Biologie víry

Biologie víry https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79165/bmid_biologie-viry-hKg-79165.jpg 4 130 31

Kniha Biologie víry, kterou napsal Bruce H. Lipton, buněčný biolog a univerzitní pedagog známý v odborných kruzích, je považována za průkopnické dílo na poli tzv. nové biologie. Během několika let vědeckého výzkumu, během nichž se zabýval např. využitím kmenových buněk, klonováním a významnou rolí buněčné membrány, získal autor řadu nových poznatků o mechanismech, jimiž buňky přijímají a vytvářejí informace. Také výsledky studií jiných autorů přispěly k radikální změně chápání lidského života i života obecně – nejsme bezbrannými obětmi zděděných predispozic, máme možnost stát se do značné míry „pány“ svého života. Protože to není DNA, nositel genetických informací, co řídí naši biologii – sama DNA je totiž řízena signály zvenčí! Titul knihy může být poněkud zavádějící – skutečně se nejedná o dílo, které by se zabývalo náboženstvím. V sedmi kapitolách a epilogu autor prokazuje svůj nesporný pedagogický um a provádí čtenáře složitými pojmy z oblasti buněčné biologie i základními zjištěními kvantové fyziky. Nemusíte se bát čtení této knihy, i když jste většinu znalostí z biologie zapomněli ve chvíli, kdy se za vámi naposledy zavřela školní vrata, fyziku jste nesnášeli, a o té kvantové nikdy neslyšeli. Lipton vše vysvětluje na výstižných a snadno pochopitelných příkladech tak, že by se pod jeho vedením stal premiant i ze čtyřkaře! Poté, co zopakuje stavbu buněčného těla a základy genetiky, nám autor nabídne trochu jiný pohled hledáním (a nalezením) odpovědi na otázku, co je oním „mozkem“ buňky, který řídí celou biologii nejen jednobuněčných organismů, ale i mnohobuněčných společenstev, k nimž patří i člověk. Jako „celebrita“ buněčného světa je tak čtenáři představena – možná pro mnohé překvapivě – buněčná membrána. Nikoliv tedy jádro, v němž jsou obsaženy veškeré genetické informace, ale membrána, která umožňuje buňce komunikaci s vnějším prostředím. Lipton v knize Biologie víry ukazuje a dokazuje, že jsou to právě signály z prostředí, které přímo ovlivňují chování a život buňky. Co to pro nás znamená? Pro mnohé je možná špatnou zprávou fakt, že bychom se již neměli vymlouvat na to, že „to prostě máme v rodině“ (ať je to obezita či rakovina). Nesporně dobrou zprávou je však skutečnost, že své životy můžeme přímo ovlivnit, že se nemusíme utápět v sebelítosti, defétismu a cítit se předem poraženi.... celý text

Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná Přírodní vědy
Vydáno: , Anag

The Biology of Belief: Unleashing the Power of Consciousness, Matter & Miracles , 2015

hanis2806
14.07.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Trochu i proto, že biologii jsem studovala a mám k ní blízko.

Mellivora
28.06.2019 5 z 5

Už samotnej název knížky mi přišel dost zvláštní, protože spojuje dva zdánlivě odlišný světy. Fakt, že knížku napsal buněčnej biolog a univerzitní pedagog, ve mně podpořil důvěru, abych se o titul začala zajímat, a že se spíše nebude jednat o náboženskou knihu. Jo a pak taky hodnocení na Databázi knih ofcourse :D

Když jsem ji zkoušela číst poprvé, ještě ve vázaný formě, ze který jde cítit knižmo, nedala jsem to. Neprokousala jsem se začátkem, protože pan buněčnej biolog chrlil jeden odbornej termín za druhym. Až příliš zatěžkával můj malej mozeček základama buněčný biologie, anatomií buňek, geny či DNA. Bylo to pro mě neuchopitelný, protože jsem tomu vůbec nerozuměla. A když mi něco nedává smysl nebo neco nechápu, rozpadá se mi svět. Po nějaký době jsem si řekla, že vyzkouším poslechovou verzi (díky Audiotéce). Bohužel jsem se zase potkala se stejným problémem, pocitem marnosti, a měla jsem sto chutí audioknížku vykašlat :D Vzhledem k tomu, že jsem zrovna neměla nic jinýho při ruce, jsem se vykašlala na kašlání, a pokračovala v poslechu. Jsem za to ráda, protože jsem se, výměnou za trpělivost, dostala k opravdu zajímavým, a pro mě hodnotným myšlenkám.

Z mýho pohledu knížka chce předat především poselství, že nejsme oběťmi našich genů. A i když nám do vínku byly nadělený předpoklady pro potenciální neduhy (rakovina, obezita či jiný shitty stuff), není třeba, abysme našemu nešťastnýmu osudu jenom bezbranně přihlíželi. Proč? Protože nositelem genetických informací, tedy našich (pre)dispozic, není samotná DNA. DNA je řízena signály, který přichází z vnjšího prostředí. Celou knížku tak prolíná myšlenka "Jde o prostředí, ty hlupáku".

Když bych měla vypíchnout jenom jednu část, kterou bych doporučila opravdu každýmu, byla by to rozhodně kapitola "Uvědomělé rodičovství". Jsou v ní popsány "programovací mechanismy", kterými rodiče nevědomě naprogramovávají svý děti. Často to pak vede třeba k různým komplexům, nízkýmu sebehodnocení nebo strachům. Tahle kapitola dává skvělou šanci poznat, proč jsme takový (magoři), jaký jsme, a zároveň čeho se vyvarovat, abysme nevědomou výchovou "nepoškodili" naše děti.

Doporučuju všem rozhodně

Šárkaxx
20.03.2019

Jak už tady někdo poznamenal, autor v knize používá vlastní zážitky, odborné informace a vyvozuje z toho nějaké závěry. Člověku, který se nechce prokousávat odborným textem bych doporučila, aby si přečetl poslední dvě kapitoly: Růst a ochrana a Uvědomělé rodičovství.

Podle mě zajímavé poznatky: 1. Náš život řídí naše přesvědčení, ne naše biologie.
2. ..“mysl“ není soustředěna v hlavě, ale prostřednictvím signálních molekul je rozložena v celém těle. (str. 113)
3. Nestačí nežít ve stresu, pro zdraví je třeba spokojenost a prostředí, které bude stimulovat náš růst. (str. 126)
4. "Rád bych vám doporučil, abyste i vy věnovali pozornost tomu, jak vaše obavy a z nich plynoucí ochranné typy chování ovlivňují váš život. Zbavit se obav je prvním krokem na naší cestě k plnějšímu a spokojenějšímu životu. (str.132)

Martina1725
14.01.2019 3 z 5

V této knize jsem se nedozvěděla nic nového, ale pro mou logickou část bylo fajn vidět vše logicky podloženo. Jen mě mrzí, že se autor víc nevěnoval tomu, jak ty naše bloky změnit a přeprogramovat.

hu_87
06.09.2018 3 z 5

Kniha se čte docela dobře. Je to taková všehochuť: autor na začátku knihy třeba rozebírá stavbu a funkci cytoplazmatické membrány, později se dostává k podstatě věci. Autor poměrně zajímavou a čtivou formou pojednává např. o placebo efektu, o stresu a nastiňuje důležitost kvantové fyziky pro nejrůznější biologické obory.
Lidé zaměření striktně vědecky asi budou některými pasážemi "nadzviženi ze židle", zvlášť když například autor v jedné kapitole pojednává o jakémsi "bílém světlu"... Kniha mohla mít těch stránek více, myslím, že něco takovýho by mělo být zpracovaný mnohem důkladněji. Mé očekávání od knihy se od reality lišilo.
Takhle mám dojem, že si z knihy odnáším míň než chci. Každopádně zajímavá knížka, ale něco mi tam chybí.

vodnář
15.05.2018 5 z 5

Čtivě a přesvědčivě napsaná kniha, kterou doporučuji především striktně vědecky uvažujícím lidem, protože je zde vědecky popsán způsob naší "nevědecké" existence.
Srozumitelně je v knize popsán určující vliv podvědomí na náš život a nesmrtelnost lidské duše.

verah
08.02.2018 5 z 5

Pro mě naprosto fascinující kniha, skvěle a srozumitelně podané vědecké poznatky.

Gabba99
07.08.2017

Zajímavá kniha, další důkaz, že nejsme pouze nástrojem genů, ale jak naše tělo funguje již od nejmenší částečky v těle, jak reaguje na změny a jak my lidé můžeme tyto informace využít ve svůj prospěch.

Dandy1
07.06.2017 3 z 5

Zajímavý vědecký pohled na karmu a reinkarnaci. Určitě stojí za přečtení.

Inika
27.12.2016 5 z 5

Jenom opravdu výjimečně se mi stává, že se s různými knihami žánru "naučná" dokážu ztotožnit tolik, jako se mi to stalo právě u Biologie víry. Hodně, hodně dobré čtení.

Jelitovna
17.11.2015 5 z 5

"A nyní si připravíme sendvič s máslem a s plněnými a prázdnými olivami."
Pochutnáme si na membráně.
Výborný učitel.

biologie