Konec hlídky

Konec hlídky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302052/bmid_konec-hlidky-FmB-302052.jpg 4 1005 198

Bill Hodges série

< 3. díl

Pachatel hrůzných činů leží v nemocnici a jeho uzdravení je nejisté, přesto má neuvěřitelnou moc páchat to nejhorší myslitelné zlo. Pokud ho vyšetřovatel Bill Hodges s Holly Gibneyovou brzy nezastaví, stanou se jeho oběťmi i oni…

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The End of Watch , 2016

TerryR
18.02.2019 5 z 5

Super zakonceni, napinave az do konce knizky. Uz od pulky knizky neslo prestat číst. Cela trilogie byla vyborna. Konec smutny, clovek si pobreci, ale zivot je takovy. Vse zapadalo do predchozich dilu a myslim, ze pokud si nekdo precte jen tuto posledni knizku, tak je vse ve zkratkach popsano tak skvele, ze lze pochopit prvni dva dily bez jejich precteni. Celkem by me zajimalo filmove zpracovani, pokud by tomu jako vetsinou filmovy tvurci nevzali to kouzlo.

Googies
13.02.2019 5 z 5

Na konci jsem si pobrecela :'(

allyce
23.01.2019 4 z 5

Podle toho, co čtu níže, se mi nějak podařilo přeskočit první dva díly a začala jsem posledním. Nemyslím, že by to nějak vadilo. Pan King stále umí a byť je hlavní děj neuvěřitelný, ta atmosféra kolem mě vtahovala do pěkné depky.
Jen tak na okraj, nedávno jsem dočetla Vánoční říši od Kingova syna a při čtení Poslední hlídky jsem si na ni několikrát vzpomněla. Některé věci mi připadají hodně podobné. Že by byli pánové tak na sebe napojeni, nebo si jen některý z nich mírně vypomohl?

kilometr
30.12.2018 3 z 5

Souhlasím se slovy Jeroma:"Nechápu,jak by něco takového bylo možné,ale...".Už dlouho se mi nestalo,abych se s knihou od Kinga takhle trápil a jsem tudíž rád,že je série(doufejme) u konce.60%.

Kingomolka
29.12.2018 5 z 5

První a třetí díl se mi líbil nejvíce :)

Petulla72
13.12.2018 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie!!
Neskutečné, jak se Vám postavy dostanou pod kůži a do hlavy a teď nemluvím, jenom o Bradym.
Detektivka se Kingovi povedla a jak, žádné zbytečné natahování příběhu, naopak jsem se díky tomu mohla více ponořit do děje a celkově do emocí všech postav.
Nu musím se přiznat, že mi Bill a Holly budou neskutečně chybět. Nebojím se říct, že si na 100% zaslouží tahle kniha, tento poslední díl 5 hvězdiček!

TheSarcasm
27.11.2018 5 z 5

Když se vám dostane do hlavy sám Stephen King, to je mnohem těžší kalibr než nějaký Brady Hartsfield. Tady už nepomůže Bill Hodges se svými kumpány, tady už nepomáhá nic. Kinga už se nezbavíte, naštěstí. Děkuji, mistře, za další skvělé počtení.

smudlajs
11.11.2018 5 z 5

Opět mistr King na výbornou. Dokonce mě tento díl bavil z trilogie nejvíc, těžko se od knihy dokážete odtrhnout.

KlariN
28.10.2018 4 z 5

King s grácií, razantně i s trochou smutku uzavírá detektivní trilogii. Velmi dobrá práce, maestro!

DoDidDone
19.10.2018 5 z 5

S čistým svědomím dávám pět hvězdiček. :) Nenapadlo mě, že mi hlavní postavy tolik přirostou k srdci a budou mi po dočtení série dokonce i chybět. :D Trojice Hodgese, Holly a Jeroma byla senzační a pro mě byla trilogie skvělá především kvůli nim. Stephen King umí brilantně popisovat postavy a vdechnout do nich život. (Hádám, že proto jsou jeho knihy tak populární. Zastávám názor, že hlavní postava je klíčem k dobrému příběhu.) Připadají reálné a ze všech detektivů (vyšetřovatelů… nebo whatever…) nejosobitější a během čtení jsem se (když to zrovna nebylo napínavý jak kšandy) zajímal i o ně. (A moc takových například není – detektivy, které jsem si doopravdy zamiloval, bych dokázal spočítat na prstech jedný ruky. Harry Hole, Michael Blomkvist a Elisabeth Salanderová, pak Fin Macleod z Ostrova Lewis – dál nic.) (Jinak ne že by mi ostatní detektivové vadili nebo tak, jen pro mě nejsou tolik zajímaví a něčím splývají do davu a já si knižní série například Martina Servaze nebo Eriky Fosterové pořizuju kvůli zápletkám/stylu psaní – což nevidím jako nic špatného.)

!MÍRNÉ SPOILERY!
King v trilogii sice píše detektivku, ale ta se chová úplně jinak. Od začátku znáte vraha, od začátku jde tedy jen o to ho nějak chytit/zastavit/… A napsat takhle detektivku, aby byla zajímavá, je obtížné. King se nevyvaruje nechutným scénkám a popisům, ale nestojí na nich. Navíc jsou všechny tři nápady všech třech knih originální a neotřelé. Klidně mu odpustím i to, že tato kniha Konec hlídky by vedle žánru thriller mohla mít sci-fi nebo fantasy nebo co já vím. Kniha byla skvělá a nápad mě dostal. (Samotná manipulace skrz hry podle mě není zas tak zcestná.) Průběh knihy je znepokojující a strašidelný. Jediné, co bych vytknul je, že staví vraha do pozice takového superčlověka, což tolik nemusím, protože vrah může být sice sebevětší monstrum, ale pořád to je člověk a jeho možnosti jsou značně omezené. Pokud se chtěl pustit do takového astrálního cestování (či jak se tomu říká), pak si asi měl s knihou udělat více času a lépe to dovysvětlit. (Všichni víme, jak dlouhé knížky King píše :D). Jinak nemám, co vytknout – nakonec i tohle mu odpouštím, protože nápad, atmosféra a konec to u mě vytáhly.

Všechny tři knihy jsou čtivé a všechny mě bavily (možná Pan Mercedes o něco méně…), takže je doporučuju. Co se Kinga a jeho knih týče – jsem zatím takový nováček, co má za sebou šest jeho knih, ale musím říct, že mě dost baví a s každou novou knihou mě překvapí něčím novým, co jsem v žádné knize předtím neviděl. Před první knihou jsem se mu vyhýbal obloukem, protože pro mě byl moc komerční a všemi vyzdvihovaný, ale chápu, proč tomu tak je. ;)

faba
15.10.2018 4 z 5

Ukončení série Hodgese a jeho pomocníků, jak se na Kinga sluší a patří. Nic tomu nechybělo a přes všechny peripetie osudu vše dopadlo, tak jak mělo. Tak běží život!

Ivan F
19.09.2018 4 z 5

Po priemernom prvom diele, výbornom druhom diele, sa Kingova trilógia uzatvára priemerne. Absencia dejových odbočiek z čias Kingvých ranných románov mi chýbala, predsa len by si príbeh zaslúžil chróm namiesto nalešteného plastu. Atmosféra je tak na vedľajšej kolaji, naopak dej sa rýchlo posúva, hoci je pomerne plytký. Kingova pocta jeho obľúbenému autorovi detektívok sa napriek mojím výhradám ako celok podarila. Avšak trio Bill, Holly, Jerome mi chýbať nebude. Znovu musím pochváliť preklad pani Gálisovej, výborne, len tak ďalej. Spokojnosť s výrazmi, ktoré sú pekne jadrné a vychádzajú z originálu a držia podstatu autorovho zámeru - nemám rád vyumelkovanosť, ktorá sa tak často nachádza v prekladoch našich susedov a príbeh potom vyznie inak, ako ho autor napísal.

Metla
04.09.2018 4 z 5

Bill Hodges sice stojí jednou nohou v hrobě a druhou na banánové slupce, to mu však nebrání společně s parťačkou Holly řešit na vlastní pěst případy zvláštních sebevražd, jakkoliv stopy vedou neuvěřitelným směrem a do velmi temných zákoutí. Závěr trilogie definitivně opustil kolej "normálních" zločinů a zběsile vyrazil po paranormální trati do stanice Horor. Ne, bát se pravděpodobně nebudete, i když z některých scén zamrazí. King se tentokrát příliš soustředí na děj a na vzájemné vztahy postav, hutná atmosféra bohužel poněkud absentuje... ale docela si umím představit, že kvalitní filmová verze s patřičně ponurou hudbou by mohla strach navodit.
Uspokojivé zakončení série, byť má své zápory: například mám dojem, že se autor chvílemi snaží demonstrovat, jak drží krok s dobou, s novými technologiemi, aniž by o tom dokázal čtenáře přesvědčit (mě tedy ne a to mám do ajťáka daleko). Taky by nezaškodilo méně často zdůrazňovat, kam se člověk dívá při lhaní.
Nejsem zklamaná, nejuchám nadšením, prostě jsem za své peníze dostala Kingův slušný standard. Jako fajn, Stephene, ale přece jen už by to zase chtělo napsat nějakou pořádnou pecku, co mě vystřelí z papučí a ještě po letech budu při vzpomínce na ni blaženě slintat...

Rade
20.07.2018 5 z 5

Ze všech dílů trilogie hodnotím nejvýše. I přes paranormální linku na mě příběh působil skutečně, nic mě tu nerušilo, dokonce ani ta smutně-nostalgická linie s těžkou nemocí. Na Kingovi mě baví jeho fantazie, sci fi, která ale plynule navazuje na reálné skutečnosti, takže se to nakonec ani tak neuvěřitelné nezdá…
Nejvíc na autorovi oceňuji právě tu schopnost vtáhnout čtenáře do svých knih, jeho vymyšlené příběhy nikdy nešustí papírem, jsou jako ze života, jeho hrdinové jsou pro mě skuteční lidé, ne knižní postavy. Takže ta detektivní tajemná a napínavá linka je ještě takový bonus, dohromady to funguje výtečně.
Oceňuji i překlad (oproti některým komentářům), zvláštní výrazy jako „zatrpaceně“, „dopihelky“, nebo „krůtibrko“ se k postavě Holly prostě hodí, předpokládám, že i v originále jsou obdobné netradiční výrazy.
A i po přečtení mě v duchu pronásledovala obrazovka plná plujících barevných rybiček, doprovázených zvláštní sugestivní hudbou… Přece jen… co kdyby?

werewolf88
05.07.2018 3 z 5

Tak v prvním díle mi Hodges a spol. nějak nesedl, ale budiž. V druhém díle už mě docela srali a jediný důvod proč jsem to dočetl byl Morris.... Tady, ve třetím a díkybohu posledním díle, mi trio Hodges, cáklá Holly a opičák z Harvardu(cituji Bradyho .-)) srali úplně neskutečně...Totiž nadpřirozeno přišlo, ano, ale ne ani tak v podobě Bradyho, ale v podobě dedukčních schopností naší známé trojky, páč co oni předváděli, to se může i takovej A.C.D. jít vysrat s celým Sherlockem… A když Holly radostně vykřikla: " To je zatrpaceně geniální!" ,tak to už jsem se musel ujistit, že čumim do knížky a ne do Zappitu a nesleduji oranžový ryby, neboť mi něco našeptávalo...netrap se... nečti to...ukonči to...no div jsem se nepodřezal :-) Opět jedinej tahoun byl Brady a jeho "loutky". Zlatý starý časy, kdy Mistr bral drogy .... .-)

Lolila
21.06.2018 4 z 5

Nebolo to zlé, skôr také "Nekingovské". Kniha mi zapadala skôr do paranormálna než detektívky. Je to King a celý život písal skôr horory ako detektívky, takže možno tam je pes zakopaný:-). Ale aj keď mi táto séria "nesadla", určite nezanevriem na ďalšie knihy od tohto autora.

JakubHrdoun
19.06.2018 2 z 5

Zničehonic přichází nadpřirozeno. Namítnete, že čtu Kinga, tak ať se netvářím překvapeně. Ale ty dva díly před tím prostě nadpřirozené nebyly. A pak najednou - pic - zloduch se loupe lidem do hlavy.
No dobře, tohle bych ještě skousl - přece jenom čtu Kinga.
Hlavním důvodem nelibosti, kterou ve mně kniha vyvolala, je zesílený Hodgesovský čuch. King se ani nenamáhá v určitých chvílích vysvětlit, jak starý det. v. v. ke svým závěrům přišel. Prostě chvílí přemýšlíme a vypřemýšlíme přesně to, co se stalo.
Fakta nefakta.
Čtenář je s nimi už před tím obeznámen, souběžně s pátráním totiž jede i zloduchovská linie podobně jako v předchozích dvou dílech. Ale Kermit prostě na některé věci nemůže přijít a přesto na ně přijde a to mě děsivě iritovalo.
Závěrečná KK scéna (Kingovsky Krvavá) ve mně pocit absurdity ještě zesílila. V hrdinském chování hlavní trojice je cosi nelidského. Zase namítnete - čteš Kinga, člověče. Ale tohle bylo prostě moc.
Přesto se v knize najde mnoho dobrých momentů a na nějakých místech čtenář na druhou stranu může ocenit Kingovu zvrhlou upřímnost, díky níž se příběh stává o drobek skutečnějším. Ale nic se nemá přehánět.
Nikomu dalšímu bych knihu nedoporučil. Z této série za přečtení stojí Pan Mercedes a za jeho poslední stránkou je dobré se zastavit a dát Billovi sbohem.
Končit se má přece v nejlepším.

ivetts
07.06.2018 4 z 5

Nejslabší díl trilogie, nicméně kniha je skvělá, četla se dobře, ale trochu mi vadila přemíra paranormálních jevů v "detektivce".

Peťulka8
07.05.2018 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie. Velmi napínavá kniha, plná napětí a strhujících momentů :-) Vřele doporučuji

Adhara
02.05.2018 3 z 5

Najslabší diel celej trilógie. Čítala sa rýchlo, svižne, no bola svojím spôsobom predvídateľná. Brady mi nepripadal taký uveriteľný ako v jednotke (myslím myslením, nie paranormálnymi schopnosťami), k Hodgesovi a Holly som si až do konca vzťah neutvorila, čiže emočne to bola pre mňa slabota.