Bez zpátečního lístku

Bez zpátečního lístku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173399/bmid_bez-zpatecniho-listku-p0J-173399.jpg 4 6 4

Tragikomický příběh mladého francouzského sirotka vychovávaného Romy s falešnými doklady marockého občana nejen o hledání vymyšleného rodiště. Román úspěšného francouzského autora získal v roce 1994 prestižní Goncourtovu cenu a stal se nejprodávanějším knižním titulem roku.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Orbis

Un aller simple , 1994

zdennyrakky
31.01.2020 3 z 5

Fakt nevím, co si o tom myslet - jestli je to moderně pojatý dojemný příběh s pozitivním poselstvím, nebo tendenční slátanina. A takové momenty jako ten, kdy průvodkyně Valerie opustila zájezd a plynule přešla "k nám", anebo vůbec úloha sexu v celém příběhu (včetně "modlitby" za Jean-Pierra v podobě sexu Azize s Valerií) mi to vůbec neusnadňují. Nejvíc mi ale vadil pocit, že jsem knihou k čemusi vychováván, ba snad že vznikla přímo na nějakou politickou objednávku. Ocenění tou slavnou cenou mi smrdí tím samým. Opravdu nic proti výchově k toleranci, taky jsem v podstatě sluníčkář, ale knížku jsem si půjčil kvůli tomu, abych si početl, a ne abych se poddal nějaké edukaci jako při četbě školní čítanky. Ale koneckonců početl jsem si taky, tak aspoň ty tři hvězdy.

MOu598
13.09.2017 4 z 5

Četla jsem v říjnu 2006. Podle mých poznámek:
Dobře se čte, skvělé ich.
Pěkně popsány názory, pocity hl. hrdiny - cikána, cizince, dobráka,...

Marietta25
11.02.2016 5 z 5

Já jsem ji četla v originále, takže nemohu hodnotit český překlad, ale byla jsem velmi spokojená.

ilona8570
07.01.2014 4 z 5

Od knihy jsem mnoho neočekávala a byla jsem příjemně překvapena.

francouzská literatura

Didier van Cauwelaert
francouzská, 1960
2015  74%Důvěrný deník stromu
2009  70%Klonovat Krista?
1996  73%Bez zpátečního lístku

Kniha Bez zpátečního lístku je v