Bible

Bible https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497379/bmid_bible-HOK-497379.jpg 4 987 190

Nové vydání velkého formátu Bible bez deuterokanonických knih zahrnuje veškeré dosavadní revize textu. Hlavní text je ve dvou sloupcích, poznámky jsou umístěny dole pod textem a odkazy na vnějších okrajích stránek. Nová sazba přináší přehledněji uspořádané chronologické tabulky a mapy. Český ekumenický překlad, ČEP (často nazýván pouze ekumenický překlad), je moderní český překlad Bible, pořízený v letech 1961–1979 a uznávaný všemi českými křesťanskými církvemi. Myšlenka společného mezikonfesního českého překladu Bible začala vznikat již za 2. světové války. Vlastní překlad byl zahájen v roce 1961 pod vedením a z iniciativy profesorů Evangelické teologické fakulty UK Miloše Biče (starozákonní skupina) a J. B. Součka (novozákonní skupina). Na překladu se podílely dva týmy odborníků, kteří spolupracovali i s konzultanty ze Spojených biblických společností. Ekumenický překlad se prosadil velmi rychle; katolická církev jej doporučila k užívání prostřednictvím kardinála Tomáška v roce 1985. V roce 1970 byla publikována první část překladu, kniha Genesis. V roce 1973 čtyři evangelia, v roce 1975 žalmy, v roce 1978 druhá část Nového zákona a v roce 1979 konečně celá Bible. Vychází ve dvojí verzi - včetně deuterokanonických knih (podle katolického a pravoslavného kánonu) a bez nich. Tento překlad vychází z iniciativy protestantských církví, nicméně je uznáván a používán všemi křesťanskými denominacemi včetně pravoslaví a římskokatolické církve, což bylo také jeho účelem. Text je pořízen přímo z originálních jazyků (hebrejština, aramejština, řečtina) do moderní, srozumitelné češtiny, přičemž zachovává biblickou dikci a styl. Český ekumenický překlad je, zdá se, nejcitovanější v moderní literatuře, vedle Bible kralické patří k nejrozšířenějším a platí také za standardní zdroj biblických citací.... celý text

Hikari
13.10.2013 3 z 5

Četla jsem povinně ve škole.. nevím, jak tuto knihu posoudit

Rawen616
26.09.2013 3 z 5

Taková hodně upovídaná a psychedelická fantasy, ve které je nám hlavní hrdina představen až ve druhé polovině. Navzdory tomu mne mohem víc bavila polovina první, kde je charismatický záporák Hospodin který se vyžívá v trýznění celých národů ( oblíbené jsou potopy ale i zbraně hromadného ničení vržené na Sodomu a Gomoru), k čemuž občas zneužívá i své prostředníky, kterým propůjčuje superhrdinské vlastnosti( např.Mojžíš). Překvapila mne přítomnost scifi prvků, kdy si například hlavní záporák pěstuje v jakési rezervaci své genetické klony, které ovšem z rezervace brzo vyžene, když zjistí že se mu tam začínají sami pohlavně množit a ještě to svede na chudáka Satana, kterého vyhodil pro jeho radikální názory ze své nebeské instituce. Tomu tak nezbývá než aby vše zpovzdálí sledoval a v pravou chvíli se do věci vložil.
Druhá část knihy se již odehrává ve značně pozdější době a zamrzí, že řada sympaptických postaviček z první části se tu již neobjevuje ( krom Satana a Boha, ačkoliv jsou značně upozaděni), namísto nich je nám zde představen intelektuální odbojář proti Římské říši který je sice sympatický ale dosti pasivní, což nakonec logicky vede k tomu, že je polapen a usmrcen. Jak se později ukáže, je vybaven nesmrtelností ( spoiler: fanoušci Star wars správně tuší, že je ve skutečnosti synem onoho všemocného záporáka a má jeho schopnosti, to že také bojuje proti impériu berme už jen jako třešinku na dortu ) takže řadě jeho obdivovatelů určitě spadnul náhrobní kámen ze srdce. Celý tento epos končí halucinogením výjevem zkázy a já se nemohu zbavit pocitu, že řada důležitých věcí byla z tohoto příběhu nakonec vyškrtnuta.

PS: Ti Lotovi, to byla teda famílie.

shuah.70
01.09.2013 5 z 5

Bible se nedá hodnotit příliš jako klasická knížka a myslím, že málokdo ji tady ve skutečnosti zná...protože Bible se nečte, ale studuje, je mnohovrstevnatá a taky hodně záleží s jakým "předporozuměním" ji člověk začíná číst. Pokud má někdo v nicku slovo lucifer, tak ji asi těžko může hodnotit pozitivně....Ekumenická Bible má některé chyby v překladu, ale to v konečném důsledku není úplně to podstatné. A pokud někdo pokládá za boha sám sebe, ačkoli těžko přežije pouhých 100 let, nikdy nebude chtít přijmout vyšší autoritu, než je on sám, raději ani nepřemýšlet, že.

JiříŠkorpík
31.08.2013

Bibli jsem si přečetl z části ze zvědavosti z části z přesvědčování okolí. Těch několik autorů co Bibli psalo se více méně shodli, že Ježíš přišel s myšlenkou, že díky sebeuvědomění své existence lze doufat a myslet i jinak-dokázat žít z něčeho co v hmotném světě neexistuje. Na druhou stranu jsem měl pocit, že spousta věcí je tam vyloženě vybájená (vyšší bytost, která trestá, ale i odměňuje tvory, které sama vytvořila), což narušuje věrohodnost. Je to škoda, protože se tím zastiňuje hlavní myšlenka Lásky k bližnímu jako prostředek k životnímu štěstí a smíření se smrtí jako v něco spravedlivého. Každopádně co se týká kvality knihy a příběhu souhlasím s Mako123123 (až na tu vložku o mimozemšťanech), že existují mnohem lepší knihy na toto téma, dokonce i od starších autorů počínaje příběhy o Gilgamešovi.

tuntavala
30.08.2013 4 z 5

Bible ano, preklady jen nektere. Tento ma mnoho nepresnosti.

Marčullkas
22.07.2013 2 z 5

Bible se dá číst neustále dokola a pokaždé v ní objevím něco nového.

Ronin Roujin
30.06.2013

Obsáhlá fantasy sága, která trošku trpí zbytečným neustálým vyjmenováním potomků postav a někdy sklouzne i do nudného popisu různých podivných rituálů a náboženských úkonů.Jazyk je hodně "zaprášený" a kvalitě knihy též nepřispívá mírná roztříštěnost literárního stylu různých autorů, kterých je více než členů Kelly Family (nebo Manson family - pokud neznáte hvězdy pedo popu),..

Mako123123
16.06.2013 2 z 5

Jakošto deista (neverím v kresťanského boha, i ked som pokrstený, mám 1.sv. prijímanie a bol vychovávaný v kresťanskej domácnosti (chodenie do kostola, modlenie, chodenie na náboženstvo do školy atd atd, ved to poznáte )... (ale čiastočne súhlasím s Danikenom v otázke o pôvode ľudstva.) Toto je môj názor na Bibliu.
Biblia je jednoducho kniha. ,,Kniha kníh,, však ani zdaleka nie (čítal som množstvo kníh ktoré boli lepšie, kvalitnejšie, poučnejšie, motivujúcejšie).
Možnože skôr taká rozprávka s morálnymi ponaučeniami a históriou...ktorú však značná časť ľudí zle pochopila, chybne interpretovala a stali sa z nich fanatici (kresťania (nevravím že všetci) ) plní predsudkov, nevraživosti, nenávisti, schopní mučiť a viesť vojny proti ,,odlišným,, ľudom. Takisto ako Korán, Tóra tak i Biblia je pre veľkú avšak inú časť ludí doslova ako mantra (schopná meniť dobrých ludí na zrúdy (nielen v minulosti).)
Biblia samotná nie je zlá... ona je len zle pochopená (duševne chorými, a mocichtivými ľudmi) a z nej vyvodiace sa náboženstvo je skazené až hrôza.
Príbehy v biblii sú slabé, nudné, občas zaujímavé ale inak také ,,umelé,,... (drvivá väčšina príbehov v Biblii nieje ani originálna, ale odvodená a prevzatá zo skorších kultúr!) Stačí si aspoň námatkovo naštudovať /Mýty a Báje/ rôznych kultúr po celom svete a aj debil pochopí (naskytá sa mi otázka: čo sú potom veriaci tohto náboženstva ktorí sa držia Biblie v porovnaní s debilmi ?) Ved Biblia vôbec nieje prvá čo sa príbehu, odkazu i myšlienky týka... ako ju niekto môže prehlasovať za jedinú a pravú?... (to bola rečnícka otázka)
Je to písané, ako pre postihnutých... skutočne pochybujem že toto je dielo Božie... ba ani to že tie nespočetné spisy z ktorých sa biblia skladá, osvietil Boh-duch svätý aby inšpiroval cez zjavenia mníchom... EE.
Toto je proste dielo ktoré veľká skupina ľudí, spísala a trocha si domyslela, aby ovládla vtedajšie hlúpe masy ... žiaľ ono sa tak skutočne stalo, a dodnes tak pretrváva. Je to vdaka nie počtu dôkazov alebo úmere pravdivosti ale kôli silnej už dlhodobej a násilnej propagande a náväznosti nato čo ten minule vraj povedal (o Ježišovi sa napríklad dozvedáme až z tretej ruky, o starej zmluve ani nevraviac...)

...
Hodnotit Bibliu však nebudem, pretože to sa u mna hodnotit nedá... na jednej strane to je tá najnereálnejšia a najfanatickejšia rozprávka všetkých čias, na strane druhej... je to predsa len základ určitého správania sa určitých ludí (kresťanov) (i ked tie morálne normy má každý človek v sebe zakorenené a Bibliu na to vonkoncom nepotrebuje) takže Biblia je v podstate čiastočne zbytočná, no niektorým -slabým a prostoduchým jedincom- ktorí nemajú pevnú vôľu, a potrebujú sa o niekoho oprieť (o ich Boha) môže pomôcť i ked potom sa z tých ľudí stavajú zaslepenci a fanatici neschopní uznať i niečo iné.
Nutno dodať že: nepotrebujú ju pretože sú prostoduchí ale naopak, sú prostoduchí pretože ju potrebujú... keby neexistovala nič horšieho než upalovanie ,,neveriacich,, a vedené vojny koli ,,šíreniu božieho slova,, by sa nestalo.
Takže tak...
---
EDIT: prečítal som si ju znova (teda aspoň to čo sa čítať dá- príbehy, a nedá mi ju ešte nehodnotiť...
Slovami užívateľa ,,JarateKid,, (vid o trocha nadomnou vyššie) Ako predmet viery je to nedostatočný odpad, ako beletria je to trocha lepšie (tak 2/5), i ked toľko krát obšlahnuté z ešte starších príbehov, že až... Celkovo však dávam 2/5.

minde
14.06.2013 5 z 5

Bible je mnohdy náročná, nelze ji jen tak pochopit. Musí se číst pomalu, přemýšlet nad tím co čteme...a pak teprve v ní objevíme ten pravý poklad.
Kniha, kterou čteme celý život :)

Lucipher69
11.06.2013 odpad!

Srač** všech srač** !!!

betka
03.06.2013 5 z 5

betka Tuto knihu bych si vzala na osamělý ostrov- je nekonečná.

Sayuri
29.05.2013 5 z 5

Jednou mi řekl náš kněz, že někdo může číst Bibli kolikrát chce, ale nikdy ji nepochopí, někdo se jí třeba vysměje apod. je to protože, aby člověk mohl pochopit, co v ní je musí být na stejné úrovni toho kdo to psal, nebo toho kdo to říkal. Například Ježíš, když mluví ke svým učedníkům, lidi v dnešní době tomu nerozumí, ale ani apoštolové tomu tehdy vůbec nerozuměli, Ježíš jim to musel neustále vysvětlovat. Když se dostali/nete na úroveň bytí Ježíše Krista - úroveň srdce (lásky), tak by to mělo být srozumitelné. Někdo tomu třeba nikdy neporozumí, ale proto je nutné žádat, například Ducha svatého o pochopení, zní to možná hloupě, ale za zkoušku to stojí ne? Nebyla jsem křesťanka, ale jsem vděčná, že jsem se jí mohla stát, pravda je prostě tak krásná. To je můj názor na Bibli, možná je zkomolená apod. ale základ je určitě stejný a poznala jsem díky ní Krista, takže mám i šťastnější život. Moje nejoblíbenější části z Písma :Kor 13, 4-7; Lk 6, 27-32.

_sjuu_
27.05.2013

snažila jsem se ji přelouskat už několikrát - ovšem pokaždé marně :(

Benjo
28.04.2013

Bible se nedá hodnotit hvězdičkami jako beletrie...a hlavně by se tak neměla číst, a neměla by se číst ani jako učebnice.
Různé příběhy se hodí k různým situacím. Ten kdo Bibli nezná by si měl nejprve vyslechnout nějaký výklad od někoho kdo se v ní vyzná a komu on sám důvěřuje.

Bible je svědectvím lidí, kteří mají s Bohem osobní zkušenost a byli jím inspirování pro její sepsání.

Mnoho věcí v Bibli je třeba chápat obrazně, jako model...Jsem věřící křesťan a Bible je pro mě zásadní autoritou, ale to neznamená, že ji chápu doslovně - například stvoření světa pro mě není svědectví o tom JAK svět vznikl, ale PROČ a díky komu.

Bible má obrovský význam pro naši společnost a můžeme v ní najít mnoho inspirací pro náš osobní život ...a ano věřím, že někdy se nám může stát Božím slovem, ale ne prvoplánově.

Nico
04.03.2013

Twiggino, číst Bibli v původní podobě není utopie. Je psána biblickou hebrejštinou, Nový zákon řecky, takže půl roku na studium jazyka a máš to. Najednou Ti ten text vyvstane, tak jak byl skutečně napsán a jsou v něm i tři tisíce let staré texty, zpravidla písně, seznamy, rodokmeny a pod. Slova jako musíš v originále opravdu nenajdeš a slovo nesmíš najdeš ve formě "neděláš" - hebrejština totiž nezná časy, ale jen způsoby a používá právě oznamovací způsob, což se k nám do překladu dostalo jako rozkaz... Každý překlad Bible je jen jeho výklad a říct, že jsi četla Bibli, dokonce dvakrát je dost s nosem nahoru, to si netroufne říct lecjaký zběhlý biblista. Bible se nečte, Bible se studuje.. celý život, jak už tu někdo napsal..

Twiggina
04.03.2013 2 z 5

O bibli se říká - kniha knih. Četla jsem ji z odstupem let dvakrát. Poprvé jsem ne všechno pochopila.
Zajímavé čtení, které bych velice ráda někdy četla v jeho prapůvodní podobě. /Trochu utopie, že? :) /
Myslím si, že tato kniha ve svém prvopisu, neobsahovala slova "nesmíš", či "musíš".
V současné podobě Bible tam tato slova jsou, na můj vkus, až příliš často!
V každém člověku sídlí vedle sebe dobro a zlo, na nás samých záleží, co budeme víc krmit.

netty.vanity
17.02.2013 1 z 5

Dá se to brát jako určitý morální kodex (víceméně každý v sobě snad máme zahnízděné "Nezabiješ,neokradeš..") bez něhož by společnost byla neurvalá a nezvladatelná a prostě by nefungovala. Na druhou stranu stačila jedna kniha a jedno "náboženství", kdyby jich nebylo tolik neválčilo by se. :)) Je to sporné. Přesto některé příběhy působí zajímavě. Ale to je tak vše, pro mě jako nevěřícího je to naprosto nicneříkající, věřím, že napsáno je to pro zaslepené lidi, kteří chtějí shazovat všechno na "někoho" nebo "něco" jiného. (A přesto se zase nabízí otázka, jak by lidstvo vypadalo, kdyby alespoň podvědomě nevěřilo,že je něco víc). Pro mě je jediným "bohem" dobro v lidech a "ďáblem" zlo v lidech. Nic víc. Protože člověk by měl spoléhat jen na sebe a počítat s důsledky, když něco provede. Ne se jít vyzpovídat a odcházet z kostela s čistým svědomím.

kika 13
08.02.2013 5 z 5

Tato kniha se čte a žije celý život.

Fanfanka
06.02.2013 5 z 5

Pred touto knihou smekám .Prečítal som si aj Satansku bibliu , Islam , Hinduizmus , s náboženstvamy problémy nemám a rešpektujem ich.
Myslím si , že všetky popisuju jedného a toho istého Boha (mimo Satanskej biblie ) .Z popísanych náboženskych knih, keby som si mal vybrať top , tak je to určite Biblia.
A že niekoho prekvapuju pozitívne hodnotenia knihy ?Nechapem to že Biblia nema len 100 % hodnotenia.
Veď keby sa každy človek choval tak , ako Biblia popisuje , aku predstavu o chovaní človeka ma Boh a Ježiš Kristus tak svet by bol bez nasilia,žiarlivosti,vojny,vraždy , hriechu atď atď skuste si to aspoň na chviľku predstaviť.....

Matematicka
24.11.2012 5 z 5

Kniha mého srdce, kterou nikdy nechci odložit, ale číst ji stále a stále, znovu a znovu... V ní ke mně promlouvá Ten, kterého miluji, víc asi nepotřebuju řešit.
„Světlem pro mé nohy je tvé slovo, osvěcuje moji stezku.“
Ž 119,105
„Potřebujeme hodiny, během nichž mlčky nasloucháme a necháme v sobě působit Boží slovo.“
Edith Steinová
„Kdo chce znát Bibli, musí ji číst stále znovu.“
Jacob Kremer
„Je jeden Bůh, milovaní, a toho nepoznáme odjinud, než ze svatých písem. Snažme se proto zvědět všechno, co svatá Písma oznamují a poznat všechno, čemu učí.“
Sv. Hyppolyt