Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5865 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

hana17.1.
28.02.2020 4 z 5

Zajímavé zasazení podoby Hitlera do celého děje. Kniha o lidské hlouposti, davovém šílenství a popsání jak jednoduché je lidi o něčem přesvědčit.

surel
20.02.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha s velkým tématem své doby a v mých očích bohužel stále aktuálním,kdy lidská hloupost nemá hranice.

Venda32
19.02.2020 5 z 5

Při četbě knih Karla Čapka jsem měl asi vždy štěstí, že jsem sáhl po knize, která mě bavila a četla se sama. Takže za mě maximální hodnocení.

Miliarda
15.02.2020 4 z 5

Můj první Čapek v životě a velmi pozitivní překvapení. Bílá nemoc mě překvapila svou čtivostí, svým poselstvím a tím, jak se soustředila na nosné téma a zbytečně neodbíhala od hlavní dějové linky. Jediné, co bych vytkl je na můj vkus moc ukvapený závěr, který přišel v podstatě ve stylu "deus ex machina", jakoby autor nevěděl jak knihu vhodně zakončit. Celkově však hodnotím Bílou nemoc velmi kladným hodnocením a určitě si v budoucnu od Čapka ještě něco přečtu.

Barus006
01.02.2020 5 z 5

Bílá nemoc je mým oblíbeným Čapkovým dílem. O mnoho známější Válka s mloky se mi treba tolik nelíbí jako právě Bílá nemoc. Příběh o marné snaze něco zachránit, o hlouposti lidstva, ...

emilieselden
28.01.2020 3 z 5

Líbila se mi, má stále aktuální téma.

eliifa
25.01.2020 5 z 5

pozoruhodné dílo

blonde_elis
20.01.2020 5 z 5

Dílo světového formátu, bravurně poukazuje na celou řadu lidských vlastností, ať už se bavíme o jednotlivcích nebo o rysech celé společnosti. Čte se příjemně, s přehledem se dá zvládnout za jedno odpoledne, přesto zanechá odkaz. Ideální četba k maturitě.

Maršál: Očekávám, že svou povinnost k vlasti splníte do poslední tečky.
Baron Krüg: Ano, Vaše Excelence.
Maršál (jde k němu): Na to mi dáte svou ruku.
Baron Krüg: Ne, maršále! Jsem malomocný!
Maršál: Já se nebojím, Krügu. V tom okamžiku, kdy bych se bál, přestanu být... vůdcem. Vaši ruku, barone Krügu!

Adél784
13.01.2020 5 z 5

Doporučuji všem maturantům:-)

Percabethka
12.01.2020 4 z 5

Hlavní myšlenka knihy je podle mě výborná, hra je ale místy lehce naivní... Například si myslím, že kdyby přišli maršálovi vojáci do Galénovy ordinace, mohli si klidně nabrat dost léků pro barona i maršála a o nikoho jiného jim přeci nešlo. Na druhou stranu ale chápu, že tím Čapek nechtěl hru komplikovat, aby lépe vynikla hlavní myšlenka.

TimetoStyle
12.01.2020 5 z 5

Spoiler
Tohle byla moje druhá knížka od Čapka, kterou jsem od něj přečetla.
V tomto díle nám je představena choroba jménem Bílá nemoc, která je smrtelná a nevyléčitelná. Projevuje se tak, že se na těle objeví necitlivá bílá skvrna, mnoho lidí na ni umírá v hrozných bolestech. Právě v této části na scénu přichází doktor Galén, který jde na kliniku za Maršálem. Galén se rozhodl léčit pouze chudé, protože jeho přesvědčení pramení z toho, že tito lidé nic ovlivnit nemohou, oproti tomu bohatí svými penězi mohou mnoha věcem zabránit. Doktor žádá výměnou za poskytnutí léků zastavení války, ke které se schyluje. Víc už psát nebudu, abych vám toho nevyzradila příliš…
Právě v této části příběh nabírá na obrátkách – svolí Maršál, aby zrušil válku, na kterou zbrojí? Bude lék doktora Galéna fungovat? Podaří se nastolit mír a nebo bude konec světa? To už si budete muset zjistit sami.
Do této knížky jsem se doma jednou začetla tak moc, že jsem neslyšela, že na mě někdo mluví
Můžu ji stejně jako R. U. R. doporučit všem, kteří váhají, jestli si ji dát do kánonu. Čte se rychle a bude vás určitě bavit.

Vabr
09.01.2020 2 z 5

Patří mezi jednu z těch lepších povinných knížek. Začátek vypadá docela slibně, ale uprostřed knihy se to zkazí a pak je to jen z vládního pohledu. Velká škoda. Poté byla kniha nezajímává. Měl to autor napsat z pohledu obyčejných lidí. 5/10

chandel
08.01.2020 5 z 5

- "Vy byste nechal lidi takhle umírat?“
- „A vy byste je nechali zabíjet? Proč, prosím… Když mohou lidé zabíjet olovem a plynem… nač my doktoři máme někoho zachraňovat, ne?"
… Obsahově je kniha geniální. V bílé nemoci vidím hodně symboliky, jak to u Čapka bývá. Rozhodně je opět o čem přemýšlet.

monika011
26.12.2019 4 z 5

Bílá nemoc patří mezi díla, která by si každý člověk měl někdy ve svém životě přečíst. Ukazuje na lidskou zkaženost, na chování lidí pod vlivem strachu, na lidskou hamižnost a touhu po válce.
Tohle je nadčasové dílo. Sám pan Čapek byl nadčasový a bravurní spisovatel.

MollyBenett
01.12.2019 5 z 5

Knihu sem si vybrala kvůli povinné četbě a udělala sem dobře. Četla se mi velice rychle a lehce. Příběh mě velmi zaujal a konec překvapil.

jiřííí
29.11.2019 3 z 5

Knížka Bílá nemoc se mi ani tak moc nelíbila, i když dějově je perfektní. Na mě je ta knížka moc zdlouhavá a styl, kterým psal Karel Čapek je na mě až příliš zastaralý. Byli tam ale i zajímavé a zábavné věci, které mě i pobavily. Viděl jsem i film podle knížky a mě se více líbil film než knížka, ale doporučuji přečíst i knížku, protože je tam dějově více informací.
Knížce dám 3 hvězdičky, protože je to podle mě nejlepší dílo do Karla Čapka, které jsem četl.

MilanCFC
15.11.2019 5 z 5

Bílou nemoc jsem četl kdysi na škole a už tehdy mě ohromila. Po letech jsem si knihu chtěl přečíst znovu a ohromila mě ještě víc než kdysi coby žáka. Obsah, formu i význam díla mohu po těch letech a zkušenostech ocenit mnohem více. Absolutně geniální.

terimila
30.10.2019 2 z 5

Na úvod musím říct, že mě to nízký hodnocení vážně mrzí, ale jinak nemůžu. Čapkovy "těžké věci" jsem zkoušela snad před patnácti lety na gymplu a nešlo to, ale věděla jsem, že jim někdy budu chtít dát druhou šanci. Teď jsem si na toulání během dovolené po lesích postahovala starší rozhlasové hry, že to ve zvukové verzi snad bude poživatelnější. No, bylo, Bílou nemoc jsem zvládla až do konce (což se mi u psaných knih nepovedlo). Ale... stejně to bylo obří zklamání a děsně mě to mrzí.
Ten námět je geniální, v tom byl Čapek úžasnej. Z paralely s německým nacismem mrazí. Šířící se nemoc je děsivá a i ta hrůza mezi lidmi je z díla patrná.
Ale... ta forma. A ty postavy. Chápu, že jazyk je zastaralý a divadelně vypjatý, to je holt daň divadelní formě. Ale další projevy "daně divadlu" jsem už nepřekousla - postavy jsou totálně černobílé, jednají přehnaně rychle a unáhleně, schematicky, z extrému do extrému, všecko příšerně prožívají, je to nesnesitelně okázalé. Hlásané názory ohledně války a míru jsou nesnesitelně schematické, nedůvěryhodné, velká tlučhubská slova a pod nimi prázdno, prázdno. Bílá nemoc je prostě nesnesitelně vyhrocená a přehánivá.
Já vím, je to forma divadelní hry, tam se asi všecko přehánět musí, aby to přešlo z herce na diváka... ale třeba u Matky, což je taky hra, jsem postavám ty emoce a myšlenky postavám věřila... kdežto u Bílé nemoci ne. Místy mi dialogy a jednání přišly spíš jako z komedie, což jaksi počítám nebyl cíl díla. :(
Námět a obsah je hodně dobrý, forma příšerná. Mnohem raději bych četla pozvolnější, klidnější, víc psychologicky laděné drama. Ten námět je fantastický a kdyby dostal přiměřenou a propracovanější formu, byl by to drahokam. Takhle je to zevnitř překrásnej kámen se zničenou povrchovou úpravou.

Mindy
15.10.2019 5 z 5

Vynikající, skvělý, geniální Karel Čapek. Nevím, co víc dodat, co nejdříve si od něho zase něco přečtu.

Ortie
12.10.2019 5 z 5

Lidé se nezajímají, dokud nejde o ně a slova jsou občas nejsilnější zbraně. Tolik pravdy ukryté v těchto několika stranách.