Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1931 418

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

Lajtwing
18.11.2020 4 z 5

Je to má 6. Kingovka, nicméně bych ji přirovnal k Nespavosti. Jiný příběh, podobná, fungující struktura (především finále!). Sonda do mysli a života Bradyho je fascinující svou neomluvností. Dále nečtenářům asi pár věcí nedá smysl, ale napíšu to.

Náhod je postupem času trochu moc a nejsem si jistý, zda by to jiným prošlo tak snadno :) Jenže, jenže, jenže... (haha, kdo četl, ví), mělo to parádní tempo, pár SUPER zvratů a zajímavých postav (Holly, Deborah Ann - jak smutný život). Poučení, když už po dočtení nic víc nevymyslíte, alespoň to, že u ženských mají i staří chlapi šanci, jó! :)

PS: Překlad je místy perfektní, hlášky sedí, místy jsem sténal, jako když se překládají názvy her ("Povinnost volá"?!) nebo se přeloží "road rush" jako "silniční vyrážka". WTF?!

bukiet
18.11.2020 4 z 5

Pokud někdo umí psát, je vlastně jedno, co píše, vždy to bude zajímavé. Kingova detektivní trilogie začíná příběhem, ve kterém sledujeme jak pachatele, tak partičku vyšetřovatelů na cestě k velkému finále. Spoustu věcí si pozorný čtenář odvodí již během četby, takže nějaké moc velké překvapení ho na závěr nečeká, ale koncovky nikdy nebyly Kingova silná parketa. V čem je autor výjimečný je popis prostředí a hlavně postavy, které v jeho příbězích žijí. Mnohdy je to tetelení kolem postav zajímavější než samotný příběh.

Páájinka
17.11.2020 5 z 5

Další zajímavá kniha od Kinga. Všechny knihy od něj jsou čtivé. Příběhy docela reálné. Těším se na další.

karaliene
17.11.2020 3 z 5

Umí-li někdo čtenáře vtáhnout do příběhu dokonalým vykreslením atmosféry, je to King. Ale... zřejmě stárnu a co mě dřív uchvacovalo (detailní morbidita, zvrácené uvažování psychopatovo, kreativní formy agrese a sexuální perverze), mi tentokrát v Kingově syrovém, naturalistickém podání působilo nevolnost.
Příběh mi vadil svou neklasifikovatelností: ani s určitostí nereálný, ani jednoznačně reálný; nekonzistentností postav, ať už z hlediska jejich chování v průběhu času nebo nesoulad jejich chování s jejich osobnostním popisem (Jerome - adept na Harvard? Holy - nespolehlivý pomatenec?).
Ale u autora takového formátu s takovou produktivitu je těžké překročit svůj stín...

toni-az
13.11.2020 4 z 5

Napětí vystavěné dokonale jako je dobrým zvykem pana Krále. Sympatické postavy, napínavý děj, tak akorát popisy, prostě v podstatě nemám co knížce vytknout. Přesto mě nedostala natolik, abych dal 5*. Nevím čím to je, možná tou jakousi neuvěřitelností nebo nepravděpodobností, že by to probíhalo zrovna takhle. Myslím, že pár věcí by tak chytrý zločinec jako Brady udělal určitě líp, například exces s masem.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Jedna z nejlepší detektivních sérií co jsem četla! Příběh mě totálně vtáhnul do děje a nemohla jsem přestat číst!

dadako
22.09.2020 5 z 5

Kniha se mi četla výborně. Po dlouhé době jsem se zas od nějaké knihy nedokázal odtrhnout.

Emily82
19.09.2020 5 z 5

Čtivá kniha. I přesto, že je od začátku jasné, kdo je pachatel, drží kniha čtenáře v napětí od začátku do konce.

ujira
15.09.2020 3 z 5

Nelze psát neustále dokonalé detektivní příběhy, protože žádný autor není nevyčerpatelný.

Sammy.Boy
30.08.2020 5 z 5

Úvodní mrazivá kapitola mě dokonale vtáhla do děje. Hlavní postavu bodrého detektiva ve výslužbě, který posléze pátrá po vrahovi na vlastní pěst, jsem si oblíbil. Sem tam bych možná ubral několik stránek, pravda, ale jinak tu nemám "Králi" moc co vytknout. Posledních pár kapitol bylo téměř infarktových! PAN MERCEDES byl pěkně prohnaný zlosyn! Těším se na další případ ze série.

DominaCZ
20.08.2020 1 z 5

Už je prostě vyčpělej. V devadesátkách šokoval, dnes už nemá čím.
Nuda.

Kristy78
19.08.2020 3 z 5

Konec trošku přitažený za vlasy, ale jinak fajn detektivka, která se ve své polovině rozjela a četla se rychle až do konce. Kdo by nechtěl vědět, jak to dopadne, když se jedná o naprostého šílence ;)

jarynek
18.08.2020 3 z 5

Tentokráte mi King moc nesedl. Začátek byl výborný - napínavý popis skutku a především následná začínající hra na kočku a myš v podání počítačové komunikace. Vypadalo to, že bývalý policista má za soupeře nadmíru inteligentního jedince a že bude velká otázka, kdo je kočkou a kdo myší. Ale pak vyprávění začne rychle sklouzávat do zcela jiných kolejí a já v druhé půlce knihy marně hledal alespoň jednu postavu, která by mi byla sympatická (v první půlce alespoň Janey). Vrah přestává být inteligentní a je z něj spíše psychopatický lůzr se štěstím. Detektiv má za pomocníky sedmnáctiletého kluka, který je však schopen vyřešit jakýkoliv problém a jen kdykoliv k dispozici, a psychicky narušenou ženu, která se však najednou chová zcela neohroženě a když je potřeba, tak spraví auto či řeší problémy s počítači. Samozřejmě, jak je u Kinga zvykem, je to čtivé, ale oproti jiným jeho knihám jsem zde nenašel žádnou přidanou hodnotu, která z Kinga dělá krále.

kristie
31.07.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha, dvojice Kanyza a Písařovic téhle knize dost přidala. Zvlášť části s panem Mercedesem jsou tak skvěle namluvený, že ten hlas budu slyšet v hlavě ještě dlouho. Od Kinga je to zatím moje 4. kniha a první z těch napsaných po roce 2000. Je to jiné, ale mně to bavilo.

Detektivky jsou můj oblíbený žánr. King do téhle knihy nacpal všechno co já dnes už beru jako detektivkové klišé: starý vysloužilý detektiv, trošku ujetej parťák, který ale nakonec zachrání situaci (zde Holly), femme fatale, která má slabost pro přestárlé detektivy... Zároveň to ale doplnil svým umem: totální šílenec, který se jeví jako geniální zločinec a přitom je to jen psychopat se znalostí IT technologií a poměrně notnou dávkou štěstí. To vykreslení objetí pana Mercedesa. Oproti jiným knihám se tu taky omezil ve svém vypravěčství, ale nemyslím si, že by to bylo na škodu. Naopak, děj měl spád a nutil tak člověka číst (v mém případě poslouchat) pořád dál.

Nevím proč, ale ať tam vidím chyby, které by mě jindy vadily, tady mi to celé přišlo absolutně v pořádku.

Mášenka31
29.07.2020 2 z 5

Bohužel musím říct, že oproti jiným Kingovkám mi tahle přišla slabší, a to o dost. Ale to je přece OK, když vám něco nesedne, i pokud se jedná o vašeho oblíbeného autora...

Co si budeme namlouvat, tahle kniha není napsaná pro mladé lidi tak pod čtyřicet, kteří ví, co je to smartphone.

Spousta věcí (příběhově) je v knize naprosto otravná. Zaprvé: technologie. Kniha byla vydaná v roce 2014 a číst ji jen o šest let později vás vrhne hlavou proti zdi. Ano, hlavní postava, detektiv Hodges, je už postarší, v důchodu a trochu tlustší (tato skutečnost je připomínána zas a znova tolikrát, že z toho div nebolí hlava). Předpoklady říkají, že nejspíš nebude moc rozumět počítačům nebo mobilním telefonům. Ale obě moje babičky i děda by to zvládali líp než on. Měla jsem pocit, jako by se příběh zasekl někde na počátku tisíciletí, i když doba pokračuje rychle kupředu. Neustálé otáčení se kolem právě těch počítačů a jak jsou lidi blbí, že potřebují 24hodinovou pomoc od techniků... Nevím, jak v Americe, ale mně to přišlo vážně pitomé. Nemluvte mi ani o hlavním záporákovi, který naopak počítačům rozumí tak, že se vyzná úplně ve všem, na internetu si najde kdejaký návod a doma vlastní pět počítačů (proč, proboha?), které se ovládají hlasem (proč že?) a funguje na nich automatický program, který by vymazal všechna data. Záporák jak z velmi špatného b-čkového filmu. A to nemluvím o Holy, které je sice přes čtyřicet, ale v počítačích se vyzná líp než já. Jeden facepalm za druhým.

Ale pokračujme. Zadruhé, co nedává smysl: postavy. Logiku nemají, pořádnou motivaci nemají, o schopnostech ani nemluvě. Jednou září, podruhé jsou to naprostí pitomci. A nesympatičtí. Navíc se s nimi nejde vlastně vůbec ztotožnit. Poslouchat jejich dialogy bylo sem tam opravdové utrpení. Třeba takový Jerome je taky otravný. Nejen že pořád slyšíme, že je černý, ale navíc z jeho mluvy a chování často není poznat, jestli je mu dvanáct nebo třicet.

Čím víc o tom přemýšlím a píšu, tím víc jsem rozčilená, jak je napsaná. Nechci zkritizovat všechno. Nachází se zde zajímavé momenty a aspoň částečně překvapivé zvraty. Těžko říct, jestli už Kingovi dochází šťáva. Místo budování napětí se často uchyluje k morbidním popisům, které často sklouzávají k sexuálnímu podtextu. V jeho starších knížkách jsem si nevšimla, že by to nějak moc překáželo, ale tady to bylo všechno hrozně nepřirozené.

Samotné vyvrcholení je také dosti výsměch. Mám ráda, když všechno dává logický smysl a je to v reálu proveditelné. Pan Mercedes však ukázal, že logika a proveditelnost může jít stranou, protože co může vyjít s šancí 1 %, to vyjde. Vždyť je to kniha. Jenže...

Pokud si chcete přečíst toho správného Kinga, sáhněte po něčem starším. Pan Mercedes za to dle mého názoru nestojí.

dominika8192
26.07.2020 5 z 5

Výborné ... co byste také od Kinga očekávali? Ten debilní mladík je skutečně prvotřídní vymatlaný psychopat a Bill Hodges je policajt ze staré školy, co ho chytá. Vrah se na jednu stranu snaží uniknout, na druhou stranu hrozně touží po pozornosti a kupí jednu kravinu na druhou. Jak už zde bylo někým zmíněno - pro fandu Kinga povinnost, pro milovníky detektivek klidně odrazový můstek.

Erutan
16.07.2020 5 z 5

Nejsem moc typ na čtení detektivek. Tohle se mi ale hrozně líbilo. Jak je u Kinga zvykem odehráva se zde boj dobra se zlem. První kapitola kdy najede mercedes mezi lidi je hodně silná. Pro fanoušky Kinga povinné, pro fanoušky detektivek doporučuji.

Sisi394
10.07.2020 5 z 5

Proste skvely zacatek trilogie. Postavy jsem si opravdu oblibila. Cetla jsem a podruhe poslouchala jaka audioknihu, skvele nacteno.

Enforcer
08.07.2020 5 z 5

Jeden z těch lepších novodobých Kingů. Zaujme používáním IT vychytávek a také pro Kinga docela nezvyklým množstvím humoru. Pasáže, v nichž se Hodges a Brady pod modrým deštníkem vzájemně nahánějí jsou hodně zábavné a navíc napínavé.

Lienilda
21.06.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Moje první audiokniha v životě a byl to teda úplně jiný zážitek. Jan Kanyza jako Bill Hodges a Kajetan Písařovic jako Pan Mercedes byli oba skvělí. Hlavně hlas Pana Mercedesa byl úchylně dokonalý. Jsem ráda, že jsem si zkusila audioknihu, přidanou hodnotou bylo, ze jsem při poslechu stíhala i nějakou lehčí práci. Ale klasické knihy mají pro mě větší kouzlo.