Bílá tma

Bílá tma https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366581/bmid_bila-tma-ayf-366581.jpg 4 272 103

Markéta, které nikdo neřekne jinak než Rita, se dostala do velkých nesnází. Rozvedená a bez prostředků se s dětmi musela vrátit do rodného městečka, kde začala pracovat jako sestra v nedalekém Domově pro seniory. Podle její kamarádky Lídy tam ale není všechno v pořádku. Jenže než Ritě prozradí svá zjištění, je nalezena mrtvá. Dům, kde teď Rita s dětmi bydlí, je v podstatě na samotě. Přesto se tam mrazivou nocí ozývá dětský pláč. Jak je to možné? A proč Lída zemřela? Souvisí to s domovem pro seniory? Rita hledá odpovědi a samotné jí při tom jde o život.... celý text

knihomolka1197
13.10.2020 4 z 5

právě jsem dočetla..rozhodně povedená detektivka, mile mně překvapila.

TaLu
11.10.2020 4 z 5

Jednu detektivní knihu jsem již od autorky četla a byla jsem spokojená. Tentokráte to rozhodně není horší zážitek. Příběh kamarádek, kde jedna přijde za záhadných okolností o život. Aby rozmotala hlavní hrdinka klubko záhad, nechává se zaměstnat na místě mrtvé přítelkyně - v domově pro seniory. Ty pasáže práce s velmi nemocnými klienty působí v knize nejpřesvědčivěji. Tíživé prostředí. Napětí v příběhu se stupňuje až k poněkud krkolomnému závěru, ale proč si neodpočinout u české detektivky ? Mně osobně vadily jen zdrobněliny jmen, kvůli kterým i dialogy vyzněly tak nějak nepatřičně. Romantická linka se také objeví. Myslím, že v rámci žánru mohu klidně doporučit.

playada
22.09.2020 3 z 5

Jak tady již někdo napsal- příjemná detektivka. Reálné dialogy, nikdo si na nic nehraje, všichni jsou věrohodní a uvěřitelní.

milary
23.08.2020 3 z 5

Do poloviny (minimálně) jsem četla napjatá a s nebývalým zaujetím. Ha! Nová autorka pro mě, myslela jsem si. Mimořádně mě oslovilo prostředí domova pro seniory, vyhovovalo mi střídání civilní roviny příběhu se sílícím podtónem až hororového tajemna a potenciálního nebezpečí (a to hned na několika úrovních). Když vyšla najevo možná kauza (vč. fakt z historie) a začala dostávat aktuální podobu v závislosti na příběh, byla jsem nadšená autorčinými kombinačními schopnostmi a už jsem nepochybovala. Předčasně. Nelíbil se mi závěr knihy, celý, od okamžiku, kdy se začaly jednotlivé záhady rozkrývat. A teď, abych nespoilerovala:
Ústřední zápletka mi přišla dobrá a v rámci děje uvěřitelná. Co bylo pro mě nestravitelné, byl přechod do té doby kompaktně působícího vyprávění z české domoviny do akčně americky působícího finále; nejvíc mi vadily atributy jakoby vypůjčené ze stylisticky odlišných detektivek a aplikované až úsměvně „po česku“. Tady se to autorce myslím trochu vymklo. Co jsem pak už vůbec nedala, byl úplný závěr ve stylu „šťastně až do smrti“, který se nelogicky odvíjel od jedné z vedlejších záhadných rovin a jistě zasloužil vysvětlení (a klidně takové, jaké bylo), ale prostor na posledních stránkách obydlel podle mého nezaslouženě a plytce a celé to neodvratně shodil.
Škoda.

i.stefany
22.08.2020 5 z 5

Psychologicky laděná česká detektivka. Hodnotím knihu jako povedenou, líbila se mi zápletka, temné ponuré prostředí, místy až s hororovými prvky a především domněnky a pátrání kamarádek po tom, proč vlastně Lída zemřela... Když si zpětně promítám indície, měla jsem něco tušit, ale tentokrát jsem měla úplné temno. Musela jsem dočíst až do konce, abych se dozvěděla, jak to bylo. A takhle to mám ráda, napínavé až do finále.

Pumpkin
14.06.2020 5 z 5

Trošku mně rušila česká jména postav, ale to je můj problém, protože české autory téměř nečtu. Po knize jsem sáhla vcelku náhodou. Ale popravdě jsem se chvilkama fakt bála ????

irrrenka
05.06.2020

Moje první kniha od autorky. Líbilo se mi, že je že známého prostředí, i téma mi bylo blízké. Napětí se dalo krájet.Uplně jsem si to predstavovala.Chvílemi mi trochu vadily šroubované rozhovory a oslovení zdrobnělinami.Celkově fajn knížka.

anája
30.04.2020 5 z 5

Zatím autorčina nejlepší kniha, vůbec jsem to nečekala. Četla jsem její první knihy a na tuto jsem náhodou natrefila ve veřejné knihovně. Opravdu hororový děj a napětí jen gradovalo, perfektní zápletka.

Leona333
22.04.2020 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned i velké překvapení. Detektivka se mi četla dobře. Dokonce snad i líp, než některé detektivky od známějších - privilegovaných, zahraničních autorů... Možná to v ní dělá české, známé prostředí a i mentalita lidí... Nápad s domovem důchodců, který autorka v příběhu použila se mi zamlouval. Samotný děj byl napínavý, místy až hororový...
Nedivím se, že má tato kniha slušně vysoké hodnocení. Určitě si od této autorky přečtu i něco dalšího.

bookcase
11.04.2020 5 z 5

Detektivka s nádechem mysteriózna. Mám autorčiny knihy ráda, líbí se mi styl i tématika.

jankaander
20.03.2020 5 z 5

Kniha mě bavila od začátku do konce

Květinka008
18.01.2020 5 z 5

Výborná kniha, která mě velmi překvapila! Dostala jsem se k ní přes čtenářskou výzvu a nijak nezjišťovala autora, děj... prostě jsem potřebovala "splnit". A musím říct, že kromě toho jsem našla další mladou českou autorku současné prózy, která je nejen čtivá, ale i zajímavá. Společně s Tučkovou a Rywikovou se jí podařilo spravit můj názor na soudobou českou literaturu. Rozhodně doporučuji a jdu do knihovny pro další knihu.

1v8na
14.01.2020 4 z 5

Příběh byl čtivý od první stránky.
Byl reálný a věrohodný.
Krátké kapitoly podporují čtivost.
Konec mi však přišel trochu překombinovaný.
Člověk se nestačí divit co všechno je osoba schopna udělat, když se dozví o nevěře. Nestačila jsem zírat.
Určitě si od spisovatelky přečtu ještě nějakou další knihu.

Monni
02.01.2020 5 z 5

Kniha je hodně čtivá. Hned jsem se do ní začetla a otáčela jednu stránku za druhou. Hrozně mi sedl styl psaní a chytl mě tak, že jsem schopná přehlednout i nedokonalosti :D

alzbeta4340
23.12.2019 4 z 5

Dobrá česká detektivka, trochu ukecaná, ale děj je zajímavý a celkem i napínavý. Konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy, ale nevadil - dobré čtení.

Lenoulinka
09.12.2019 3 z 5

Četlo se mi to dobře, ale... Že se říká Markétě Rita, to mi nesedělo. Když dítě brečelo, tak jsem měla trochu nahnáno. A když to shrnu - detektivní zápletka byla přitažená za vlasy. Markéty rodinné tajemství bylo uvěřitelnější. Nebylo to špatné čtení.

borupet
20.10.2019 3 z 5

Vcelku příjemná česká detektivka, pěkně se čte, určitě zkusím další od pro mě neznámé autorky.

Kytiii
17.10.2019 3 z 5

Přečteno během pár dní... a jsem rozpolcená. Proč?
1) Kniha se četla lehce, nemusela jsem se do čtení nutit... +
2) Některé pasáže byly velmi napínavé až strašidelné... +
3) A pak tam byly některé dialogy tak podivně našroubované, tak zvláštně až neuvěřitelně vedené, že to podstatně sráželo celkový dojem z knihy... -
4) Je opravdu nutné používat zdrobněliny v osloveních? Románku? Vážně? :D -

Len2očka
15.10.2019 4 z 5

Moje první knížka od této autorky a bavila mě od začátku do konce.Tak zkusím s radostí další její knihu,snad budu stejně spokojena.

bara9550
04.10.2019 3 z 5

Spoilery.
(Ostatně, u mě jako vždy :) )

Knihu jsem vybírala, do čtenářské výzvy a popravdě mě zajímala Česká autorka detektivek.
Obecně mi kniha nevadila, četla se rychle, příjemně ubíhala, super byla i velká písmena, která jsem ocenila - přišlo mi, že čtu opravdu raketově :))

Proč ale “jen“ 3 hvězdy?
Napjatá, jak zde někteří píší, jsem opravdu nebyla, spíš jsem se těšila, jak to dopadne, kdo bude nakonec pachatelem, nebo jestli si Rita náhodou všechno jen nevydedukovala.

Celý příběh se mi nějak táhl, vše se to opakovalo dokolečka a nic se nedělo..
Docela rychlý spád má i nečekané setkání se starou láskou .. zrovna ten večer, kdy je ještě hodinu předtím Rita úplně rozebraná a hotová z bývalého manžela.. Nevadí, ještě že se za hodinu zamilovala "o dům dál"..
Na zdrobnělá česká jména jsem asi začala být alergická, popravdě ROMÁNKU a Rituško, Liduško.. to už jsem nedávala. I když to píšu, tak mi naskočila husí kůže.

Když přejdu celkem nezajímavý začátek a střed knihy, na konci cca posledních 40 stran bylo celkem zajímavých a hezky zapletených. Odhalilo se nám vše, co jsme chtěli vědět, akorát mě mrzí, že potenciál nalezeného bratra - Standy - dvojčete - mohl být větší. Na mě celkem strohé, potom, co v celé knize nevíme, kdo Ritu otravuje a pak se vše sfoukne dvěma - třemi stránkami.

Celkově bych to shrnula jako fajnovku, která neurazí ani nenadchne, co se ale týče Českého krimi, myslím, že to není úplně prvoplánová četba. Určitě kouknu na další knihy a autorku si ještě proklepnu :)

PS - asi už jsem zhýčkaná masakry severské krimi :)