Bíle pruhovaný pohřební vůz

Bíle pruhovaný pohřební vůz https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69102/bile-pruhovany-pohrebni-vuz-69102.jpg 4 43 8

Lew Archer série

Další z melancholických případů Lew Archera z prostředí vyšších kruhů kalifornské společnosti

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

The Zebra-Striped Hearse , 1965

Česneksmedem
09.06.2022 5 z 5

Marně jsem přemýšlel, proč dal Ross knize zrovna takový název. Je hodně dlouhý a zřejmě šlo o to, aby to nebylo jen tak obyčejné. Ten vůz se tam sice vyskytuje, ale... Po přečtení bych asi zvolil název Panenka začala krvácet.
Četlo se to dobře, autor si nechal největší obrat až na závěr.

mi-380
19.06.2021 5 z 5

Z Agathy je tu trpělivý detektiv, co spolupracuje s policií, šmejdí a vyptává se nalevo, napravo, a v hlavě se mu pomalu, ale jistě rodí rozuzlení. Z Chandlera ich forma, nostalgická nálada, občasné vtipné hlášky, západní pobřeží a schopnost mobility; od Mexika přes hory, doly, moře až po jezera Kalifornie. Chytře promyšlená směs, příjemná četba, i přes strašidelnou časovou dvougenerační propast od prvního vydání. Vyžaduje ovšem pozorné čtení, napočítal jsem 29 významných postav.
90 % (aktuálně 36 hodnocení s průměrem 83 %).

„Byl jsem také v Mexiku a vím, s jakými budižkničemy se tam člověk muže zaplést když si nedá pozor. Není to místo pro svobodné mladé ženy.“

Moje bušení nebylo jediným hlukem v sousedství. Kousek odtud naplno vyhrávalo rádio, ozýval se dusot kopyt, v temnotě groteskně zahýkal mezek, zvon na kostelní věži odbil tři čtvrtě — a potom ještě jednou pro nedoslýchavé; zakvičelo prase.

lenka9634
29.05.2021 3 z 5

Slušná detektivka. Možná by si zasloužila nový překlad...místy jsem se musela dívat, jestli mám skutečně verzi z 60tych let nebo je to google překladač. "Byla to prostá holka z venkova, která přijela na bochníku". Slovo poldík mě vyloženě rozčilovalo.

micha-ella
03.04.2021 3 z 5

Dobře napsaná detektivka. Autor jich vyplodil celou hromadu, mám je k dispozici, ale jsem z e-knih otrávená, nelíbí se mi číst z obrazovky. Nemůžu se dočkat otevření knihoven.

SidoniaL.
09.02.2021 5 z 5

Tak to bylo moje první setkání s Rossem Macdonaldem a bylo to setkání - nebojím se to říct - mimořádně šťastné! Knížku jsem zhltla na jeden zátah. A budu se snažit, aby to nebylo setkání poslední. Věřím mu, věřím, že mi další schůzky s tímto mým novým objevem, do něhož jsem se zamilovala na první pohled, nepřinesou zklamání. Okouzlil mne jak svým jemným humorem, psychologií postav, tak především pěkným jazykem. Na tom má ovšem přednostně zásluhu i nedoceněný Mistr překladu František Jungwirth.

ThomasRuhe
21.11.2020 3 z 5

Je to klasická macdonaldovka. Začátek se zdá jako jasný a jednoduchý až banální případ. Pak se zamotá tak, že kdybych měl případ vylíčit jsem v koncích... Rozuzlení se taky několikrát protočí, takže skutečného viníka odhalí Archer opravdu až v závěru...
Bíle pruhovaný pohřební vůz tak dostává 3/5.

ijcro
08.02.2019 5 z 5

Je to naprostá klasika staré dobré drsné školy, která se čte úplně sama. Vřele doporučuji :)

vitavita
17.03.2013

I tento zamotaný případ Lew rozlouskne ...

detektivní a krimi romány soukromý detektiv

Ross Macdonald
americká, 1915 - 1983
1983  92%Třikrát soukromý detektiv Lew Archer
1980  76%Šípková Růženka
1975  90%3x Lew Archer
1971  82%Bíle pruhovaný pohřební vůz
1972  74%Honba za Phoebe

Kniha Bíle pruhovaný pohřební vůz je v