Beznadějná pokolení

Beznadějná pokolení https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306649/bmid_beznadejna-pokoleni-eZX-306649.jpg 4 2 1

První román výrazného dánského představitele literárního impresionismu vypráví ponurý, dekadentní životní příběh upadajícího rodu a jeho posledního potomka. Román ve své době vzbudil skandál, nebyl však úspěšný, stejně jako pozdější román Faidra (Faedra, 1883).

Literatura světová Romány
Vydáno: , Průlom (Pavel Prokop)

Haabløse Slægter , 1880

mistrikova
30.12.2020 5 z 5

Poněkud opomíjená prvotina dánského spisovatele. Lehce autobiografická. Příběh odehrávající se v 19. století v Dánsku. Vypráví o Williamovi Högovi ze známého, ale zchudlého rodu. O jeho smutném dětství v rodině otce trpícího maniodepresivní psychózou, dědičným onemocněním, které celá rodina tají před okolím. Chování otce dopadá na celou rodinu, smrt matky na souchotiny semkne jeho sestry Ninu a Žofii. Postupně se dozvídáme o jeho první lásce k o dost starší ženě, jeho hledání sebe sama a životní cesty, touhu stát se hercem, úpadek do melancholie. Tato kniha byla pro mě příjemným překvapením, i když místy autor zabředával do dekadentní ponurosti vnitřních prožitků hrdiny.

dánská literatura

Herman Bang