Bezhlavá kobyla

Bezhlavá kobyla https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9642/bmid_bezhlava-kobyla-NBc-9642.jpg 4 19 4

Do značné míry autobiografický román je obrazem doby, kterou autorka prožívala v totalitním režimem pronásledované rodině, je obrazem dětství, ve kterém "mračna pohřbila slunce a lidé nevěděli, co si počít se svými hříchy a se svým svědomím". Bezhlavá kobyla je přízrak, který dospívající dívku provázel v okamžicích úzkosti a obavy o své nejbližší... Novela, jež s trochou nadsázky, ale i pro autorku typickým laskavým humorem evokuje 50. a 60. léta u nás, je především výzvou k lidské sounáležitosti, sou- citu s bližními, lásce a slušnosti.... celý text

Kerolka_P.
Kerolka_P.
10.09.2020 3 z 5

Mám moc ráda Evu Hudečkovou a její moudrost. Kniha dává nahlédnout do velmi těžkých časů a do způsobu, jakým jim jedna rodina čelila. Líbila se mi!

Katka2382
Katka2382
24.05.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka.Četla jsem ji kdysy dávno a vnímala jsem ji jako takovou smutno veselou,má zvláštní atmosféru.

petym
petym
27.10.2019 odpad!

No tak toto mě nenadchlo a to jsem se na to tak těšil. Vydržel jsem 30 stran přečíst, ale vzdal jsem to.

Nočnípták
Nočnípták
23.10.2019 4 z 5

Knížka vyřazená z městské knihovny, cena 5 Kč. Co mne na ní lákalo? Obrázek od Chagalla na obálce. Říkala jsem si, že ji přečtu a donesu do knihobudky. No nedonesla. Už je zařazená v naší knihovně. Budu si ji totiž muset přečíst ještě jednou. Asi jsem četla moc rychle, nebo co. Nějak jsem totiž úplně všechno nepobrala. Je zvláštní, smutná s trochou jemného humoru. Vzpomínky na smutné dětství, které ale zase smutné není. Je o lidech. Vládne zde láska, nenávist, pravda, lež, slušnost i neslušnost. A co děti? Jak se s tím mají srovnat?

Do 50.let minulého století vás uvedou hesla jako například
"Sovětský svaz, mírová hráz, ten kdo ji napadne, zlomí si vaz!"
nebo oznámení
"Imperialistické záškodnické letouny shodily do našich polí amerického brouka - žlutého s černými proužky - po našem řečeného - mandelinka bramborová!..."

Takže nakonec je zde smutno i úsměvno.

Teď, když jsem napsala komentář, tak musím opravit hodnocení ze 3* na 4*