Bídníci I.

Bídníci I. https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69099/bmid_bidnici-i-FaL-69099.png 5 670 73

K romantickému příběhu o bývalém galejníkovi, který zbohatne a pomáhá svým přátelům, se vracejí nové a nové generace čtenářů, kteří spolu s Hugovými hrdiny prožívají jeden z nejkrásnějších příběhů o utrpení a lásce, jaký kdy byl napsán. Sledujme tedy po letech znovu dobrodružství Jeana Valjeana a jeho věčného stínu Javerta, osudem pronásledované Fantiny a její malé Cossety, ušlechtilého Maria a vykutáleného Thénardiera. Ke kouzlu románu přispívá i to, že děj se odehrává v romantické scenérii staré Paříže třicátých let devatenáctého století, v zákoutí úzkých uliček, za tajuplnými zdmi kláštěrů a hřbitovů a dokonce i v podzemních stokách Paříže. Kniha se stala předlohou k úspěšnému muzikálu.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Odeon

Les Misérables , 1862

Gold351
01.10.2015 4 z 5

Knihu mám radši než film, i když muzikál je ohromný. Poprvé jsem příběh četla ještě pod názvem Ubožáci. Bylo mi asi 14 let. Líbil se mi, ale ne zase nějak moc, abych se k němu často vracela. Znovu jsem knihu četla asi po 15 letech, už jako Bídniky. Nevím, jestli to je věkem nebo jiným překladem, ale od příběhu jsem se nemohla odtrhnout.

Stolda
11.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha, čte se jedním dechem

pivoňka.
08.06.2015 5 z 5

Victor Hugo je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy představují úžasnou paletu lidí jako takových a jejich vlastností tak mistrně, že máte pocit že se s postavami znáte osobně. Mne samotné popisné části nevadily, i když jsem měla občas nutkání je přelistovat a znovu se začíst do hlavního děje, kterému jsem úplně propadla.Musím říct že se rodiče domnívali, že jsem na tuto knihu ještě nepřipravená, ale řekněte, kdy vám rodičovské doporučení někdy v něčem podobném zabránilo?
A já jsem ráda že jsem je tentokrát neposlechla:)

Palele
26.04.2015 4 z 5

Mám jeho knihy ráda. Je pravda, že jsem občas přeskakovala obsáhlé popisy, které mě nebavily, ale příběh je úžasný a líbí se mi i filmové zpracování - teď mám na mysli to původní s Jeanem Gabinem.

Lusida
25.03.2015 5 z 5

Nádherný příběh. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k tomu ještě vrátím, i když jsou tam části, které nejsou tak čtivé a zajímavé, ale mě to nevadí.

alexpo
07.04.2014 5 z 5

Nádherný příběh vězně, který byl poslán na galeje kvůli krádeži chleba pro děti své sestry. Nějaký rozsah zásadně neřeším. Kniha je čtivá tak, že jsem si ani nevšimla, že jsem v závěru. A muzikál natočený podle předlohy je díky hudbě ještě krásnější.

Cella
06.03.2014 5 z 5

Obsáhlý příběh, ano. Otázkou je, zda Bídníkům jejich rozsah škodí – dle mého názoru v žádném případě ne, ačkoliv pročítání historie pařížských stok není zrovna nezapomenutelným zážitkem. Bylo vytvořeno mnoho a mnoho adaptací (a většina z nich jsou výbornými díly, ne že ne), přesto však ani jedna z nich nepřekoná předlohu. Dle vkusu dnešních (obvzláště českých) čtenářů by mohl být Hugo obviněn z přílišného patosu, ale bez něj (a bez stovek stran) by Bídníci nebyly pojmem, jakým bezpochyby jsou. Mezi nejdokonalejší částí knihy patří Valjeanův vnitřní rozpor – nechat se znovu odvést na galeje, nebo nechat nevinného trpět za své činy? "Nikdo lépe neposoudí naše činy, než ti, jichž se to nejméně týká." Fantine, Valjean, Javert – navzdory svým jedinečným charakteristikám jsou tito lidé dokonalými prototypy, s nimiž se denně setkáváme. Zkrátka a dobře – nádherná, nadčasová kniha.

tatruszka
07.02.2014 2 z 5

Já říkám za sebe - ne. Jak mám ráda knihy a mnohdy přelouskám i díla, která mě nebaví, dokonce se k nim někdy i vrátím s cílem lepšího pochopení, tuhle knihu jsem absolutně nezvládla.

Katuska88
07.01.2014 5 z 5

Knihu jsem četla ve druháku v rámci povinné četby, ale musím říct, že mne svým způsobem uchvátila. Minimálně je to jedna z těch mála knih, které si ze školy pamatuji. Osobně ji řadím mezi ty, které za to opravdu stojí. Je to ale poměrně náročné, pokud se rozhodnete ji přelouskat opravdu celou.
Místama jsem hodně pokoušela samu sebe, že ty popisné pasáže na 20-30 stran opravdu přeskočím, beztak jsem je po dvou nebo třech stránkách nevnímala a těšila se, až budou za mnou, ale příběh a děj...ten za to stál. To se mi opravdu zalíbilo.

Tess.96
16.12.2013 4 z 5

Hugo byl filozof a politik, problém je, že se jeho zkušenosti odrážejí v knize a mě tyhle filozofické kapitoly nudily a vůbec mě ničím nezaujaly. Ale i tak jsou Bídníci skvělým dílem. Bavilo mě číst o Fantine, její dceři, Jeanu Valjeanovi a Javertovi. I když přeskakovala kapitoly, které jsou v knize naprosto zbytečné, tak jsem na druhou stranu ráda četla to důležité v knize.

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Knížku jsem si ze zvědavosti půjčila a byla jsem fascinována. Kniha mě naprosto vtáhla do děje a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Jediné, co mi vadilo byly dlouhé popisné části, ale ani to nic nemění na tom, že za mě rozhodně 5*

pink_ivy
09.08.2013 4 z 5

V podstatě jsem to četla jen z donucení na střední škole. Kdo by čekal, že se mi to bude líbit? Mě opravdu ne. Jediná věc, co mi vadilo, bylo až přílišně dlouhé popisování událostí, které neměli moc co společného s dějem, ale jinak opravdu můžu jen těžko něco vytknout.

Atuin
13.07.2013 5 z 5

To není kniha, to je víno, ukázka všech druhů laskavosti i nelaskavosti, veškeré možné síly i slabosti, v drastičnosti kterou páchá opravdová láska i opravdová nenávist honěna absurdní touhou po dokonalosti. Střed knihy neexistuje, střed je v dojmech které zůstávají a k nimž se vracíme.

Langosh
30.06.2013 4 z 5

Výborné dílo. Dlouhé, čtivé, plné zvratů a napětí. Jen některé kapitoly jsou tam myslím zbytečně. Rád si přečtu o bitvě o Waterloo, o tom řádu jeptišek, ale kapitolu o stokách jsem vynechal, ta je tam myslím úplně zbytečná, stejně jako kapitola o té mluvě.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Je to jen chvilka,co jsem dočetla tuhle úžasnou knihu. Je dokonalá svojí stavbou,úvahami,procítěním...Působí na čtenářovi smysly,dělá tajemství,které pak nečekaně odkrývá.
Tohle dílo,pro někoho moc dlouhé a náročné,je skutečným skvostem. Měl by si ho přečíst každý, i když musím přiznat,že Hugo striktně dodržuje normu své doby a to dopodrobna popsat všechny věci,byť jsou sebemíň důležité.
Víc k tomu nemám co říct.

Madeleine24
13.05.2013 5 z 5

Neskutečné! ... K této knize mě přivedl film a jsem mu nevýslovně vděčná. Oba dva díly jsem zhltla za necelý měsíc a už začínám číst znovu. Co se týká děje, je prostě skvělý, úžasný, nádherný... postavy jsou výborně vykreslené. Jediné, co bylo místy obtěžující, byly mimodějové pasáže, ale nic co by se nedalo překousnout. Člověk si alespoň pofilozofuje a popřemýšlí o dobách minulých. Konec mě rozbrečel a to asi mluví za vše. Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla a všem mohu nejvřeleji doporučit!

1kiki16
08.05.2013 5 z 5

Úžasné...včera jsem dočetla tuto knihu a byla jsem ohromena, stejně jako po celou dobu jejího čtení. Victoru Hugovi se povedlo něco báječného a nadčasového. Bylo pro mě těžší číst části, které byly výhradně o historii, jako o bitvě u Waterloo, ale co se týká pouhého příběhu, tak ten byl poutavý a napínavý, dojemný a silný a ráda se k těmto knihám někdy v budoucnu opět vrátím...jedno z nejlepších děl, co jsem mohla přečíst.

Michaela91
25.04.2013 4 z 5

Souhlasím, pro mě to taky byla těžká kniha, ale jsem ráda že jsem ji přečetla. Chvílemi jsem měla chuť ji zahodit ale neudělala jsem to. Přečetla jsem vše k maturitě a jsem za to ráda :)

Bookslover
17.04.2013 5 z 5

Absolutně fenomenální dílo s úžasnou zápletkou. Asi nejtěžší kniha, kterou jsem kdy četla. Kniha, na jejíž přečtení jsem opravdu pyšná. Pokud máte rádi velkolepé příběhy na pozadí historických událostí, rozhodně doporučuji. Občas mi dělaly problém popisné pasáže, ale chce to "zatnout" zuby a rozhodně nepřeskakovat. Je v nich řečeno spoustu věcí, které se vám při čtení dalších kapitol budou hodit.

zuzanazuz
28.03.2013 5 z 5

V tomto objemném díle samozřejmě narazíte na ´hugovské´ pasáže ala "je třeba si přiblížit (podrobně přiblížit) i tuto mimodějovou událost, ... seznámím vás (podrobně vás seznámím) s touto postavou, ač je okrajová, ...". Při čtení těchto jsem se trochu zlobila. Ale po otočení posledního listu a zavření knihy jsem si na tento pocit ani nevzpomněla. A proto dávám plný počet hvězd. Mám autora zkrátka v oblibě. Čtu hlavně v MHD... Po přečtení prvních stran mne napadlo, že i kdyby V. H. psal třeba o brněnské MHD, četla bych s nadšením.

Francie revoluce 30. léta 19. století

Victor Hugo