Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1311 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová Encyklopedie
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

Lajtwing
17.01.2021 4 z 5

Jak moc máte rádi literaturu? Protože evidentně i taková záliba může být nebezpečná! Líbil se mi námět i to, jak vše navazuje na Mercedesového vraha. Pan Morris Bellamy je absolutní magor, jehož vášni ale porozumíte. Jeho trýznivé, dlouhé čekání na splnění snu bylo ohromující. Část mne chtěla, aby si ty romány sakra přečetl! :D Je to dostatečně přirozeně vyprávěné a uvěřitelné s výjimkou konce. Další díl si brzy přečtu, zvrat je tam sice zajímavý, nicméně mi nepřijde "organický".

Lisa_Fox
17.01.2021 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a musím říct, že tak napínavý příběh jsem už nepotkala několik let! Líbí se mi autorský styl, hlavní postavy příběhu, námět... zkrátka všechno. Asi se ze mě pomalu stává fanoušek Stephena Kinga :D

pazdy15
10.01.2021 5 z 5

Bezvadný pokračování Pana Mercedesa. Ačkoliv se Pan Mercedes v knize moc neobjeví, stále je příběh spojen s akcí, tajemnem... Kniha mi místy dost připomíná Kingovu Misery, kdo četl pochopí a najde souvislosti. Psychologická stránka je opět vykreslená bravurně a náš detektiv ve výslužbě (kterej mi dost přirostl k srdci) se opět se svým týmem shledá a úspěšně čelí novému případu. Doporučuji také stejnojemnný seriál "Pan Mercedes" :) 5 z 5.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Když se tak zpětně zamyslím, je tohle asi poslední pořádná Kingovka. Pak už to jde jenom z kopce a nevím, jestli to je jeho věkem, nebo jestli tahá nějaký ležáky z šuplíku.
Ale stejně jak blbec jdu pro každou novou knihu a doufám, že jednou řeknu -“jo, to je ono!”
Líbilo se mi propojení s Panem Mercedesem, bavil mě Morris i Peter a myslím, že druhý díl série je stejně dobrý jako ten první.

Mateo67
23.12.2020 4 z 5

Druhý díl a stejné “pošušňáníčko”.Překvapilo mě mile, že se nejedná jen o další případ, ale že oba díly jsou vzájemně propojeny nejen vyšetřovací trojicí. Teď už je mi jasné, že třetí díl bude stát za to a už si na něj brousím zuby. Horory mě nebaví, ale tenhle King, jo, to by šlo.
Audioverzi hodnotím tak na 75%, jeden z protagonistů mi fakt nesedl. Ale i tak se u závěrečných kapitol moc dobře balily vánoční dárky:-).

karaliene
16.12.2020 3 z 5

King si laťku nasadil hodně vysoko - a s každou jeho další knihou se zvyšují mé obavy, že už ji nepřeskočí. Ani Právo nálezce mě nenadchlo, přišlo mi prostě mdlé: uondaným dějem, nedotažením postav (což autor obvykle moc dobře umí - tady si pohrál jen s Morrisem), nevyužitím potenciálu námětu (ano, i King umí psát o ničem) a tak...
Díky prvním 20 a posledním 50 stranám, které měly neuvěřitelný spád, hodnotím 3*.

WonderNika
15.12.2020 5 z 5

Môj obľúbený ,,Pišta Kráľ" ma znova prekvapil. ❤️ Prepojenie postáv? Úžasné! Napätie? Neskutočné! Prečítala som to za pár dní? Samozrejme! Teším sa na posledný diel trilógie? A ako!
Byť tak blízko niečomu, čo miluješ, za čím doslova šalieš, a nevedieť o tom? Chudák Morris!

VivienRavenhill
06.12.2020 4 z 5

Rčení "pro dobrou knihu bych vraždil" získává zcela nový rozměr. Senzačně podané gradující napětí mě přinutilo číst do tří do rána. V první polovině dostává prostor psychologický profil vraha, paralelní s příběhem nebohého puberťáka Peteho Sauberse, jehož rodina se ocitá zásahem pana Mercedes na pokraji rozpadu. Člověk je skutečně souhrnem svých zkušeností. Osudy obou mužů ve finále propojí posedlost Jimmy Goldem, hrdinou světoznámého fiktivního románu z 60. let. Sr*čky jsou ho*no. A mladý Pete Saubers se ve snaze pomoci svým milovaným dostane tedy do pěkných sr*ček. Až by jeden řekl, že je toho neštěstí na jednu rodinu až příliš. Již se těším na závěrečný díl.

Mášenka31
26.11.2020 3 z 5

Právo nálezce je o mnoho lepší kniha než Pan Mercedes a to hlavně z jednoho důvodu - postavy z prvního dílu byly upozaděny a daly prostor novým. Aspoň že tak.

První část se mi líbila asi nejvíce. Obě hlavní postavy jsou svým způsobem zajímavé a je i zábavné hledat mezi nimi paralely a snažit se pochopit, proč se oběma tolik líbí dílo Rothsteina. Z čtenářského pohledu je kniha zajímavou ukázkou toho, jak dokáží knihy změnit život a náš pohled na svět. Těžko říct, co přesně se dalo v Rothsteinových románech nalézt za moudra, ale ta admirace občas prostě takhle funguje a v tomhle ohledu se mi knížka líbila.

Příběhově není tolik přitažená za vlasy jako první díl. Staví na sodilních postavách, drží se více při zemi s počtem (a mírou) náhod a dává smysl. Nejedná se o nic extra nového nebo zajímavého - to je jeden z nedostatků knihy. Ani paralely, různé pohledy, sem tam zvraty nedokáží zachránit poněkud tuctovější příběh.

King je mistr hororu, v detektivkách už tolik nevyniká (a jen tak mimochodem, je tohle vážně detektivka?). Stále ve mně převládá nostalgie z jeho starších prací, kterým dávám přednost před novými.

bukiet
19.11.2020 5 z 5

Ve druhé části trilogie je trojice vyšetřovatelů poněkud upozaděna. O to více prostoru dostává hlavní padouch a jeho možná oběť. Ve dvou časových rovinách tak sledujeme důsledky prvotního kriminálního činu. Opět platí, že samotná detektivní rovina příběhu není nijak překvapivá, ale Kingova síla je ve tvorbě konkrétních charakterů. A přestože je druhý příběh postaven jako samostatná příhoda, autor naznačuje větší provázanost s prvním dílem.

Erizzani
13.11.2020 4 z 5

Jedna hluboká myšlenka mi z knihy utkvěla v paměti. Sr*čky jsou h*vno. :-)

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Tohle je jedna nejlepší detektivních sérií co jsem četla!

veronika4001
20.10.2020 4 z 5

Kniha Právo nálezce byla od S. Kinga moje první detektivka. Vzpomínám si, že mě to až vyděsilo a byla jsem stále v přesvědčení, že jsem se musela zmýlit, a že kniha je horor. Nějak jsem nedokázala vstřebat, že King také píše detektivky. Tak krásně zaškatulkovaného jsem ho měla - tvůrce hororu a dost! A teď tohle. Po této knize jsem si nebyla jista, zda nepíše i romantické knihy. Každopádně Právo nálezce je výborná detektivka (snad na pokraji detektivky a thrilleru) a rozhodně stojí za přečtení. Nalákala mě a já se až do přečtení konce knihy neodtrhla. Skvělé.

Nerissa
12.10.2020 4 z 5

Stejně dobré jako první díl, pro mě možná ještě o trochu lepší. Kingovi dětští hrdinové jsou skvělí.

Ivan Kučera
04.10.2020 2 z 5

„Dobrý románopisec svoje postavy nevede, on je následuje.“ Ako ma nebavil Pán Mercedes, tak ma nebavilo ani pokračovanie. Páčilo sa mi, ako sa na incident s autom pozrieme znova, ale z iného uhla, páčilo sa mi pár hlášok o písaní, koniec bol celkom dobrý. Ale inak som sa strašne nudil. S hrôzou a znepokojením som na sebe pozoroval, že som už niekde na strane sto a stále som sa vôbec nechytil, nerozumiem tomu, neorientujem sa v tom.

Sammy.Boy
29.09.2020 5 z 5

Massa Hodges je zpět i se svými pomocníky a já jsem moc spokojený! Srovnatelně dobré jako předchozí díl. Provázanost s minulým případem skvělá, dějová linka s Bradym potěšila. Opět je tu podle mého názoru pár stránek navíc, PRÁVO NÁLEZCE chce totiž rychle využít několik postav a tohle to trochu zdržuje, ale jinak jsem nezaznamenal žádné větší negativum a už se nemůžu dočkat zakončení série!

Erutan
16.08.2020 5 z 5

Strašně se mi líbila první kapitola. Střídání roku 1978 a 2000+. Geniálně vymyšlená zápletka. Bylo to sice pokračování příběhu Billa Hodgse, ale jeho postava jde spíš vedle příběhu, než že by byl hlavní aktér. Celou dobu jsem si říkal o co Kingovi jde s Bradym a fotkou jeho Matky. On to "mystično" prostě vidí všude a to mám na něm rád. Těší se na třetí díl a jsem zvědavý jak skončí trilogie, jelikož jsem četl už i Outsidera tak trochu vím.)

Usire
05.08.2020 4 z 5

Při čtení jsem pořád uvažoval jak bych se zachoval já. V knize je jasně ukázáno, kam vede naprostá závislost (nemusí přece být jen na drogách, alkoholu, PC atd.).

koubin007
28.07.2020 3 z 5

O dost slabší než předchozí díl, ale pořád velmi slušný román. Hodges tentokrát moc nezasahuje, spíš jde o nuceny krok stranou, ale kdo by to Kingovi měl za zlé?

Lenka.Vílka
16.06.2020 5 z 5

Romantické čtení na dovolenou 2/5
(Pokud jste jako já, nevezmete si na dovolenou pár knih, vezmete si jich trochu víc než pár, protože víte, že to celý proprší. No, soudě podle počtu knih je vidět, jak to s tím deštěm bylo...)

„Fight of Flight - Face to Face“

Takže...druhý Bill. Relativně. Kniha začíná dvěma liniema, u kterých se střídá vyprávění. Vrátíme se do té noci útoku na frontu před trhem práce. A sledujeme další oběti. A v druhé v minulosti sledujeme zabití spisovatele, kterého zároveň okradou (nebo spíš okradou a potom zabijou, že?). Zatímco Petovi jeho špatnou rodinnou situaci vyřeší nález kufru plného peněz, nad Morrisem se začíná stahovat smyčka, a jde do vězení. Pro Peta se se ty příběhy, nalezené společně s penězi, taky stanou důležité. Pro studium a život. Ale i minulost si jde pro své příběhy. Morrisovi už vlastně nejde o ty peníze. Chce ty dvě poslední prokleté knihy, na které myslel celou dobu ve vězení. Za každou cenu a přes každou překážku.

Zde mě hlavně zaujal fakt, že Pete potom ví, odkud peníze a bloky jsou. Ví, že hraje nebezpečnou hru, ale kvůli své sestřičce to i tak dělá. Protože si říká, že se se zlodějem a s vrahem starého spisovatele nikdy nemůže setkat. No, může, ostatně říká to i anotace. A já si i tak říkala: „Mělo by mi bejt mladýho líto, pokud mu sekera skončí v zádech? Nějaká fešná. Jako třeba ta na obálce. Vždyť je spolupachatel! A je jedno, že peníze použil na dobrou věc. Jednou krvavé peníze, navždy krvavé peníze. A to se mi líbilo. Kdo je dobrej? Kdo je špatnej? A záleží na tom vůbec? Nebo je podstatnější, že jsou všechny pohnutky dokonale napsané?

Takže si hezky protáhněte stará kolena, v druhé části knihy přijde Bill a za ním následuje zbytek Scooby gangu. A v ten moment mě to trklo, jak je vlastně King geniální. Takhle by mohl psát hodně dlouho. Vždycky si vybrat někoho z řady a napsat mu příběh. Každej, kdo říká, že by si to nekoupil, pochopitelně kecá. Ale. Kde jsme to byli? Jasně, u Billa...taky dobře, že se nakonec ukáže :)

Většinou si chyb v knihách od Bety nevšímám. Protože: „Kdo jiný mi dá Kinga v českém překladu?!“. Nikdo. Což je na jinou debatu, o co jde a všichni to víme. Ale tady se stalo ještě něco horšího. Anotace. A plus to na knize. To vytváří smrtelný mix informací. Protože potom i čtenář píšící sem komentář nebo i recenzent se dostane do slepé uličky. Napsat tenhle komentář bez spoileru bylo taky dost těžký, tak snad se mi to povedlo. (Jednou jsem četla knihu, jejíž anotace končila na straně 250. To by ještě šlo. Kdyby jich kniha neměla 330.)

Protože tohle není kniha o Billovi a jeho partě (a trochu přípravě na třetí díl). Nemohu se zbavit dojmu, že dost špatných hodnocení je způsobeno nenaplněným očekáváním toho, co v knize bude. Mělo být. Podle nich. Viz odstavec se zamyšlením o teoretickém „mercedes universe“. Protože tohle je kniha o Petovi a Morrisovi. Musíte to tak brát. A mě to tak bavilo. Jejich příběh, jejich myšlenky, jejich dobro a zlo.

Ale zpátky k tomu, co jsem chtěla původně napsat. Ano, některým chybám jsem zavřela vrátka, aby se nedostaly do mého mozku. Ale ta anotace, ta mi nedá ještě dlouho spát. Já už je raději ke Kingovým knihám ani nečtu. (Viz kniha Hlas, kterou jsem četla nedávno, to byl taky hustej masakr!)

Otázka: „Co by jste udělali vy? Nechali si to nebo někam vrátili?...no vidíte…

PS: Doufám, že si pan King nepřeje, aby to s ním někdo takhle skončil. Ale zase by to vypadalo, že vidí do budoucnosti :O