Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5841 598

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Blancheerka
Blancheerka
26.01.2017 2 z 5

Nejsem zvyklá číst divadelní hry, takže zvyknou si na tento styl pro mě bylo trošičku náročnější. Čapek krásně vystihl pomíjivost všeho a dokonale vepsal hlavní poselství mezi řádky

bakjo95
bakjo95
16.01.2017 5 z 5

Co je silnější - strach ze smrti nebo touha po moci?

Čapek se v geniálně vymyšleném příběhu zamýšlí na
d lidskými hodnotami a preferencemi.
Už už jsem si myslel, že to bude Happy end, ale to by Čepek nikdy neudělala, protože ví, že by dílo takového rázu zásadně ztratilo hodnotu poslání. Doporučuji - 100%

nakavusterezou
nakavusterezou
11.01.2017 5 z 5

První kniha od autora a musím říct, že si mě pan Čapek získal!

Welinie
Welinie
10.01.2017 5 z 5

Zvláštní, jak jsem se tomu dlouho vyhýbala a po přečtení jsem se nestačila divit, jak nádherně to bylo napsané. A nadčasové! Až to nebudu mít v paměti, přečtu si to znovu.

Elephant13
Elephant13
07.01.2017 5 z 5

Téma stále aktuální. A proč? Protože válka je v lidech.

Davrt
Davrt
02.01.2017 2 z 5

Jen jedno slovo: naivní. Toto slovo perfektně popisuje celou knihu. Něco to do sebe má, ale ta naivita to zabila. Úplně.

Inozuka
Inozuka
17.12.2016 4 z 5

Film zbožňuji a až po přečtení knihy na mě plně dopadla genialita Hugo Haase jako doktora Galéna a Zdeňka Štěpánka jako Maršála. Kniha totiž vyznívá ve srovnání s filmem trochu plytce a naivně, ovšem právě herecké mistrovství obou zmíněných dodává textu na působivosti a naléhavosti. I přesto všechno je třeba ocenit Čapkovu předvídavost i osobní odvahu, která ho v době sílícího fašistického nebezpečí a řinčení zbraněmi vedla k napsání silně protiválečného a protinacionalistického textu.

angelice
angelice
14.12.2016 4 z 5

Silné...hrozně moc hrůzu nahánějící, často se nelze ubránit znechucení z lidské přízemnosti nebo strachu z fanatické víry v ideály. A největší paradox hry, tedy Galénova smrt, už po tolika psychických otřesech vyvolá už jen smutný úsměv.

kacenka7206
kacenka7206
07.12.2016 2 z 5

Už nikdy! Hrozný námět, hrozný příběh. S Čapkem asi nemáme stejnou krev.

Lenka1386
Lenka1386
16.11.2016 5 z 5

Karel Čapek je nejlepší!!!

Phyl
Phyl
11.11.2016 5 z 5

Mám ideu. Ta idea je taková, že chci v životě něco dokázat. Zapsat se lidstvu do paměti, do tak vzdálené, budoucnosti, že si to ani sám nedovedu představit. Bohužel jsem méněcenné hovado, které zatím nic v životě nedokázalo. Pak se ale naskytla příležitost. Objevila se krize, lidé nadávají na kdeco, převážně pak pracující třída a chudší část obyvatelstva, kterých je většina. Začnu šířit názory o síle národa, která se dá dokázat pouze násilím a šířením nenávisti vůči jinak smýšlejícím jedincům. Lid zvládnu zfanatizovat lehce, jelikož stačí mluvit o věcech, které chtějí slyšet, a nabídnout jim lehké řešení, kterého dosáhnou lehce a ještě na tom budou dobře. Oni poslechnou. Stačí to jenom dobře předat. Slova mají moc, a já ji budu mít také. Každý se bude třást nad mou neskonalou velikostí a hřát se ve světle mé skvělosti. Budou oslavovat mnou vymyšlené kroky, k lepšímu životu a budou mě za to milovat. Já se stanu jejich vůdcem, který je povede, za velkými činy. Stanu se neporazitelným. Budu nejskvělejší a nejmilovanější osobou na světě. Lidé mne budou zbožňovat a já se stanu nesmrtelným hrdinou. Krása.

Manyna
Manyna
10.11.2016 5 z 5

Maličká knížečka s úžasným posláním, se kterým se plně ztotožňuju. Hloupost a vlastní ideály stavit nad blaho ostatních, to se děje v i dnešní době...

Hopicek495
Hopicek495
26.10.2016 4 z 5

Skvělé Čapkovo drama. Bál jsem se toho, ale tenhle autor mě prostě baví. Bílou nemoc jsem četl několikrát a můžu ji číst pořád dokola.

Scathia
Scathia
23.09.2016 5 z 5

S každou další knížkou si stále víc říkám, proč jsem k Čapkovi měla ve škole takový odpor. Vynikající spisovatel s geniálními myšlenkami - a byl to Čech. Perfektní kniha, sice psaná jako varování před fašismem, ale člověk by se divil, jak to dnes je opět aktuální téma.

ManželéMannovi
ManželéMannovi
12.09.2016 5 z 5

Super kniha

TheMelorry
TheMelorry
21.08.2016 4 z 5

Na Bílé nemoci jsem byla v divadle a moc se mi líbila. Knihu jsem si proto také chtěla přečíst a rozhodně mě nezklamala, právě naopak. Je to asi nejlepší kniha od Čapka, kterou jsem četla. Skvěle dokázal popsat politickou situaci tehdejší doby, je přesně jasné o koho jde, ale na první pohled není žádná spojitost.

doriska
doriska
06.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha, která je do teď aktuální. Politika se vetře prostě všude... Nejvíce mě dostala věta:,,přece by hlavy států nenechali své lidi zbytečně umírat." Bohužel, nechali, jak tehdy tak i dnes. Lidé jsou prostě nepoučitelní a stále příliš hloupí. :)

Mandrejka
Mandrejka
03.08.2016 4 z 5

Zprvu jsem k ní měla averzi - díky tomu, že patří do knih, které musím povinně přečíst k maturitě. Ale když jsem ji začala číst, tak mě do sebe vtáhla a musím říct, že je to opravdu velmi dobrá kniha. Podobnost s nacistickým Německem je zastrašující... Doporučuji!

buccaneerka
buccaneerka
01.08.2016 5 z 5

Knihu jsme se spolužačkou na gymplu přečetly během pár přestávek. Rozdělily jsme si role - každá měla asi 3 nebo 4, šlo to rychle a bylo to zajímavé. Díky tomu jsem se pustila do dalších Čapkových děl.

Petrue
Petrue
26.07.2016 5 z 5

Dlouho jsem se Čapkovi vyhýbala, ale nakonec si mě stejně přitáhl. Výborná kniha se skvělou myšlenkou...a ten konec! Hodně mě bavila postava maršála a jeho egoistická argumentace, proč do války jít, čímž jen podtrhl její absurditu. A doktor Galén byl prostě zlatičko.