Biely tiger

Adiga vo svojom epištolárnom románe otvoril Pandorinu skrinku, z ktorej sa vyvalila pravda. Nič, čo sa tu spomína, neznie falošne alebo nadnesene. Biely tiger je šokujúci príbeh. Strháva pozlátku z dnešnej bombastickej technokraticky sa rozvíjajúcej Indie a zároveň upozorňuje na nebezpečenstvo hladných, ktorí sú rozhodnutí zobrať si svoj diel z globálneho ekonomického koláča. Tento román sa pokojne môže zaradiť k dnešným majstrovským veľdielam svetovej literatúry. Rozprávač a hlavný protagonista románu Balrám Halváí sa ako dieťa zúčastní na pohrebe vlastnej matky, ktorá zomrela v rodine za záhadných okolností, ktoré sa nikdy neobjasnia. Neskôr je svedkom, ako jeho otec, rikša, príslušník beznádejnej kasty biednych, kdesi na indickom vidieku, ktorý nazývajú Temnotou, sa vlastnou krvou udusí a zomiera bez lekárskej pomoci na tuberkulózu v štátnej nemocnici. Tá je výsmechom oslavovaného indického zdravotníctva. Osirotený Balrám sa rozhodne ujsť pred osudom. Uteká pred vlastnou rodinou a zločinom sa zmocní väčšej sumy peňazí. Začne si prosperujúci podnik s taxislužbou. Neprenasledujú ho výčitky svedomia, nezmocňuje sa ho macbethovská hrôza zo zločinu, ktorý spáchal. Šokuje ho predstava, že by sa k tomu činu nebol nikdy odvážil a nestal sa tým, čím je teraz. Balrám Halváí je komplexná postava. Ako malého chlapca ho v škole nazvali Bielym tigrom, vzácnym druhom šelmy, ktorý sa v džungli objaví iba raz za čas. Z Balráma sa stane sluha, filozof, zločinec a nakoniec i úspešný podnikateľ. I on však je len „nedopečeným“ mladým mužom, tak ako väčšina novozbohatlíkov tohto storočia. Jeho postupná zmena z nevinného vidieckeho chlapca na chladnokrvného zločinca je fascinujúco vierohodná. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33669/biely-tiger-33669.jpg 3.965

The White Tiger (2008)

Vydáno:, Tatran (Bratislava)

GreenMagritte
06.01.2017

Adigův román je prostý příkras, které západní svět s Indií obvykle spojuje. Není to jen místo barevných sárí a usměvavých žen zdravících namasté, ani ušlechtilého Ghándího, ale je to i džungle, kde miliony lidí žijí ve slumech bez naděje na lepší život, kde jdou falšovány volby, prostí rolníci jsou terorizováni silnějšími statkáři, a kde bez úplatku nedosáhnete téměř ničeho.

Jessica007
28.07.2016

Před pár lety jsem tuto knihu koupila a dala jako dárek bratranci a ten ji přečetl a opravdu moc se mu líbila. Dodnes o ní občas se mnou mluví. A samé superlativy. Takže takto.

Taťka Hraboš
28.07.2016

Taková indická příručka pro začínající podnikatele. Ale teď vážně - velmi čtivě napsaná kniha s hlavním hrdinou, který přes to, co má na svědomí, vzbuzuje ve čtenáři sympatie. Pokud je prostředí, ve kterém se děj odehrává, opravdu reálné a autor moc nepřehání, pak je proti Indii naše republika rájem. Za úvahu stojí, jestli by kniha nebyla ještě působivější, pokud by autor neprozradil konec příběhu hned na začátku - ale i když jsem věděl, co se stalo, stále tu zůstávala zvědavost, jak a proč se to stalo.

slumdog
16.06.2016

"Zabijte dost lidí, a postaví vám bronzovou sochu před parlamentem..." Kniha o vraždě, která byla vykonána proto, aby vrah měl šanci stát se člověkem. Při svých cestách po Indii jsem na hlavního hrdinu a jeho popis indické společnosti často vzpomínal, protože teprve tam jsem mnohé z knihy pochopil.

Makii
24.02.2015

Zajímavá kniha... Jak se z věrného bezúhonného řidiče může stát podnikatel. Taky jedna z cest. Zajímavé informace o životě v Indii.

evickakyticka
03.10.2014

Někdy se mi stane, že si z knihovny půjčím více knih, na které se těším. Tuto už jsem měla chvíli půjčenou a řekla jsem si, že bych ji měla přečíst a vrátit. Tak jsem se do toho dala. Ale na prvních pár stranách, kdy hlavní postava píše premiérovi: "To je teda zasranej vtip." nebo "Co myslíte, jak rychle byste vy stihl políbit 36 000 004 prdelí?" jsem věděla, že tohle nebude nic pro mně. (Stejně tak jako typ knih od Palahniuka nebo Bukowského). Nepřipadá mi na tom nic vtipného, nemám ráda slova typu zasranej, když si chci něco přečíst a taková slova se mi pletou pod oči. Je dost lidí, kteří mluví jak dlaždiči a nepotřebuji ve svém volném čase o nich ještě číst. Možná jsem byla příliš natěšená na další stoh knih, které čekaly v pořadí, proto po pár stranách odloženo, nedočteno.

_Michelle_
11.07.2014

Příběh, který vás vtáhne do děje a neumožní vám se odtrhnout, dokud knihu celou nepřečtete.

pietroaretino
29.01.2014

"Knihu o své revoluci máš v břiše, mladý Inde. Vyser ji a přečti si ji. "

lucifuk
21.08.2013

Ak chcete vedieť, aká je India v skutočnosti, bez sladkých rečí pracovníka cestovnej kancelárie, prečítajte si túto knihu. Stojí za to.

Alma-Nacida
01.10.2012

Zajímavá, vtipná i syrová kniha, tak trochu Milionář z chatrče bez sentimentální love story, rozhodně stojí za přečtení.

Verun
05.12.2011

Velice příjemná záležitost, pobavilo, překvapilo. Zajímavý pohledn na indickou společnost.

Man Bookerova cena

Autor knihy