Bílá jako sníh, rudá jako krev

od:


KoupitKoupit eknihu

Leo je šestnáctiletý kluk jako každý jiný: rád se poflakuje s kamarády, hraje fotbal, prohání se na mopedu a žije v dokonalé symbióze se svým iPodem. Dlouhé školní hodiny by nejraději vymazal a učitele vidí jako živočišný druh, v jehož brzké vyhynutí nepřestává doufat. Takže když přijde nový supl na dějepis a filozofii, Leo ho přivítá pořádnou dávkou cynismu a nasliněných kuliček.

Ale zdá se, že tenhle mladý profesor je mezi ostatními vyučujícími nečekanou raritou. Když přednáší, dokáže všechny strhnout, často zabrouzdá mimo osnovy a každým slovem nenápadně pobízí své žáky, aby žili naplno a šli za svými sny. A Leo jeden velký sen má – jmenuje se Beatrice, nejhezčí holka ve škole. Beatrice je ztělesněním vášně, její rudé vlasy září na miliony světelných let a jediný její pohled Leovi otevírá brány ráje…

Ale než Beatrice vůbec zjistí, že ji někdo miluje tak, jak ani Dante Alighieri nemohl milovat, onemocní leukémií. Leo si poprvé v životě klade otázky, na které nenajde odpověď na internetu, ale musí se s nimi vypořádat sám, a vydává se bojovat za svůj sen. Pochopí nakonec, že sny neumírají, a najde sílu věřit v něco většího, než je on sám?

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202015/bila-jako-snih-ruda-jako-krev-202015.jpg 3.9194
Orig. název:

Bianca come il latte, rossa come il sangue (2010)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Zdraví
Vydáno:, Jota
více informací...
Počet stran:270
Překlad:Zdeňka Nováková
Ilustrace/foto:Elif Karakoc
Autor obálky:Veronika Cágová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7462-555-8
Nahrávám...

Komentáře (47)

Přidat komentář
LenysekC
22.03.2018

Jo, jo, jo! Od první stránky mi zářily oči. A to mi dávno není šestnáct. Ale kdoví, jestli bych ji v šestnácti plně ocenila. Na druhou stranu, mohla jsem být někdo jinej, kdybych ji četla tenkrát. Protože tahle knížka se u mě řadí k těm, které mají potenciál člověka změnit. Spousta vět by se dalo z fleku tesat do kamene.
A nevím, proč byste Lea chtěly bít, holky? Navenek oblíbenej bavič a floutek, uvnitř křehkej, citlivej kluk. A přesně takový je chceme, jen to přiznejte! Kdyby nebyli občas na přesdržku, tak nás to s nima nebaví :)

Julinka679
03.03.2018

Ze začátku jsem četla s nedůvěrou, moc mě Leo ani ostatní neuchvátili a jelikož nemám ráda přeskakování, tak jsem poslušně četla každou stránku... Někde uprostřed jsem pocítila zvědavost, která sílila... Po přečtení poslední strany jsem najednou nechtěla aby byl konec... Příběh Lea mě zasáhl až skoro na samém konci, někde mezi Rudou a bílou - Bílou a rudou...
Leukémie je hrozná nemoc, kterou si v tomto případě Beatrice nezasloužila. Její rudé vlasy byly její korunou a i když je neměla neztratila své kouzlo, aspoň pro Lea...
Není co víc dodat, vše už bylo řečeno... Stačí říct jen: Prostě rudá...
Kdybych byla ve věku Lea, Beatrice, Silvie a ostatních určitě by mě to mnohem víc zasáhlo... V mém dospělém věku jsou to Hvězdy nám nepřály (příběh Hazel Grace a Guse), který ocení i "dospěláci", což ubírá na mém hodnocení jednu hvězdičku... :-)

Alma-Nacida
02.03.2018

Kdybych četla knihu v době, kdy jsem byla ve věku Lea a moje spolužačka a kamarádka umřela na leukémii, asi by mě to ještě víc dorazilo. Ale takhle s velkým časovým odstupem jsem ráda za knihu, u které jsem brečela jen jednou. Je jasné, že když je čtenář už tak "hodně dospělý" jako já, leccos uhodne relativně brzy, ale to je asi moje jediná výtka. :)

Radu00
21.01.2018

Prostě rudá...

šneki
11.01.2018

Krásný styl psaní, ale bohužel příběh mě nedokázal vtáhnout. možná až budu starší, tak se mi bude zdát lepší... Momentálně je to však kniha, kterou můžete otevřít na jakékoli stránce a určitě najdete nějakou zajímavou myšlenku k zapsání.

Devil-Ivet
16.11.2017

Mě kniha okouzlila. Našla jsem v nich plno myšlenek, které stojí za pozastavení. Sice mi Leo ze začátku vadil a měla jsem pocit, že bych mu nejradši utrhla hlavu, ale pak jsem se do něj vžila, až mi ho bylo skoro až líto… Krásný a velmi smutný příběh.

natalie1
24.10.2017

Hodně inspirující kniha. Má to hloubku. Ještě se k ní hodněkrát vrátím.

yetti74
07.10.2017

Krásná kniha, plná krásných úvah, postřehů, myšlenek, smutná a nutící k zamyšlení. Dávám 5 hvězdiček a v této souvislosti bych se pozastavila nad vývojem hodnocení této knihy, který docela nechápu. Kniha začala na úplném odpadu, poté pokračovala nějakou dobu na dvou hvězdičkách, pak na třech a teď většina hodnotících dává čtyři a pět hvězdiček. Zajímavé se na to podívat.

martinami
13.09.2017

Ač popis, název, obálka zaujme, ta kniha je dokonalá. Tolik hlubokých myšlenek, že jsem s hlavní postavou měla taky kameny v žaludku, husinu i slzy v očích. Dokonale se do něj díky popisu dokážete vcítit. Ten popis, jak vnímá svou lásku a jak vnímá nejlepší kamarádku a lidi kolem sebe. Jak je zařazuje do barev, prostě jsem nadšená.

DasaN
11.08.2017

Musím říct, že mě ta kniha překvapila nejen pro příběh samotný, ale i pro její myšlenku. Kniha je neobvyklá, ale přitom má takové zvláštní kouzlo.

morava
26.07.2017

Na prvni pohled mne zaujala obalka, hned na to anotace.Nenechte se odradit dojmem, ze se jedna o knihu jen pro nactilete, i kdyz se tak na prvni pohled tvari a ja ji nactiletym velice doporucuji. Je to krasne napsany pribeh se smutnym tematem, pribeh, ve kterem nejsou hlavnimi hrdiny jen bila a ruda. Myslenky, pocity a uvahy z teto knihy jsou to, co mne pohltilo a nenechalo knihu odlozit.

"Jsem srab a po obliceji mi tecou privaly slz, strasne horkych slz, ve kterych je aspon devadesat procent soli osamelosti a jen deset procent vody. "

"Leo, milovat je sloveso, ne podstatne jmeno. Neni to stala vec dana jednou pro vzdy, ale vyviji se, roste, stoupa, klesa a propada se, jako reky schovane v nitru zeme, ktere ale nikdy neprestanou tect smerem k mori. "

syskas
25.07.2017

Veľmi skoro som vedela, ako kniha skončí. Napriek tomu je krásna. Je tam kopec nádherných, múdrych myšlienok nielen pre násťročných.

Beky
14.07.2017

Lehké svižné čtení o vnímání lásky a víry ...

nadenka13
24.06.2017

Nádherné čtení moc líbilo , měli by číst nást i rodiče jak se tam píše doporučuji moc

SeverusSnape
20.03.2017

Dobrá,smutná knížka.Nic světoborného,ale neurazí

Lenna75
16.03.2017

Kniha byla zajímavá už podle tématu. Zpracovaná oddechovým a odlehčeným způsobem. Postava Lea mi byla takříkajíc sympatická snad už od začátku, protože z něj bylo cítit něco víc - jak už to obvykle u hlavních hrdinů bývá. Moc takové romantické teen věci nemusím, ale uznávám, že tahle kniha byla vedena trochu jiným způsobem a proto si myslím, že stojí za přečtení. Líbí se mi taky ta různá kostrbatá zamyšlení, která Leo vede a to, jak se snaží budovat postupem kapitol vlastní život.

Princezna22
18.01.2017

Za začátku knihy jsem chtěla Lea pořádně praštit po hlavě...ale jak šel dej dal docela jsem si ho i oblíbila..pár knih na tohle téma jsem již přečetla,ale srovnávat to s jinými se nedá.. Tohle je spíše kniha o první lásce, která zrovna není taková jakou si ji LEO představoval. Ale je to poměrně dost silný roman, po kterém se již nedokáži na bílou, modrou a červenou barvu dívat stejnýma očima..již to nejsou pro mě obyčejné barvy. TATO kniha určitě stojí za přečtení!!! Moc pěkné. Jen bych to moc nesrovnavala s jinou knihou na téma leukémie.. Krásné.

kytarka
07.11.2016

Zajímavý příběh. Plný mladistvé lásky... nečekala jsem takový obrat v knize. Ukázka toho jak muže byt zivot krátký a proto je potřeba ho užívat tak jako vy byl každy den ten poslední...

Anna 13
09.10.2016

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem za svůj dosavadní život přečetla.

Vlila mi neskutečnou energii do žil. Opět jsem si uvědomila, jaké mám štěstí, že mohu žít tak, jak žiji. Takové emoce jaké jsem s touto knihou prožívala, jsem neměla ani u knihy Hvězdy nám nepřály, kterou jsem četla poprvé ve třinácti letech. To byla kniha, která mne seznámila poprvé s rakovinou, to byla kniha, kterou jsem milovala a byla jsem přesvědčená, že neexistuje lepší.

Tato kniha má v sobě tolik moudrosti. Vypsala jsem si 33 myšlenek, to se mi ještě u žádné knihy nestalo.

Kniha není o rakovině. Je o kouzelném světě dospívání, o hledání štěstí, o otázce, kdo je vlastně Bůh, o souhvězdích, o snech, o neutuchající lásce. Knihu o rudé a bílé bych doporučila všem dospívajícím, kteří mají pocit, že se občas ztrácejí a neví, kde jsou, kterým chybí naděje a také jejich rodičům, kteří je pak snáze pochopí... Nemohu uvěřit, že tuto knihu napsal učitel. Je to velmi významný člověk a žáci, kteří sedí v lavicích na jeho hodinách, ani netuší, jaké mají štěstí...

dark.ma93
18.07.2016

Tak mám trochu rozporuplné pocity. Podobné knihy typu středoškolák a rakovina jeho lásky znám, ale tahle byla zvláštní. Na jednu strana typická knihy pro puberťáky, kdy byl Leo typicky protivný kluk, který ale dospívá díky svojí lásce k nemocné holce. Na druhou stranu kniha obsahuje plno filozofických myšlenek za což může profesor snílek a nemocná Beatrice. Moc mi ale nejde dohromady to, že by se ze spratka Lea stal takový filozof. Těžko hodnotit, podle dvě témata v jednom.

KatnissLavender
16.03.2016

Velmi čtivě napsaný román o tom, jak nespravedlivý a krutý někdy život dokáže být...

martinasudová
22.11.2015

zajímavé čtení...smutné... poučné

sluppka
23.09.2015

Kniha určená především pro teenagery. Kniha, které jsem si všimla proto, že ji četli všichni v mém okolí. Nikdo z nich není teenager, líbila se ale všem. Takže když jsem už neměla ani výmluvu, že už jsem náctiletost překonala, s chutí jsem se do ní pustila. Líbila se i mě. Když tedy vyhodnotím tuto rovnici, dostanu se k výsledku, že příběh má hodně co říct všem a že je dobře a inteligentně napsaný, takže vám ho s klidem doporučím, zvláště pokud máte chuť na něco trochu méně náročného.

lekmel
16.09.2015

Kniha se mi líbila i styl jakým je napsaná, jen jsem občas měla chuť Lea praštít :)

Petule5
22.06.2015

Příběh pěkný, ale nelíbil se mi styl psaní.

Terezk-a
18.06.2015

Opravdu velmi silný román.
Mladý chlapec prožívá svojí první silnou lásku k dívce jménem Beatrice. Zamýšlí se nad životem a smrtí a hledá pochopení.
Velmi filozofická knížka.
Rychle se čte.

en.bee
03.06.2015

Nadherna kniha, krasne se cetla, nic nemohu vytknout.

kalache
03.05.2015

..kvůli takovým knihám jsme se učili číst,dík....

Sally3
06.03.2015

Na začátek chci říct, že tato kniha nejsou další „Hvězdy nám nepřály“. To ani náhodou. Ano, mají společných pár věcí jako nemoc a lásku, ale jinak to jsou knížky naprosto odlišné. A už proto je „Bílá jako sníh, rudá jako krev“ tak jedinečná.
Postava Lea mě několik prvních kapitol neskutečně štvala. Jedna (sice kratší) kapitola byla věnována jen jeho vlasům. Choval se místy i jako spratek. Když se ale ukázalo, že i on má tak silné city, nemohla jsem si ho neoblíbit.
Kniha se četla velmi rychle. Má velmi krátké kapitoly a díky tomu jsem nebyla schopna knihu odložit, protože jsem si stále opakovala: Ještě jednu kapitolu. Jen jedna věc mi v knize trošku chyběla a to byla přímá řeč. Přišlo mi, že je jí tam strašně málo. Ale tím, jak byla kniha krásně napsaná, to skoro nevadilo.

Já osobně vám tuto knihu doporučuji. Je strašně milá a krásná. Byl natočen i stejnojmenný film, který se mi taky líbil. Ale byly tam věci, které se na rozdíl od knihy lišily. Ale není to tak vždy?

http://rainbow-is-life.blogspot.cz/

Tarrei
27.02.2015

Nádhera!
Řekla bych, jak pro teenagery, tak pro dospělé; každý si z toho odnese to své.