Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche

Big Sur a pomeranče Hieronyma Bosche https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27028/big-sur-a-pomerance-hieronyma-bosche-27028.jpg 4 15 4

Jednomu mladému malíři napsal Henry krátce před svou smrtí: „V nejzazších končinách bytí existuje jen jeden opravdový sňatek: každý člověk je sezdán sám se sebou.“ Podobně jako Byron, Puškin, Sandová a Colette, byl i Miller něčím víc než jenom spisovatelem. Stal se vedoucí osobností a prorokem nového svědomí. Jeho dílo a život se navzájem propletly a vytvořily rozsáhlý mýtus, jenž je ztělesněním lidské touhy po svobodě. Millerovo dílo je plné nedokonalostí, bombastu, tlachání. Pro jeho nedbalost není lehké je hájit. Čistota osobního příkladu i otevřenost srdce však Millera činí jedinečným zjevem mezi spisovateli.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Votobia

Big Sur and the Oranges of Hieronymus Bosch , 1957

Pablo70
14.07.2021 4 z 5

Záleží na tom, jakého Millera si dáte: já začal Pod střechami Paříže (nedočteno) a potom jsem se k němu už nehodlal vrátit. Až mě zlákalo č.6/1968 Světové literatury s Millerovou korespondencí s Anaïs Nin z 30.let. Náhle se mi zjevil úplně jiný Miller s pronikavými postřehy a navíc výrazně protihitlerovský (psal i o osudu ČSR), prchající před fašismem z Evropy. Stojí za přečtení!
Na poličce mé knihovny dlouho stál Millerův Big Sur, navnaděn jeho dopisy jsem po něm sáhl. Zde najdete už proplešlého chlapíka, oddávajícího se alternativnímu žití (jak se dnes říká) na divokém Big Suru. Big Sur je ovšem zcela speciální místo, on sám tu žil v jedné z „cabins“ (Partington Ridge), kde je dnes jeho památník s knihovnou. K dalším posvátným místům americké literatury na Big Suru patří bezesporu Jestřábí věž R. Jeffersona a také další „boudy“, kde žil a psal Kerouac a Ferlinghetti. Miller poutavě píše o celé komunitě lidiček, s kterými se zde setkával. Jejich příběhy jsou půvabné. Jakož i Millerovy úvahy o životě a o světě – jsou skoro taoistické. Filozofická část knihy se nachází v Pomerančích Hieronyma Bosche – pojednání o autenticitě života a také smrti – autor míní, že Boschovy pomeranče jsou tak opravdové, jako byl jeho život a rozepisuje se, proč tomu tak je. Dochází až na samý okraj života, který může v určitém okamžiku být až tak dobrý, že si člověk řekne: „teď je ten správný okamžik, kdy bych chtěl zemřít“, neboť život má pokračování ve smrti a smrt v životu… (už se vám to také stalo?). V pojednání najdete i úvahy o samotě, životě v „nepohodlí“, odhodlání se k takovému bydlení, vím, o co jde, sám jsem prožil 15 let o samotě v zahradním domku na venkově.
Doporučuji nalézt si obrázky z Big Suru a všechny ty boudy, ve kterých Beatnici a jim podobní bydleli. Jak podobné našemu trampingu! (Ovšem ten oceán nám tu chybí!)
Myslím, že knize porozumí především snílci a starší tuláci životem. Také tu jsou pasáže o spisovatelství a nádherné důkazy o tom, že Miller byl „jen“ člověk jako my.

1987
21.02.2018 5 z 5

Nadherna, velka kniha. Cital som ju osamote na Malorke pri puciacich ovocnych stromoch na pozemku dvoch dobrych ludi a pil pri tom vodu z dzbanu.

macek166
10.04.2013 3 z 5

Dálší z řad té doby odehrávající se na Big Suru. Tentokrát je to popis života, trochu odlišný, než jak ho známe u Henry Millera. Jdou zde vidět jeho léta. V Kerouacově Big Suru se o Millerovi zmiňují a planují ho navštívit. Škoda že se tak nestalo. Millerův Big Sur je velice uklidňující kniha psaná člověkem, který si něco zažil.

WEIL
15.08.2011

Ono ústřední myšlenka je nejsilnější - poznej naplno sám sebe, ať víš co je to lidský život a kdo jsi.

Henry Miller
americká, 1891 - 1980