Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5865 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

DiaTess
11.11.2021 4 z 5

Čapkovy knížky jsem četla k maturitě, protože jsou krátké. Ale rozhodně toho nelituji. Jeho díla jsou i po letech čtivé, srozumitelné a Bílá nemoc se až moc podobá naší situaci s pandemií. Skvělá utopická hra, klobouk dolu před Čapkem.

Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Pořád mě štve, že Čapek nedostal nobelovku, fakt by si ji zasloužil, nejen za tuhle knížku.

jajsemenyk
27.10.2021 5 z 5

Musím říct, že k momentální situaci celkem příhodný příběh. Skoro jako kdyby nebyl napsán před více než padesáti lety :)

tittanie
07.10.2021 5 z 5

Bílou nemoc jsem četla už vícekrát. A teď naposledy jsem si říkala, že bych strašně chtěla být u toho jak tuhle knihu Čapek psal. Strašně bych si o ní chtěla popovídat přímo s autorem.

kristyna3010
06.10.2021 5 z 5

Jasná a velmi dobře napsaná. Za mě top kniha od Čapka, kterou jsem zatím četla. Mohu doporučit i k maturitní četbě.

Ailee
02.10.2021 4 z 5

Docela trefné na dnešní dobu.

LussyP
18.09.2021 5 z 5

4,5 hvězdičky.

Musím říct, že beru zpět své zklamání, po přečtení R.U.R. před pár lety jsem si řekla, že Čapek je přeceňován a já už se znovu spálit nenechám. Přesto jsem se rozhodla dát druhou šanci a vybrala si další drama, Bílou nemoc a udělala jsem dobře. Skvělé drama, skvělý příběh, který graduje... Kritika fašismu ještě před tím vším. Výborné. A ten konec, spadla mi brada.

jes09
14.09.2021 5 z 5

Příběh, který bude aktuální v každé době. Opět mistrovské dílo, které donutí mozek o dílu/příběhu přemýšlet do hloubky.

Bakana
08.09.2021 5 z 5

Málo platné - takoví autoři, jako byl Čapek, se jen tak nerodí!
Mistrovsky napsané, lidské charaktery jsou popsané dokonale, každý přece známe nějakého dvorního radu, jen těch Galénů je, žel bohu, pomálu…

Adel822
06.09.2021

Tuto knihu mám v knihovně už delší dobu ale přečtení jsem odkládala a popravdě se i trochu bála že se bude hůře číst.
Pustila jsem se do ní kvůli čtenářské výzvě a velmi mně bavila, Karel Čapek píše způsobem že se člověk nemůže odtrhnout.
Na knize mně trochu děsilo jak moc zní reálně, možná je to jen dobou ve které jsem ji četla ale mněla jsem pocit jakoby kniha byla napsána dnes, je fascinující a také velice děsivé jak kniha která byla vydána v roce 1948 neskutečně zapadá do dnešní doby.

ArkAngel
15.08.2021 5 z 5

Bílou nemoc si s radostí vždycky přečtu znovu, protože je v ní tolik myšlenek, které dnešní doba zoufale potřebuje. Dr. Galén je přesně můj typ člověka. Je to jedinec, jenž chce pomáhat lidem, bojuje za mír, ale odmítá titul hrdiny. Ke všemu kniha předpovídá i slavnou koronavirovou pandemii, jelikož Čapek píše, že se v Číně skoro každý rok vynoří nová zajímavá choroba. Dříve to byly chřipky, ať už španělská, ptačí nebo prasečí, dneska bojujeme s něčím jiným. A pokud se situace nezmění, přijde z Číny nemoc další.

666Jitka
06.08.2021 5 z 5

Vynikající počin Karla Čapka, u jehož čtení člověk nemůže a také nezůstane klidným. V této hře dává Karel Čapek zcela na srozuměnou, jaký postoj má k nesmyslnosti a krutosti válek.

nikikostadinova
29.07.2021 4 z 5

Obdivuji cílevědomost a důslednost Dr Galéna. A nesnáším pseudovlastence. Troufla bych si říct: Tolik k dnešní době.
I když se mluví o tak staré knize

Jara.v
25.07.2021 4 z 5

S čím kdo zachází...

meluzena
20.07.2021 5 z 5

Poučné (bohužel ne pro všechny), nadčasové (rozhodně).
Více než doporučuji.
---
úryvek:
MARŠÁL: (...) Člověče, jste blázen – nebo takový hrdina?
DR. GALÉN: Ne, prosím, já – Hrdina jistě ne; ale já byl na vojně... jako lékař... a když jsem viděl tolik lidí umírat... tolik zdravých lidí, že ano –
MARŠÁL: Já byl také na vojně, doktore. Ale já jsem tam viděl lidi bojovat za vlast. A já jsem je přivedl zpátky jako vítěze.
DR. GALÉN: To je právě to. Já jsem viděl spíš ty, které... které jste už nepřivedl zpátky. To je ten rozdíl, pane... Vaše Excelence.

Klops
16.07.2021 5 z 5

Čapek věděl, jak na to. Mrazivé čtení, když knížku vytáhnete za současné situace.

Starmoon
11.07.2021 5 z 5

Z Číny sa do sveta šíri pandémia, na ktorú umierajú najmä ľudia 45/50 + ... Zaujímavé :)

Bílá nemoc je dielo, ktoré som si prečítala v správnom čase a rozpoložení, ale o ktorom sa nazdávam, že by sa mi páčilo aj v inom čase a rozpoložení, čo sa o mnohých dielach povedať nedá. Jednoducho – nadčasová, literárne i ľudsky veľmi dobrá klasika, o ktorej sa zrejme nedá napísať už nič nové, ale aj tak som rada, že priebežne sa k nej (nielen na tomto portáli) vyjadrí vždy niekto nový – dôkaz, že čitatelia nestrácajú záujem a vkus.

UMIKO
09.07.2021 4 z 5

Ve vztahu k aktuální covidové pandemii hodně zajímavé čtení.

Lucik100
08.07.2021 5 z 5

Skvělé, nadčasové dílo. Donutí nás zamyslet se.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Dost silně pochybuji, že tato kniha potřebuje nějaké komentáře. Jednoduše brilatní dílo, u kterého budete přemýšlet, jestli ten Čapek neměl stroj času. U děje si na jednu stranu odpočinete, na druhou stranu ale budete trnout hrůzou. Toto dílo rozhodně do povinné literatury patří a to z hodně dobrého důvodu.