Pan Mercedes

Pan Mercedes https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209547/bmid_pan-mercedes-KiD-209547.jpg 4 1915 418

Bill Hodges série

V nuzném městečku na americkém středozápadě dojde k neštěstí – neznámý řidič v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu ujede. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň oznámí, že chystá mnohem strašlivější útok – plánuje zmasakrovat tisíce lidí. Policistu to probudí z letargie a nastane závod s časem, aby zločinci ve vražedném útoku zabránil. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli šíleného posedlého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí a jeho závěr, což je mnohem mrazivější, skutečnou událost naopak předjímal.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Mr Mercedes , 2014

premacech
premacech
29.01.2016 5 z 5

Velmi velké překvapení. Do jiný žánr, než je člověk zvyklý, ale překvapilo mě, jak mě to bavilo. Hloubka postav je perfektní a to je to, proč mám rád tohoto autora a proč ho jeho díla tak odlišují od ostatních. Bavila mě to a to dost! Jízda na konci (po pomalejším začátku se konec hodně zrychlí) je možná až trochu moc, ale to vůbec nevadilo. Přečtení opět trvalo jen pár dnů (skoro bych řekl hodin). Druhý díl je již zakoupen a čeká.... 95%

martin3683
martin3683
28.01.2016 4 z 5

Je to detektivka. Žádný horror, žádné mystérium, ale čistokrevná detektivka a to od Kinga, který detektivky běžně nepíše. To mě zaujalo, protože i Rowlingová si k tomuto žánru odskočila a stálo to za to.
Nebudu to natahovat, stojí to z to i u Kinga. Ze začátku je to spíše takový slabší King a dal bych knize 3/5, ale časem napětí graduje a poslední třetinu jsem nedokázal přestat číst a to je pro mě vždy dobré znamení.
U Kinga navíc miluji ty jeho vcítění do hlavních postav a tak část knihy, která se děje z pohledu psychopata, je dost mrazivá i bez nadpřirozených postav. Možná proto, že i váš soused může být pan Mercedes! :-o

MartinSt
MartinSt
28.01.2016 4 z 5

!!!Komentář může obsahovat spoilery na postavy v příběhu a na děj celkově!!!

Dojmy tak 60/40. Přišlo mi tam moc náhod hrajících ve prospěch detektiva. Postava Billa Hodgese mi teda nesedla ani za mák. Všechno (kromě moderní techniky) ví, na co sáhne, to se zadaří a hlavně nic ho nevyvede z míry. Celou knihu měl pana Mercedesa víceméně na háku a stalo se z toho celkem jednostranné čtení. To už jeho černý přítel mi sedl víc. Bláznivou třetí parťačku ani nekomentuju -,-. Za to postava Pan Mercedes, to byl můj "hrdina" knížky. Pasáže s ním skvělé, někdy i smutné (scéna s Frenkiem). Do poslední chvíle jsem si i přál, aby se mu jeho závěrečné dílo povedlo. Doufám, že ve třetím díle V.V. zavaří o dost víc. Rovnou pokračuji na Právo Nálezce, tak doufám, že bude solidní záporák, nebo že se trojice lehce mění. Ale celkově hodnotím 4/5, čtení to bylo příjemné a občas i napínavé :)

zelenoockaa
zelenoockaa
27.01.2016 5 z 5

Pan Mercedes určitě stojí za přečtení - není to sice klasická Kingova tvorba ale je velice čtivá a zajímavá. Vzhledem k tomu, že se nejedná o detektivku, nelze tuto knihu srovnávat s vrcholnými díly tohoto autora.

Romanka89
Romanka89
22.01.2016 5 z 5

King není jen mistr hororu, ale jak dokládá toto dílo, tak i mistr detektivky. Za mě naprosto vynikající příběh, skvěle vykreslené postavy, četlo se to jedním dechem.

Valentine
Valentine
21.01.2016 4 z 5

Příjemné čtení, ke konci hodně napínavé. Ale je vidět, že se King k detektivkám teprve dostává. Zatím obhlíží terén. Nejsem z Pana Mercedesa ani nadšená ani zklamaná, a těším se na další kousky.

Hany2211
Hany2211
19.01.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Neobsahuje sice nadpřirozeno, ale není nouze o další prvky Kingovi tvorby. Hlavní hrdina - detektiv Hodges - není příliš zajímavý, ale šílenec Brady to dohání. Je zajímavé číst o tom, co se hodí masovému vrahovi hlavou. Napětí v této knize určitě nechybí.
Doporučuji.

Enehy
Enehy
18.01.2016 4 z 5

Nemůžu říct, že bych se u knihy nudila, spíš mi přišlo zvláštní číst detektivku v podání mistra hororu. To, že znám jeho styl psaní, mi také dost usnadnilo předpovídat děj, takže jsem celou knihu zhltla během chvilky. Ale, že se mými oblíbenými hrdiny stanou obtloustlý stárnoucí detektiv a bláznivka, to bych neřekla :-)

Evik30
Evik30
15.01.2016 3 z 5

Kniha byla docela povedená a četla jsem ji s chutí, i když docela pomalu protože se u ní muselo hodně přemýšlet. Pro čtenáře: nemůžete srovnávat Kingovu hororovou tvorbu a detektivku. Jsou to dva různé žánry a každý je jedinečný. Já osobně jsem spíš na straně té detektivky, i když je spousta Kingových hororových knih, které byly tak autentické až mě mrazilo v zádech. Ale je pravda že některé knihy jsem odložila už velmi brzy po začtení. Psychologie postav je u této knihy jedinečná, ale jinak je to taková slabší "drsná škola". Hodně z této knihy už jsme viděli někde jinde.
Určitě pro srovnání s jinými stála za přečtení, ale až na pár vyloženě dobrých pasáží byla spíše lepší podprůměr.

Ivan F
Ivan F
11.01.2016 4 z 5

King skráta predá všetko. Aj na neho podpriemernú knihu. Ako som to čítal, sklamaný som nebol, ale toto nie je typický King. Trošku nám tú linku, ktorou je výborné vykreslenie postáv, odflákol a namiesto majstrovských odbočiek ide stále v hlavnej línii. Tie odbočky mi chýbali. Príbeh je jednoduchý, to nie je na škodu veci, len ten melodramatický koniec ma neuspokojil. Škoda. Nevadilo mi ani obohrané klišé, policajt odchádzajúci na dôchodok a sociopat (tu ma hneď napadla paralela s pesničkou od Xindla X s názvom Hollywood), všetko je to fajn. Čo naozaj nie je fajn, je fakt, že zo sociopata sa stane v priebehu deja taký uplakaný dilinko, to ma vyslovene sklamalo. Musím však pochváliť preklad knihy, pani Gálisová to zvládla výborne, tých šťavnatých slov v knihe je naozaj dosť. Čiže milý King, nesklamal si vyslovene, ale nebolo to ono ... a to som z Tvojich kníh prečítal asi všetky s výnimkou septalógie The Dark Tower.

DaymondeuX
DaymondeuX
10.01.2016 3 z 5

Podle meho nazoru jde o lehce podprumernou kingovku a velmi, velmi spatnou detektivku. O horor nejde vubec. Ale pozor - lehce podprumerny King neznamena spatnou knihu. Diky mimoradne kvalitnimu stylu, slohu a vypravecskemu talentu autora se kniha cte velmi prijemne a svizne. King ma velkou vyhodu v tom, ze by umel poutave vypravet i o zcela banalnich vecech, jako vymena zarovky v koupelne. Ostatne na pouhem rozvijeni balani zapletky je spousta jeho romanu zalozena a prevazne diky jeho skvelemu vypraveni jde o dobre knizky. A to je i tento pripad.

Finn69
Finn69
07.01.2016 3 z 5

Tak nějak nevím, úplně mě to nepřesvědčilo. Bill Hodges mi moc k srdci nepřirostl a ani mě to nevtáhlo do děje, jak to Kingovy knihy obvykle dokážou. Jako by to skoro nebylo od něj...
Líbit se vám bude "synáček" Brady, hlavní zloduch se povedl, ostatní postavy až tak přesvědčivé nejsou.
Když to shrnu, jde v podstatě o normální detektivku/thriller, ne špatnou, ale třeba takový Jeffery Deaver píše podobné věci lépe.

neonknght
neonknght
07.01.2016 5 z 5

Ještě nikdy jsem nebyl u čtení knihy tak napjatý. Skvělé!

Evelynn
Evelynn
05.01.2016 4 z 5

Kinga bych v tomhle díle nejspíš nepoznala. Něco mi tam asi trochu chybělo... nevím co, v podstatě mě nenapadá žádná konkrétní výtka. Celkově mi kniha přijde žánrově vyvedená, ale zároveň mě nenapadají slova chvály...

miro.čtenář
miro.čtenář
05.01.2016 4 z 5

Dobrá detektivka. Psychologie postav výborná. Závěr lehce sklouzne do šablony kriminálka Las Vegas, ale to neva.

nula87
nula87
01.01.2016 4 z 5

Zvláštní King, protože je úplně jiný, než jsme byli zvyklí. Tohle je víceméně čistokrevná detektivka, ale pořád velmi slušná. Jediné co bych vytknul, je onen poslední den, kdy je román místy hnán dopředu lehce násilně a nelogicky.

Salonka
Salonka
28.12.2015 5 z 5

Veľmi vydarený detektívny román. Kingov rukopis je evidentný v najlepšom slova zmysle, presne takého ho mám rada – so zaujímavým príbehom a špecifickou koncepciou deja... postavami, o ktorých by ste povedali, že ich poznáte odjakživa... výborne vystavanou a spracovanou zápletkou, brnkaním na nervy svojou napínavosťou a prekvapivými zvratmi, tiež ironickými odľahčeniami a čiernym korením... teda korením čierneho humoru. :-)

Určite odporúčam.

„Dívá se na zdeformovaný odraz své tváře na jejím zakřiveném povrchu, a v hlavě se mu začne klubat nápad. Jenže on se vlastně neklube. Vyplouvá na hladinu jako nafouklá mrtvola utopence.“

Aha, chutná bodka na záver – čo poviete na kontrast jadrného českého a nežného slovenského prekladu? :-)
Life is a crap carnival with shit prizes.
Život je posraný karneval s hovnem v tombole.
Život je ako tombola, kde je hlavnou cenou diera z koláča.

MichelleKing
MichelleKing
25.12.2015 4 z 5

Dneska jsem ji začala číst... .. Počkejte chvilku ....KING....DETEKTIVKA . ..???!? Sakra jo.... Jsem na stránce 63 a tento příběh mě baví! Vynikající četba .. . Jen se obávám, že dokud nepřečtu do konce... Tak neodložím :-D

bookworm007
bookworm007
21.12.2015 4 z 5

Zdařile napsaný detektivní příběh. Detektivky moc nečtu, ale tahke knížka se mi líbila.

pidalka777
pidalka777
21.12.2015 4 z 5

Když jsem ji začínala číst říkala jsem si, že se musel pan King zbláznit. On a detektivka? No ale klobouk dolů bylo to opět velice čtivé a napínavé až do konce. Hlavně v posledních kapitolách jsem se nemohla odtrhnout. Už se těším až budu číst Právo nálezce :)