Bílý tesák

Bílý tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216931/bmid_bily-tesak-uYt-216931.png 4 1839 257

Příběh Bílého tesáka se odehrává během zlaté horečky na sklonku devatenáctého století v Kanadě a západní části Spojených států. V tomto dobrodružném a romantickém prostředí má čtenář možnost sledovat osudy vlka, který se snaží přežít a přizpůsobit neustálým změnám svého okolí. Může se divoká šelma stát věrným přítelem člověka? Dokáže rozlišit dobro a zlo? Je obyčejné zvíře schopné najít smysl života? Co charakter formuje silněji, láska nebo násilí? Nesmrtelný příběh vlka mezi lidmi patří mezi ty výjimečné knihy, které si vychutná jak teenager, tak dospělý s mnoha životními zkušenostmi. Kniha několikrát inspirovala filmaře, ale jejich zpracování nikdy nedosáhla kvality a hloubky tištěné předlohy.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

White Fang , 1907

Zakon_smecky
11.10.2020 5 z 5

Chtěla bych mít taky svého Bílého Tesáka, kterého bych ochočila. On by byl mým nejlepším kamarádem :)

kokrokr
21.09.2020 5 z 5

Ano, Bílý tesák není člověk a nemůže jako člověk vnímat a cítit. Nechápu, co některým čtenářkám na tomto tvrzení vadí. Realita je ta, že Bílý tesák je divoká šelma, která při lovu zabijí, trhá zkrvavené syrové maso a hltá ještě teplé vnitřnosti ze svého úlovku. Tohle není domácí mazlík, co baští granule a psí konzervy. Tesák je nebezpečné zvíře, tvor reagující instinktivně a pokud je ohrožen zaútočí nebo uteče a je schopen zabít i člověka. Selekce je v přírodě neúprosná a pro šelmy platí zabij nebo pojdi hlady. Sám jsem četl tento dobrodružný román z drsného severu poprvé jako školák. Doufám, že i dnes školáky zaujme kouzlo romantického příběhu o Bílém tesákovi. Je třeba si občas přiznat, že civilizace okolo nás má slabou slupku a skutečný svět přírody je krutý a nelítostně pragmatický.

georginaa
11.09.2020 5 z 5

Jako holka jsem četla hodně knih z knihovničky mých bratrů. Ani tento příběh se mi nevyhnul. Vniknutí do myšlení zvířat je odvážné a nemyslitelné, ale náznaky se dá předurčit jejich chování a přizpůsobit situaci. Bílý Tesák je velmi poutavý příběh a zanechá vzpomínku.

Karina_
08.09.2020 2 z 5

Knihu jsem začala číst spíše z takové té povinnosti, je to přeci jen uznávaná klasika. Děj byl velmi krásný a některé momenty pro mě byly velmi dojemné, knihu jsem ovšem četla velmi dlouho a nemohla jsem se do knihy začíst, několikrát jsem se bohužel dokonce přistihla, jak jen slepě čtu, bez vnímání děje. Pointa a příběh určitě promyšlený a velmi krásný, ale styl psaní autora mi spíše nesedl, troufám si říct, že podle mého názoru je kniha zbytečně dlouho bez náhlých zvratů. Jsem ovšem tak trochu zkažená fantasy a sci-fi tvorbou, která se Bílému tesáku ani trochu nepodobá.

Roscata
07.08.2020 2 z 5

Bílého tesáka jsem v dětství nečetla, po přečtení jsem za to ráda, a tak pořád nemůžu pochopit jak to může být něčí oblíbená kniha. Vadilo mi s jakou krutostí všechny lidské postavy vystupovali, a to i ty které nám byli představeny jako kladné. Skřípala jsem zuby, když autor neustále opakoval, že Bílý tesák není člověk a nemůže vnímat/cítit/prožívat stejné pocity jako člověk. Opravdu se mi to nečetlo dobře, a vůbec si nemyslím že tohle je dobrá kniha pro děti. Dočetla jsem jen proto, že mě zajímal osud Tesáka a jsem ráda že nakonec našel aspoň kousek štěstí.

IG: zrzi_cte

verka5083
30.07.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem měla původně číst už v sedmé třídě na ZŠ. Ale jako každý žák jsem povinnou četbu neměla ráda. Po takové dobře mi to nedalo a řekla jsem si, že si knihu musím už přečíst. A jsem ráda, že jsem to udělala. Kniha je tak krásně napsaná a má tak úžasný dej, který Vás pohladí po duši, že mi až bylo líto, že jsem na konci knihy. Život tesaka jsem litovala s přála jsem si, aby byl aspoň na chvíli šťastný, což se mi nakonec splnilo. Knihu určitě doporučuji a věřím, že jsem si knihu ne přečetla naposledy.

draka
30.07.2020 5 z 5

Zase ten Klub mladých čtenářů. Ještě na ZŠ jsem si v něm, za nemalého pochopení svých rodičů, pořídil spoustu krásných knih. Tato je jedna z nich. Se slzami v očích jsem četl strhujícího závěr příběhu. Jedna k tisíci, tak zněla optimistická předpověď k záchraně těžce zraněného Bílého Tesáka. Vyrůstal jsem od plen v přítomnosti nejlepších přátel člověka, a to přetrvalo dodnes.

hroneczek
22.07.2020 5 z 5

Útlá kniha, která ale přinese spoustu napětí i úsměvu na tváři. Ten, kdo má doma psího přítele, se do života Tesáka vžije ještě více. Krásná kniha jak pro děti, tak pro dospělé.

Ashi
11.07.2020 5 z 5

Jedna z mála "povinných" četeb", které jsem četla. Krásný příběh, dobře popsaný, úryvek v čitance mě donutil přečíst celou knihu.

Monika1717
23.06.2020 5 z 5

J. London mě fascinoval nejen svou tvorbou,ale hlavně životem dobrodruha a zlatokopa. Bílý tesák mi tak trochu jeho život připomíná - pes, který si prožije své než najde místo, kam skutečně patří. I když nesnáším knihy, ve kterých se ubližuje dětem a zvířatům, příběh napůl vlka a psa mi učaroval. Četla jsem ji několikrát a ráda se k ní za dlouhých zimních večerů vracím.

pismenkovyJoe
08.06.2020 4 z 5

Jack London napsal i napínavější dobrodružné příběhy, Bílý Tesák je ale jeden z nejsilnějších a přesto že jsem tento příběh četl poprvé až teď v dospělosti, tak mě jeho děj vtáhnul do sebe jako malého kluka.

AnselmaAlois
27.05.2020 5 z 5

Dojemný,napínavý a uvěřitelný příběh napůl psa a napůl vlka,který musí snášet odloučení od divoké přírody a lidská nenávist z něj udělá nebezpečného tvora. Avšak v nitru Bílého Tesáka je cosi,co by z něj mohlo zase udělat mírumilovné zvíře,chtělo by to jen potkat toho pravého člověka,kterého by dokázal milovat. A takový člověk se jednou objeví...

WildEv
20.05.2020 5 z 5

Kultovní kniha mého dětství. Myslím si, že se dá číst v jakémkoli věku. Nedá se od ní odtrhnout a je vám líto, když dočtete poslední stránku.

Radka1911
24.04.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Krásný příběh.

harena
03.04.2020 5 z 5

Vzpomínka na léta minulá. Tuto překrásnou knížku jsem četla mnohokrát ještě na základce. Když se objevila v knihkupectví přesně se stejnou obálkou, jako je výše, ale od vydavatelství SUN, které vydává knihy jen pro předškoláky a školáky, hned jsem ji koupila. Vnuk končí první třídu, už druhý den si knihu čte nahlas a je v polovině. Pouhých 80 stránek, jsou tu velká písmena, překrásné obrázky a má polovinu přečtenou. Proto vřele doporučuji jako první čtení. Jinak nezkrácená verze je čtení pro všechny generace.

pige
26.03.2020 3 z 5

Stále marně přemýšlím, pro koho je tento příběh primárně určený a jakou věkovou kategorii by mohl nadchnout.

Když konečně autor upustil od toho, aby mi nepřipomínal, že Bílý tesák není člověk a nemůže vnímat/cítit/prožívat jako člověk, byl by příběh mnohem čtivější.

I přesto jsem těžce nesla, že byl Bílý tesák tak zmrzačen. Upřímně jsem si přála, aby nezemřel, že takový konec si nezaslouží.
Takže jo, je to chytlavé :)

Petzar
16.03.2020

Tuhle knížku mám velmi ráda. Má svoje kouzlo. Když jsem ji četla dokázala jsem se v žít do malého vlcka a připadala jsem si chvilkami jako bych tam byla. Líbí se mi opravdovost, s kterou je kniha napsana (zezačátku nemilosrdnost přírody a vytrvalost muže, později krutost lidí k vlkovi).

Nikusha
15.03.2020 5 z 5

Bílý Tesák je kult a každý o něm alespoň slyšel. Já se ke knížce dostala ve svých 28 letech a jsem ráda, že jsem ji přečetla až teď, jelikož jsem schopná knihu pořádně ocenit. Byla jsem vtažena do prostředí. Jako bych byla ptáček, který se vznáší a vše pozoruje. Mrzela mě krutost, kterou si Tesák procházel, ale tak už to v přírodě chodí a mezi lidmi o to více. Určitě mě knížka přesvědčila, abych se koukla po další tvorbě pana Londona.

jiřííí
12.01.2020 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Zaujalo mě prostředí, kde se knížka odehrávala. Líbil se mi charakter hlavní postavy a jeho vztah s Bílým tesákem. Autor krásně vystihl lidskou empatii k zvířeti a také vystihl jaká to byla krutá doba, když se všichni předháněli a nenáviděli kvůli zlatu.
Jak už jsem napsal, knížka se mi moc líbila a proto ji dávám čtyři hvězdičky.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Trvalá vzpomínka na moje klukovská léta