Beznadějný osud

Beznadějný osud https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412835/bmid_beznadejny-osud-09a-412835.jpg 4 76 24

I po necelých tři sta letech zůstává šifrovaný deník jakobitské emigrantky Mary Dundasové záhadou. Sára Thomasová, která má za úkol deník dešifrovat, brzy zjišťuje, že Maryin deník skrývá úplně něco jiného, než očekávala. Mary touží po mnoha věcech: svobodě, dobrodružství a rodině, kterou ztratila. Když se naskytne příležitost, Mary se odváží kráčet cestou, která je mnohem překvapivější a nebezpečnější, než si kdy představovala. Zatímco Sára postupně poznává Maryin poutavý příběh plný rebelie a zrady, sama čelí událostem, které ji nutí přehodnotit svůj dosavadní život – přemýšlí o sobě samé, o věrnosti a hlavně o lásce. Ačkoli je dělí celá staletí, tyto dvě ženy spojuje cesta za poznáním, na které objevují hranice důvěry a nevyzpytatelné hry osudu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

A Desperate Fortune , 2015

Acner80
08.09.2023 1 z 5

Přemýšlím, jak to říct nějak kulantně.. Ne, hrozná blbost.

sebemi
30.07.2023 4 z 5

Knihu mám v knihovničce už přes rok a pořád jsem kolem ní chodila a nebyl čas, tak konečně jsem ji popadla a doslova jí propadla. Jsem trochu ovlivněna i tím, že miluju Skotsko a Skoty, takže linka s Mary mě bavila o fous více. Oceňuji doslov autorky o reálných postavách, je za tím vidět spousta její práce.

Ach, kéž bych taky našla takový deník!

Hanka44
16.01.2023 5 z 5

Zpočátku mi moc nešlo se začíst, ale nakonec mne oba příběhy pohltily

Hypatia1010
03.08.2022 5 z 5

Tato kniha mě nadchla. Prolínání dvou dějových linek mi obvykle moc nesedí, ale tentokrát to bylo naprosto v pohodě. Příběh je na tom vlastně postavený a navíc mu to dodalo náboj. Oboum hrdinkám jsem moc fandila. Od autorky jsem přečetla i další knihy, ale tahle je za mne zatím jedna z jejích nejlepších.

Edita1702
26.06.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny, a konec 3x. Kniha mě sedla. Hned jsem si objednala Ohnivého ptáka.

kusma
03.05.2022 5 z 5

Romantika, historie, šifra, napětí...a mě to výborně sedlo a líbilo se mi to. Asi víc historická část, ale i součadnost nebyla špatná. Já jsem spokojená a čtení jsem si opravdu užila.

Holly.W
03.12.2021 5 z 5

Kdybych mohla tak dám i šest hvězdiček. Pro mě překrásné čtení. Tahle autorka mě neuvěřitelně baví. Po dlouhé době uchvacující kniha, od které jsem se nebyla schopna odtrhnout, nevnímala jsem čas, myšlenky, prostě nic, cele jsem se ponořila do příběhu, do osudů hlavních postav. Opět kniha o silných ženách, které se s příběhem vyvíjejí. Marry, která z nevýrazného stydlivého ptáčátka dospěje v překrásnou, seběvedomou labuť. A Sára, která se vyrovná se svou nemocí a naučí se s ní žít. A ach pan MacPherson, do toho jsem se tak trochu zamilovala.... kéž by i v dnešní době byli takoví obdivuhodní, stateční a čestní muži, jejichž ženy by se cítily milovány a v bezpečí.
Prostě krása, krása, krása. Tuto knihu budu mít v mysli ještě dlouho. Stejně jako Ohnivého ptáka. A k oběma se jednou moc ráda vrátím.

Lucie401
30.09.2021

nebavilo mě to.

marara
16.07.2021 3 z 5

Jsem trochu rozpačitá, co vyzdvihnout. Více mě bavila současná dějová linka o Sáře, která luští šifru deníku. Bylo zajímavé sledovat myšlenky a prožitky ženy s Aspergerovým syndromem, stejně jako ponořit se do atmosféry života ve francouzském starobylém sídle. Ta historická linie mě obohatila o poznatky o jakobinech. Jinak mě trochu zlobila předvídatelnost obou milostných vztahů.

petronella1
29.06.2021 3 z 5

Po knihách Mariana a Zimní moře velké zklamání. Hodně jsem se u knihy nudila

Leena
10.04.2021 2 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila, ale myslela jsem si, že to bude lepší.
Ze začátku až do třičtvrtě knihy se nic nedělo, pak to začalo být zajímavější, konec byl dojemný, toť ale asi tak vše:-(
Celkem mě tato kniha zklamala, spíše červená knihovna.

Pavlaj
22.02.2021 5 z 5

O hodně pomalejší a na děj chudší než třeba Zimní moře, hlavně v první polovině. Taky je nutné si přiznat, že i ta historická linka je v podstatě jen romance a la Osobní strážce na pozadí kulis jakobínského povstání. Plným počtem hodnotím spíš proto, že se mi to zrovna nějak trefilo do nálady, reálně je to tak na 75%. Asi se mi na tom líbila právě ta absence akčních a dramatických scén a nádech reálnosti. A díky problematice Aspergerova syndromu mě docela zaujal i ten současný příběh.
P.S. K tomu přitakání "Ba" - předpokládám, že jde o překlad britského Ay a má naznačit, že bodyguard byl Skot a nemluvil zrovna Oxford English. Uznávám, že v češtině to zní divně.

jajinka111
24.01.2021

Ač to nemám ve zvyku, knihu jsem zhruba ve třetině odložila , vůbec mě nebavila.

Manifest blech
21.01.2021 5 z 5

Překrásné čtení. Skvěle se propletly oba osudy, které dělí 300 let. A všechny emoce se tu seběhnou, od lásky, napětí, intrik.

Vlcice72
16.10.2020 3 z 5

Tak nevím. Autorčiny knihy mají pro mne sestupnou tendenci. Její 1. Marianou jsem byla naprosto pohlcená a považuji ji za jednu z nejlepších v daném žánru. Po ní následovalo Zimní moře a Ohnivý pták, které mne už tak nenadchly a nyní Beznadějný osud, znamenající pro mne naprosté zklamání. Do čtení jsem se musela nutit, příběh se v obou časových rovinách odvíjel naprosto předvídatelně a vlastně mě hlavně ta historická linka ani moc nebavila. Nejzajímavější z celé knihy byl autorčin doslov..

Ivanka83
13.10.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se do čtení trochu nutila. Postupně jsem se začetla víc a víc. A konec byl parádní.
Mary mě zaujala hned od začátku. Sára mi moc nesedla, ale zvykla jsem si na ni.
V závěru mně mile překvapilo popsání všech skutečných osob. Sussana si s tím dala opravdu práci.
Doporučuji.

orinka3
11.08.2020 1 z 5

Beznadějné. Nudila jsem se na začátku, nudila jsem se ještě pár kapitol, pozastavila se občas nad podivnými slovními obraty, Alistair každou svou větu uvozoval přitakáním "ba", což mi na inteligenta připadá rozhodně podivné.....prostě ne. Nebudu beznadějně čekat na něco, co tam stejně nebude.

ZetHolda
25.04.2020 5 z 5

Krasny a doplnujici se pribeh. S ocekavanym koncem. :) Prolinaji se pribehy ze soucasnosti a minulosti, kde autorka vyuziva pravdivych udalosti, kdy kral Jakub uprchl do Francie a jeho stoupenci se nazyvali jakobite. I kdyz dej neni primarne o krali.

K Sare v soucasnosti jsem si trochu musela najit cestu, ale jako postava je vykreslena detailne. Jeji charakteristika je neobvykla, proto me i zaujala. **Spoiler** Luc se mi k ni uplne nehodil, ale budiz. :)

Historicka cast s Mary me zaujala hned vic, pribeh mel spad, byl napinavy, ctivy, s ocekavanim. Trochu me rozciloval Maryin kokrik Frisquo, ktereho stale nosila. Asi to byl nejaky mini kokrik, ale ja si ho stale nedovedla predstavit, jak se ji vleze na klin nebo do batohu. :)

** Spoiler ** MacPherson byl kladas hned jak vstoupil do pribehu. :) Konec nemohl dopadnout jinak a presto byl vykresleny neotrele.

petula6844
06.02.2020 3 z 5

Tak tato kniha mne zklamala, chybi mi par stranek na docteni a uz koukam po jine knizce, do ktere se zactu..

mariva
07.01.2020 4 z 5

I když zpočátku se mi kniha zdála slabší než ty, které jsem už od autorky četla, postupně jsem se do ní začítala stále víc a nakonec se mi hodně líbila. Silnější byla historická dějová linka a to zejména v závěru, když autorka popsala spojitost se skutečnými historickými postavami. Obdivuji, kolik historických pramenů musela projít, aby svým postavám dodala skutečné historické pozadí.

Skotsko romantika kanadské romány

Susanna Kearsley