Právo nálezce

Právo nálezce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258792/bmid_pravo-nalezce-wo1-258792.png 4 1309 253

Bill Hodges série

Kniha o tom, jakou moc má vyprávění příběhů a jak literatura utváří život. John Rothstein je věhlasný spisovatel, avšak léta už nic nepublikoval, a navíc se začal věnovat reklamě. A jeho věrný čtenář Morris Bellamy zuří. Spisovatele nakonec zabije a vyloupí mu sejf s rukopisy nevydaných knih. Kořist si ukryje, ale pak se ocitne ve vězení kvůli jinému zločinu. Po několika desítkách let najde schovaný lup malý chlapec, ale Morris Bellamy se pokladu za žádnou cenu nechce vzdát… V hlavních rolích mistrně napsaného románu se objeví nesourodá trojice pátračů z Kingovy detektivky Pan Mercedes.... celý text

Literatura světová , Encyklopedie

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Finders Keepers , 2015

Keika
23.05.2020 2 z 5

Náhodně vybraná kniha od světoznámého spisovatele. 2/3 knihy jsem louskala, prokousávala se nudou. Kniha na mě působí dojmem, že autor sám nevěděl, co napsat a dobře si to uvědomoval a proto občas nudné řádky zčeřil nějakým echt brutálním výrokem. To mělo asi čtenáře odrovnat, ale bohužel mi to přišlo jako výkřiky do tmy člověka bez nápadu. V poslední třetině se začlo konečně něco dít a tak jsem se už ani nemusela nutit knížku dočítat. Když to ale shrnu, četla jsem mnohem lepší knihy od mnohem méně slavných autorů. Jedna hvězda za zdárný konec, druhá za to, že si ze sebe umí udělat srandu.

Aymira
19.05.2020 3 z 5

Trochu přemrštěné. Hlavní postava, tedy detektiv ve výslužbě Hodges, se tentokrát poprvé objeví až za třetinou knihy. A nemůžu si pomoct, ale kdykoliv se na scéně objeví on a jeho dva pomocníci, připadám si jako bych četla komedii namísto brutální detektivky - natolik nesourodá tato trojice je. Přemrštěnou je kniha ve smyslu motivu, protože aby někdo vydržel po dlouhá desetiletí přečkávat ve vězení jen s myšlenkou na pokračování příběhu, to je fakt úlet. Do toho mě i zamrzelo, že za celou tu dobu nikdo vlastně nevypátral vraha. K tomu všemu ještě podobný závěr jako u Pana Mercedese... Když to shrnu, tak platí, že je to opět velmi velmi čtivé, ale už toho bylo příliš.

gemi
16.05.2020 4 z 5

Druhý díl trilogie o bývalém detektivu Hodgesovi. A o hodně lepší než ten první, na který navazuje jen velmi nenásilně a vše je dobře zasazeno do kontextu, takže může docela dobře fungovat i samostatně, ovšem v okrajové lince tady pokračuje příběh magora Bradyho z prvního dílu a byla by škoda o ni přijít. Navíc když kniha končí tak, že je zřejmé, že se linka s magorem potáhne i do třetího dílu, kde nejspíš opět vystoupí do popředí.

Čtenář se s trojicí Hodges - Jerome - Holly pořádně potká až skoro v půlce knihy. Příběh je místy vyloženě strhující.

Greenfingers
23.04.2020 4 z 5

Pan Mercedes nasadil laťku hodně vysoko a jeho volné pokračování Právo nálezce dle mého názoru kvalit prvního dílu nedosahuje. Přesto se však jedná o solidní literární počin hodný uznání.

Metla
11.04.2020 4 z 5

Kingovy knihy kupuji téměř automaticky, předem o nich nezjišťuji nic, a jelikož jsem nepřečetla ani spoilerem "obohacenou" anotaci, mohla jsem si s vykulenýma očima a výpadky dechu hryzat rty u dvou linií vyprávění. V jedné jsem ve společnosti psychopata se zálibou v literatuře navštívila sedmdesátá léta, ve druhé jsem sledovala aktuálnější problémy puberťáka Petera. Našel způsob k záchraně své rodiny... nebo k její zhoubě?
Detektiv ve výslužbě Hodges a jeho parta se poprvé dostanou ke slovu až ve střední třetině románu a jakkoliv by se bez nich děj mohl docela obejít, nevadili mi. Vlastně jsem se na setkání se starým ex-poldou a jeho trhlou zaměstnankyní/parťačkou/kamarádkou Holly celkem těšila.
"Právo nálezce" obsahuje pár skutečně nepříjemných scén, ale mohlo být klidně i drsnější a ve výsledku působivější. V závěru autor nalíčil háček pro další díl série (no problemo, vždyť je celá trilogie k dispozici).
Abych to shrnula: King nabídl standardní porci napětí, okořeněnou několika dobrými úvahami o literatuře. Neslintám blahem, neremcám, jsem spokojená. Přinejmenším na 75%.

Nunee
06.04.2020 5 z 5

Druhý díl...a světě div se...úplně stejně vynikající jako první. Určitě jsem to nečetla naposledy. Super :-)

Pampalini
25.03.2020 5 z 5

Najväčších démonov nosíme v sebe, nie je potrebné ich vytvárať a umelo živiť, načo sú nám strašidlá a príšery, keď často žijú hneď vedľa nás, v skutočnom svete. Výborný príbeh, ktorý má tú podstatnú esenciu - čitateľnosť. Napätie postupne narastá a človek si uvedomí ako drží palce, aby všetko dobre dopadlo. King má dar (skôr to má tvrdo oddrené) písať pútavo, charaktery a psychológia postáv sú dokonalé. Je pravdou, že z knihy by sa dali 3/5 vysekať, aby získala na dynamike. V tomto prípade by to bola veľká škoda, každá odbočka má zmysel a význam. Žijeme v skutočnom svete a nie každý deň sa dejú veľké veci.

Petraxxx
21.03.2020 5 z 5

King opět nezklamal.

Sisi394
21.03.2020 5 z 5

Skvely druhy dil trilogie. Bavil me stejne skvele jako Pan Mercedes.

Skawin
16.03.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Narazila jsem na ni náhodou aniž bych četla nebo slyšela předchozí knihu - Pan Mercedes. Síla hlasů všech herců i silný příběh mě "donutili" "začíst se" i do Pana Mercedesa...

Ilirea25
15.03.2020 3 z 5

Za mě mnohem lepší, jak první díl

stanislav0373
07.02.2020 5 z 5

Druhá kniha s Veselým pleskačem a opět plná napětí, i když tady to nebylo tak velké, jako v předchozím díle. Ale to neznamená, že je kniha horší...Naopak, zjistíme že i letitý spisovatel může mít mokré sny, že alkohol je špatný pán a jízda na kole je jako umění vraždit - prostě se to nezapomíná...nebo je to naopak? To je fuk. Hlavně, že je na konci vyřešena záhada s kohoutkem a nejspíše i mrtvou "slepičkou"...

hs777
25.01.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po Kingovi a nezbývá mi než opět smeknout před jeho schopností brilantně vyprávět. Oba příběhy dokonalé samy o sobě i bez nadpřirozena a s nástupem trojice Bill, Holly a Jerome napětí stouplo na maximum a mně ubyl kyslík. Navíc jsem začala pochybovat, jestli Bradyho Veselý pleskač opravdu vypnul. King mě prostě nezklame.

susu
23.01.2020 5 z 5

Právo nálezce je takovou mírnou parodií na detektivku a odlehčeným intermezzem mezi dvěma hutnějšími díly. Soudím tak ze závěru, kdy se "zlo probouzí" a jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Nicméně odlehčený King se mi hodně líbil.

martinstefko
16.01.2020 3 z 5

Kniha „Právo nálezce“ ale ukazuje, že Stephen King s ní nešlápl vyloženě vedle, jen se ukazuje, že to nejlepší už má za sebou a teď prostě píše, co ho baví. Tady se otevřeně vyžívá ve svých oblíbených amerických autorech, na jednoho klasika si tu vlastně i hraje. Ale když se to vezme kolem a kolem, on už americkým klasikem moderní doby asi bude. Kniha má náboj, je napínavá, zpočátku mě uchvátila, ke konci už byla příliš předvídatelná a popravdě mi přišla i trochu vyměklá.

kob
16.01.2020 5 z 5

Páni! - to bylo napínavé.

jana14
18.11.2019 5 z 5

Za mne výborná knížka, která by měla vzít za srdce zejména vášnivé čtenáře - tedy Vás všechny, kolegové z databáze. Kniha o zločinci, který nemilosrdně vraždí z vášně ke knihám ikonického autora, zamotaný příběh o zakopaném pokladu, který najde malý chlapec, jehož rodina je v těžké krizi. A to vše ve dvou časových rovinách.
Přiznám se, že tento díl jsem si koupila dříve než Pan Mercedes, takže jsem ho četla jedním dechem bez jiných očekávání. Zajímal mě samotný příběh knížek, chlapce a vraha. Když jsem tedy došla k části, kde najednou vystupuje detektiv Hodges a jeho parta, spíš mě to vyrušovalo.
Zase chápu ty, kteří si napřed přečetli Pana Mercedese a už se třásli na další příběhy svých oblíbených hrdinů. Já jsem si je s dokoupením knížek oblíbila taky. Pořád si ale myslím, že kniha s tímto námětem je natolik originální, že by si zasloužila být úplně samostatná. Hodges a spol. zde vlastně hrají vedlejší roli, mohli být nahrazeni úplně jinými postavami.

Charmedka
09.11.2019 4 z 5

Když jsem si přečetla anotaci a začala i s knihou, tak jsem byla lehce na rozpacích, protože jsem očekávala pokračování s detektivem Billem Hodgesem a mercedesovým vrahem, ale Právo nálezce nabízí v podstatě nový detektivní příběh a nové hrdiny v hlavní roli.

Nejedná se zas o žádnou složitou zápletku, navíc je tu spousta až moc velkých náhod, ale četlo se to výborně. Postavy jsou skvěle vykreslené, což ostatně King umí na jedničku. Hraje si dobře s atmosférou, kolikrát ani nedýcháte, jak se o hlavního hrdinu bojíte a naopak doufáte, že tomu padouchovi to neprojde.

Je to trošku jiné než první díl, ale rozhodně ne horší či dokonce špatné, to vůbec. Výborná kniha a pokud máte rádi detektivky a Kinga, tak doporučuji.

Astonius
09.11.2019 4 z 5

Je to prostě další King.... :-) Kniha mne velmi bavila a celý příběh byl velmi originální, čtenář netušil, jakým směrem se zápletka vydá. Slabší část nastala zhruba v polovině, kdy se mi zdálo, že se to dost vleče a po dočtení mám takový slabší dojem z těch mnoha různých náhod, které autor začlenil. Intuitivní odhadování věcí ze strany hlavních hrdinů bylo pro mě také dost až hraničící s genialitou - já bych na základě zrovna známých věcí nepřišla teda asi na nic.... :-) Ale jinak opravdu povedené, velmi se těším na poslední díl, jehož předzvěst byla nakousnuta v závěru, ze kterého jde mráz po těle......

Jack Bauer
09.11.2019 3 z 5

Druhá kniha ze série Hodges mě přišla o hodně slabší než Pan Mercedes, ze začátku jsem se nemohl dlouho začíst, nudné pasáže a hluchá místa, ale napínavý konec vše vynahradí. Přesto mě to celé přišlo jako tuctový příběh , kterých je mnoho, velice jednoduché. A popis psychopata lačnícím po zápiscích nevydané knihy přehrabujícím se zuhelnatělnýma rukama v ohni mě přišel hodně přitažený za vlasy. Vlastně něco podobného už tu bylo: Misery
Prostě sračky jsou hovno.