Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1931 418

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

RMarkéta
08.06.2020 5 z 5

Ano, jde o klasickou detektivku, ale v Kingově podání lze očekávat něco ne úplně normálního, co může i překvapit. Bill Hodges je stará škola, trošku mi připomínal Harry Holea. Ti dva chlápci by si klidně mohli potřást rukama, protože jsou ze stejného těsta. Opět parádní Kingova kniha.

Aymira
18.05.2020 4 z 5

Přečteno za jedno odpoledne a noc. Tak čtivé to je. Kniha je plná takových těch typických amerických klišé - uznávaný detektiv v důchodu žijící sám, který je nucen na vlastní pěst pátrat po psychopatovi. Vztah se sympatickou blondýnou, která je shodou okolností příbuznou oběti. Při tom všem mu pomáhá dvojice těch nejméně pravděpodobných lidí. Stephen King je mistr slova. Děj zajímavý, atmosféra budovaná tak, že čtenář je neustále v pozoru a závěrečný odstavec taky stojí za to. No a ten psychopat byl popisován naprosto dokonale.

gemi
16.05.2020 3 z 5

Klasická detektivka, tedy neklasický materiál v podání Stephena Kinga. Zpočtáku překvapivý a strhující, záhy se ale dostane do polohy klasické detektivky, která už ničím nepřekvapí.

Lenka.Vílka
16.05.2020 5 z 5

Hmm, četla jsem první díl, když jsem Kinga už mohla, ale ještě jsem ho úplně tak moc nežrala. A můj komentář zde byl...no ubohý. Takový dost podobný (a krátký) těm, které jsem tvořila na začátku své existence zde. Takže, jo, přišla řada na nové přečtení společně s celou sérii Billa Hodgese. A spoiler? Ne! :D Tentokrát jsem si to vychutnala mnohem víc.

Máme tady už tak dost velkej průšvih. Auto rozmetá frontu lidí a ujede. (Nebudu lhát, docela se mi líbil i ten sociální aspekt. Vzhledem k tomu, na co ta fronta čekala.) Jenže zlo není potrestáno. Vrátí se o pár měsíců později v podobě dopisu vysloužilému detektivovi. Že to prej udělá znovu. A odnese to ještě víc lidí. (Nebudu lhát podruhé, ten dopis byl prostě skvělej!) A tím to celé začne. A skončí to stejně jako začalo. Čili peckovně! (Ale hezky popořádku. Nechci, aby to působilo, že jdeme s komentářem do finiše.)

Pan Mercedes je pro mě víc dokonale vykresleným psychologickým románem než detektivním románem, protože ona rovina na mě působila nejintenzivněji. Co se Billovi honí hlavou je drsné. Má za sebou špatné období. Dost špatných věcí. Čili krom paranoi mu ten dopis přinese vlastně i dobré pocity. Jak si jinak vysvětlit, že s ním nejde hned na policii? (Protože to bude osobní, ale to se čtenář dozví až dál v ději. I když si to může domylset sám, když tam nejde hned.) Ne, nejdřív se pustí do svého vlastního vyšetřování. A rozkvete po tom jako smutná květinka, když už po dlouhém suchu konečně zaprší. Vyšetřováním i těmi dalšími věcmi. Takže...vono vlastně zapršelo a skončilo sucho doslova.

("Zapisuju si všechno, co vidím. Moje matka říká, že je to obsedantně-kompulzivní porucha."..."Život je obsedantně-kompulzivní porucha.")

A na druhé straně je Pan Mercedes. Takže tu psychologickou hru máme z obou stran. (A nebudu lhát potřetí, ty okamžiky, kdy nevím, kdo z těch dvou je víc psychopat, jsem si užívala nejvíc, což mám na Kingovi ostatně velice ráda. Přišlo mi, že to popichování nebere Bill tak vážně, jak by měl.) A včetně vzpomínek na to předtím. Protože u něj doma se taky dějí(li) zajímavé věci.

Nedoporučuji rejpalům...pardon, čtenářům...typu: "Proč známe vraha/pachatele/"doplň si" od začátku?!", protože tady ho čtenář zná. A proto je to tak dobrá kniha. A protože to není klasická detektivka.

Jestli mě něco tak dlouho už zajímalo, tak právě adaptace téhle knižní série.

PS: Polibky v lunaparku, druhá kapitola...dost drsné zamyšlení...

PS: ta Holly je vážně fajn...a "scooby gang" v poslední třetině byl prostě top ;)

Kjája
08.05.2020 5 z 5

Já nevím, jak to ten pan King dělá. Nejdřív se nejde začíst, pak nejde přestat číst. Další perla. Skvěle napsané, skvěle přeložené. Těším se na další.

Nosix704
01.05.2020

Horory nemusím, takže od Kinga přečteno málo. Ke téhle tištěné trilogii jsem se dostal až po shlédnutí seriálu. Jestli bylo lepší vidět nejprve seriál a až pak to číst nevím. Harry Treadaway zahrál Bradyho skvěle. Ale obojí bylo super, byť seriál má "drobné" odchylky.

wicca.w
30.04.2020 3 z 5

Knih od Kinga jsem přečetla opravdu hodně. Mám tohoto autora ráda. Tato knížky byla za mě trochu slabší.

stantere
29.04.2020

Tento autor nebude můj oblíbený, kniha tedy nic moc a docela vulgatlrní některá slova, moc roztahané

Mateo67
18.04.2020 4 z 5

Kinga a jeho horory mi nejdou pod nos. Pokusy proběhly postupně tři a nedopadly. Ale pak se mi jeho jméno objevilo ve výzvě (cena Poa). King a detektivka? Hm, že by? A ono jo! První kapitola skvělá. Ta dokázala, že i když pár následujících bylo pomalých a zdlouhavých, u knihy jsem vydržela. A pak už to byla jízda mercedesem! Ale podle mě nejlepším autorovým počinem zde byl postupný vznik pátrající naprosto, ale naprosto nesourodé trojice. Po ní se mi bude stýkat, takže druhý díl na sebe nenechá dlouho čekat. Jedna hvězdička dolů, že finále proběhlo dřív, než jsem si to stačila uvědomit a vychutnat si ho.

Nunee
06.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha, neuvěřitelně dobře čtivá a do příběhu jsem se doslova zažrala tak, že nešlo přestat... ;-)

Skawin
04.04.2020 5 z 5

Stejně jako Právo nálezce posloucháno jako audiokniha. Fascinující vhled do hlavy jednoho geniálního šílence a podmanivý hlas Jana Kanyzy jako inspektora Hodgese - tyto dva aspekty mě "donutily" knihu poslechnout za pár dní.

Lykke
26.03.2020 4 z 5

Ze začátku startoval Mercedes trochu ztuha, a když "bachatel" začal sdílet svoje myšlenkové pochody a rodinné prostředí, dělalo se mi šoufl. Potom však začal nabírat na zajímavé rychlosti, aby dojel do výbušného finále. Samozřejmě happyendu, možná naivního, ale uspokojujícího happyendu, ve kterém byl šílený psychopat zneškodněn a přestože to možná není uplně nejlepší Kingova kniha, příjemně mě pár večerů rozptylovala.

asterixka
12.03.2020 5 z 5

Bomba, moje již několikátá Kingovka, ale zase trochu jiná, detektivní žánr, to je moje :) Takže chválím, chválím.. a těším se na Právo nálezce.

LivN
05.03.2020 1 z 5

Moje první Kingovka a asi nejsem na tenhle žánr knížek. Dávala jsem tomu šanci, ale po několika stránkách jsem knihu odložila a nedočetla.

Greenfingers
03.03.2020 5 z 5

Pan Mercedes a další volně navazující romány Právo nálezce a Konec hlídky jsou dokladem, že Stephen King "umí" i jiné žánry, nejenom horory.
Doporučení pro potencionální čtenáře: Trilogii je nutno číst v chronologickém pořadí, jinak ztratíte souvislosti.

Peggy2711
28.02.2020 2 z 5

Nebavilo mě to, bylo to ukecané, zdlouhavé, opravdu jsem čekala víc. Na spoustě míst děj odbočuje nevím kam a proč, mě to dost rušilo a na čtení jsem se nijak netěšila, dočetla jsem jen v rámci čtenářské výzvy. Dvě hvězdy za posledních 40 stran, kdy to bylo napínavé.

Knihomol2108
21.02.2020 5 z 5

Opět skvělý King. Skvělá jako vše co tento autor napsal. Doporučuji.

parxel
13.02.2020 2 z 5

King psát umí o tom žádná, ale Pan merceds je slabota. Příběh je postavený na známých a zaběhlých schématech a v rámci žánru nepřináší nic nového. Chvíli jsem ještě doufal, že se Kingovi povede nějaké netradiční - nesluníčkové - vyústění celého příběhu, ale to se bohužel nestalo. Naopak, vše bylo celkem lineární, předvídatelné a v závěru dost naivní. Navíc ta náhlá prozření a nápady na poslední chvíli, to na mne působilo hodně vyumělkovaně. Zkrátka pokud by někdo napsal podobný příběh před třiceti, čtyřiceti lety, tak ok, ale v dnešní době, to chce už trochu víc.

Z výše uvedených důvodů dávám dvě hvězdy. A pokud máte chuť na Kinga, tak raději sáhněte po jiné knize.

stanislav0373
06.02.2020 5 z 5

Beebee: Neměl jsem v úmyslu nikoho urážet, někteří jsou mladí i v 70 :-)

Beebee
06.02.2020 4 z 5

Hezký příběh, tvrdě začíná, moc se mi líbila nereálná postava Holly, která se z těžké duševní poruchy tak hezky a rychle křesá ven. Hlavní negativní postava je uvěřitelná a opravdu odporná. První ze tří volných pokračování. Drobně ke komentáři stanislav0373: skoro se mně to dotklo - ten sexuální akt nebyl popsán u starých lidí, vždyť on je čerstvý důchodce a ona ani ne padesátnice. Staří lidé jsou od osmdesáti výš... Nebo ne? :-)