Bílý Afričan: Bída a lesk svobody

Bílý Afričan: Bída a lesk svobody https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456545/bmid_bily-african-bida-a-lesk-svobody-YNt-456545.jpg 4 58 32

Život jednoho obyčejného mladíka od základu změní nabídka pracovní cesty do Mosambiku. Ze stereotypního způsobu života se na horké africké půdě stává dobrodružství. Každý den je jiný a plný mimořádných zážitků. Jenže po třech letech práce a podnikání přichází další dramatická změna – kvůli politickému převratu nechává autor v Africe úplně všechno včetně snoubenky a vrací se domů. V Česku začíná nová životní etapa, ale i v té se dějí neuvěřitelné věci… Autobiografický cestopisný román o situacích, které život přináší, když to nejmíň čekáte. Ale i o snech, které se mohou změnit v realitu.... celý text

Marekh
Marekh
18.01.2023 5 z 5

Autobiografický cestopisný příběh o mladém muži, která podniká různé cesty do zahraničí včetně Afriky. V MOSAMBIKU založí kuřecí farmu a v sousedním státě ZIMBABWE se seznámí s jednou ženou, do které se zamiluje a následně se s ní ožení. Jedná se o autorovu prvotinu. Příběhy, se kterými se autor v této knize podělil se čtenáři, byly zajímavé. Kniha obsahuje také bonusové kapitoly.

Autor je velký cestoval, procestoval hodně států a strávil hodně času v letadlech.

Kniha se četla dobře a celkově byla po grafické stránce pěkně zpracovaná. Kniha má pěknou obálku.

V knize se nachází jedná vzpomínka, která je napsaná v angličtině. Myslím si, že tento text měl být také přeložený do češtiny, ačkoliv autor vysvětluje, proč jej nepřeložil.

V závěru knihy se nachází kapitola CESTOPISY a CESTOVÁNÍ VE STATISTIKÁCH. Pomocí naskenování čárových kódů zjistíme bližší informace.

Citáty:

Užívej života nyní, protože nikdo nezná svoji hodinu.

Nemáme si na co stěžovat, žijeme v jedné z nejbohatších zemí na světě, říkám si. Do Mosambiku by se měl vydat každý, aby pochopil, co je skutečná hodnota.

Začínám vnímat, co obnáší život v Americe. Hlavně tedy život přistěhovalce. Kdo si chce vydělat, musí tvrdě dřít. Žádné víkendy, žádné posezení s přáteli, žádná dovolená. Prostor pro zábavu neexistuje.

Cestování pro mě bylo, je a bude mým největším učitelem, kterému se nevyrovná ani ta nejrenomovanější škola.

Nikdy není pozdě začít. Když opravdu chcete, myslím, že dokážete cokoli.

Pechule
Pechule
05.03.2022 3 z 5

Číst se kniha dá, nějaké nové informace jsem se také dozvěděla, ale žádná hitparáda to není.

Dandy1
Dandy1
23.01.2022 3 z 5

Kdyby autor některé pasáže rozepsal víc podrobněji, bylo by to poutavé vyprávění. Konec o letadlech a golfu mohl klidně vynechat.

7Clary7
7Clary7
10.09.2021 1 z 5

Půjdu proti proudu názorů, které zde jsou napsány většinou nicky zaregistrovanými v březnu 2021. Že by lidé z okolí autora?
Můj dojem z knížky je ten, že by v 21. století mohl autor použít blog nebo fb a nemusel kazit papír. Drsné, já vím, ale kdyby bylo autorovi 20 let , tak bych to omluvila mladistvostí.

Kenan
Kenan
04.08.2021 5 z 5

Hodnotu knihy zvedá to, že je to něčí skutečný život a opravdu je neuvěřitelné, co autor ve svém životě stihl do svých 25 let. Obdivuji odvahu všech, kteří si sbalí batoh a jedou. Bez toho, aby věděli, co je čeká. Smekám. Moc dobré čtení.

Dočki79
Dočki79
16.04.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a určitě ji budu číst znovu...nejednou. Příběh téměř neuvěřitelný, přesto skutečný. Děkuji autorovi a doufám, že to je kniha první, nikoli poslední. LD

Kitte76
Kitte76
15.04.2021 5 z 5

Dnes jsem otevřel poštovní schránku a uvnitř našel tlustou obálku. Žádnou poštu jsem nečekal. Tak jsem jí hned u schránky otevřel. Byla to kniha. Otevřel jsem jí a začal číst cestou zpět do domu. Už jsem ji nedokázal zavřít. Četl jsem dál a dál jen s malou přestávkou na kafe. Po několika hodinách jsem byl na poslední stránce a přál jsem si aby knížka neskončila.... Příběh je velice poutavý a velmi čtivě napsaný. Obsah mě tak vtáhl, že jsem se úplně zasnil, chvílemi jsem se bál, chvílemi jsem byl dojatý a měl slzy v očích. Něco málo jsem o Africe věděl ale takto detailní informace mi úplně změnily pohled na tuto zemi. Od posledních vánoc jsem četl několik knížek ale žádná mě tak nezaujala a některé jsem dokonce odložil ve třetině a už se k nim asi ani nevrátím. Tentokrát jsem knihu přečetl doslova jedním dechem. Doufám, že to nebyla poslední knížka tototo mladého autora a opravdu se těším na další dílo. Skvělá práce!
Ivo Zobal, Prostějov

Iam1337
Iam1337
28.03.2021 5 z 5

Velmi příjemné čtení, které jen stěží dovolí knihu odložit z ruky. Je až neuvěřitelné, jak de facto "cestopis" dokáže čtenáře tak vtáhnout do děje, že s napětím očekává další kapitoly. Ostatně knihu jsem přečetl za dva delší večery a ještě několik dní jsem nad zážitky autora musel přemýšlet. Byl to velice zajímavý exkurz do života autora s velmi nevšedními zážitky. Rozhodně doporučuji k přečtení. L.P.

michal2624
michal2624
26.03.2021 5 z 5

Velmi poutavý a sympatický příběh, navíc skutečný, nicméně to mu neubírá na zajímavosti ani na čtivosti. Autor příběh odvíjí jasně, čistě, servíruje jej čtenáři na rovinu, bez plonkových či výplňových obšírných popisů a přespříliš květnatých vyjádření. Celkově hodnotím toto dílko jako ucelené, čtivé, zajímavé, sympatické a milé. Tuto knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

smrckova9043
smrckova9043
25.03.2021 5 z 5

Přečetla jsem doslova jedním dechem, velice poutavá a zajímavá kniha vypovídající o osobních zážitcích autora, které se mu podařilo bravurně vylíčit. Autentické vyprávění doslova jedné velké životní cesty za touhou poznávat svět, nikdy se nevzdat, ničeho se nebát, rozhodně ne touhy realizovat své vlastní sny, protože byť sem tam dostanete kopanec, vše zlé je pro něco dobré a může být odrazovým můstkem k cestě další, ať
už v profesní, či soukromé oblasti.

Martam154
Martam154
24.03.2021

Je to deník? Cestovní deník? Životopis? Vzpomínky?
Je to strhující kniha psaná od srdce člověkem, který to vše zažila a prožil. Jako by seděl vedle vás a vyprávěl... Čtete takový "průlet" životem - a je to velice osobní zpověď. Kdo občas byl na cestách, ocitnete se na nich při čtení znovu.
Knížka upoutá od začátku do konce - nabitá reáliemi i emocemi, často dovede k zamyšlení. Je doplněná krásnými ilustracemi, které skvěle podtrhují obsah. Určitě doporučuji k přečtení!

filomena2171
filomena2171
15.03.2021

Ludmila21

Kniha Daniela Vachovníka je autobiografická kniha, příznačně nazvaná Bílý Afričan, s výstižným doplněním – Bída a lesk svobody - vydaná v roce 2021, jejíž zajímavý a z mého pohledu i napínavý obsah podtrhuje šťastně zvolená obálka i ilustrace Barbory Žižkové.

Dle mého názoru je to poutavý životní příběh člověka s toulavou duší, příběh plný lidskosti, popisující pevná a trvající přátelství, ale i záporné zkušenosti z rychle navázaných vztahů v rámci podnikání. Prostě tak, jak se s tím setkáváme všude kolem nás, jde-li o peníze. Současně obsahuje subjektivní pohled autora na kontrastní poměry a převratné změny v některých afrických zemích, především v Mosambiku a v Zimbabwe. Na straně druhé popisuje i zkušenost člověka, který si potřebuje přivydělat ve vyspělé zemi a ocitne se zde v podstatě v roli gastarbeitera, bez možnosti volby, kdy i v zoufalství a se sebezapřením vytrvá, protože má jasný cíl a ten je pro něj prioritní. Knihu jsem přečetla jedním dechem a autor má mé velké sympatie díky jeho úctě k přátelství a lásce k lidem, ale i díky jeho obdivu a lásce k cestování, především však k letadlům a k létání.

Jste-li příznivcem příběhů o lidech s dobrodružnou duší nejen v oblasti snů, ale především s odvahou k jejich realizaci, jakož i příznivcem cestování vůbec, knihu, která bude příjemným zážitkem v průběhu čtení jejího obsahu a následně, díky dobře zvolené obálce a příjemným ilustracím i ozdobou vaší knihovny, vřele doporučuji.

Terezulini
Terezulini
14.03.2021 5 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšila a byla jsem nadšená! Nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout, je napsaná skvělým stylem. A i po přečtení jsem o ní ještě dlouho přemýšlela. Rozhodně doporučuji!

MATrader
MATrader
12.03.2021 5 z 5

Po delší době kniha, která mne dokázala udržet vzhůru i po půlnoci. Krásný příběh o autorově části života a jeho zkušenostmi s "černým" kontinentem a nejen s ním. Smekám před jeho upřímností a odhalením sebe sama.
Snad mohu jen závidět jeho zážitky, ať již krásné, či ty, které ho posunuli a posílili v dalším životě. Moc se mi líbil styl vyprávění, který působí tak strašně lidsky, ne jako od profesionálního spisovatele, za to však velmi uvěřitelně v každém ohledu. Přeji knize mnoho čtenářů, a čtenářům krásný, místy velmi silný zážitek, tak jak jsem to vnímal já.
Doufám, že nezůstane u jednoho díla, ale autor nás obohatí o nějaké další jeho zkušenosti.. Například jsem sledoval několik jeho článků z golfového prostředí a myslím si, že by to mohla být další z jeho "parket".
Děkuji Miroslav Alfery - nadšený čtenář

ivo4057
ivo4057
11.03.2021 5 z 5

Jedna z mála knih, které jsem přečetl na jeden zátah! Doporučuji všem, rozhodně stojí za přečtení. Trochu jsme si zvykli, že můžeme cestovat téměř neomezeně a že cokoliv je v dnešní době řešitelné přes mobil a na internetu. Přitom před pouhými 20-ti lety to byl zcela jiný zážitek. Pokud bude autor psát další knihu, budu se na ni těšit :)

anos77
anos77
11.03.2021 5 z 5

Také patřím k těm, kteří přečetli knihu "jedním dechem". Kvůli covid pandemii procházíme mnozí nelehkým obdobím a o to víc se může hodit, vzít do ruky knihu, která člověku pomůže odprostit se od všedních sarostí.
Jako bonus, vám tento příběh možná opět vlije do žil odvahu jít za svým, schopnost snění, svobodomyslnost, pokoru, vůli, lásku k životu a kdo ví, co ještě! Autorovi upřímně přeji, ať ho nic z toho nikdy neopustí.

Mirdas01
Mirdas01
11.03.2021 5 z 5

Naprosto fascinující let životním příběhem cestovatele - autora, který popisuje jak krásu, tak drsnost života, navíc v různých koutech naší planety. Na asi 200 stranách knihy naleznete jak skutečné a prožité dobrodružství, tak materiál, který by dokázal poutavě zaplnit další minimálně tři knihy. Tato kniha by se měla stát povinnou četbou všem generacím! Nelze než doporučit!

JiVaca
JiVaca
10.03.2021 5 z 5

Kniha od mého kamaráda Dana, která se bude určitě líbit i těm co ho neznají, těm kteří nezavírají oči před ostatním světem. Dan nás vezme zpátky v čase, do doby, kdy cestování nebylo tak běžné, kdy letenky stály více než jednu výplatu a kdy jsme většina z nás o Africe nevěděla vůbec nic.
Zvláště v dnešní době je dobré si připomenout, že život je věčný boj, ale vzdávat se to nesmí a musí se jít stále vpřed a pracovat na tom, aby bylo lépe.

HelenaD002
HelenaD002
09.03.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem. Příběh je velmi čtivý a dynamický, hned vás to vtáhne do děje a už nepustí. Úžasné cestovatelské a životní zážitky, obdivuhodná silná vůle k překonání všech nástrah... Jedinečná kniha, vřele doporučuji!

MílaZ
MílaZ
08.03.2021

Knihu mi doporučila dcera s dovetkem: mami, nejdřív si všechno udělej,nebudeš moct od čtení odejít. Poslechla jsem ji a udělala jsem dobře, měla pravdu. Je to skvělé čtení, plné poučení, dobrodružství i citu. Přečtěte si ji, budete nadšeni. Míla Z.

Afrika cestopisné příběhy útěk autobiografické prvky Mosambik podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Daniel Valchovník