Bezejmenná rodina

Bezejmenná rodina https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/913/bmid_bezejmenna-rodina-913.jpg 4 75 11

Na pozadí neúspěšného kanadského povstání za nezávislost v letech 1837-1838, podporované především francouzsky mluvícími Kanaďany v Quebecu a v Ontariou líčí Verne příběh dvou synů zrádce, kteří se snaží svým hrdinstvím očišťit rodinné jméno od potupy. Tímto zrádcem byl advokát Morgaz, který roku 1825 za padesát tisíc dolarů a za slib beztrestnosti prozradil představitelům britské koloniální moci jména vedoucích představitelů připravovaného povstání. Tři z nich pak byli popraveni a další obdrželi dlouholeté tresty vězení. Nenávist francouzsky mluvících Kanaďanů k rodině Morgazů byla tak obrovská, že Morgaz, jeho žena a dva synové museli neustále prchat z místa na místo, až nakonec starý Morgaz spáchal sebevraždu. Zbytek rodiny Morgazů zavrhuje své jméno a stávají se Bezejmennými. Především oba synové zasvěcují celý svůj další život přípravě nového povstání a stávají se legendou. Zhruba po deseti letech povstání skutečně vypuke, ale přes počáteční úspěchy je díky vojenské přesile Britů opět poraženo. Následná britská pomsta na osadnících je krutá. V posledním střetnutí povstalců s koloniálním vojskem u Niagarských vodopádů pak končí i tragický osud rodiny Bezejmenných. Přes rozsáhlé líčení politického pozadí děje, průběhu povstání i zeměpisu Kanady vytvořil Jules Verne vskutku strhující dílo, ve kterém proti sobě postavil touhu osadníků po svobodě na straně jedné a britské zločiny na straně druhé. Pro Verna neobvyklý je také dramatický milostný příběh s tragickým koncem.... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Návrat

Famille-sans-nom , 1889

nikolet
16.02.2024 5 z 5

Velice smutná Verneovka. Četla se mi dobře. Škoda, že neměla lepší konec.

lampernaqui
19.08.2022 4 z 5

Už od prvních řádek má Jules Verne předhazuje hromadu fakt a dějepisných událostí, ze kterých jsem nebyl moc moudrý a rozhodně jsem je nestíhal vstřebávat. Pomalu jsem se bál, že se díky tomu pořádně nezačtu do románu, ale jakmile začal klasický dobrodružný příběh, mohl jsem si oddychnout. Autor není nestranný - jedna strana jsou ti nejlepší, co mají vždy pravdu, proti nim zlí Angličané. V dětství jsem se k tomuhle románu nedostal, takže napravuji v dospělosti.

Luigi1
26.05.2022 2 z 5

Nějak jsem se nemohl chytit.Podle mě hodě politiky.Podle mě jedna z nejslabších vernerovek.

B4LU
10.04.2022 3 z 5

Ačkoli je Verne znám jako otec fantastiky, tato jeho dobrodružná kniha je zasazená do skutečné doby Kanadského povstání proti Britské koruně. Sledujeme osud synů zrádce, kteří se snaží očistit rodinné jméno.
Verneova velká popisnost a zaujatost (Francouzi jsou hrdinní vlastenci, zatímco Britové jsou podlí tyrani) knize dost přitěžují a trvalo mi docela dlouho, než jsem se stačil začíst. Protiváhou je jeho styl psaní, když už se věci dají do pohybu. Bylo to zajímavé čtení, ale znovu ho číst nejspíš nebudu.

Lothar.777
27.04.2021 2 z 5

(SPOILER) No, trochu netradiční Verneovka. Spíš jen dobrodrůžo naroubovaný na historický události. Myšlenka je celkem zajímavá, rodina se snaží smýt vinu otce resp. manžela a obětuje maximum, aby toho dosáhla. Jak jsou Angličani líčeni jako barbaři a okupanti, tak jsou Francouzi samozřejmě úplně skvělí, byť se na konci ukáže, že jsou taky jen banda nevděčných zmetků. Knihu bych nezavrhoval jako historický dokument, jak to mohlo nebo nemuselo být, ale znova už bych to nečetl :-)

woodward
21.04.2020 3 z 5

Jediná verneovka, která u mě zcela propadla. Přečetl jsem ji před nějakými 55 lety a nikdy se k ní nevrátím. Jen z úcty k autorovi, na jehož románech jsem vyrůstal, dám tři hvězdy.

danny_21
05.04.2020 2 z 5

Další z Podivuhodných cest, které mě v dospívání minuly, ale v tomto případě, že nedá úplně hovořit o ztrátě, protože typicky Verneovský vědecko-technický prvek chybí - autor předkládá svůj pohled a francouzskou raněnou pýchu v rámci ztracené kanadské kolonie a tím pádem proklíná britské kořistníky a staví se na stranu vlasteneckého hnutí přistěhovalců. Příběh je plný popisů národnostního cítění a naivních postav, včetně milostného románku a tak jediné co překvapí, je absence happy endu - 45 %

Hobo
07.08.2019 3 z 5

Tuto Vernovu knihu jsem četl až v důchodu. Docela by mě zajímalo, jak bych ji hodnotil v dětství, či v mládí, kdy jsem Verna hltal, nicméně teď mě opravdu nezaujala.

kuruteku
03.08.2018 3 z 5

Jules Verne a Cooper? Ale proč ne. Sice si fakta trošku přizpůsobil (ale opravdu jen trošku), čte se to dobře a nelituji. Navíc nádherné obrázky. A proč ten Cooper? Copak jste nečetli Posledního Mohykána? Nebo Rudého piráta? Tak to napravte a pochopíte ;-)

Eigis
21.08.2013 4 z 5

Verne zde výrazně straní kanadským povstalcům. Angličané a jejich pomocníci jsou zde naopak vylíčeni jako bezohlední lidé, kteří se většinou neštítí žádného zločinu. Autor věnuje velkou pozornost popisům historických událostí, které se velmi vhodným způsobem prolínají s osudy hlavních hrdinů. Ačkoliv konec je dán historií, Verne ho do zančné míry přiživuje, aby zdůraznil oběti a patritizmus rebelů.

Yarwen
29.07.2012 3 z 5

Přečetl jsem více než čtyřicet verneovek, ale jen tato jediná má špatný konec. Což nijak nezvyšuje ani nesnižuje kvalitu knihy.