Billy Summers

Billy Summers https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486984/bmid_billy-summers-WpS-486984.jpg 4 729 191

Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člověk. A teď chce Billy skončit. Nejprve však vezme poslední práci. Billy je jedním z nejlepších ostřelovačů na světě, vyznamenaný válečný veterán z Iráku, Houdini, pokud jde o mizení po dokončení práce. Co by se tedy mohlo pokazit? Nová Kingova kniha je částečně detektivkou a válečným příběhem, ale také románem o lásce, štěstí, osudu a složitém hrdinovi, který stojí před poslední možností vykoupit se.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Billy Summers , 2021

PrincaListicka
01.09.2023 5 z 5

*Posloucháno jako audiokniha od vydavatelství OneHotBook*

Král hororu se opět vzdálil svému žánru, díky čemuž mohl vytvořit příběh skutečného světa bez příšer, bez hrůz číhajících ve stokách, bez červených balónků a psacího stroje. Přestože se odehrává v naší realitě, neodehrává se tak úplně v našem světě, ale onom světě, který si dovoluji nazývat polosvět. Ten způsobem lákavý, je něčím fascinující a vy jej chcete zažít alespoň formou popsaných stran, audiovizuálního potěšení, či jako v mém případě v audio podobě čtené knihy. Billy Summers je člen polosvěta. Je to nájemný vrah.

Hlavní hrdina, Billy, je válečný veterán, přesněji řečeno odstřelovač trpící traumatem, nikoliv jen tím válečným, ale také z dětství. Není ani mlád, ani stár. Je však obdařen intelektem, který musel stvořit své hloupé já, aby mohl přežít. Billyho odevzdanost řemeslu a čest je právě důvod, proč si vás tento nájemný zabiják podmaní. Zdá se, že je kniha klišé již od samého začátku. Do jisté míry je tomu tak. Pojďme si tedy říci jaký příběh nám King naservíroval.

Billy chce obrazně, vlastně spíše doslova, pověsit flintu na hřebík a užít si zaslouženou penzi. A tušíte správně, čeká nás poslední zakázka. Cíl je totiž velice špatný člověk. Krycí identity jsou připravené a neprůstřelné, přičemž hlavní z nich je spisovatel David. Bezpečná místa nepřitahují tu nejmenší pozornost. Billy obhlíží terén a skutečně píše své vlastní memoáry. Druží se sousedy tak, jako by žil skutečný život.

Jak plyne čas, z Billyho se skutečně stává David. Žije krásný, klidný život, k čemuž mu dopomáhá i psaní, které se stane jistou formou terapie. Postupně se dostává z apatie, vyrovnává se s minulostí a doslova rozkvétá. Jenže pak nastane den D, zazní výstřel a zpětný ráz pušky dává jasně najevo, který je jeho pravý život. A právě výstřel je okamžik rozdělující knihu na dvě části. Na část před ním a po něm. Davida byste chtěli mít za souseda, ale Billy moc dobře ví co je třeba udělat.

Tyto dvě roviny příběhu jsou příjemně vyrovnané a souzní v symbióze. Zatímco první část si poklidně plyne, ta druhá střídá napětí s chvilkou na zotavenou. King si libuje v popisech, ale říci něco takového je stejné jako bych vám řekl, že voda je mokrá. Někdy máte pocit, že nastává jistá repetitivnost prostředí, což je zapříčiněno zvolenou lokací, tedy nic, co by mělo být na obtíž. Zároveň jsou příjemné odkazy na další knihy z Kingova pera. Celkově máte pocit, jako byste se vrátili o několik let zpět, do časů, kdy byli noirové thrillery vyhledávaný artikl, obzvláště ten s tematikou staré školy.

OneHotBook se ukazuje opět v tom nejlepším světle. Cit s jakým byl vybrán interpret, Jan Teplý, je obdivuhodný. Přiznám se, že kdyby byl Billy zfilmován, přál bych si, aby ho daboval právě Jan Teplý. Práce s hlasem vám umožní zcela bez pochyb rozpoznat postavu, byť B. S. nepřekypuje osazenstvem, její pocity, ba i intelekt. Interpret má v rukách, tedy hlase, svoji moc vtáhnout čtenáře do knihy. I mizerný příběh dokáže být skvěle odvyprávěn. Co by se stalo kdyby byla skvělá kniha, výborný interpret a skvělý režisér? Pak byste v rukou drželi právě Billyho Summerse v audio knižní podobě vydavatelství One Hot Book. Nesmím opomenout ani práci režiséra Hynka Pekárka, který zvládl svoji práci na jedničku. King, Teplý a Pekárek, trojice, která vám zaručí téměř 20 hodin vynikající zábavy.

slord
31.08.2023 5 z 5

Tak som skúsil Kinga, ktorý nemá tie svoje typické atribúty (menší easter egg si tam ale predsa prepašoval), no a je to zase zásah do čierneho. Už od prvej strany som sa do príbehu zažral a do konca som si to čítanie užíval a zažíval spektrum všemožných emócií, King remeslo proste ovláda na jednotku a mnohokrát ma dokázal prekvapiť. A teraz k tomu o kom to celé je, Billy Summers, nájomný vrah, ktorý chce so svojim zamestnaním skončiť, no posledný džob nevyjde tak ako si predstavoval. Ďalšia vec, ktorá pánovi spisovateľovi ide, postavy, a tu tomu nie je inak, Billyho som si hneď obľúbil a fandil mu, napriek jeho profesii, tomu napomáha jeho kódex aj preskúmavanie jeho minulosti, ktorá nebola vôbec ružová, takže vzťah sa k nemu tvoril ľahko a strany sa v jeho prítomnosti míňali rýchlo. Nie je to typická kingovina, ale aj v tomto žánri je ako ryba vo vode, a aj napriek tomu, že to nie je niečo úplne prelomové, tak si ma získal a nepustil do poslednej strany, na Billyho budem spomínať rád. 9/10

WonderNika
21.08.2023 5 z 5

Príbeh nájomného vraha Billyho vás vtiahne do deja a nepustí. Milujem, ako vie King vytvoriť postavy s ktorými sa zžijete. Opis ich života, minulosti, myšlienok. Na chvíľu sa stávate ako čitateľ, hlavným hrdinom knihy. King vie aj po toľkých rokoch a knihách stále prekvapiť, aj keď sme zvyknutí na dosť vysoký štandard.

m2056
12.08.2023 4 z 5

Moc pěkný příběh od mistra Kinga nezklame už teď se těším na filmové zpracování které se chystá.

MartinvonHau
08.08.2023 3 z 5

Jsem na rozpacích, co k tomu napsat. Říkám to v každém komentáři ke Kingovi, že podle mě umí napsat skvělý příběh, který vás vtáhne, ale neumí konce. Ty většinou jsou divné a takové upatlané. Tady je to ale naopak. Nevím, co se nám pokoušel King v příběhu o posledním kšeftu nájemného vraha vlastně říct. Mělo jít o nějakou cestu ke katarzi? Nebo o něco jiného? Jaký význam měl obraz v chatě? A není cynický zabiják se zlatým srdcem už moc profláklé klišé? Nevím, sice se to četlo fajn, ale vrcholných Kingových děl to nedosahovalo ani zdaleka. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale posledních dvacet stránek mě dostalo. Přiznám se, že závěr byl parádní a nečekal jsem ho. I když indicií bylo poměrně dost. Takže nakonec za tři hvězdy.

MichelleKing
07.08.2023 5 z 5

Tady nejde o horor, nic nadpřirozeného. Nejste si jisti, jak to kategorizovat. Je to Stephen King. Víš, jak je zběhlý ve spřádání příběhu.
Upřímně řečeno, vždycky si ráda přečtu Stephena Kinga.
Je to tak snadné.
Nikdy nezklame.
Billy Summers. Chci říct, že je to nájemný vrah se srdcem, ale to zní příliš hnusně. A přesto vstupuje do rovnice, alespoň částečně. Mistr převleků, kouzelník, který po dokonaném atentátu může zdánlivě zmizet ve vzduchu. Nevěří na osud ani na náhody. Má poslední úkol.

Billy Summers je bývalý odstřelovač námořní pěchoty, ze kterého se stal nájemný vrah. Je jedním z nejlepších ve střelbě a čistém úniku. Říkají mu Houdini; byl v tom léta a je čas vypadnout, dokud je to dobré. Vypadá to jako jednoduchá zápletka, kterou už většina z nás četla, ale tento příběh je mnohem víc.
Je o životě, volbách a přátelstvích a o tom, jak někdy osudy rozdávají kytice a jindy hrůzu.
Billy Summers je antihrdina a jde ve stopách některých velkých antihrdinů, které vytvořili Richard Stark a Jim Thompson. Je to nájemný zabiják se svědomím. Zabíjí jen tehdy, když si to ten člověk zaslouží. Když jeho dodavatel překročí Billyho, jde za nimi, aby to napravil.
Přestože Billy porušuje zákon, žije podle kodexu a drží se ho.
King také vypráví dva příběhy současný a minulý. Dělá to tak, že hlavní postavě nechá napsat knihu. Billy sdílí některé stránky této knihy se čtenářem. Je to skutečně brilantní vozidlo, příběh ze zákulisí je vyprávěn, aniž by se zastavil pohyb kupředu aktuálního příběhu.
Billy Summers je kriminální román, romance a příběh o pomstě v jednom protkaný vervou a dostatkem emocí, aby příběh strhl. Zároveň tu a tam vyvolává slzu.
Tato kniha se mi líbila. King je skutečný mistr řemesla.
Knihu vřele doporučuji.

levac
05.08.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k této knize. Horory už nemusím, a tak jsem na ni přišla jen díky jiným čtenářům, kteří jí doporučovali. byla to jízda!

Iluska85
01.08.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, hlavního hrdinu jsem si oblíbila a držela mu palce až do konce. Četlo se to samo, nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Knihu doporučuji.

ajucha
31.07.2023 3 z 5

Miluju Kinga celou duší, ale víc než tři hvězdy dát nemohu. První cca čtvrtina naprosto perfektní a já jásala, hurá, král je zpět! Jenže pak to šlo už jenom z kopce, zhruba od okamžiku, kdy Billy potkal Alici. Působilo to na mě dojmem, jako by mistr pospíchal k závěru a vše jen tak odflákl. V akcích a ve scénách msty nebyla ani špetka napětí, nepůsobilo to věrohodně, dokonce ani psychologie postav (autorova doména) nefungovala. Závěr byl přesně takový, jaký jsem čekala, přestože se mě King snažil překvapit. Pořád tedy čekám, kdy a zda vůbec se ten starý šampion vrátí do bývalé formy.

Aja_CZ
30.07.2023 5 z 5

Perfektní! Z děl, která Mistr napsal v poslední době, považuji tohle za nejlepší, a to i přesto (nebo možná právě proto), že se nejedná o úplně typickou "kingovku". Billy Summers je příběh o nájemném vrahovi a jeho poslední akci před odchodem do profesního důchodu. U jiných novějších Kingových děl mívám problém s tím, že se nemůžu začíst, nebo naopak začátek je perfektní a druhá polovina již pokulhává a následuje ne úplně dobrý závěr. Billy Summers je ale krásně kompaktní a všechno funguje od začátku až do konce. Po dočtení mi bylo líto, že už se musím s příběhem rozloučit a kniha není delší.

Plus speciální hvězdičku bych udělila za drobný odkaz na Osvícení.

pogmanka
27.07.2023 5 z 5

Musím přiznat, že mi chvíli trvalo se začíst, ale jakmile se mi to povedlo, už jsem se nemohla odtrhnout a potřebovala jsem vědět, co se ještě pokazí. Postavy jsem si oblíbila a rozhodně si něco dalšího zase po čase od autora přečtu.

maca_t
25.07.2023 4 z 5

Kniha se líbila a je pěkně zpracovaná. Do děje byly zajímavě zapojeny pasáže z válečné mise. Hlavní hrdina měl od začátku až do konce moje sympatie.

sirojezkin
24.07.2023 5 z 5

Hezký příběh o osudu nájemného zabijáka. Romantické.

PitoR
03.07.2023 5 z 5

Smetiar so strelnou zbraňou!
"Justícia je rímska bohyňa spravodlivosti, ktorú viac-menej vymyslel cisár Augustus."

S americkým spisovateľom Stephenom Kingom som sa zoznámil v roku 1992 prostredníctvom bernardína Cuja, keď mi knihu odporučila a zároveň požičala známa z ulice...

Ako nás dokáže ovplyvniť to, čo sme zažili v detstve? A kde je hranica medzi dobrom a zlom?

"Nie sú len dva typy ľudí, dobrí a zlí. Sú tri. Tretí typ ľudí sa prispôsobí. Takých ľudí je na svete najviac a ja ich považujem za sivých ľudí. Neublížia vám (aspoň nie náročky), ale ani vám veľmi nepomôžu."

Nájomný vrah, bývalý mariňák zo skúsenosťami z Iraku, sa pripravuje na svoju poslednú zákazku, keď má zastreliť iného pištoľníka. Ale to posledné je zväčša najťažšie a nič nie je tak, ako by malo byť...

"Ak existuje Boh, tak to bohovsky posiera."

Ruku na srdce; takých námetov tu už bolo požehnane, ale mne to sadlo a v konečnom výsledku to bolo veľmi zaujímavé a výborné čítanie. Osobne ma veľmi potešili zmienky o starých rockových kapelách, ako napr. AC/DC, Foghat, Led Zeppelin, Steppenwolf.

"Cesta späť je nemožná, dá sa ísť iba dopredu."

A teším sa na ďalšiu Kingovu knihu, ktorú som si najbližšie zaradil do čitateľskej výzvy; voľba padla na "22.11.1963" (Dallas 63).

Aykiru
24.06.2023 4 z 5

Námět knihy Billy Summers se zdá být pro Kinga až překvapivě netypický. Ostřílený veterán z válek se po letech vrací domů, aby se stal nájemným vrahem a zabíjel jen ty zlé. Ovšem pokud odhlédnete od první vrstvy příběhu, která tvoří jen líbivý obal, zjistíte, že kniha už nemůže být více Kingovská.
Billy Summer totiž není jen knihou o nájemné vrahovi, který se chystá na poslední zakázku, stejně jako Misery není primárně knihou o bláznivé ženské s nešťastnou zálibou v brakové literatuře. Pro mě a věřím, že i pro mnoho jiných je tato kniha o vyrovnávání se se špatnými zážitky, s životem, s tím, kým jsme se stali, i když jsme nechtěli s nálezy i ztrátami.
Je to kniha o traumatech a o tom, jak je léčit. A pokud jste něco z Kinga neviděli až doposud, tak teď typický prvek jeho stylu nelze přehlédnout, odpověď na tuto knihu je totiž odpovědí autora, autora, který se k vlastnímu velmi pravděpodobně dostal hodně podobně jako hlavní postava (ovšem teda jen hádám). Protože všechny běsi ať ti zvenku, nebo zevnitř nelze spoutat ničím jiným než právě slovy, protože slova vždy v Kingových knihách mají moc změnit svět. A tak je, bylo a bude.

Arkagas
20.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Billy Summers je kniha, o které mnozí tvrdí, že je to příběh, u kterého snad ani není uvěřitelné, že ho napsal King. A přesto má jeho nezapomenutelnou ruku, co se popisů a atmosféry týká. Ano, na Stephena je to možná dost netypická kniha, primárně co se romantické dějové linky týká, ale přesto je to kniha, kterou z poslední produkce řadím k jedním z nejlepších. Billy jako veterán válečný veterán přechází k práci nájemného vraha, ale přesto se řídí morální zásadou, že zabíjí jen opravdu zlé lidi. Tenhle úkol má být jeho poslední a jako krytí mu má sloužit příběh o tom, že je spisovatel a pracuje na své knize. A tak Billy začíná skutečně psát svůj životní příběh, ve kterém velkou roli hraje zabíjení lidí - nejen ve Falludže, na kterou vzpomíná velmi, opravdu velmi detailně a barvitě, ale i v civilním životě. Vše jde jako po drátkách, do doby, než před jeho úkrytem vyhodí tři mladíci z dodávky brutálně zbitou, zdrogovanou a znásilněnou Alici. A Billy ví, že teď se to celý podělá, ale přesto se rozhodne Alici pomoct.
Billy Summers je totiž chlap, který má přes všechno to zabíjení srdce na pravém místě. Chlap, který se nebál pomstít smrt svojí malé sestřičky už v 9 letech a chlap, který si doslova prošel peklem.
Chcete číst Kinga, ale bojíte se, že na Vás jsou jeho knihy příliš popisné, zdlouhavé a nebaví Vás pomalé budování atmosféry? Sáhněte po Billym. Při pasážích, kdy Stephen King popisuje Falludžu bych mu i snavijákem sežrala, že tam bojoval doopravdy on.
Moje hodnocení: 10/10

HanWali
12.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila, zase trochu něco jiného než jsem četla, super - jen Billyho bylo moc skoda

Luigi1
08.06.2023 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a Billy byl super

SalemJohn
30.05.2023 4 z 5

Pred pár rokmi povedali pánovi Chudíkovi, že aj keby čítal telefónny zoznam, znelo by to ako poézia. Prišlo mi to trefne aj v tomto prípade. King aj keby napísal kuchársku knihu, tak najmenej rok po jej vydaní by sa nevarilo podľa iných receptov..
Reči, že pán spisovateľ už na staré kolená nemá čo ponúknuť mi stále prídu ako zakomplexované kecy. Samozrejme novšia tvorba možno nedosahuje kvalít jeho megatitulov, ale stále je to spisovateľský nadpriemer.
Splieta nie dve, ale hneď tri línie do umne a nerušivo plynúcej drámy. Flasbackové udalosti z Fallúdže sú napísané tak pútavo, že som sa pristihol akoby som tam reálne bol, ako taký pohľad do mysľomisy (u istého Harryho P.) - asi takéto ponorenie u mňa vyvolávala Fallúdža. Celkovo línia v Iraku, ale zvlášť príprava a realizácia posledného kšeftu mi dosť pripomínala môjho obľúbeného Fredyho (Forsytha). Každopádne kniha, ktorá si zaslúži pozornosť !

emilieselden
22.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, který vás chytí hned od začátku. Bavily mě obě dějové linky. Za překvapivý konec přidávám jednu hvězdu.