Bídníci I.

Tento román zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Ústřední postavou je Jean Valjean. Je to bývalý galejník, který se na galeje dostal za krádež chleba. Když se mu podařilo uprchnout, okradl starého kněze, který mu nabídl nocleh. Když ho ale chytli četníci, kněz jim řekl, že stříbrné příbory Jeanu Valjeanovi dal darem, přidal mu ještě stříbrné svícny a tím ho zachránil od galejí. Tím Jeana ovlivnil a ten se poté stal dobrodincem a ochráncem těch nejbídnějších. Jeho protihráčem je policejní prefekt Javert, který ho pronásleduje. Zastává názor, že galejník zůstane galejníkem, a považuje dopadení Valjeana za své životní poslání. Ženskými hrdinkami románu jsou Fantine, mladá žena, kterou bída dohnala k prostituci a její dcera Cosette, které se ujal Jean Valjean a vychovává ji. Román vyznívá jako obžaloba tehdejší společnosti a mravů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/483/bidnici.jpg 4.6542

Les Misérables (1862)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Academia

konicekbily

Něco to tak hezky napsaného, sice s mnoha odbočkami a vysvětlováním, v té době před více než stopadesáti lety a s odkazem na historické události doby předcházející době napsání, se vidí pouze u velkých spisovatelů světové literatury. Galejník a jeho napravování na jedné straně - a policista se smyslem pro stoprocentní povinnost a jejich střety - to je něco, na co nikdy nezapomenu.

Katranis

Sice dlouhá, ale historie je v ní vykreslena z neotřelého pohledu, příběh postav zaujme.

martinaandulka

Moje oblíbená kniha ke,které se ráda vracím :-).

Nealcée

Zatím jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

InaPražáková

Nebudu hodnotit historickou věrnost a kvalitu, to udělali mnozí jiní. Jen postřeh - při vší Hugově snaze ukazovat lidi nejednoznačné, vymykající se svému stavu a chování jemu přináležejícímu, Cosetta v dospělosti, chudák, je jen neživotný objekt, který nikdy neudělá nic, co se od slečinky z lepších vrstev neočekává. Tahle modla zůstala zachována.

Richisa

Přečetla jsem někdy na střední a nepřestávám milovat knihy i muzikál. Podle mě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Každý se může ztotožnit s některou z postav a fandit jí, nebo znovu prožívat její příběh.

thirsty

Bídníky jsem přečetla na základní škole a dodnes ve mně zanechali silný dojem. Úžasná dojemná kniha. Čte se jedním dechem. Nesmrtelná klasika, která se stále vrací v mnoha různých zpracováních.

martina.culik

Bídníci mě bavili ještě více než Chrám Matky Boží - jedinou muškou na kráse jsou pro mě sáhodlouhé popisy (historické i místopisné) - mám pocit, že s takovýmto popisem pařížských kanálů by tam mohl čtenář rovnou dělat průvodce. Děj samotný a postavy jsou ale dobře vystavěné a já si mnohé z nich velice záhy oblíbila.

Nahnilaruka

ti, kdo tu píší, že autor do díla přidal málo filozofických vsuvek a zastávek od příběhu, tak asi četli zkrácenou verzi, nikoliv plnou, protože po přečtení nezkrácené verze 1. dílu mi přišlo, že polovina je děj a zbytek vysvětlování, pozastavování se u vedlejších postav, popis bojů, míst. Autor zde vysypal tolik jmen, tolik zbytečných, v dnešní době nic neříkajících jmen... Ty popsané stránky dnes jsou jen vata a s příběhem nemá žádnou souvislost. Viz. třeba když sej nějaká vedlejší postava opije a přirovnává francouze k "význačným" osobám zahraničí dávných dob (Řím, Atény, Punové atd)..

Prostě a jednoduše, ta vata je nudná a ubíjející, nepotřebuju vědět, kdo je francouzský bůhví kdo z Říma, když ani jednoho neznám, nezajímá mě průběh bitvy u Waterloo, když na děj nemá žádný vliv krom poslední věty z 50 stran.... Naprosto mě to odrazovalo od čtení, nudilo a prokousával jsem se knihou jen s velkými obtížemi.

Příběh byl hezký, příjemně se odvíjející, ale to je obecně známá věc, protože se stal podkladem pro muzikálové i filmové zpracování. Autor má příjemný vypravěčský styl, čtenáře zaujme a dokáže velmi nádherně a barvitě popsat jak charaktery, tak i prostředí, kde se děj odehrává. Za příběh bych dal 85% ale vata, ta to nemilosrdně zabíjí. Budu ještě muset dlouho přemýšlet, zda budu číst i druhý díl.... dávám výsledně 60%

tynahof
16.07.2016

Ačkoliv jsem před čtením knihy viděla dříve muzikálové zpracování ve filmové podobě z roku 2012, učarovala mě jak kniha tak film. Lepší volba je přečíst si oba díly knihy a pak se nechat učarovat muzikálem. Knihy jsou občas až moc detailní (hlavně co se týká historie revoluce, časté citace řeckých filozofů, hodně latiny, mnoho antických jmén apod.), i přesto má jazyk té doby v sobě něco čarovného. Člověk hltá slova a za chvíli má za sebou skoro 1400 stránek.
A filmové zpracování muzikálu je famózní, písně si člověk prozpěvuje neustále. Doporučuji!

Kariol
07.02.2016

Čtení tohohle prvního dílu mi zabralo asi dva měsíce, četla jsem sedmisetstránkovou verzi od Academie z Filmové řady. Přesto jsem si knihu doopravdy vychutnala a těším se, až během letních prázdnin, snad i dříve, nakousnu, tedy rozečtu, druhý díl! Jak to bude s hrdiny? Nechci se podívat na muzikál, z něhož zbožňuji písničku Do you hear the people sing?, dokud to nepřečtu. :D

Ferofábus
07.02.2016

Poprvé jsem četl na základní škole tu zkrácenou verzi. Později jsem si koupil dvoudílný román a dodnes patří mezi moje nejoblíbenější knihy. Všem, kteří mají tento román V.H. rádi doporučuji přečíst si román Laury Kalpakianové Cosette. Je to přímé pokračování Bídníků a velice mile mě to překvapilo. Vyšlo v roce 1996 v nakl. Baronet.

Pietradi
05.02.2016

Bídníci ve mně probouzejí vzpomínky na odpoledne strávená u kamen, kdy mi do zad svítilo slunce, jehož zatoulané paprsky vykreslovaly tiskařskou čerň písma na stránkách ještě silněji. Připomínají mi krásné, naivní a bezstarostné období v mém životě, kdy mi bylo patnáct let a já se nechala strhnout příběhem, který mi dodnes vhání slzy do očí.
Tenhle nádherný a nadčasový román mě naučil vidět svět úplně jiným způsobem, než na jaký jsem byla do té doby zvyklá. Naučil mě cítit vůni deště, moji představivost rozvířil do nekonečných hloubek i výšin, ukázal mi, co je to soucit a bolest, jak krutý a nespravedlivý může být život a jak nádherná a povznášející je láska.

Gold351
01.10.2015

Knihu mám radši než film, i když muzikál je ohromný. Poprvé jsem příběh četla ještě pod názvem Ubožáci. Bylo mi asi 14 let. Líbil se mi, ale ne zase nějak moc, abych se k němu často vracela. Znovu jsem knihu četla asi po 15 letech, už jako Bídniky. Nevím, jestli to je věkem nebo jiným překladem, ale od příběhu jsem se nemohla odtrhnout.

Stolda
11.06.2015

Nádherná kniha, čte se jedním dechem

pivoňka.
08.06.2015

Victor Hugo je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy představují úžasnou paletu lidí jako takových a jejich vlastností tak mistrně, že máte pocit že se s postavami znáte osobně. Mne samotné popisné části nevadily, i když jsem měla občas nutkání je přelistovat a znovu se začíst do hlavního děje, kterému jsem úplně propadla.Musím říct že se rodiče domnívali, že jsem na tuto knihu ještě nepřipravená, ale řekněte, kdy vám rodičovské doporučení někdy v něčem podobném zabránilo?
A já jsem ráda že jsem je tentokrát neposlechla:)

Palele
26.04.2015

Mám jeho knihy ráda. Je pravda, že jsem občas přeskakovala obsáhlé popisy, které mě nebavily, ale příběh je úžasný a líbí se mi i filmové zpracování - teď mám na mysli to původní s Jeanem Gabinem.

Lusida
25.03.2015

Nádherný příběh. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k tomu ještě vrátím, i když jsou tam části, které nejsou tak čtivé a zajímavé, ale mě to nevadí.

Filios dVekerec
22.09.2014

Je mi líto, ale musel jsem dát pouze tři hvězdičky. Druhý a třetí díl již číst nebudu. Vzhledem k tomu, že je to častá filmová předloha, jsem očekával víc. V. Hugo mne zklamal. Byla to lehká odpočinková četba bez nutnosti vážných pozastavení čtenáře nad smyslem příběhu. Podobně smysluplná a hluboká pozastavení a zamyšlení, ke kterým mne zavedl Dostojevský se u Huga nedostavila ani náznakem. No, náznakem možná ano...

happiness
19.05.2014

Opravdu rozsáhlé dílo. Úžasný příběh. Úžasný Jean Valjean. Rozsáhlé fylozifické kapitoly mě nebavily, ale když se na to podívám zpět, myslím, že tam nebyly jenom tak pro nic za nic. Autor nám chtěl něco sdělit a poučit nás, aby jsme si z toho díla něco odnesli. V mém případě se mu to velice povedlo.

alexpo
07.04.2014

Nádherný příběh vězně, který byl poslán na galeje kvůli krádeži chleba pro děti své sestry. Nějaký rozsah zásadně neřeším. Kniha je čtivá tak, že jsem si ani nevšimla, že jsem v závěru. A muzikál natočený podle předlohy je díky hudbě ještě krásnější.

Cella
06.03.2014

Obsáhlý příběh, ano. Otázkou je, zda Bídníkům jejich rozsah škodí – dle mého názoru v žádném případě ne, ačkoliv pročítání historie pařížských stok není zrovna nezapomenutelným zážitkem. Bylo vytvořeno mnoho a mnoho adaptací (a většina z nich jsou výbornými díly, ne že ne), přesto však ani jedna z nich nepřekoná předlohu. Dle vkusu dnešních (obvzláště českých) čtenářů by mohl být Hugo obviněn z přílišného patosu, ale bez něj (a bez stovek stran) by Bídníci nebyly pojmem, jakým bezpochyby jsou. Mezi nejdokonalejší částí knihy patří Valjeanův vnitřní rozpor – nechat se znovu odvést na galeje, nebo nechat nevinného trpět za své činy? "Nikdo lépe neposoudí naše činy, než ti, jichž se to nejméně týká." Fantine, Valjean, Javert – navzdory svým jedinečným charakteristikám jsou tito lidé dokonalými prototypy, s nimiž se denně setkáváme. Zkrátka a dobře – nádherná, nadčasová kniha.

tatruszka
07.02.2014

Já říkám za sebe - ne. Jak mám ráda knihy a mnohdy přelouskám i díla, která mě nebaví, dokonce se k nim někdy i vrátím s cílem lepšího pochopení, tuhle knihu jsem absolutně nezvládla.

Katuska88
07.01.2014

Knihu jsem četla ve druháku v rámci povinné četby, ale musím říct, že mne svým způsobem uchvátila. Minimálně je to jedna z těch mála knih, které si ze školy pamatuji. Osobně ji řadím mezi ty, které za to opravdu stojí. Je to ale poměrně náročné, pokud se rozhodnete ji přelouskat opravdu celou.
Místama jsem hodně pokoušela samu sebe, že ty popisné pasáže na 20-30 stran opravdu přeskočím, beztak jsem je po dvou nebo třech stránkách nevnímala a těšila se, až budou za mnou, ale příběh a děj...ten za to stál. To se mi opravdu zalíbilo.

Samitho
17.12.2013

První díl i druhý díl byl opravdu famozní. Kniha o necitelnosti lidí a neschopnosti lidí odpustit. Kniha mě opravdu zaujala a vtáhla mě do děje takže i kapitoly, které nebyly úplně čtivé se daly v pohodě přelouskat. Opravdu vynikající kniha která vtáhne do děje a zároven má i nenásilný fylozofický rozměr
100%

Tess.96
16.12.2013

Hugo byl filozof a politik, problém je, že se jeho zkušenosti odrážejí v knize a mě tyhle filozofické kapitoly nudily a vůbec mě ničím nezaujaly. Ale i tak jsou Bídníci skvělým dílem. Bavilo mě číst o Fantine, její dceři, Jeanu Valjeanovi a Javertovi. I když přeskakovala kapitoly, které jsou v knize naprosto zbytečné, tak jsem na druhou stranu ráda četla to důležité v knize.

Natique
08.12.2013

Kniha se mi četla těžko. Nějak jsem se nedokázala vžít do děje. Bylo těžké při četbě udržet pozornost.

Adelajda_4
13.11.2013

Knížku jsem si ze zvědavosti půjčila a byla jsem fascinována. Kniha mě naprosto vtáhla do děje a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Jediné, co mi vadilo byly dlouhé popisné části, ale ani to nic nemění na tom, že za mě rozhodně 5*

pink_ivy
09.08.2013

V podstatě jsem to četla jen z donucení na střední škole. Kdo by čekal, že se mi to bude líbit? Mě opravdu ne. Jediná věc, co mi vadilo, bylo až přílišně dlouhé popisování událostí, které neměli moc co společného s dějem, ale jinak opravdu můžu jen těžko něco vytknout.

Seraphin
04.08.2013

Je to krásný příběh, ale moc rozsáhlý a někdy zbytečný.