Konec hlídky

Konec hlídky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302052/bmid_konec-hlidky-FmB-302052.jpg 4 1005 198

Bill Hodges série

< 3. díl

Pachatel hrůzných činů leží v nemocnici a jeho uzdravení je nejisté, přesto má neuvěřitelnou moc páchat to nejhorší myslitelné zlo. Pokud ho vyšetřovatel Bill Hodges s Holly Gibneyovou brzy nezastaví, stanou se jeho oběťmi i oni…

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The End of Watch , 2016

MichalHoráček
09.07.2017 5 z 5

Poslední díl trilogie. Pro mne to byl nejlepší díl, King tam opět zapojil trochu toho tajemna s nádechem hororu.

evickakyticka
04.07.2017 3 z 5

Ukončení série s detektivem Hodgesem u mně má sestupný dopad. První díl super, druhý o něco méně a tento, poslední, je už úplný průměr. Ještě štěstí, že kniha neměla více stran, to už bych i mohla tvrdit, že jsem se nudila a čekala jen na konec. Ale zpět k hodnocení. Poslední Bradyho styl útoků pomocí vklouznutí do mysli jiného mi nesedl. Myslím, že to mělo mouchy. Nebylo to tak uvěřitelné...

BaHa
23.06.2017 2 z 5

Co na to říct, slabota. King mě ve svých knihách často dokázal vtáhnout do děje, nutil mě přemýšlet a hádat, a dokázal mě přimět, abych se starala. Jenže tady z toho nefungovalo nic. Hodges, Holly, Pete, všechny postavy kolem mě proplouvaly a zatrpaceně mě otravovaly. Ano, zatrpaceně především. Když už jsme u toho, co to bylo za překlad? Tolikrát jsem litovala, že jsem se do toho nepustila radši v angličtině, protože tentokrát bylo překládáno tak neobratně, že jsem stránky otáčela jenom setrvačností. Co se týče příběhu, tak násilněji a klišovitěji už to našroubovat nešlo a zkrátka je poznat, že si King s technikou příliš nerozumí. Za mě určitě nejhorší Kingův počin a rozhodně nedoporučuji.

callahanh
15.06.2017 4 z 5

Půjdu trošku proti proudu, protože napíšu, že Konec hlídky je nejlepší z celé trilogie. Je to dáno asi tím, že Hodges a spol. tu vystupují hned od začátku a neprobíhá tu tolik paralelních dějů, ale po celou dobu sledujeme jen trojici vyšetřovatelů a děsivou mysl vraha, který tak úplně nezemřel. V závěru trilogie se též naplno vrací autorovo oblíbené nadpřirozeno, což mě osobně vyhovuje zdaleka nejvíc, i proto se mi Konec hlídky hodně zamlouvá - číst, jak se mysl narušeného člověka vkrádá do mysli "normálního" člověka, je v Kingově podání zkrátka lahůdka. Ano, je pravda, že děj není tak propracovaný jako u dřívějších Kingových děl a konec je "vyměklý" a dost připomíná tuctový vyvražďovací horor, jenže je nutné se smířit s tím, že i Mistr stárne, a tak asi nemá pořád na krvavá jatka náladu. Trošku rozpačitý dojem z konce knihy pak napravuje úplný závěr, který je dojemný a elegantně uzavírá celou trilogii, a i když mají klíčové postavy své chyby (zejména Holly, která je někdo dost protivná), jen těžko se s nimi loučí.80%

petrulka
14.06.2017 3 z 5

No...celá trilogie není úplně katastrofální, nicméně to není ani na nadšený komentář. Konec jsem si představovala více komplikovaněji. Celý děj si umím představit komplikovanější.
Ale na dovču na pláž proč ne.

marek6463
13.06.2017 4 z 5

S touto knihou jsem byl spokojen, ale u dvou předešlých knih jsem byl nadšený, tudíž dávám čtyři hvězdičky.

Peršanka
10.06.2017 3 z 5

Pořád dobrý King, ale některé momenty zbytečné - Holly leze Hodgesovi do počítače a k tomu zmínka, že zmáčkla libovolnou klávesu, aby oživila monitor..? Pačemu? No ale zas ta jízlivost, když se Brady vemlouvá do mysli přetloustlé žroutky, to mě fakt bavilo. Je to chlap upřímnej...:)

střapatá
09.06.2017 4 z 5

Pro mě nejslabší kniha série, přesto ji hodnotím kladně. V prvních dvou dílech King ukázal, že dokáže kvalitně napsat i "obyčejnou" detektivku, ale v Konci hlídky se už vrací do svých oblíbených vod plných mystična, úchyláků apod. Trochu mám výhrady ke konci, který mi přišel odfláklý, ale dojem z knihy mi to nezkazilo. Takže rozhodně doporučuji.

VeliiQ
04.06.2017 3 z 5

Ze začátku slušné pokračování se sympatickými postavami, ke konci mě to ale už dost nebavilo a přála jsem si, aby to už bylo za mnou.

Pralev
30.05.2017 2 z 5

Mám víceméně tytéž výtky jako k předchozímu dílu. Od Kinga jsem četl takřka vše, co za život publikoval, a celá tahle rádoby detektivní trilogie s nadpřirozenými/hororovými prvky se kvalitou, zpracováním postav a atmosférou s jeho staršími knihami nedá vůbec srovnat.

Čte se to snadno (on prostě vážně umí psát), při čtení to baví a nenudí, ale nevyvolá to ve mně vůbec žádné pocity či emoce a již pár dní po dočtení takřka nevím, o čem to bylo. Když tohle srovnám třeba s Tím (Tem? :-D), Svědectvím nebo Pavučinou snů, nemohu dát víc než dvě hvězdičky.

cat5
18.05.2017 4 z 5

Pan mercedes byl grandiózní. Právo nálezce slabší, ale stále skvělé. Konec hlídky je stále skvělý, ale nemohu se ubránit pocitu, že autor už nevěděl jak dál, když dal Bradymu "superschopnosti" Moc se mi to sem nehodilo a byla bych radši, kdyby zachoval lidskou/zrůdnou stránku Bradyho bez příkras.(I když jako samostatný příběh s jinými postavami úplně někde jinde by to bylo super) I přesto ale je kniha poutavá a velmi čtivá.

Drowned
05.05.2017 5 z 5

Poslední díl detektivní trilogie se mi hodně líbil. Hlavně se kniha zaměřuje více na Billa a Holly, to jsem oproti předešlému dílu velmi uvítal. Také je kniha temnější a zaměření na to pohrávání s lidskou psychikou je dost dobré. Na konci knihy ač jsem chlap, sem byl hodně emočně rozháráný :)

Ben Nevis
04.05.2017 3 z 5

Kdyby to bylo delší a propracovanější, bylo by to krásné finále trilogie o policistovi a jeho nemesis. Ale spíš se zdá, že King to chtěl ukončit, ale už neměl chuť nebo nápady na vedlejší linky. Celá trilogie je taková jednohubka s jednoduchými postavami (Holly je sice složitá, ale není to v textu moc poznat). Ale známe autory (G. R. R. Martin), kteří když nemají nápady, na čtenáře kašlou úplně. Buďme vděční za píšícího Kinga, i když už to třeba není, co bývalo. Přece jenom už není nejmladší.

Poslednímu dílu bych vytkla málo temnoty (jako by se King postupně střepal svých nočních můr) a nula překvapení. Brady je plno let brilantní, ale v závěru se chová jako nejhorší amatér. Hodgesovu nemoc by Mistr v dřívějších dobách propracoval víc psychologicky.
Vyzdvihla bych návrat k nadpřirozenu a nové nadčasové téma, které si zaslouží pokrýt - dětské sebevraždy.

Oksalakka
01.05.2017 2 z 5

Jeden z nejslabších Kingů, co jsem kdy četl. Ani mi tak nevadilo, že do trilogie vstoupil nadpřirozený prvek, ale neustále opakované a přitom stále stejné vnitřní monology a dialogy postav přinesly věc, kterou jsem dodnes při čtení Kingových věci nezažil: nudu. Škoda, předchozí dva díly byly vysoce nadprůměrné.

SONP
23.04.2017 3 z 5

Solidně odvedené řemeslo páně Kingovo, opět přečteno jedním dechem a opět bohužel asi půjde o jednorázovku,jejíž děj záhy zapomenu. Podobný osud měla bohužel předešlá Finders Keepers, jejíž děj jsem si před čtením tohoto dílka oživoval na Wikipedii a měl pocit, že jsem ten příběh v životě neviděl - a to jsem z něj byl po přečtení nadšený, jak zjišťuji ze svého rok starého komentáře!
Čtenářský zážitek bych asi nejvíc přirovnal k McBainovkám, které jsem hltal na prahu dospělosti. Krátké, takřka nezavřitelné, sympatické postavy, ale kdybyste mě zabili, nevzpomenu si, o čem byla třeba taková Ukolébavka nebo Nešpory.
Policejní a detektivní části knihy jsou méně výrazné, King ale stále perlí, když popisuje sebevraždy teenagerů, myšlenky hlavního záporáka (který je opět ztělesněním čistého zla) nebo vnitřní pochody děduly Hodgese, když se dozvídá smrtelnou diagnózu. Takže konečný verdikt: OK Místře, zkusil jste si detektivku, bylo to fajn, ale pojďte nám zase napsat něco strašlivého... 70%

trudoš
23.04.2017 4 z 5

Za mě nejlepší díl volné trilogie, i když Stephenu Kingovi trochu zazlívám, že na stará kolena vyměkl a u spousty příležitostí nechává hrubost stranou, aby učinil zadost společenské morálce a nezavraždil příliš mnoho nevinných postav. Nadpřirozený motiv ovšem super, zabíjení pomocí tabletů může vymyslet jen on. Další fobie na účtu mého psychoterapeuta. Já mám prostě pro tyhle technické jednoduchosti slabost, přestože v základu postrádají logiku. Potěšil i záporák, který se konečně ukazuje v parádně sadistickém světle. Snad jen, že jeho záškodnický hrůzoplán má poměrně dost děr. Je otázkou, zda pro výsledný efekt bylo třeba jít tak moc komplikovanou cestou.
Co mi vadilo, byla autorova snaha zaplnit vyprávění množstvím popkulturních odkazů, aby hrdiny udělal čtenářsky co nejatraktivnější. Ovšem beru to jako daň za to, že Bill Hodges už není takový mravokárce jako v předchozích dílech a párkrát mi byl dokonce sympatický, stejně jako jeho mladá parťačka Holly. Na konci jsem i slzu uronil.

martin3683
22.04.2017 3 z 5

Stephen se stal sérií knih o Billu Hodgesovi pro mě zasraným vizionářem. To zasraný nemyslím nijak hanlivě vůči Stephenovi, spíše to má být poklona, ale nad čím? Stal se vizionářem “skvělých” nových způsobů jak vraždit. Knihou Pan Mercedes ukázal jak efektní je najíždět velkým autem do zástupu lidí na ulici a to ještě v době, kdy to u teroristů nebylo v módě. A touto knihou si vzal zas na paškál sebevraždy puberťáků a to ještě než začal plout vodama sociálních sítí fenomén Modré velryby. Ať už je to fake nebo ne, tak náchylnost k sebevraždě u mladých lidí je velká - to je fakt - a “úspěšnost” roste, když najdete ten správný způsob, jak je z té římsy popostrčit. Nechci spoilovat, tak zde více neřeknu. King je každopádně mistrem v tom, že straší své čtenáře nejen nějakými obludami, ale že vezme věci, které potkáváme každý den a udělá z nich potencionální hrůzu.

Co se týče příběhu a knihy jako takové. Je to stále skvělý King, který se čte sám a chcete vědět, jak to dopadne. Za tohle ale u něj nedávám ani bod, to beru u Kinga už jako samozřejmost. Z těch tří knížek série o Kermitovi je ale nejslabší. Něco jí chybí, i ten příběh mě přišel takový nedomyšlený, jako kdyby to chtěl prostě uzavřít, dát poslední hlídku a zdar. Je to škoda, protože předchozí dva díly byly skvělé detektivky a napínavé do poslední stránky.

barlow
16.04.2017 5 z 5

Důstojný závěr trilogie, od detektivky se vrací ke kořenům mistrovy slávy a máme zpět tajemno ;)

zdenda75
14.04.2017 4 z 5

Nejlepší z celé série byl asi první díl. Ve třetím ale oceňuji, že se autor vrátil k fantastice, která mu tak skvěle jde. Přesto mám z díla takový pocit, jako bych cítil, že pan King stárne. Chybí mi tam taková ta promyšlenost a touha jít víc do hloubky charakterů jako v jeho největších opusech. Dříve v pohodě utáhl tisíc stran, teď je těch tři sta tak akorát. Přesto je to stále pan spisovatel.

Kačudovič
12.04.2017 3 z 5

Zklamání. Škoda, že si série po výborných dvou dílech nezachovala "přirozený" charakter. Těšil jsem se alespoň na finální střetnutí, ale i to zůstalo zdaleka za očekáváním.