018

Vieweghovi se v Biomanželce povedlo neskutečné a to fakt, že všechny tři hlavní postavy byly neskutečně nesympatické. Je jen otázkou, která byla nejotravnější. Ale přiznávám, že mému srdci byl zřejmě nejbližší šovinistický pisálek, než jeho eko-bio manželka, o pošahané esoterické dule ani nemluvě.
Nemůžu knize upřít, že jsem se u ní párkrát zasmála, ale spíš něž autorův cit pro humor a satiru, za to mohlo samotné téma, které je celkem nosné a přináší dostatek absurdních situací.
Ovšem jako celek kniha úplně nešlapala, vše se neustále schématicky opakovalo. Vždy přišel další přiblblý nápad manželky (nadšené aktivistky a ekologické fanatičky). Pisálek na to konto utrousil pár sarkastických hlášek a šel se ožrat, případně někam vzal roha. A stále dokolečka.
Od půlky knihy už to se jednalo o stereotypní nezáživnou nudu. Vyprávění se stává naprosto monotonním. Jako největší kámen úrazu, ale považuji již zmiňovanou absenci jakékoliv osoby, kterou by si čtenář mohl . alespoň částečně - oblíbit.

Plus bod dávám za postavu duly, ta byla mimořádně odpudivá. :)

Jaruš7
08.12.2018

Wikipedie pro lepší představu vztahu možná postačí.
Nadšení z ekoživota je lákavé, ALE jen ti silní, nezávislí, odolní, zdraví a soběstační MOŽNÁ vydrží ten nápor a tlak na psychiku, svody, kritiku a překážky. Pak život je hodnotová přeměna, když se v tom pocitu najdete, a asi to jde snáz, když to v dětství míjíte.
Kniha je obrazem jak vyjímečnost ve vztahu k přírodě může škodit lásce.
Autor, pečlivý pozorovatel, (což spisovatel musí být) odkrývá rozšiřující se teritorium vlivu své manželky ve kterém se jeho představy o své úloze v jejich životě smrsknou na bankéře a žárlivce.
Lehce kritický pohled na tuto skutečnost a talent vystihnout jistou absurditu je to, co četbu dokonale okoření.
Citace:" Její poznámka bez povolení vstupu překročí hranici romantiky a směřuje na území celoživotního vzdělávání, avšak M. se to pro jednou rozhodne tolerovat."
Kruté osvícení.

vlkodlaq
09.11.2018

Noční můra. Muži pozor, pokud jdete na rande a Vaše rozmilá potenciální přítelkyně má tyto tendence, rychle pryč! Ženy, pokud máte tyto tendence, vzpamatujte se!

Evina.Cetba
11.10.2018

Občas jsem se zasmála pohledu spisovatele na určité situace. Celkově nic moc.

Michaelka29
23.08.2018

Chápu, že se většině kniha nelíbí, ale tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. V některých pasážích vtipná. A hned pokračuji v knize Biomanžel.

de_baques
02.08.2018

po třech výborných knihách (Mafie v Praze, Mráz přichází z hradu, Román pro muže) je tato kniha tragický omyl, námět není špatný, ale příběh je příliš unylým sledem jen občas mírně vtipných událostí

simecef
21.07.2018

Tady budu ostře ve sporu s některými literárními znalci, ale Biomanželku považuji za nejlepší autorovu knihu (přestože kritika za první a poslední hodnotné dílo Viewegha považuje konsensuálně Báječná léta pod psa).

Kniha je nadčasová, vtipná, autor byl v té době ještě zdravotně v pohodě, takže absentují mstivé citové výlevy směrem k exmanželce, má to tempo... Nadto je kniha psána jakoby ženskou autorkou, takže vypravěč je rafinovaně stylizován. Přitom autor předběhl dobu. V době, kdy Biomanželku napsal, byla biománie (ale i greenwashing nadnárodních korporací) teprve na vzestupu a ty pravé biomanželky nastoupily až se současnou generací kavárenských hipstrů, kteří si dávají výhradně biohranolky z domácího políčka v ceně tří eur za sto gramů.

kvádr
05.07.2018

Vzdala jsem to na 43 stránce... Nešlo to... Jindy Michale a hlavně jinou. Věřím v lepší kvalitu jiných Vašich knih.

Eviku-miluna
11.05.2018

První kniha od tohoto autora která se mi vyloženě nelíbila. Byla jsem ale v nemocnici a měla s sebou jen dvě knihy a tak jsem díky nudě prokousala až na konec. Žádný pořádný děj, vyprávění z pohledu šílené duly bylo nepovedené. Zasmála jsem se snad jen jednou.

Sabinaski
29.04.2018

Možná to nebyla nejlepší volba začít s Vieweghem zrovna Biomanželkou. Taky po všech negativních recenzích jsem neočekávala, že se u knihy tolik pobavím. Naprosto s Mojmírem soucítím a obdivuji ho, co všechno vydržel! Svět se zbláznil a bohužel takovíto biolidé se rozmnožují. Tato emancipace a feminismus mi přijdou úplně šílené a docela lituji chlapy, co mají bioženy. Hvězdu strhávám za to, jak se choval k té dule (i když ho chápu a asi bych z ní zešílela, ale nemusel ji tolik urážet), za docela dost sprostých slov a na mě si až moc stěžoval. Mohl se jako chlap vzchopit a nedovolovat jí své bionářky. Ale o tom to je, že to bylo jedno velké stěžování si.

Kytiii
10.04.2018

Mě tam vlastně chyběl pořádný příběh. Ten, pro který byly tak pracně vystavěné kulisy. Jako stavět rok dálnici a ani se po ní neprojet. Jinak "Mojmír" to nepochopil. On od svatby nebyl postupně na 10.místě. Jen od narození dětí stále na 3. Po dětech na piedestalu se druhé místo neustále proměňovalo... A myslím, že většina matek to tak má. Jen ty reálie a rekvizity má každá jiné.

ArwenEvenstar
02.04.2018

Již několikátá kniha, kterou jsem od tohoto autora přečetla. Bohužel se ale stále utvrzuji v tom, že to nejlepší, co Michal Viewegh napsal, jsou Báječná léta pod psa.

Téma knihy je aktuální, ale způsob vyprávění příběhu mi nesedl. Neustálé skákání v čase by se ještě dalo snést, ale vyprávění příběhu muže ústy duly, mi přímo drásalo nervy. Postavy románu mi byly krajně nesympatické, nejvíce dula.

Nad některými pasážemi v knize jsem se pousmála, proto nakonec dávám dvě hvězdy. Svůj podíl na tom ale má i můj obdiv k autorovým znalostem literatury a filosofie, které v textu opět dokládá hojnými citacemi.

Lily101
07.02.2018

První část knihy a můj dojem bych vystihla takto: "Chudák muž." neb jak známo, sarkasmus a jízlivost je vedlejším efektem psychického utrpení. Po přečtení to vidím následovně: "Jaký sis to udělal, takový to máš. Kdyby to bylo k nesnesení, tak by ses rozvedl.", což k faktu, že jsem pro rozvody pouze v těžko řešitelných situacích, nikoli při každém drobném nedostatku, o něčem svědčí. U hodně věcí jsem trpěla s Mojmírem(na druhou stranu má také názory/vlastnosti , které mi vadí),i když jsem žena, a příběh mi přišel věrohodný(vzhledem k "doznání" autora v interview vcelku logické).

Nakonec jsem se u autora odhodlala k udělení třetí hvězdičky za nevšednost tématu a nejspíš i za pohled do všedního života oněch lidí, ačkoliv mě kniha velice iritovala v užívání vulgarismů a nespisovné češtiny ze strany autora, což je ovšem u knih p. Viewegha bohužel typické.

MT23
25.01.2018

Kniha mne bavila, nenadchne, ale taky neurazí.. :)

Kattie
24.01.2018

Takhle to dopadne, když chcete zkritizovat bio/eko lidi, ale potřebujete to natáhnout do celé knihy.

pomero
19.01.2018

Na obsah sdělení příliš mnoho zbytečných slov. Je to zdlouhavé a vesměs prázdné. Nejdříve to vypadá slibně a mihne se tam pár zajímavých bonmotů, ale pak to ztrácí autorovou sebelítostí, nepřesvědčivě replikovanou ústy abskolutně nerealisticky vykreslené duly. Kdyby to psal v ichformě, udělal by lépe.

Sandalkar
13.01.2018

Zajímavý a pro Viewegha nezvyklý počin. Ačkoliv jsem žena a troufnu si říct, že i docela aktivní na poli aktivit pro děti, feminismus nesnáším a obzvlášť pasáž o močení ve stoje a celkově extrémní názory duly, mě dost dráždily. Po přečtení téhle knížky doufám, že se nikdy nepřiblížím k tomu, aby ze mě byla matka z povolání. Děti by měli vědět, že i rodiče mají svoje záliby a svůj život. Motiv biomanželky je zde silně přehnaný, ale něco pravdy na něm bude... Holky, berte své chlapy jako sobě i dětem rovné parťáky! :-)

Monike
07.01.2018

Diky Ctenarske vyzve jsem se k knize vratila a opet parada!

marcolka
01.01.2018

Kniha se mi četla hodně těžce. Nebyla to první kniha od tohoto autora, ale zase o něco víc mě přesvědčila o tom, že nebudu ta pravá cílová skupina Michala Viewegha. Humoristický román si představuju já osobně jinak. Přišlo mi to takové křečovité a těžko uvěřitelné. Tolikaleté soužití s dulou... To jako vážně.....? Na druhou stranu ta posedlost bio, eko... to je dnešní realita.

Sobolosh
27.12.2017

Kniha mi přišla do ruky náhodou, přečetl jsem ji po chvilkách během vánoc za dva dny. Typická oddechovka. Jistě pobavila. Autora obdivuji, že na dané téma dokázal napsat 165 stránek a místy velmi obratně a trefně. Zlehčování celé vlčí smečky kolem jeho biomanželky mně, přiznávám, káplo do noty. Myslím si, že si vymýšlíme zástupné problémy z nedostatku těch skutečných. Nevím zda by se biomanželka tak aktivizovala, kdyby zůstala knihovnicí a vzala si třeba učitele, který nepíše knihy. Asi by žila jinak. Mojmíra až tak nelituji, každý svého štěstí strůjcem, on i sám autor mají své veřejně přiznávané slabiny.

Evaneva
19.12.2017

Tuto knihu jsem dočetla jen proto, že jsem chtěla přečíst nějakou knihu od Michala Viewegha, byla jsem zvědavá na jeho styl a asi jsem si nevybrala úplně dobře. Moc humoristicky román nepůsobí, utápěla jsem se v něm a četlo se mi velice ztuha.

bookemma
04.12.2017

Nevím moc, co si o té knize mám myslet. Vyprávění z pohledu duly mi nesedělo, ale jinak je to nápad velice dobrý!
Přijde mi, že tato proměna čeká mnoho žen, které se dobře vdají, a nemají tak na práci nic jiného, než přemýšlet o tom, jestli nejsou v okolí taky podobné ženy, které se také dobře vdaly, a nechtěly by se společně účastnit "harmonického rozvoje všech dětí" a "ekologické výchovy" a "lásky k přírodě a k tvoření".

parley3
30.11.2017

Kniha pro mě, jakožto matku na rodičovské, která málem spadla do již zde zmíněné bio eko mánie, byla zajímavá. Přijde mi jako jedna z lepších. Ženy ji při čtení musí brát s nadhledem.

hanka0308
01.11.2017

První kniha od tohoto českého autora, kterou jsem si přečetla a přinesla mi velké zklamání. Ani jsem ji nedočetla, neměla jsem na to sílu. Dvakrát jsem se zasmála, snaha o jistý humor byl. Měla jsem asi sáhnout po jeho jiné knize, snad dílo Báječná léta pod psa by nezklamalo. Možná někdy příště.

Prilen
18.10.2017

Kniha byla chvilkama i vtipná, ale za mě žádný zázrak. Od tak uznávaného českého autora bych čekala asi víc...

MíšaS.
04.10.2017

Párkrát jsem se zasmála -- asi 4x...
Mojmíra mi bylo na jednu strano líto, ale jeho názory na život jdou mimo mě, takže na druhou stranu - dobře mu tak, ale i přesto je to nejslabší kniha od MV, kterou jsem četla.