Biblia

Biblia https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336585/bmid_biblia-NUW-336585.jpg 4 987 190

Spolok svätého Vojtecha vydal vreckovú Bibliu – kompletný Starý i Nový zákon. Má moderný vzhľad a je dostupná v 4 farebných variantoch (bordová a tmavomodrá pevná väzba) a (brožovaná väzba vo farbe oranžová a hnedá).

jaryn
20.09.2014

Tento soubor mnoha a mnoha různorodých textů v prvé řadě nejde s čistým svědomím ohvězdičkovat... anebo možná jde, ovšem o čem to vypovídá?

Snovač
09.09.2014 5 z 5

Trochu nešťastné, že ekumenický překlad a Bible21 jsou zde v jednom, protože jde o naprosto odlišné knihy. :) Ekumenický překlad 5*, Bible 21 pouze 3*, protože přestože je čtivá, je až příliš volně přeložená a dochází k mnoha nesrovnalostem.

vitek.sk
09.09.2014 odpad!

Kdo by věřil, že už před dvěma tisíci let se psala fantasy literatura? A bohužel tato kniha není dobrá ani jako historické dílo, ani jako fantasy. Upřímně řečeno mi při jejím čtení bylo dost špatně. Tresty smrti za všechno, od práce v sobotu, přes sex s tchyní až po odmlouvání rodičům. Samozřejmě, že ten kdo je nevěřící, nebo věřící v jiného z 3000 fiktivních bohů si také zaslouží smrt. Opravdu nechápu, v čem by nám tato kniha plná utrpení, vyvražďování jiných národů, znásilňování, vraždění, incestů, trestů smrti za hlouposti atd. měla sloužit jako vzor morálky... zvláště pak Leviticus a Numeri. A pak taky když víme, že přikázání "nezabiješ" ve skutečnosti znamená "nezabiješ jiného Žida tajně" a podobně je to i s dalšími "morálními radami". Bůh ze starého zákona je ta nejodpornější, nejkrvelačnější postava v historii literatury. Nemluvě o tom, že zabil stokrát víc lidí, než satan. A to už vůbec nemluvím o tom, že Bible si mnohokrát sama protiřečí. Bůh například nemůže být současně vševědoucí a všemohoucí. Pokud si myslíte, že to spraví Nový zákon, tak říkám, že Ježíš u mne jako filozof zcela propadl. No, co dodat, radši budu v pekle jako svobodný člověk v dobré společnosti, než v nebi otrokem boží vůle, podobně jako byli Adam a Eva v ráji, tedy kdybych věřil, že něco takového existuje :-) Po přečtení této knihy se ze mne definitivně stal ateista.

Reakce na ostatní komentáře: Nevím proč bych nemohl vírou opovrhovat. Spousta lidí se mi snaží svou víru vnutit, dnes už mne naštěstí nemohou upálit, tak se mi to aspoň snaží vnutit a opovrhují mnou protože nevěřím. Já zase opovrhuji jejich vírou, ne těmi lidmi, ale vírou ano.
A dále, Bibli nehodnotím podobně jako ostatní knihy. Úžasné pravdy se dají najít i v Koránu či Mein Kampf. Dal jsem Bibli šanci, ale zhnusila mne tím kolik je tam utrpení a nesmyslů, žádné úžasné pravdy jsem tam nenašel a ani hledat nechci, na to mám jiné mnohem moudřejší a mravně vyspělejší knihy. Tato kniha je sbírka pověr a nesmyslů z doby kamenné. Nic moc vhodného pro naši dobu v ní není. Nemluvě o tom, že ty příběhy si ani nevymysleli, ale ukradli jinde a vydávají je za své, viz. Epos o Gilgamešovi a jiné.

A pokud jde o rozhovor dvou plodů v matčině děloze, tak to je falešná analogie, čili argumentační klam. Naprosto zcestná pseudoargumentace.

Vtipné je jak tady Bibli hodnotí za 5 lidé, kteří tvrdí, že jsou ateisty. :-) Jak já to vidím, tak jsou spíše pseudoateisty. Neshledávám na náboženství téměř nic pozitivního, ani morálku, ani to, že je pro nás jistotou.

A poslední věc. Zajímalo by mne jak by vypadalo náboženství,kdyby Tolkien žil o 2000 let dříve. Třeba by bylo aspoň trochu logičtější.

vlkodlaq
03.09.2014 odpad!

Jedno z nejstarších fantasy děl, dnešní autoři tohoto žánru se stále mají co učit a co by dnešní spisovatel dal za to, aby jeho kniha měla tak velký fanklub jako tato. Konkurenci v podobné věkové kategorii má snad jen v Koránu, kdoví, jestli to nenapsal stejný autor (ano, vím, Korán je přepsaná bible), kdyby tak byl věděl, že ho tolik lidí vezme vážně :-) A kdyby věděl, že se najdou tací, kteří bibli (a podobně) využijí jako nástroj moci k ovládání mas i jednotlivců, asi by své dílo radši nechal v šuplíku :) (pokud v té době už měli šuplíky..)

horrorove3902
07.08.2014 5 z 5

nádherná kniha, doporučuji každému!

smurfik22
06.06.2014 5 z 5

Jsem přesvědčený, že kniha knih ukrývá mnohem víc než jen naivní křesťanské ideály. Kdo umí hledat, najde v ní vše.

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Netvrdím, že jsem Bibli svatou četl celou, ale minimálně knihu Genesis a některé zásadní linky by křesťan měl znát. Tím mám na mysli Noeho, vyvedení Židů z Egypta a podobně. Žalmy mám načtené, ty mám opravdu rád.

Sahalea
30.04.2014 5 z 5

Nejde popsat. Vždy když Bibli čtu nacházím něco, co jsem tam předtím nenašla.

KvětaJežková
13.03.2014 5 z 5

Kniha všech knih. Nač se konají různé ankety o knihu mého srdce, když tato kniha musí být na prvním místě v srdci každého dobrého člověka?

Atuin
07.03.2014

¨Bible nepatří k textům, které člověk má číst z vědeckého hlediska, ani z nadřazeného pocitu že se ho to jako ateisty netkne,ani jako románovou sérii, či sekvenci sci -fi dat. Tohle vše jsou sebevražedné přístupy a odpraví člověka již v počátku. A protože je to kniha ( či soubor knih) které se čtou a nejsou nikdy přečtené, obrazec se mění při každém novém otevření knihy, potože může vyznít pokaždé trochu jinak. Ovšem je to kniha která se na člověka naváže a splyne s ním a člověk splyne s tou knihou. Nenabádá k nijakým zlovolnostem, nedělá s člověka to jakým je ani dokonce to jakým by měl být. Je to přítel a slovo přítel neznamená slepě kývat na každý výrok, přítel docela tolerantní a pokud se přestane člověk ohánět slovy „kolik válek bylo započato ve jménu náboženství“ zjistí, že často i moudrý. Ono by se taky mohlo přihodit, že by jste zjistili, že se řada a řada těch válek zastírala náboženstvím, a v popředí konfliktu bylo něco úplně jiného. To už je člověk, nerad se na sebe podívá do zrcadla až vůbec ne do takového zrcadla které ho zná lépe nežli on sám, to většina vezme nohy na ramena. Často ji ani nemusíte číst, není to o tom že se člověk ztratí nosem ve stránkách a rozžhaví je do běla, naopak někdy jen přítomnost toho svazku dělá své. Ovšem tohle vše je srozumitelné jen lidem, kteří věří bez přímé závislosti na ní. Já osobně si myslím že neexistuje nikdo, kdo by v něco nevěřil, i v to že nevěří musí člověk věřit. Chtěl- li by člověk skutečně poznat (nejen)sebe sama měl by si sem tam otevřít Bibli. ( a v tu ránu na sebe zapomene) A kdo ji odloží nebo „nepřečte“ ještě neznamená že pro ni nemá cit.
Vše je neuvěřitelně subjektivní. A nic není černobílé.

zuza.floderova
01.03.2014 5 z 5

Poprvé jsem ji četla, když mi bylo devět, možná osm, když jsem byla nemocná a líbila se mi moc. Teď jsem ji četla znovu na střední škole a líbila se mi sice trochu méně, zase mě, ale zaujala. Přečetla jsem ji ani ne za měsíc, víc jsme na ni ani neměli a byla moc hezká.

Seraphin
21.01.2014 2 z 5

Pane Bože, jak mám hodnotit takovouhle knihu... No jasně, že jsem ji četla... tedy alespoň to, co stálo za přečtení. Myslím, že kdo by se odhodlal si ji přečíst, tak by přišel na to, že většinu příběhů už zná. Čtenáře většinou odradí jen to že se jedná o obsáhlou náboženskou knihu, která obsahuje historii židů a křesťanů + jejich poučky o životě a příkazy, kterými se mají řídit.... tak tohle všechno jsem vynechala. Já nesnáším zaujatost, jak můžu kritizovat dílo, které neznám, ale když jsem řekla ve společnosti, že jsem přečetla Bibli, tak se po mně docela dívali a nevím jestli to bylo úctou nebo opovržením, ale mě na názorech takové společnosti příliš nezáleží. Přečetla jsem si ji, protože většina uměleckých děl vychází z Bible a biblických příběhů, které ve skutečnosti sedí i na náš život. Záleží na každém člověku, jak si příběhy vyloží, a vlastně i které příběhy si vybere. Nejvíc se mi líbila snad kapitola Proroctví, konkrétně Danielova.

Sisi11
14.01.2014 5 z 5

Bible je velice krásná kniha. Nemůžeme ji však pokládat za faktickou nebo historickou - nikdo z nás totiž přesně neví, jak se co událo. Nezbývá než číst a vychutnávat si krásná moudra, příběhy a pozastavovat se nad myšlenkami a situacemi. Myslím, že hlavně jde o to, aby lidé našli víru sami v sobě a připustili, že jsou nějaká pravidla, podle kterých svět běží. Každý si ze čtení odnese něco jiného, to je jisté. Ale myslím, že Bible je základem všeho.

vehement
03.01.2014

Osobně mám jiné vydání a to z roku 1992 podle vydání z roku 1985. Nekoupil jsem si ji protože bych byl křesťan, katolík nebo jiné, ale prakticky ke studijním důvodům. Nemám nic proti víře, v podstatě jsem také věřící, i když úplně z jiného úhlu, ale nemám rád jakékoli organizované náboženství a už vůbec ta která nabádají ke „svaté válce“ apod. Včetně válek ve jménu boha.
Ale co jsem chtěl napsat ke knize. Ještě jsem ji nedočetl. Prostě cca 1100 stran drobného písma je „peklo“ :-( . Většinou jsem ji používal jako doplněk při čtení u jiných autorů, kteří se o ní zmiňují v určitých kontextech. Hlavně autoři jako Däniken, Sitchnin a další. Jedna z nejzajímavější se mi jeví Genesis. Délka životů pohybující se kolem 900 let přes Adama a jeho potomstvo až po dnešní sotva desetinu této doby, je rozhodně zajímavá a hodná zamyšlení.
Otázkou také rozhodně je, co vše v bibli chybí z jejího prapůvodního spisu a co vše bilo církví „vymazáno“, to se asi zřejmě nikdy nedozvíme, i když spousta podobností s jinými „starospisy“ je zarážející.
Kniha knih ?!?!? Nevím

Možná snad - Chybějící první strana :
"Mé milované Candy, všechny postavy a místa v této knize jsou vymyšlené..." - inspirace z RED DWARF :-)))))

JarateKid
01.01.2014

To je tak: pokud budu brát Bibli jako věc víry, je to naprostý odpad. Pokud jí beru jako beletrii, je to tak 3* a půl, protože přestože se v této Bichli píše pár ojedinělých přirovnání, zajímavých metafor, příběhů s poučením, myšlenek (Kniha Kazatel je fakt super) a hlavně inovativních postupů, lepší knížky z téže doby jsou (a jsou hlavně bez paradoxů a úplně příšerných pasáží). Pokud to beru jako historický spis, je to prostě a jenom nálepka "Povinnost každého intelektuála, který chce vědět, o čem to ti křesťani a zbytek světa vlastně mluví"

rusalka123
27.12.2013

Upřímně řečeno, nevidím tu příliš ráda Bibli mezi dalšími knihami všeho druhu, přes historické romány, sci-fi, až po všemožnou poezii. Bible je naprosto speciální kniha, která by podle mě měla být brána s úctou. Jak tady psal Marcop, Bible se jinak označuje jako slovo Boží - už z toho vyplývá, že ji vlastně píše Bůh skrze člověka. Z toho důvodu ji třeba nechci dávat do doporučených knih, přestože by tam podle mě na 100% patřila, protože mi přijde divný ji tam mít třeba spolu s Dětmi z Bullerbynu a Janou Eyrovou.
Navíc Bible je kniha určená k modlitbě, rozjímání, aby člověka v pravých chvílích inspirovala, pomohla mu posunout se dál a podobně. A to je osobní věc každého člověka, tak se mi zdá, že ani není nutné ji hodnotit...

A ještě jedna poznámka k nevěřícím lidem, který za Biblí, nebo asi hlavně za Starým zákonem očividně ve většině hledají naprosté smyšleniny a "pohádky": nezapomeňte, že v SZ je leckdy něco obrazně řečeno. Křesťané (vězšinou) ani nevěří, že se všechno stalo úplně přesně tak, jako to je napsáno (ještě jednou připomínám, že teď mluvím jenom o Starém zákoně, Pána Ježíše z toho prosím vynechejte), ale hledají za tím nějaký řekněme hlubší smysl, předpověď nebo obraz něčeho, atd. Tak si tohle prosím přeberte v hlavičkách, než tu zase budete povídat něco o Bibli jako sci-fi a podobně.

kuceju
14.12.2013 5 z 5

Člověk jenž nezná a nemá Ducha svatého, z této knihy nemůže mít zdaleka takový požitek jako dítě Boží. Velká škoda...

Marcop
21.11.2013

BIBLE JE BOŽÍ SLOVO. Nejslavnější, nejčtenější, nejtištěnější nejrozšířenější a to vše proto, aby ji lidé věnovali pozornost.
***
Odlož předsudky, otevři a pro sebe čti, poklekni k modlitbě v tichu, o samotě... Vstup dovnitř a poznej, jak reálný Bůh je. Vejdi a dobře se dívej srdcem a porozumíš, že Bible je Boží zjevení k Tvému dobru. Vem si to, je to Boží dar. Začni novým zákonem, třeba evangeliem (Matouše /Marka /Lukáše /Jana) - to je o Boží lásce k Tobě, o odpuštění a zaslíbení věčného života, je o Bohu, který sestoupil jako Ježíš - zachránce (Kristus) mezi své stvořené a nechal se stvořenými zabít, aby udělal vše potřebné pro jejich záchranu. Moji a Tvoji záchranu. To je Bůh ! To je láska !
Duše je věčná. Kde budeš trávit svou věčnost? Evoluční teorie je víra. Darwinismus, koacerváty, Velký třesk, to všechno je balík teorií nikdy nedoložených na principech empirické a exaktní vědy. Ateismus je založen na víře, že tento balík obsahuje pravdivé odpovědi na otázky původu a smyslu života. Nespokoj se s tím ! Hledej, neustávej a najdeš, jdi krok za krokem a porozumíš, proč jsou lidé, co věří a Ty ne. A proč věří právě Bibli. Křesťané nejsou všichni hloupější, méně vzdělaní, zbabělejší, méně pohlední nebo horší než Ty. Je to velmi pestré spektrum lidí, kteří řekli opravdové ano Životu. Najdi křesťana, který Ti pomůže BIBLI porozumět s otevřeným srdcem.

mausevir
18.11.2013 3 z 5

Bible v podání moderního českého překladu mě zaujala, proto jsem se rozhodl si Bibli přeci jen pořídit, abych mohl vykonat morální povinnost si přečíst Bibli. Kniha mně nebaví, není to ani příběh ani drama ani pohádka, je to komplikované čtení s velmi malými písmenky, ale s tím se počítá, je to Bible a ne Harry Potter. Knihu čtu několik měsíců po velmi malých douškách, není to zrovna oddechové čtení, nicméně pokud stejně jako já někdo chcete číst Bibli, ne kvůli náboženství, ale čistě jen proto, aby jste si přečetli a věděli, co v ní stojí, tak ji určitě doporučuji, protože na rozdíl od klasických biblí se tato dá aspoň číst díky srozumitelné češtině.

-Daniela-
24.10.2013 5 z 5

Co dodat, je to kniha knih a nekonečný zdroj moudrosti a inspirace. A myslím, že i lidé nevěřící by ji měli mít v povědomí.