Galaktický hrdina Bill

Galaktický hrdina Bill https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28307/bill-galakticky-hrdina-galakticky-hrdina-bill-28307.jpg 4 44 7

Bill, galaktický hrdina série

Kdo z českých – a nejen z českých – čtenářů dobrodružné SF by neměl rád neprůstřelné superhrdiny Harryho Harrisona, ať už nenapravitelné zločince kosmického formátu Slippery Jima Di Grize, profesionálního hráče Jasona dinAlta nebo Galaktického hrdinu Billa? První román o Billovi napsal Harrison již v roce 1965 – a napsal ho sám; jeho protagonistu pak nechal putovat celou sérií knih, na nichž spolupracovali autoři zvučných jmen jako David Bischoff, Jack Haldeman a Robert Sheckley, ale romány již nedosáhly kvalit původního románu. V základním příběhu o Galaktickém hrdinovi Billovi se poprvé seznámíme s mírumilovným farmářským synkem Billem, který je vtažen do armádní mašinérie, projde peklem tvrdého vojenského výcviku a ocitá se ve víru galaktických bitev a nejúžasnějších dobrodružství. Získává první ostruhy a první vyznamenání a stává se obávaným hrdinou nekonečných mezihvězdných prostorů.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , AF 167

Bill, the Galactic Hero , 1965

Corso
08.07.2023 3 z 5

Harry Harrison bol zabavny chlapik. Nemal ambicie pisat vysoku sci-fi, skor zabavnu. Recept mal jednoduchy, vytvorit hlavnu postavu dost zaujimavu na to aby ju mohol pretiahnut nejakymi tymi dobrodruzstvami. Podobne ako Burroughs, R.E.Howard, nakoniec aj taky A.C. Doyle. Tak nejak vznikli Bill a trebars aj Ocelova krysa di Grizz a dinAlt.
Ucelom je pobavit. Prva kniha sa sklada z troch no... vacsich poviedok, pripadne mininoviel. Prva je akymsi zosmiesnovanim vojenskej masinerie, taka mala hlavicka 22... druha pripomina objavovanie blaznivej planety ala Douglas Adams, a tretia propomenie podla mna najlepsiu seriu HH, jeho Planety smrti, zakoncene je to nakoniec takym malym depresivno sarkastickym uzavretim kruhu. Proste prijemna 200 strankova oddychovka na vikend, pobavi, nestihne zacat nudit, a hrr k dalsej knihe. Podarilo sa mi v jednom antiku kupit komplet balik Billa, takze to bude ako sledovat serial. :)

TERRORDROME
12.12.2021 4 z 5

Sci-fi paródia kde je naivný mladík zmanipulovaný aby narukoval a stáva sa majetkom armády kde má právo si tak maximálne trhnúť nohou. Galaktické impérium je vo vojne s obludným nepriateľom, čo sú v skutočnosti krpaté jašterice, takže je treba plno duší do mlynčeka absurdnosti. Priamo do boja sa ale vlastne ani nedostaneme, za celý čas stretneme iba jediného Čingra v prestrojení za šialeného pucfleka a náš hrdina je plne zamestnaný snahou aby ho systém nezožral. Raz síce náhodou zachráni situáciu, za čo získa medailu od cisárovho televízneho dvojníka, ale následne sa na vychádzke stratí čo znamená že je z neho dezertér, s partiou santusákov kradne párky, v kanáloch rieši problém s prívalom plastových podnosov a stáva sa kontrarevolucionárom v revolúcii kde sú iba samí kontrarevolucionári. A všade stretáva svojho sadistického inštruktora s klami. Nemá to ucelený dej, iba rôzne epizódky, ktoré sú našťastie konštantne zábavné, a hrdinovi ide len o to nejako prežiť v absurdistáne, najlepšie niekde bokom od všetkého. Teda až do finále, kde znenazdajky zmení charakter na agresívnejšieho úderníka ktorý si začne raziť cestu. Fajn cynická srandička.

Predator3313
24.04.2021 3 z 5

No, nikdy jsem nebyl fanoušek parodií a tato kniha, mě nepřesvědčila, abych se jím stal.
Nicméně rozhodně tam jsou kousky, kdy jsem se chlámal na celé kolo a je to napsané docela zábavně. Takže přečtu i další díly :)

Luigi1
14.02.2021 4 z 5

Pěkné počteníčko,oddychovka.

Hunters
01.10.2016 5 z 5

Tak je jasné, kde se asi inspiroval Lucas, že ano. První Billovo dobrodružství dává vzniknout zajímavému kultu na poli space opery. A vlastně je potřeba podotknout, že inspiroval mnoho dalších tvůrců. Bill je vlastně základ a kdo říká, že ne, je hovno fanoušek.

józi.odkudkam
15.02.2015 5 z 5

Velice milá knížečka plná nápadů a v zásadě laskavého, ovšem rozhodně ne Zdeňko-Svěrákovského, humoru. Celkově z ní máte fajn pocit. Bill je svalnatý a hloupý syn farmáře. Z nudy se nechá se naverbovat, dostane se do války a úplně nechtěně zachraní beznadějnou situaci. Tak se stane se hrdinou, aby se zas stal psancem a vůbec zažije spousty rozličných dobrodružtví. Za všechno, co mi utkvělo v paměti, bych jmenoval postavu instruktora Smrtvola a hlavní město rozrostlé přes celou planetu..Knihu mohu jen vřele doporučit. solidních, v průběhu děje nekolísajích 5*****
PS: bonus za supr obálku

Makoves
07.11.2014 5 z 5

Opět jsem se skvěle bavil.

Harry Harrison
americká, 1925 - 2012