Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5864 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

anetkapol
08.01.2021 5 z 5

Karla Čapka jakožto spisovatele doceňuji až v pozdějším věku. Jeho knihy jsou nadčasové a vizionářské - Bílá nemoc není výjimkou.

Yokolobuna
07.01.2021 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2021 – "1. Kniha z lékařského prostředí"

Klasika. Když jsem měl Bílou nemoc číst před lety k maturitě, div že jsem si mozek nezavařil při přemýšlení, jak s tím vydrbat a z kánonu preventivně slaboučkých knih přečíst co možná nejméně. Tehdy jsem si vytáhl (nečtenou) Stařec a moře a všechny povrchní znalosti o Bílé nemoci jsem vypotil na potítku. Lidi se ale mění a koníčky s nimi...

K jednomu z nejváženějších dramat Karla Čapka jsem se tak dostal, až v době, kdy mi pomalu táhne na třicítku a nikdo mi ji vážně nenutí (možná tak nenásilně Čtenářská výzva). Je zajímavé, že v dnešní nelehké době Bílá nemoc opět rezonuje, i když ve zcela odlišných pasážích a jiným způsobem než před 2. světovou válkou.

Bílá nemoc je klasickým příběhem o lidské krátkozrakosti a zabedněnosti, kde se střetávají figurky s vlastnostmi lidskému pokolení stále dobře známými. Utopistický snílek doktor Galén se zde nesnaží vyléčit pouze záhadnou chorobu, ale lidstvo samotné. A dělá to stejnou měrou úctyhodně jako naivně.

Drama prakticky stojí na scénách, kdy svéhlavý doktor, který jediný umí vyléčit zhoubnou nemoc, naráží na stále mocnější pohlaváry (zjevně) nacistického režimu, s nimiž se snaží dohodnout na vybudování světového míru výměnou za "kouzelnou" medicínu.

Na Bílou nemoc je potřeba nahlížet v kontextu doby a v tomhle ohledu si skutečně Čapek servírky nebral. Za jeho osobní statečnost si zaslouží obdiv, jen mám pocit, že následný vývoj dějin nakonec překvapil i vizionářského Čapka.

Trochu mě mrzí jen kvalita vydání, co se mi dostalo do rukou. Na tak útlou knížečku je v ní překlepů a chyb přeci jen trochu moc.

Zakoupeno v roce 2020 za 49,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Klasické drama s přesahem i do dnešních dnů. Čapek se zde pouští do líčení krátkozrakosti lidstva a opakovaně trefuje hřebíček na hlavičku. Kniha dnes možná již tolik nenadchne dějem či postavami, ale už jen v kontextu jejího vzniku ji je potřeba ocenit.

Hodnocení na DK v době přečtení: 89 %; Moje hodnocení: 80 % jako 4 326. hodnotící.

leník511
06.01.2021 4 z 5

Wow... ten konec mě fakt dostal. Každopádně co se týče knížek z povinné četby, tak moc doporučuji.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Četla jsem to vloni na jaře. Až děsivě aktuální příběh. Spousta paralel s naší současnou situací: nemoc z Číny, nejdřív tomu nikdo nevěřil a připadali jsme si nezranitelní, pak se to rozšířilo do celého světa, stejně jako v knize jsou nejohroženější starší lidé... Další důkaz, jaký byl Čapek génius a vizionář.

GeRaltzRiVie01
02.01.2021 5 z 5

Kam se hrabe covid na tuhle pandemii. Musím potvrdit všeobecný názor - kdyby mi někdo řekl, že se jedná o nějaké současné dílo, nic bych nepoznal (a to nemam na mysli pouze tématem)

ZaS
02.01.2021 3 z 5

Scénáře nemám rád a tenhle mi to potvrdil. Děj je místy velmi naivní a prvoplánový. Zjevně je na tomto díle podstatné pouze jeho protiválečné vyznění.
S ohledem na současnou coronakrizi je ale velice zajímavá první část, kde Čapek popisuje samotnou nemoc. Přinejmenším tuto část stojí za to přečíst.

Monika1717
02.01.2021 5 z 5

Nejlepší hra Karla Čapka. Tak nějak v ní vidím paralelu s dnešní dobou.

lubtich
29.12.2020 4 z 5

Příčí se mi komentovat knihy z maturitního seznamu, o kterých jsem před touto recenzí zosnoval tři áčtyřky nadbytečných informací, nicméně: vzhledem k tomuto roku doopravdy vizionářské. Na stranu druhou, tím, že se téma opírá o historickou událost (fašizace společnosti), tak v ní nevidím ten kýžený přesah do současnosti. Počtení pěkné, pro mě obtížné přeřadit z absurdního dramatu do "neabsurdního", ale co si budem povídat, Čapek není velikán české literatury pro nic za nic.

kure91
26.12.2020 5 z 5

Jo, někdy se vyplatí knihy ignorovat v povinné četbě a dát si je až nějaký ten rok po škole, pak to jeden vidí úplně jinak. V knize sledujeme příběh vývoje léku proti bílé nemoci a souběžně válečnou linku, které se v závěru osudově protnou. Musím říct, že vzhledem k čtení knížky za korona krize mi přišlo, že některé paralely by k ději šly aplikovat i na dnešní dny a obecně lze dodat, že při čtení mezi řádky lze nalézt velké poselství.
Na závěr bych dodal, že kniha není veliká svým rozsahem, nýbrž svým sdělením.

Lacrimma
25.12.2020 4 z 5

Nadčasová klasika. Super knížka..

kotasbk
22.12.2020 4 z 5

Mrazivé? Vůbec. Hororové? Vůbec. Nadčasové? Ano, a velmi. Ale celý příběh smrdí takovým pacifistickým puchem, že to čtenáře ihned strhne na stranu Galéna.

Záálesáák
20.12.2020 5 z 5

Čapkovy knihy jsou stejně nadčasový jako Orwellovy. Což je navzdory vynikající kvalitě příběhů jinak dost smutný a mrazivý.

"Neznáme totiž mikroba, který naši chorobu přenáší. Víme jenom, že se neobyčejně rychle šíří, dále že není přenosná na žádné zvíře a že se nedá naočkovat ani člověku - aspoň mladému člověku ne. Ten krásný pokus udělal sám na sobě doktor Hirota v Tokiu. Bojujeme, příteli, bojujeme, ale s neznámým nepřítelem."

GxldLolBxt
09.12.2020 5 z 5

Super knížka, doporučuju

DraculasLady
06.12.2020 5 z 5

Zákeřná nemoc původem z Číny! Nechuť lidí obětovat své vlastní pohodlí pro zdraví a život lidí a dalších národů... Jak aktuální v dnešní koronavirové době... A světový mír také nebude, nebo je tu někde nějaký další doktor Galén?

Peter74
03.12.2020 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od Čapka.
Sice som ju čítal na dvakrát, pomaly a zretelne, hlavne kvôli tomu, aby som ju pochopil. Čapek vystihol chorobnú nemoc vystupujucej vlády politického diania v Európe. Kvôli tomu ju aj zakázali. Smutné ale pravdivé.

VAnna
30.11.2020 4 z 5

Čte se velmi rychle, líbilo se mi to, mohu jen doporučit.

PetraBery
29.11.2020 5 z 5

Díky dceřině povinné četbě jsem po mnoha letech znovu sáhla po tomto skvostu české literatury. Nadčasové dílo, které ani po tolika letech od prvního vydání neztrácí nic ze své hlavní myšlenky. Skvěle vykreslené charaktery postav i jejich poselství.

Marcela298
28.11.2020 5 z 5

Klasika

strangextown
27.11.2020 5 z 5

Jedna z prvních knih, co jsem od Čapka četla. Je opravdu těžké popsat slovy, jak silně mě toto dílo plné pravdy zasáhlo. Tolik emocí a pocitů ve mně vyvolalo opravdu málo knížek a fakt, že to zvládlo tak kraťoučké drama? Hrozivě nádherné dílo, které nikdy nepřestanu ostatním doporučovat! (A ke kterému se nikdy nepřestanu vracet.)

kykiryki28
24.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak to je opravdu skvostné dílo! První kniha, kterou jsem od Karla Čapka přečetla...ale rozhodně ne poslední! Tolik skvělých myšlenek!

Děj ani není třeba nějak představovat. Učí se o ní všude na středních školách. Ale jen tak zkráceně - děj se odehrává v zemi, kde je na vrcholu maršál (mohli bychom si zde představit Hitlera), který chystá válku proti sousední menší zemi. V té době se tu ale roznese zákeřná a nakažlivá nemoc (Bílá nemoc), proti které zná lék pouze doktor Galén. Ten ale uzdravuje jen chudé, protože ti nemají žádný vliv na zdejší politiku. Odmítá léčit bohaté a vlivné občany, pouze pod podmínkou, že se pokusí zastavit maršála a nebudou podporovat válku...

V knize se vlastně prolínají dvě linky. V první se můžeme ztotožnit s dnešní situaci (pandemie, koronavirus) a v druhé lince Čapek představil maršála jako Adolfa Hitlera, který má v plánu napadnout Československo.

Tuto knihu považuji za nejlepší české dílo!