Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/bmid_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta--cI9-230729.png 4 1107 200

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 , 2013

iz67
iz67
06.03.2019 5 z 5

Tak tohle je pro mě jeden z nejlepších Murakamiů. Je to nádherná kniha o člověku, smyslu přátelství a jeho vlivu, o tom, jak se to všechno mění. A jak vnímáme sebe jinak než naše okolí. Narozdíl od jeho nejlepších knih, je navíc tahle kniha velice jednoduchá (což u těch jeho dobrých není pravidlem). Úžasný. Včetně konce, na který tady všichni nadávají!

xreni
xreni
28.02.2019 4 z 5

Kniha super, ale ja chci vedet, jak to dopadlo!

Komaeda
Komaeda
27.02.2019 5 z 5

Vyborna knizka, ve které je napinava zapletka.
Akorat me trochu zklamal konec,kde jedna věc zustala nevyřešená. Vim ze to je záměrně, ale přesto...

stju
stju
27.02.2019 4 z 5

Přiznám se, že důvodem, proč jsem sáhla poprvé po knize tohoto autora, navíc pro mne s nepříliš přitažlivým názvem, byla letošní Výzva.
Zpočátku jsem se ani do příběhu nějak nemohla začíst, ale hlavní hrdina Cukuru mi byl sympatický, tak jsem vytrvala. Bylo opravdu zajímavé provázet ho částí jeho života, sdílet jeho myšlenky, sny, vztahy, výhry i prohry. Velmi jsem s ním soucítila ve chvílích, kdy si s ním osud dost krutě pohrál, držela jsem mu palce, aby se se vším dokázal vyrovnat. Věřila jsem, že díky svému úsilí se mu dostane i odpovědí na otázky "proč?". A právě to mne na knize trochu zklamalo. Na můj vkus zůstalo příliš mnoho nedořešeného a hlavně nezodpovězeného.
Ale zase bonus-jako další "poprvé"-poslechla jsem si "Le mal du pays"...

anmaride
anmaride
24.02.2019 5 z 5

Cukuru mě bavil hodně. Bylo to jemné a melancholické, ale zárově silné a surové. Oblíbený balanc na pomezí snů a reality zde také proběhl, ačkoliv ne v takové míře jako u jiných knih. Se všemi postavami z Cukuruovi party jsem se ztotožnila, každá postava jako kdyby byla kousek mě a zároveň mi byla nekonečně vzdálená. Na venek jsou všichni dokonalí, uvnitř je ale mnoho citů, které člověk nečeká a jestli nechce, tak je ani nenajde. Jedna z Murakamových nejlepších knih.

Ahmose
Ahmose
23.02.2019 4 z 5

Môj prvý Murakami a rozhodne nie posledný. Kniha sa mi veľmi páčila, zápletka je v podstate jednoduchá, ale zároveň kniha obsahuje kopu hlbokých myšlienok. Na knihu však treba podľa mňa aj správne psychické rozpoloženie, pretože ak by mal človek nejaký problém alebo by prežíval podobnú situáciu, tak by kniha mohla naň pôsobiť, hlavne zo začiatku veľmi deprimujúco. Dávam 4 hviezdičky pretože kniha obsahovala aj pár zdlhavých opisov a hluchých miest ale aj napriek tomu veľmi odporúčam ! Myslím si, že každý si v nej nájde to svoje.

hanpari
hanpari
16.02.2019 5 z 5

Prosté a melancholické.

denisa4368
denisa4368
16.02.2019 5 z 5

Můj první Murakami. Určitě ne poslední. Jsem z něho nadšená, sedlo mi to pomyslně jako zadek na hrnec. Doporučila mi ho kolegyně z práce a řekla, že to nejde číst rychle a měla pravdu. Jde to číst jenom po douškách a postupně trávit, přežvykovat a polykat. Pochopit.

anisek989
anisek989
10.02.2019 4 z 5

Na Murakamiho divný konce knih už jsem si zvykla.. ale tohle bylo takový nijaký (ne)rozuzlení. Jinak fajn čtení jako vždy.

Aleen
Aleen
06.02.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Teprve druhá kniha od Murakamiho, kterou jsem četla...Líbila se mi víc, než jsem čekala :-) Mám z ní takový čistý pocit. Nevím, jak přesně vyjádřit...Jednoduchý život slušného a vlídného člověka. Přestože příběh plyne, jako by se skoro nic nedělo, je naplněn mnoha přísliby, nenaplněnými očekáváními a neočekávanými překvapeními. Jsem moc ráda, že jsem po něm sáhla a přečetla jej (i když ušima).

-Endy-
-Endy-
04.02.2019 4 z 5

Pokaždé, když delší dobu nečtu Murakamiho, začne mi po něm být smutno. Pak otevřu další jeho knihu a zaplaví mě radost ze shledání a zároveň melancholie, kterou jsou jeho knihy protknuty. A tak je mi smutno zas...ale tak nějak hezky :)

A ještě tohle:
Mnoho lidí tvrdí, že Murakamiho postavy jsou slaboši...ne, nejsou to slaboši. Naopak z nich čiší vnitřní klid, který však ony samy nevidí.

Kaik
Kaik
02.02.2019 4 z 5

Když pominu ten šílený název, bylo to opět skvělé. Je záhadou, jak mě Murakami vždy dokáže zasáhnout do duše. Trochu nostalgický, trochu tajuplný, ale především hluboký lidský příběh. A vůbec ne bezbarvý. Škoda jen, že některé myšlenky zůstaly nedokončeny.

kytarka
kytarka
30.01.2019 3 z 5

Cukuru Tazaki je jeden z pětičlené party kamarádů. Jednoho dne se však zbylí čtyři s ním přestanou bavit. Přetrhají veškeré vazby. To Tazaki nese velmi špatně a i po 16-ti letech ho to trápí. Začne jeho putování.
Velmi zajímavý příběh o přátelství, sobě samém a osamění. Murakami je skvělý vypravěč. Kniha na mě působí velmi propracovaně, volí zajímavá slova a hraje si s jazykem. Mě osobně kniha moc neoslovila. Byla první od daného spisovatele. Možná jsem ještě k této literatuře nedospěla. Možná v budoucnu zkusit jinou a uvidíme.

pavel.2
pavel.2
16.01.2019 1 z 5

První kniha od Murakamiho, co jsem četl byla 1Q84. Ta byla skvělá - děj, příběh, fantasy, erotika... Tohle ale skvělé není - prostě výsek ze života Japonce, který měl pár přátel, co s ním přátelit přestali, a on je po letech vyhledá, aby zjistil proč. Jako by se autor snažil zařadit prvky tajemna, ale jejich vysvětlení žádné, jen smyšlenky.

Norimberk
Norimberk
27.12.2018 5 z 5

Brilantní.
Opět skvělá práce s jazykem, každý dialog má smysl, hloubku a posouvá děj dál.
Jedna z nejlepších od Murakamiho.

Randyz1986
Randyz1986
01.12.2018 5 z 5

Knížka mi sedla celkem hodně a líbila se mi možná i víc jak Norské dřevo. Možná i tím, že nebyla moc překombinovaná a děj byl relativně jednoduchý, což mi teď vyhovovalo. Jen mě asi mrzí příliš otevřený konec, ale tak to už tak v Murakamiho knížkách asi bývá... Možná je to dobře, že si každý může představit něco jiného...

adam1748
adam1748
30.11.2018 1 z 5

Třetí pokus s Murakamim, po nadprůměrném Norském dřevu a solidnímu Sputniku, má láska přichází Bezbarvý Cukuru Tazaki, jenž už v názvu naznačuje nudu a rozvleklost celé knihy. Pokud pominu otevřený konec, tak se člověk dočká hlavně popisu každodenních stereotypů japonského obyvatelstva - několikrát. Celkově popisy v knize dominují a zastiňují jinak vcelku zajímavý nápad celé knihy. Další knihu od Murakamiho si dobře rozmyslím.

Fortress
Fortress
29.11.2018 5 z 5

Jednoduše skvělé. Úžasný příběh k zamyšlení, zajímavá zápletka, velmi čtivé. Je to prostě Murakami. Ti kdo ho milují si knihu rozhodně užijí. Ti co mají raději jednodušší odpočinkovou literaturu se v některých pasážích mohou ztrácet. Z mého pohledu je Murakami prostě geniální, nadčasový autor. Užívám si jeho knihy, tohle za to prostě stojí...:-)

Ketly
Ketly
24.11.2018 5 z 5

Bezbarvý Cukuru ve mně zanechal opravdu hluboký dojem a jsem ráda, že zrovna přes něj jsem si našla cestu k Murakamimu. Ano, postavy jsou ploché, nikdo není výrazný, nikoho si neoblíbíte, s nikým se nebudete moci ztotožnit - ale to přesně byl účel knihy - zobrazit "prázdnou" japonskou společnost a generaci. Cukuru mi dal spoustu zajímavých myšlenek, ke kterým se budu ráda vracet. Nenudila jsem se ani jednou a během tří dnů jsem měla dočteno. Konec je víc otevřený než jsem čekala, ale v tomto případě to neberu za negativní prvek.

anna0480
anna0480
22.11.2018 4 z 5

,,Minulost už nezměníme, ale můžeme změnit její vliv na naši současnost a budoucnost."
Čím více knih od tohoto spisovatele čtu, tím více si ho zamilovávám. Skoro tří set stránkovou knihu jsem přečetla během pěti dní, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Smýšlení japonského lidu ve stylu "hlavně nevyčnívat a být jako všichni ostatní, i když mi to třeba tak úplně nevyhovuje" bohužel není problémem jen v Japonsku, ale čím dál častěji i v zemích ostatních. Utváření navenek dokonalých kolektivů, které jsou však uvnitř prázdné a neuspokojivé.
Další věcí, u které se však nemohu rozhodnout, zda mě baví nebo naopak pěkně vytáčí, je neukončený děj. Je na každém z nás, aby si spoustu nedořešených věcí v knize sám domyslel, přemýšlel nad nimi.
Vyskytují se zde také prvky magického realismu, hranice mezi snem a realitou je někdy tak tenká, že člověk neví, co je vlastně skutečnost. Ale i to mě v Murakamiho knihách baví, příběhy tím získávají nezaměnitelnou atmosféru a člověk se od nich nemůže odtrhnout.

přátelství Japonsko japonská literatura psychologické romány samota melancholie hledáni sama sebe

Haruki Murakami
japonská, 1949