Biele ticho

Biele ticho https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204897/bmid_biele-ticho-D2P-204897.jpg 5 21 3

V dielach Jacka Londona, ako sú Volanie divočiny, Biely tesák, Jerry z Ostrovov, Pred Adamom alebo v neprebernom množstve poviedok z južných morí, ako aj z krajov za polárnym kruhom, z oblastí večného snehu, kde vládne neúprosný zákon mocnejšieho, poznávame autora mužného, odvážneho, statočného, schopného čeliť akémukoľvek nebezpečenstvu. Tento výber čerpá z bohatej klenotnice Londonových poviedok a súčasne predkladá čitateľovi najkrajšie poviedky z predchádzajúcich vydaní. V jednej z najpútavejších poviedok Naklásť oheň vyberie sa osamelý chodec snehovou pustatinou na staré kutisko, kde ho už očakávajú kamaráti. Tuhý mráz, vari päťdesiat stupňov pod nulou, skrýva v týchto končinách vážne nebezpečenstvo. Majstrovská gradácia, s akou Jack London stupňuje bezmocný zápas človeka s prírodou až po tragické vyvrcholenie, vzbudzuje obdiv, úžas i pokoru pred veľkosťou prírody. Druhé rozšírené vydanie o poviedky: Zabiť človeka, Mexičan, Dvojaký súd, Odysea severu... celý text

Ivan F
16.11.2021 5 z 5

Absolútne výborná kniha, neskutočne som si užil každú poviedku a musím napísať, že po mnohých rokoch som konečne dorástol do veku, v ktorom si tvorbu Jacka Londona viem vychutnať. Túto knihu som mal doma dlho predlho a pamätám si, že som sa ju ešte možno v osmičke na základke pokúsil prečítať - nešlo mi to a pocit márnosti vo mne zostal. No a tak sme sa roky rokúce míňali, až sme sa v správnom čase našli. Dnes, ako citlivý cynik alebo cynický citlivec (šmárja, to je teda slovný opis samého seba) Jakovu tvorbu oceňujem a určite sa s jeho dielom stretnem opäť. Už teraz sa teším. Knihu odporúčam všetkým milovníkom snehu a zimy, ako aj dobrodružstiev a výziev prírody z čias, kedy sa na Aljašku nedalo pohodlne doletieť, ale priviesť sa na psom záprahu.

P.S. Kedysi som veľmi chcel ísť na Aljašku, avšak keď mi spolužiak, ktorý tam bol poukazoval fotografie, ako je zdecimovaná vďaka spoločnosti Shell, tak už tam ísť nechcem. Nechcem konfrontovať realitu s Jackovými opismi - tie jednoznačne vyhrávajú, vtedy bola príroda viac-menej nepoškvrnenou.

špulo
23.07.2018 5 z 5

A mňa zas oslovila. Vo veku školopovinnom. Tak tak treba brať aj moje hodnotenie:-))))

Ivan Kučera
29.05.2017 2 z 5

Túto zbierku Londonových poviedok som dostal od kamoša... a sorry, ale vôbec ma neoslovila. Teda, skoro vôbec. Jack London vedel, o čom písal, zbožňoval krásnu prírodu, vedel však, že je zároveň i drsná, nekompromisná a ak sa človeka rozhodne zabiť, zabije ho. Najviac sa mi páčilo hemingwayovsky boxerské O kúsok jedla a potom mrazivý Odpadlík o chlapcovi. Ostatnými textami som sa lúskal iba veľmi ťažko, bolestivo a skoro vôbec ma nebavili.