Bez výčitek...Genocida Čechů po atentátu na Reiharda Heydricha

Odborná publikace s mnoha nejen fotografickými přílohami o vraždění Čechů za druhého stanného práva po atentátu. Zaměřeno na jedince, kteří se podíleli na popravách.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118276/bez-vycitek-genocida-118276.png 3.65
Válečné, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Historický ústav AV ČR

Kniha Bez výčitek...Genocida Čechů po atentátu na Reiharda Heydricha

michal3988
05.08.2020

Po 20 stranach jsem musel přestat číst,.....pripadal jsem si jako když čtu hodne dlouhy soudni spis nebo vyjádření advokata k trestnímu činu ..... nudné, těžko pochopitelné slovni obraty a zdlouhavé a chaotické osvětlování. Od knihy jsem cekal trochu něco jiného. Za me opravdu ne....

Inozuka
11.03.2018

Podle anotace jsem čekal trochu něco jiného - totiž, že kniha bude šířeji zaměřena na celý průběh heydrichiády a kompletní vyšetřující aparát atentátu na Heydricha, tedy včetně gestapa. "Bez výčitek" se ale soustředí především na roli exekučních komand - tedy popravčích čet složených většinou z členů bezpečnostní Sipo a pořádkové Orpo policie. Autor se zaobírá průběhem poprav ve všech hlavních správních centrech Protektorátu, výběrem a sestavováním popravčích čet i vlastními exekucemi. Výběr obětí je zmiňován spíš okrajově, omezuje se pouze na konstatování, že je dodalo gestapo. Velmi detailně se autor snaží odpovědět na otázku, zda příslušníci popravčích čet pouze vykonávali rozkazy - jak zní jejich častá obhajoba - či se zúčastnili exekucí dobrovolně a byli si vědomi protiprávního jednání. Téma Vojtěch Kyncl zkoumá i ze sociálně psychologického pohledu a snaží se najít pohnutky, které řadové policisty vedly k podílu na válečných zločinech. Poslední část knihy se pak zaobírá poválečným vyšetřováním hromadného vraždění civilistů během heydrichiády. Rozhodně zajímavý příspěvek k historii protifašistického odboje a nacistických zločinů na našem území.