Bílé noci

Tato romantická novela mladého Dostojevského zůstala v jeho díla osamocená. Jejími hrdiny jsou dva snílci, kteří se po čtyři bílé severské noci setkávají na petrohradském nábřeží: sedmnáctiletá Nastěnka, čekající po roce odloučení na návrat svého milého, a vypravěč příběhu, šestadvacetiletý mladík, jehož život až do tohoto setkání míjel daleko od skutečnosti, ve světě fantazie a vyčtených představ. Obdobný osud oba mladé lidi na chvíli sblíží, a když nakonec Nastěnka odchází se svým snoubencem, uvědomuje si její čtyřdenní přítel, že tento krátký vztah je mu posilou pro celý další život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260191/bile-noci-260191.JPG 4335
Literatura světová, Novely, Pro ženy
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Bílé noci

Tohle je ta jedna kniha, kterou bych si vzal na pustý ostrov, zachránil před požárem atd. Zbožňuju všechna Dostojevského díla, ale tahle novelka má v mém srdci zvláštní místo. Přečetl jsem ji nesčetněkrát a pořád nemám dost.

barrie
17.12.2020

Příběh byl jednodušší, ne zvlášť strhující, ale popis každodenních drobností a myšlenek postav je naprosto dechberoucí. S hlavní postavou soucítím od prvního až do posledního řádku.

konicekbily
16.11.2020

Pro mne velice zajímavá novela, jsou popisovány bíle noci v Petrohradu, ve městě, kde jsem strávil několikrát celkem asi čtyři týdny mého života. Atmosféra Petrohradu je autorem vykreslena velice dobře. Stejně dobře vykreslil rozdíl v přístupu k životu u aktivní mladé dívky, jdoucí za svým cílem a mužem, jež se potácí životem a neví co se svým životem.

warca
20.07.2020

Velmi poetické, romantické, lyrické, krásné.

Jho
27.01.2020

Jako lehce sladkobolná limonáda se to dá číst - naštěstí to není dlouhé -, napsané je to slušně, ale nenajdete tu nic, co by naznačovalo na nebeské výšiny literární geniality, jakých se Dostojevskij dotkl později ve svých vrcholných dílech.

princesse
03.01.2020

Omlouvám se, ale tohle byla b l b o s t. Nesktutečná. Jen proto, že je to pan Dostojevskij a tudíž klasik, tak dám dvě hvězdy, ale jinak se to nedalo ... Ještě jednou se omlouvám všem, kterým se toto dílko líbilo, já jsem snad nic hloupějšího nečetla. Nebo je to již hodně dávno.

VikyKleinik
01.10.2019odpad!

Zprvu si mě novela získala svou melancholií a psychologií snílka, který prožívá život ve své hlavě, ve svých fantaziích. Bavilo mě prvních několik stran, jenž čtenáři střídmě dovolí nahlédnout do hlavy tohoto fantazíranta, který líčí jak promlouvá s domy a vytváří si symbolický vztah k muži, kterého prostě jen vídá:

"Tehdá, po tom, co jsme se neviděli celé dva dny a na třetí den se střeli, jsme už skoro zdvíhali klobouky, ale naštěstí jsme se včas vzpamatovali, spustili jsme ruce a se sympatiemi jsme prošli kolem sebe."

Později pak dobře poznamenal, že takto prožitý život je životem v hříchu. Roky s takovým smýšlením z něj udělaly slaboduchého a nevyzrálého ubožáka, který se zamiluje do té, jenž mu jako první věnuje pár vřelých slov. Nastenka je zase nesmyslně upnutá k někomu, kdo jí před rokem slíbil, že si jí vezme. Takto si dvě labilní postavy začnou vylívat své nešťastné situace a později city. Ač Nastenka čeká na jiného, tak se zamilovává do svého přítele snílka, který jí je dobrým přítelem a on samozřejmě neúprosně propadne jí. To všechno po několika nocích nechutných dlouhosáhlých teatrálních výlevů citů. Lásku tu Dostojevskij ždímal jak špinavou vodu z utěrky. Ke konci už mi bylo na blití z těch afektovaných žvástů předramatizovaných zavrženíhodných postav.

PeterBahn
15.02.2019

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Dostojevského přečetl. Velmi mistrovsky vypsaná plíživá tíseň z toho, že kýžené setkání se nakonec uskuteční i když děj směřoval lehounce optimisticky jinam... Četl jsem cca před patnácti lety, detaily si nevybavují, ale atmosféru díla ano.