Paralelní dvousloupcová sazba (Český ekumenický překlad – revidovaná verze z r. 2000 – vedle Bible kralické – dle vydání z r. 1613). – Svazek vychází z kánonu původní „Šestidílky“, v jejímž pátém díle byly zahrnuty jak deuterokanonické knihy (používané Římskokatolickou církví), tak i některé pseudepigrafy (užívané církvemi pravoslavnými)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130023/bible-ceska-synopticka-bible-v-rozs-wSb-130023.jpg 4.1764
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno · Česká biblická společnost

Písmo svaté Starého a Nového zákona

Kniha Bible - Česká synoptická Bible (v rozsahu celého vydání Bible kralické z roku 1613)

JulianaH.

Ke Starému zákonu:
Jak hodnotit konvolut židovských spisů z doby bronzové, v němž jsou obsaženy tak různorodé žánry jako dějepisná vypravování a svatební písně? – Jako starověkou literaturu? V tom případě je Píseň písní divukrásná a zbytek nic moc ve srovnání s literaturou egyptskou, ale vesměs lepší než literatura sumerská. – Jako historický pramen? Pokud k němu smíme přistupovat kriticky, je to rajsky žírný zdroj. – Jako dílo náboženské, nebo dokonce moralistické? V tom případě je mi z něj zle. (Všimli jste si, že celá Kniha Ester je oslavou genocidy, kterou Židé spáchali na Peršanech?) – Jako fantasy? Má otřesně nesympatické antihrdiny, a nejhorší je to jejich cholerické strašidlo, které trestá děti za jejich otce, ženy za jejich chotě a zvířata za jejich pány. – Jako text dodnes konstitutivní pro politiku mnohých abrahámovsko-monoteistických států, a často dokonce chápaný doslovně? No potěš pánbu. – Jako korpus obratů a obrazů, které byly pro předchozí pokolení našich národů tak teplé, živé a vlastní jako jejich krev? Jistě ano, nedocenitelný; ale je škoda, že se tím korpusem nestala třeba Plútarchova pojednání.

Přijde mi, že náboženství je zlo zmírněné dobrotou církví. Mezi dnešními abrahámovskými věřícími bychom našli řadu lidí lepších než jejich bůh, tak jako byla řada starých Řeků smířlivější a cudnější než Zeus.

vlkodlaq
15. srpnaodpad!

Podařilo se mi získat (jako studijní materiál a investici) svatou bibli z roku cca 1850. Přes velice zastaralý sloh i pojmy rozumím obsahu, švabach je s trochou snahy taky čitelný, ale ta náplň, to je ten pravý masakr, s moderním vydáním bible se to nedá ani v nejmenším srovnávat, 170 let stará bible je teprve ten pravý metal! Poměrně detailně popisované masakry žen, mužů i nemluvňat, střeva sem, hlavy tam, do toho poněkud vyšší level incestu i zoofilie, exkrementy, mučení, popravy, a to jsem to jen zběžně pročetl.
Skutečně jsem čekal, že tak stará bible z prudérní a upjaté doby bude stejně prudérní a upjatá, skutečnost mě nepřestává udivovat. Tohle že četly naše praprababičky? Pak se není čemu divit, že měli z boha smrtelnou hrůzu a pro nedostatek jiného čtiva i informací všeobecně se z bible stala životní náplň. Že to někdo bral vážně tehdy, je pochopitelné, ale že to někdo ještě pořád bere vážně i dnes..

archandelka

Rok a půl jsem četla všechny knihy, ne postupně, ale v abecedním pořadí. Pro mě je tato kniha obrovským vyznáním lásky Boha k lidem, i když toho navyváděli až až, On je nikdy neopustil, nikdy se k nim neotočil zády, nikdy je nepřestal milovat. Miloval je dokonce tak, že obětoval vlastního Syna. S velkou vděčností jsem objevovala, jak je Boží slovo živé, jak je aktuální i dnes, jak dokáže měnit srdce a životy. A tohle bych přála všem čtenářům, aby dokázali vidět víc, než historické kruté popisy, ale objevovali to, co je skryto v pozadí. Protože o tom to celé je, Bůh lidi neopouští, to my se k němu obracíme zády.

triatlet

Ač ateista, rád občas otevřu Bibli s věnováním babičky a přečtu si nějakou pasáž.
Znalost Otčenáše, Desatera, Listu apoštola Pavla Korintským, Písně písní, ale i podobenství by mělo patřit k všeobecnému přehledu.

Napsat o Bibli, že je blbost, je znak pózerství.

"Blaze člověku, jenž našel moudrost,
člověku, jenž došel rozumnosti.
Nabýt jí je lepší nežli nabýt stříbra,
její výnos je nad ryzí zlato." (Př 3-4, 14-15)

DeepSea21
24. červnaodpad!

Přečteno celé.Naprostá ztráta času,pohádky pro malé děti.
Náboženství zapříčinilo víc smrti a destrukce než nacismus a komunismus dohromady.
Nechápu že ve 21.století není náboženství terčem drsného výsměchu.
Pokud máte rádi tento typ příběhů,přečtěte si Červenou karkulku.
Je to lepší než tento odpad.Blbost.

Daniel717

Ať už si kdokoli myslí cokoli, jedno je naprosto jasné- Bible je knihou vyjímečnou, nad všechny jiné knihy. Její nejstarší části jsou starší než Odyssea, její dopad je takový, že v dosavadních dějinách změnila život miliardám lidí k lepšímu a přivedla je k většímu poznání. Tím že byla vytištěna ve více než 5 miliardách kusech a přeložena do více než 330 jazyků, obsáhla v podstatě každý kout. Přinejmenším její existence vešla ve všeobecnou známost. Je to jedna z nejdůvěryhodnějších knih na světě. Jak pozoruhodné, že vzešla z národa ovládajícího jeden z těch nejmenších států na světě- Izrael.
Zatímco se světské knihy snaží vměstnat zlomek moudrosti do miliard knih, Bible její většinu obsáhla v knize jediné.
Kdo nevěří, ať zkusí podle ní žít. Bude li to činit s nezlomnou důvěrou v Boha, nemůže být zklamán.

DK197

Mají pravdu všichni. Jedni říkají, že bible je fantasmagirický bluf sloužící jen k ovládání lidí, někdo tvrdí, že Bible je pouze soubor povídání k víře, ta neovládá, církev ano. Ti další hodnotí po stránce objektivně-literární, což je úsměvné a možná trochu praštěné (počet postav, hloubka dialogů - asi recese), ale dobrá. A ti poslední blahořečí dokonalému dílu plného moudra, berličce, která dává smysl jejich životu, proč ne. Záleží jen na úhlu pohledu. Všichni mají pravdu a všichni svým způsobem lžou. Protože vykládají knihu na základě svého subjektivního pohledu na svět. Teprve spojili-bychom jejich názorové teze a nalezli průnik (téměř nemožné) nalezli bychom, pravou hodnotu a podstatu Bible.

Na okraj, já sama věřím, že něco nad námi je. Jen netužím, zda je to Bůh, Alláh, mimozemšťani, magická síla, nebo špagetová příšera... Každému, co jeho jest.

Co mě ale vždy zaráží, je doslovnost výkladu Bible. (Ať už jste pro a žasnete nad zázraky, nebo proti a požadujete zařazení díla do žánru sci-fi.) Jonáš přežil v břiše velryby, Ježíš chodil po vodě a měnil vodu ve víno... A mohla bych pokračovat. Ok, jenže... Pokud bychom ji tedy chtěli brát vážně, musíme si uvědomit, že tehdy nikdo netušil, co je - například - zrakový klam, nebo fyzikální jevy. A každý autor může i trochu přehánět. Fabulace je stará jako lidstvo samo. Nebo něco špatně pochopil, měl nepřesný zdroj informací... Co nám z toho vychází? Že být Bible psaná v dnešní době (a někým jiným), možná by to byl trochu jiný příběh... Nehledě na to, že lidstvo se názorově vyvíjí. Stejně jako dítě, co se učí chodit a mluvit. Co když je například homosexualita, onanie brána v církvi/Bibli za špatnou věc jen proto, že to tak vnímali tehdejší autoři? Co když v dnešní době by v Bibli byla schvalována? Copak vy víte, co si skutečně myslí Bůh a co autor? Můžu věřit v Boha, ale ne ve stoprocentní pravdomluvnost a doslovnost textu Bible.

S ohledem na to všechno, na možné druhy výkladu a jejich relativní správnost, průměruji vlastní hodnocení na 3 hvězdičky (od 40 do 60 %).

ZlýJabko

Starý Zákon je takové to staré dobré domácí masakrování, kdy se s tím G ještě moc nepatlal a prostě pobil, co se dalo. Řekněme klasika.
Nový Zákon, hm... Čtyři chlápci s odstupem 30 - 50 let po skonu jejich kámoše vyprávějí, jak super ten kámoš byl, přičemž se neshodnou ve víc jak jedné až dvou věcech, které ten bájo chlápek udělal. Navíc ty jejich vachrlatý vzpomínky vydají až za další tři století.

Něco tu smrdí a ryby to nejsou.