Bílá loď / Sbohem, trpký živote / Jeřábi v předjaří

Bílá loď / Sbohem, trpký živote / Jeřábi v předjaří https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95489/bmid_bila-lod-sbohem-trpky-zivote-jerabi-EUr-95489.jpg 4 7 2

Souborné vydání tří Ajtmatových novel: • BÍLÁ LOĎ (Белый пароход) Příběh vypráví o malém chlapci, jehož citlivá duše se nedokáže smířit s krutostí a bezohledností dospělých. K jeho napsání autora zdaleka nevedly jenom autobiografické vzpomínky, větší význam tu měla zkušenost, že jestliže společnost nedokáže v nejvyšší možné míře zaplnit hrozivá citová vakua v soudobém myšlení, stává se roznícené dětské vnímání jedinou náhražkou spravedlivé lidské morálky. • SBOHEM, TRPKÝ ŽIVOTE (Прощай, Гульсары!) Novela vypráví o starém Tanabajovi, jemuž tváří v tvář smrti koně mimochodníka Gülsaryho běží před neúprosným zrakem paměti celý život se všemi nezdary. Ve věku ztracených iluzí a nových společenských rozporů, které dosud nebyly pochopeny a jen výjimečně dostatečně literárně reflektovány, autor usiluje o poutavé ztělesnění apriorního romantického ideálu v reálném, verifikovatelném smyslu bytí. • JESTŘÁBI V PŘEDJAŘÍ (Ранние журавли) Příběh patnáctiletého Sultanmurata, jež je v období dospívání vržen v nerovný existenční zápas o holý život. Autor zde zvolil povlovný tok vyprávění, v němž se postupně gradují optimistické, až patetické motivy, příběh se zdá být dovršen, v tom však záludné tragické maestoso zahluší všechny naděje a obnaží život v jeho nepřikrášlené, tvrdé a neúprosné tváři.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Odeon

devonpitre
10.09.2020

Souborné vydání tří Ajtmatových novel: https://steamdb.site BÍLÁ LOĎ Příběh vypráví o malém chlapci, jehož citlivá duše se nedokáže smířit s krutostí a bezohledností dospělých.

000nugatovej
28.10.2017 5 z 5

Ajtmatov je bytostný humanista, proto jsou všechny novely tohoto svazku tak silné. To, že je v nich vždy nakonec dobro poraženo zlem, odráží zkušenost těžce zkoušených sovětských lidí i osobní zkušenost samotného autora: když mu bylo necelých 10 let, stal se jeho otec obětí Stalinova "velkého teroru". Vedle Bílé lodi a novely Sbohem, trpký živote, o nichž jsem napsal v komentářích u jejich samostatných vydání, obsahuje tento svazek ještě novelu Jeřábi v předjaří. Ten název, resp. jeho český překlad, mne okouzlil svou zvukomalebností. Ale nejde jen o název. Život dospívajících hrdinů této novely je ovlivněn dobou, v níž žijí - zuří válka: jejich otcové v ní bojují a umírají, jejich matky s obavami čekají na dopisy z fronty a kluci složitě prožívají své první lásky. Jsou hrdí na náročný úkol, kterým jsou pověřeni, a i když to vypadá, že je vlastně nesplnitelný, zvládají ho. Jenže zlo je všudypřítomné... Zajímavý je i motiv vlka, který pak hraje důležitou roli v Ajtmatových románech.

Čingiz Ajtmatov
kyrgyzská, 1928 - 2008