Bílý korsár

Bílý korsár https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328951/bmid_bily-korsar-0Js-328951.jpg 5 2 1

Kniha líčí příběh skupinky dětí ve věku mezi 10 až 15 lety, šesti kluků a jednoho děvčete, které se pod vedením starého kapitána vypraví na nově postaveném malém trojstěžňovém plachetníku po řece Vltavě a pak po Labi až do Hřenska. Přitom podnikají i výlety do okolí řek.

Turlogh
17.10.2018 4 z 5

Musím říci, že tuto knihu jsem kupoval v antikvariátu jako tzv. zajíce v pytli neboť jsem se o ní nikde na netu nic bližšího nedozvěděl. Obával jsem se, aby to nebyla nějaká napodobenina knihy o pirátech s poslabším obsahem. Musím nicméně napsat, že jsem byl velice příjemně překvapen ! Kniha je velmi dobře napsaná, čtivá a zajímavá. Vše začíná tím, že Jirka a Jarka, dva synové ředitele Pražské paroplavby pana Horáka dostanou za dobré vysvědčení nově postavenou malou trojstěžňovou plachetnici. (Věru to velkomyslný dárek, též bych si nechal líbit.) Poté naverbují na loď ještě posádku ze svých čtyř kamarádů a jedné kamarádky a zajímavá prázdninová plavba po Vltavě a pak Labi na plachetnici (dnes bychom řekli jachtě) může začít. Jelikož děti jsou zpočátku samozřejmě nezkušenými námořníky, pan Horák obstaral velení a výcvik v podobě starého mořského vlka kapitána Plachty, který několik posledních let před důchodem strávil jako kapitán parolodi na Vltavě a předtím se plavil řadu let jako kormidelník a kapitán po všech mořích na plachetnicích. Posádka je ještě doplněna vlčákem Satanem, přítelem to hlavně Jarky Horáka a kočkou Mícou, kterou posádka najde zraněnou a zachrání ji. Plavba plachetnicí, která by jinak po našich řekách byla velmi rychlá a tudíž i krátká je doplněna občasnými výlety dětské posádky na různá zajímavá místa v Čechách, např. horu Říp, nebo hrad Okoř či Kokořín. Také navštíví na dva dny skautský tábor neboť tam má Jirka Horák dva kamarády, skauty Arnošta a Bohumila. Takže i se skauty zažijí naši hrdinové nějaké to dobrodružství. V knize je i několik vyprávění starého mořského vlka kapitána Plachty o jeho ztroskotáních v oceánu a vůbec o jeho dobrodružstvích na moři. Prostě kniha je nabitá dějem od začátku až do konce a myslím si, že osloví i dnešní mladé dobrodruhy. Byl jsem nadšen a spokojen dobrou koupí. Paní Míla Habrová prostě umí vyprávět (jako skautka a profesorka přírodopisu k tomu měla předpoklady) a také kresby kreslíře J. Gotha jsou mimořádně zdařilé a skvělé doplňují obsah knížky. Byl jsem v pokušení dát zase jednou pět hvězd, ale nakonec dávám čtyři s tím, že vodáci, námořníci, skauti a dobrodruzi si mohou ještě jednu hvězdu v hodnocení přidat. Howgh.

Míla Habrová
česká, 1901 - 1965